FAQ - na co se nás často ptáte - Rodím v klidu

FAQ - na co se nás často ptáte

Odpovědi na nejčastější otázky ohledně těhotenství a porodu

Všeobecné

Jak a kde najdu svoji porodní asistentku?

Porodní asistentky, které poskytují individuální péči, můžete vyhledat například na Mapě porodních asistentek. O tom, jak si vybrat svoji porodní asistentku, na co se ptát a co je při výběru zásadní, si můžete přečíst zde.

Jaké služby nabízí porodní asistentka a čím se její péče liší od péče lékaře/lékařky nebo duly?

Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná zdravotnická odbornice na fyziologické těhotenství, porod a šestinedělí. Všechny její kompetence (tedy rozsah poskytované péče) se řídí vyhláškou 55/2011 Sb, §5. Těhotenská poradna porodní asistentky může vypadat například takto.

Porodní asistentka – informace na stránkách MZČR.

Dula je nezdravotnická pomáhající profese. Doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester a také psychologů a dalších odborníků. V tomto smyslu je členem týmu, který se o ženu v období těhotenství, porodu a šestinedělí stará.

Lékař/lékařka je vysokoškolsky vzdělaný odborník v oboru všeobecné lékařství, který se dále specializuje v jím vybraném oboru, tedy například v gynekologii a porodnictví.

Jak a kde najdu dulu?

Dulu můžete najít například na webech organizací, které duly sdružují.

Česká asociace dul

České duly

AmmaDula

Jaká práva u porodu mám.

O svým právech u porodu si můžete přečíst například v Příručce pro těhotné ženy od Ligy lidských práv nebo na webu Férová nemocnice.

Nenašla jsem svojí porodní asistentku.

Porodní asistentky a jejich soukromé praxe bohužel nejsou podporované systémem zdravotní péče. UNIPA se to více jak 15 let snaží změnit. Pokud nám chcete se změnou pomoci, podívejte se na stránku Kde je moje porodní asistentka, nebo přispějte na naše aktivity na Darujme.cz. Děkujeme!

Co je to porodní plán/porodní přání?

Jedná se o seznam přání a požadavků na péči o rodící ženu a novorozené dítě. Ukotvení v zákoně je specifikováno zde.

Vždy by se mělo jednat o přání a plánování péče, které vychází z informací, které jste si o porodu a péči při něm zjistila a se kterými jste v souladu. Nemělo by se jednat o porodní plán/porodní přání opsané z internetu, bez znalostí jednotlivých bodů a jejich souvislostí.

O tom jak napsat porodní plán/porodní přání si můžete přečíst například zde.

Může porodní asistentka poradit i s kojením? Nebo radí jen laktační poradkyně?

Ano, porodní asistentka vám může poradit i s kojením, spadá to do jejích kompetencí podle vyhlášky 55/2011 Sb, §5.

V kterém týdnu těhotenství mám kontaktovat porodní asistentku?

Porodní asistentku můžete kontaktovat v kterékoli fázi těhotenství. Záleží na péči, kterou od ní potřebujete. Pokud si přejete mít svoji porodní asistentku nejen v průběhu těhotenství, ale i porodu a šestinedělí, je ideální kontaktovat ji přibližně mezi 13 – 16 týdnem těhotenství. Nebojte se s ní spojit ale ani později.

Kdy v těhotenství mám poprvé navštívit gynekologa?

První návštěva gynekologa se odvíjí v první řadě od péče, kterou si v těhotenství přejete mít. Pokud jste zjistila, že jste těhotná, například pomocí těhotenského testu, vaše těhotenství je chtěné a netrápí vás žádné obtíže (bolest podbřišku, kříže případně bolest vystřelující do ramene, pocity na omdlení, krvácení, urputné zvracení) nemusíte s návštěvou spěchat. Pomocí ultrazvuku lékař většinou může vyvíjející se miminko nalézt až po 6 týdnu těhotenství, to znamená 6 týdnů od prvního dne poslední menstruace. Návštěvou v této době si můžete nechat potvrdit těhotenství a domluvit se na prvotrimestrálním screeningu (není hrazený z veřejného pojištění), který se provádí mezi 11. – 14. týdnem těhotenství. Obecně je doporučeno navštívit gynekologickou ambulanci do 14. týdne těhotenství, kdy by se dle harmonogramu péče stanovenému Českou gynekologicko-porodnickou společností (přečíst si o nich můžete také zde) měla nejpozději vystavit těhotenská průkazka a udělat první vyšetření z krve, moči a také ultrazvuk.

Jaká vyšetření v těhotenství jsou povinná?

Žádné vyšetření není v těhotenství povinné. U každého záleží na vašem rozhodnutí zd ho podstoupit či nikoliv. Existuje systém doporučených vyšetření a těhotenských poraden, který odpovídá harmonogramu péče stanovenému Českou gynekologicko-porodnickou společností, přečíst si o nich můžete také zde. Zároveň se můžete se svojí porodní asistentkou nebo lékařem/lékařkou domluvit na dalších nadstandardních vyšetřeních. Doporučujeme se vždy u každého vyšetření zajímat o to, co se jím dá zjistit a zda je tato informace důležitá nejen pro zdárný průběh vašeho těhotenství, ale i pro vás samotnou. Dále doporučujeme informovat se o tom, jak vyšetření probíhá, jaké má vedlejší účinky, kdy bude znám výsledek a co by se dělo, kdyby vyšetření ukázalo, že něco může být v nepořádku. Vždy máte právo na informace o různých možnostech péče, konzultaci výsledků s dalšími odborníky a individuální plán péče.

V jakých porodnicích mohu porodit se svojí porodní asistentkou?

Vaše porodní asistentka vás může doprovázet k porodu do jakékoliv porodnice, personál nesmí bránit v tom, aby s vámi mohla být po celou dobu vašeho pobytu na porodním sále. Pouze je možné omezit počet doprovázejících osob jen na jednu, pokud je porodní sál malý a více osob by neumožňovalo poskytovat rodící ženě adekvátní péči.

Pokud ale vaše porodní asistentka není v dané nemocnici zaměstnaná, je u vašeho porodu přítomna jako nezdravotnický doprovod a nikoli jako zdravotník, tedy nemůže vám asistovat u porodu po zdravotní stránce. Neexistuje bohužel systém, podle kterého by se dalo zjistit, které porodní asistentky doprovázející k porodu jsou zaměstnané v jaké porodnici. Tuto informaci vám může podat jen sama porodní asistentka, případně se můžete zeptat u vedení Porodního sálu příslušné nemocnice.

Více o doprovodu u porodu na stránce Ligy lidských práv.

Může porodní asistentka odebrat novorozenecký screening?

Ano, porodní asistentka vám může odebrat novorozenecký screening. Podrobnosti naleznete například v tomto článku.

O tom, co je novorozenecký screening a jaké nemoci umí zachytit, si můžete přečíst zde.

Zdravotní dotazy

Je možné porodit přirozeně vaginálně poté, co jsem dvakrát rodila císařským řezem (2VBAC)?

Vaginální porod po císařském řezu může mít pro ženu méně rizik než opakovaný císařský řez. Studie o úspěšném vaginálním porodu po dvou císařských řezech jsou povzbudivé. Pravděpodobnost úspěšného vaginálního porodu je zhruba stejná jako u žen, které mají jen jeden císařský řez v anamnéze. Úspěšnost zvyšuje péče “one to one”. Tedy, že jedna porodní asistentka pečuje v průběhu porodu jen o jednu ženu. Také kontinuální podpora duly nebo partnera během porodu zvyšuje vaše šance. Je výhodou, když porod začne sám od sebe. Není takzvaně vyvolávaný a posilovaný oxytocinem (indukce porodu Prostaglandiny zvyšuje riziko ruptury dělohy), nejlepší je opravdu co nejpřirozenější průběh porodu. Důležité je také dobře zvolit porodnici a dopředu si způsob vedení porodu domluvit. Doporučujeme také vybrat si porodní asistentku pro kontinuální péči a doprovod k porodu. Kontakt na porodní asistentky najdete například na Mapě porodních asistentek. Pokud se tedy nevyskytnou jednoznačné důvody pro další císařský řez (například vcestná placenta, předčasné odlučování placenty atp.) určitě je možné rodit vaginálně. Opatrnost je na místě, ale riziko vaginálního porodu po dvou císařských řezech je srovnatelné jako u porodu po jednom císařském řezu.

Jsem v termínu porodu a miminko se neotočilo hlavičkou dolů. Co mám dělat?

Pokud zjistí Vaše porodní asistentka nebo gynekolog, že je miminko v poloze podélné koncem pánevním v termínu porodu, je na místě vyzkoušet všechny dostupné způsoby, jak pomoci děťátku se otočit. Příčin této nepravidelné (ale nikoliv patologické) polohy může být mnoho: například stres, který vyvolává zvýšené napětí svalů v pánvi (miminko tak nemá dost prostoru, aby mohlo zaujmout polohu hlavičkou dolů), potíže s pupeční šnůrou, úzká pánev, aj.

Zkušené porodní asistentky volí nejprve jemné neinvazivní metody, jako je např. těhotenská masáž zaměřená na uvolnění pánve a celkovou relaxaci (např. aromamasáž, při níž se využívá i účinku éterických olejů, také shiatsu pro těhotné). Většina porodních asistentek také dokáže doporučit „cvičení“ – resp. zaujímání speciálních poloh v kombinaci s uvolněným dýcháním, které mohou podpořit miminko v pohybu hlavičkou dolů. Porodní asistentky také mohou naučit ženu „samomasáž“ bříška, ukáží jí, jak miminko v děloze leží a směr pohybu, který napomáhá v otočení.

Má-li porodní asistentka patřičné vzdělání, může navrhnout léčbu s pomocí homeopatik. Porodní asistentky s výcvikem v kraniosakrální terapii nabízí šetrné ošetření, které může být efektivním způsobem, jak navodit stav hlubokého psychofyzického uvolnění. Podobný účinek může poskytnout i vodní terapie Watsu.

Respektovaná porodní asistentka Ingeborg Stadelmann uvádí, že je možné k otočení miminka použít s 50 – 70% účinností tzv. moxování – nahřívání akupunkturních bodů.

Velmi často pomáhá kombinace více metod, žena sama může otočení miminka napomoci delšími procházkami, vyladěním se na miminko, celkovým zklidněním, navázáním kontaktu s tělem a jeho potřebami. I rozhovor s empatickou porodní asistentkou může napomoci k odložení případné emoční zátěže, k získání důvěry ve vlastní schopnosti, k nalezení zdrojů energie, opory blízkých, přátel nebo i profesionálů (porodních asistentek, dul).

Některé porodnice nabízejí i lékařsky vedený obrat miminka: pod ultrazvukovou kontrolou a s pomocí léků navozujících svalové uvolnění.
Miminka se mohou obracet i jen několik dní před porodem, v praxi byly zaznamenány i případy, kdy se miminko spontánně obrátí i v průběhu porodu.

Většina miminek se kolem 32. týdne těhotenství sama obrátí hlavičkou dolů, do té doby není třeba žádné zvýšené pozornosti. Po 33. týdnu je možné zvolna bez stresu a zvýšeného úsilí vybírat z uvedených metod, zařadit více procházek nebo meditačních, relaxačních technik, zajít na masáž. Pokud se miminko neotočí ani mezi 36. a 38. týdnem, pak je dobré cíleně zapojit práci se zkušenou porodní asistentkou. Zároveň můžete s porodníky konzultovat možnost spontánního porodu miminka koncem pánevním. Záleží jednak na tzv. držení miminka – jakou svojí částí naléhá do pánevního vchodu, ale také na zvyklostech té které porodnice, na tom, jak má vyškolený zdravotnický tým k vedení spontánních porodů koncem pánevním.

Mohu jako prvorodička rodit miminko koncem pánevním přirozeně?

Při rozhodování o způsobu vedení porodu při poloze koncem pánevním je třeba zohlednit více faktorů. Pro většinu žen a většinu dětí je vaginální porod lepší variantou i s jeho riziky. I císařský řez, jakožto břišní operace, má svá rizika. Je vždy dobré o rizicích i přínosech vědět a vyhodnotit, která varianta je v daném okamžiku pro Vás a Vaše dítě nejlepší.

Lékaři se často rozhodují dle doporučeného postupu České gynekologicko porodnické společnosti, ve kterém je uvedeno, že kontraindikací k vaginálnímu porodu koncem pánevním je váhový odhad nad 3500g u prvorodiček. Dále se zohledňuje celkový zdravotní stav matky i dítěte. Velmi záleží na přístupu a zvyklostech v dané porodnici i zkušenostech jednotlivých porodníků. Samotný fakt, že jste prvorodička není jednoznačnou indikací k císařskému řezu. Ani to, že je dítě koncem pánevním. Hmotnost nad tři a půl kila je diskutabilní (jedná se pouze o váhový odhad, kde může být odchylka až 400 g).

Pokud chcete rodit vaginálně, určitě to sdělte svým ošetřujícím lékařům, měli by vás informovat o rizicích obou možností, jak o porodu vaginálním, tak o porodu císařským řezem, a to ve vztahu k vaší anamnéze a vašemu individuálnímu případu.

Je možné nechat u porodu dotepat pupečník pokud mám Rh faktor negativní?

Pokud jste Rh negativní a otec dítěte Rh pozitivní, je potřeba udělat odběr na krevní skupinu a Rh faktor dítěte z placentární krve. I při dotepaném pupečníku je možné odběr udělat. Záleží na zvyklostech porodnice, někde se naplní zkumavka z přestřiženého pupečníku (tam je potřeba, aby nějaké krev ještě v placentě zbyla), ale dá se odebrat i z porozené placenty ( stříkačkou a jehlou z cév na placentě). Je také možné udělat odběr stříkačkou z dotepávajícího pupečníku.

Dotepání pupečníku je prospěšné pro start do života pro každého novorozence. Dotepáním pupečníku získá novorozenec třetinu krve, o kterou by při okamžitém přestřižení přišel. Získává dostatek železa, kmenové buňky a v neposlední řadě okysličenou krev, kterou využije do chvíle, než bude se roztáhnou plicní sklípky. Někdy dotepává pupečník 4 minuty, jindy 10 minut, ale také i 30 minut. Je to velmi individuální. Článek o přínosech odloženého přestřižení pupečníku o 2-3 minuty si můžete přečíst například zde.

Je nutné podat umělý oxytocin pro porod placenty?

Při rozhodování o podání oxytocinu pro porod placenty velmi záleží na průběhu porodu. Při zachování fyziologického a tedy nerušeného průběhu porodu a to i v době po narození miminka, před narozením placenty, není nutné umělý oxytocin podávat. S mírou intervencí a rizikových faktorů stoupá i riziko krvácení ve III. době porodní a v době poporodní. Situaci je ale třeba vyhodnocovat individuálně. Podrobnější informace si můžete přečíst například v tomto článku.

Lékař mi na prvním ultrazvuku diagnostikoval zamlklé těhotenství a poslal mě na revizi. Mohu počkat na spontánní potrat?

V prvních 8 týdnech těhotenství dochází k zamlknutí těhotenství velmi často. Většinou se tak děje kvůli nedobrému genetickému vybavení plodu. V minulosti nebyla možnost diagnostikovat těhotenství hned v prvních týdnech, jako je tomu dnes. Proto ženy mnohdy ani nevěděly, že potratily, protože o tom, že jsou těhotné, ani netušily. Zaznamenaly jen zpožděnou a silnější menstruaci. 

Revize dělohy je chirurgický zákrok, při kterém se vybavuje obsah děložní dutiny a který probíhá v celkové anestezii. Jak samotný zákrok, tak i anestezie mají svá rizika, která vám lékař sdělí. Revizi dělohy je možné provést kdykoli.

Na spontánní potrat tedy počkat můžete. Psychologové tuto variantu doporučují pro přirozenější vyrovnání se  se ztrátou, kdy radost ze zjištěného těhotenství vystřídá smutek, někdy až beznaděj. Dopřejte si proto dostatek prostoru pro sebe, nastavte si klidový režim. Je možné, aby vám váš gynekolog vystavil pracovní neschopenku. Pijte dostatek tekutin a jezte lehkou stravu. Samotný potrat proběhne jako silná menstruace. Doba, za kterou k potratu dojde je velmi individuální. Většinou jde o pár dnů, někdy pár týdnů, zřídka se však čeká i 2 měsíce. Vyjímečně se mohou objevit komplikace jako např. horečka, bolest hlavy, zapáchající výtok. Pokud by se u vás objevily, bezprostředně se obraťte buď na svého obvodního gynekologa nebo navštivte oddělení gynekologie v nemocnici. Stejně tak pokud by krvácení bylo příliš silné a neustávalo.

Po proběhlém spontánním potratu vám gynekolog provede ultrazvuk dělohy, aby zjistil, zda v děloze nezůstaly zbytky tkáně. Po potratu se dodržuje režim šestinedělí.  

Pokud chcete slyšet více informací, poslechněte si zkušenosti komunitní porodní asistentky a psycholožky Kristiny Zemánkové.

Share This