Jak zvládout porod bez partnera

Aktuální nařízení, podle kterého není možné mít u porodu doprovod, je pro většinu žen velká rána. Určitě to ale můžete spolu s vaším miminkem zvládnout i tak. Přečtěte si, co ze svých zkušeností radí psycholožka a porodní asistentka.

Osobně jsem přesvědčena, že být při porodu sama není pro většinu žen dobré řešení. Jako psycholožka se domnívám, že to v určitých případech může být vyloženě škodlivé. Když už ale žena nemá jinou možnost, těch možností, co dělat je samozřejmě více.

  • Existují služby profesionální podpory on-line nebo přes telefon, které lze využít jak před porodem tak přímo při porodu. Žena také může mít blízkou osobu zdarma alespoň přes aplikace, které umožňují například videohovory. Může mít svého muže aspoň tak zvaně „na drátě“. Takže nezůstane úplně sama.

  • Mezi ženami se zvedá velmi silná vlna solidarity, už jen pocit, kolik lidí na rodící ženu myslí a vysílá jí alespoň na dálku podporu a sílu je jistě podpůrný. Ten pocit, „jsme v tom spolu“ s ostatními ženami – může být silná podpůrná myšlenka.

  • Doporučila bych si to v porodnici prostě co nejvíce zabydlet – vzít si s sebou fotky svých blízkých, svého muže, starších dětí… Vzít si svůj oblíbený polštář, plyšáka, talisman, cokoli, co ženě bude připomínat domov.

  • Můžete si také vzít mužovo „propocené“ tričko, které vám bude připomínat jeho vůni a pomáhat spouštět tu správnou podpůrnou chemii.

  • Muž může své ženě na papír napsat nějaký kratičký vzkaz – třeba „Miluji tě, vím, že to zvládněš!“… cokoli… a žena si tent vzkaz může při porodu číst, mít ho u sebe jako slova podpory…

  • Z přírodních podpůrných prostředků mi přijdou super třeba Bachovy krizové kapky – nakapat 4 kapky pod jazyk, kdykoli se žena necítí komfortně.

  • Určitě doporučuji napsat porodní plán a v něm vyjádřit svá přání ohledně péče při porodu a po něm. Toto vnímám jako naprosto klíčové! Mnoho žen vnímá svého muže jako někoho, kdo usnadní komunikace se zdravotnickým personálem, když už žena bude ve fázi, kdy se bude plně potřebovat soustředit na porod a ne řešit něco kolem. Když u sebe nemůže mít muže, může se spolehnout už jen na předem napsaný porodní plán.

  • Jako dobré kompromisní řešení mi připadá najít si svou komunitní porodní asistentku a zůstat co nejdéle v první době porodní doma s podporou svého muže a porodní asistentky. Prostě načasovat odjezd do porodnice tak, aby tam žena strávila minimum času a pak se brzy vrátila ambulantně domů, kde o ni dál bude pečovat její porodní asistentka a partner. Takto lze v porodnici klidně strávit třeba jen celkem tři hodiny. Přijet, za hodinku porodit a za další dvě, když je vše v pořádku, jet zase domů. V době strachu před šířením nákazy je to ideální řešení – strávit ve zdravotnickém zařízení minimum času. Ideální i pro přetížené zdravotníky.

  • Můžete si také napsat na papír odpověď na otázku: „Co potřebuji, abych se cítila v bezpečí?“ Nebo: „Co mi pomáhá, když jsem v nějaké důležité nebo náročné situaci?“ Máte nějaké osvědčené postupy, které vám pomáhají hodit se do pohody a uvolnění? Promyslete, co z toho se dá zrealizovat i bez partnera.

A to nejdůležitější, žena na porod nikdy nebude sama, protože má své miminko, svého porodního parťáka v děloze, jsou v tom spolu. Je dobré naladit se na miminko, říkat mu, že to spolu zvládnete, že si pomůžete…

Kristina Neubertová Zemánková

porodní asistentka a psycholožka

Share This