MIDWIFE’S COUNSELLING ROOM

A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.

Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.

You can search the archive of answered questions by topic or keyword.

If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.

You can also call us!

Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.

Call:
+420 228 229 143
NEW QUESTION
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TopiC
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Dobrý den

Dobrý den jsem 28tt mám bolesti okolo pupíku přibrala sem jen 2 kg a jsem víc unavená okolo čípku mě bolí a malej se hejbe víc chtěla bich se zeptat nemůžu porodit dřív čekám 7 dítě děkuji

předčasný porod
Těhotenství II. trimestr
30.5.24

Dobrý den Michaelo,

Píšete, že jste 28tt, čekáte 7. dítě, cítíte se unavená, bolí vás kolem pupíku, víc vnímáte pohyby a ptáte se, zda to může znamenat blížící se předčasný porod.

Nevím, jak probíhala Vaše předchozí těhotenství a porody. Ani teď, z Vašeho stručného popisu, nemohu s jistotou vyloučit, že Vás nečeká předčasný porod. V sedmém těhotenství ale samozřejmě můžete cítit pohyby intenzivněji a “poslíčky” cítít i dost dlouhou dobu před porodem. Tedy Váš aktuální stav je pravděpodobně nerizikový. Obtíže v těhotenství mohou být běžné a můžete najít nějakou úlevu.

Je možné, že máte diastázu (rozestup břišních svalů). To se v těhotenství stává. Můžete si ulevit tím, že břicho ovážete pevným šátkem (širokým od kyčlí k pupíku, možnost úvazu např. zde nebo zde) nebo použijete těhotenský pás. Je vhodné takovou oporu používat při větší fyzické námaze, pokud déle chodíte nebo stojíte. Na těhotenský pás přispívá zdravotní pojišťovna, když máte žádanku od lékaře (gynekolog / ortoped). S diastázou Vám poradí i fyzioterapeut. Pokud ji máte, je vhodné začít po porodu cvičit, ale už teď v těhotenství Vám může poradit, jak s tím pracovat.

Také zmiňujete nízký váhový přírustek, ale nepíšete Vaši výchozí váhu ani nic o sledování miminka lékařem. Pokud je na ultrazvuku všechno v pořádku, miminko prospívá, nemusí být nízký váhový přírustek problém. Důležité je, abyste jedla pestře a zdravě. Měla na jídlo klid. Dostatečné množství zdravé pestré stravy, Vám může pomoci vyřešit i problém s únavou.

Pokud byste cítila stahy v celém břiše, začala krvácet, přestala cítit pohyby dítěte nebo by Vám odtekla plodová voda, určitě neváhejte jet do porodnice hned.

Pokud se Vám něco nezdá (cítíte právě více nebo méně pohyby dítěte než obvykle, stahy jsou jen v některé části břicha, ale jsou bolestivé / omezující, …) objednejte se na kontrolu ke svému obvodnímu gynekologovi, ať miminko i Vás zkontroluje. 

Pokud byste chtěla s námi své potíže probrat podrobněji, můžete nám zavolat na linku rodimvklidu.cz .

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Nikdy více vyvolání

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat v komunikacis doktorem v porodnici, když dopředu vím, že na vyvolání mě nikdo užnedostane. (Kromě šílených bolestí co 2 minuty, tak spíše ty dva dnyv nemocnici před porodem, konec covidu, pocit jak ve vězení, opuštění,strach, žádné jiné alternativy mi neřekli…). Domácí porod nechci. Děkuji

Indukce
30.5.24

Dobrý den,

 ptáte se, jak postupovat v komunikaci s lékařem, když nechcete u druhého těhotenství vyvolávat porod.

 

Z Vašeho dotazu je patrné, že jste ve svém rozhodnutí opravdu pevně přesvědčená, víte, proč jste takhle k indukci porodu nastavená. Tohle je velmi důležité, jelikož si budete umět stát za svým názorem ve chvíli, kdy o indukci budete s lékařem jednat.

Ze zákona máte právo na odmítnutí zdravotních služeb, tedy i indukce porodu, na základě podepsání negativního reverzu. Lékař Vás musí poučit o možných rizicích spojených s tímto odmítnutím, ale neměl by na Vás vyvíjet nátlak, abyste změnila svůj názor.

Lékař by Vám také měl vysvětlit, z jakého důvodu volí indukci porodu právě ve Vašem případě. Můžete pak svůj aktuální stav zkonzultovat s jiným lékařem a na základě toho se pak rozhodnout, jak budete postupovat.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Náhrada za vložky

Dobrý den,

jsem v 6. měsíci těhotenství a ráda bych sezeptala, co mohu použít místo vložek po porodu, jelikož vložky opravdu mítnemohu, reaguji na ně osypáním, vyrážkou a dále bych se chtěla zeptat, jakpostupovat, aby se nerozběhla laktace? Určitě vím, že kojit nechci. Děkuji zainfo a rady

Kojení
Porod
30.5.24

Dobrý den,

píšete, že jste v šestém měsíci těhotenství a ptáte se, jaké jsou možné alternativy poporodních vložek a jak postupovat, pokud chcete zastavit laktaci.

Pokud Vám dělají běžné poporodní vložky i ty vyrobené z šetrnějších materiálů potíže, je pro Vás vhodnou alternativou využití látkových vložek nebo menstruačních kalhotek.

Zástava laktace se provádí těsně po porodu, kdy se ženám podává lék Dostinex a následně je žena poučena o dalším režimu. Je potřeba mírné omezení tekutin, chlazení prsou a jejich stažení např. obinadlem.

Pro jakýkoliv další dotaz neváhejte využít naší linky Rodím v klidu.

 

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Co na energii při porodu při teh. cukrovce

Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku s inzulínem, držím dost přísnou dietu. Chtěla bych se zeptat, zda v den porodu, pokud by se porod protáhl, můžu dočerpat energii už něčím i sladkym, nebo prilisne zvyšování hladiny cukru v krvi i v den porodu může ještě pořád ovlivnit glykemický šok dítěte po porodu? Ptam se opravdu přímo na den porodu, bohužel má diabetoložka kolem odpovědí trochu kroužila, jinak prubeh ukončení cukrovky uz znám :) moc dekuji

Porod
30.5.24

Dobrý den Jano,

píšete, že máte těhotenskou cukrovku, užíváte inzulín a zajímá Vás, zda můžete něco sladkého během porodu.

Pro dítě i pro Vás je samozřejmě vhodné dodržovat dietu a správně dávkovat inzulín už během těhotenství, aby se rizika spojená s gestačním diabetem snížila na minimum. Porod může trvat různě dlouhou dobu a zpravidla je to náročná fyzická aktivita. I během porodu je třeba aby hladina cukru byla v normě. Rodičkám léčeným v těhotenství inzulínem bývá podávána infuze s glukózou a inzulínem současně. Ta se po porodu dítěte ukončí. Tím se normalizují hodnoty glykémie. Glykémie se v průběhu porodu pravidelně kontroluje a měla by být udržována v hodnotě 5 - 8 mmol/l. 

Pro dítě je vhodné začít jej kojit do 30 min od porodu (nejpozději do 1h). Mateřské mléko je považováno za nejlepší možnou stravu.

Pro ženu se po porodu doporučuje racionální strava s ohledem na kojení a pravidelná fyzická aktivita. Přesto, že po porodu nebývá nutné držet dál dietu, je dobré mít na paměti, že máte předpoklady k rozvoji diabetu a dodržovat zdravou životosprávu.

Přeji Vám hezký porod

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Porod mo-bi

Dobrý den, čekám mo-bi dvojčata, nyní 25tt. Vnímám velký rozpor v informacích ohledně porodu. Má ambulantní gynekoložka tvrdí, že není možné rodit jinak než císařem. Zkusila jsem kontaktovat lékařku v Motole, kde jsem plánovala rodit. I tam je paní doktorka s velmi dlouhou praxí přesvědčená, že je císař jediná možnost. Zároveň vím o mnoha ženách, které porodily mo-bi děti přirozeně. Nejčastěji v Brně. Váhám, jak se k situaci postavit. V případě rizika ohrožení děti samozřejmě operaci podstoupím. Pokud by ale bylo vše v pořádku a přirozený porod by byl možný, dala bych mu přednost. Zdá se ale, že na mnoha místech narázím na rozhodnutí lékařů bez vyhodnocení aktuální situace... Jaké jsou, prosím, vaše zkušenosti? Kam se v takovém případě obracet? Děkuji, Žanet

Vícečetné těhotenství
30.5.24

Dobrý den Žanet, 

děkujeme, že se obracíte na naši poradnu. Řešíte porod dvojčat, která mají společný vnější plodový obal a každé svůj vnitřní plodový obal. Jak je možné porodit a na koho se obrátit.

Dvojčata monochoriati biamniaty je možné rodit i vaginálně. Píšete, že sama víte o ženách, které tak porodily. Je to běžná praxe nejen v zahraničí, ale i třeba v Brně na Obilním trhu.

Jak správně tušíte, je vhodné vždy situaci vyhodnotit individuálně. Je třeba aby dvojče, které naléhá na porodní cesty, bylo v poloze podélné hlavičkou.

Určitě bude lepší hledat pracoviště, kde jsou přirozenému porodu nakloněni a mají s porody dvojčat zkušenosti. Ale plánovaný císařský řez Vám kdekoliv mohou udělat pouze na základě Vašeho informovaného souhlasu. Tzn. musí Vám dát kompletní informace, vysvětlit benefity i rizika a zodpovědět Vaše dotazy. Pak se na základě toho rozhodnete, zda si přejete operaci podstoupit.

Obrátit se tedy můžete na další pracoviště v okolí a pokusit se najít porodnici, kde posoudí Váš stav individuálně a v případě příznivých podmínek Vám umožní přirozený porod.

Pokud byste měla další dotazy, můžete se obrátit i na naši tel. linku www.rodimvklidu.cz

Přeji Vám abyste vstřícnou porodnici našla

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Diabetes a těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžete doporučit porodnici na Moravě, kde rodit s diabetem mellitus 1.typu? Všeobecně je doporučeno perinatologicke centrum, já bych ale raději menší porodnici s vstřícným a přirozeným přístupem. Děkuji

Porod
30.5.24

Dobrý den Pavlo, 

děkujeme za váš dotaz do poradny. Hledáte vstřícnou porodnici na Moravě, kde porodit s diabetem mellitus 1. typu.

Konkrétní doporučení pro Vás nemám, protože porodnice na Moravě neznám. Perinatologické nebo intermediální centrum se doporučuje z důvodu, že je na takovém pracovišti dostupnější péče o rizikové novorozence. I v perinatologickém centru je možné setkat se s vstřícným přístupem a přirozeně porodit. 

Můžete si ale vybrat porodnici podle svých kritérií. Doporučila bych Vám kontaktovat porodnici, kterou si vyberete a dojet tam probrat s vedením oddělení svůj porodní plán nebo svou představu a jejich možnosti. Může Vám to v rozhodování pomoct. Většina porodnic dnes nabízí i prohlídku oddělení. Tam se můžete zeptat i na to jak u nich vedou porody, jaké nabízí možnosti. Pokud Vám to bude příjemnější, vezměte s sebou i doprovod (partnera/ dulu/ svoji porodní asistentku).

Přeji Vám ať vhodnou porodnici najdete

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Poslíčci nebo jiná bolest?

Dobry den, chtela bych poprosit o radu. V sobotu rano-dopoledne (32+4) jsem mela bolesti v predni casti bricha, cca kolem pupiku. Subjektivne mi to prislo jako stahy, ktere se po par vterinach uvolnily, bolest to vsak byla prekvapive vyrazna. Po celou dobu se maly hybal (kopal, prevracel). Tyto "stahy" se staly asi petkrat s nepravidelnymi mezerami. Od te doby nic, maly se hybe, me nic neboli. Je mozne, ze v tomto tydnu uz mohu pocitovat tzv. poslicky? Napadly me jeste potize s travenim, nadymani je u me docela bezne. Nebo jde o jinou vec a je zahodno navstivit lekare? Nerada bych jako hypochondr letela s kazdym poslickem na gynekologii. Jeste bych se chtela zeptat od kdy a zda se muze hlenova zatka uvolnovat postupne? Na obavach mi totiz pridalo i nahle zpozorovani vetsiho mnozstvi vytoku, bezbarvy az belavy, dve "kapky" velikosti dvoukoruny. Ten se objevil nahle a jednorazove tentyz den. Dekuji mockrat za odpoved.

Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Miriam, 

jste ve 33. týdnu těhotenství a měla jste stahy dělohy. Zajímá Vás zda se může jednat o poslíčky a zda čirý, bělavý výtok z pochvy by Vás měl znepokojovat.

Myslím, že Vás mohu uklidnit. Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci jsou tzv. falešné kontrakce, které jsou běžné již od 5. měsíce těhotenství. Také čirý výtok z pochvy je normální ke konci těhotenství. Odchod hlenové zátky bývá blíže k termínu porodu a může odcházet i postupně. Zpravidla má ale hustší konzistenci, prostě je to hlen.

Samozřejmě můžete mít i nadýmání, které se může projevit bolestmi břicha, jak píšete. 

Pokud Vás nic jiného netrápí, vnímáte pohyby miminka, k doktorovi nyní chodit nemusíte. Jděte na pravidelnou kontrolu. Je možné, že s pokročilejší fází těhotenství můžete poslíčky vnímat častěji a i čirý výtok z pochvy může být hojnější.

Přeji Vám klidné dny.

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Rodit bez vybrané porodnice

V porodnici v Praze ve 30 týdnech nemůžeme nikde registrovat. když před porodem zavoláme záchranku, tak porodíme takhle

Porod
Výběr porodnice
30.5.24

Dobrý den Sofie,

jste ve 30. týdnu těhotenství, nejste registrována v žádné porodnici. Zajímá vás, jestli když začnete rodit a zavoláte záchranku, tak vás odveze do porodnice, kde porodíte?

V Praze je v současné době šest porodnic. Ve všech se můžete registrovat od 14. týdne těhotenství do naplnění kapacit. Jedině v Motole registraci nevyžadují. 

Pražské porodnice zpravidla nabízejí pravidelné kontroly od 36. týdne. Můžete se tedy objednat před 36. týdnem v Motole a nebo ještě zkusit i další porodnice, pokud by se někde neuvolnilo místo.

Pokud nebudete docházet do žádné porodnice již před porodem, udělejte to tak jak píšete. Zavolejte si záchranku, ta vás odveze do porodnice, kde v tu dobu bude místo.

Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na bezplatnou linku +420 228 229 143. 

Přeji ať se vám dostane bezpečné a respektující porodní péče.

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

VBAC, vyvolávání

Dobrý den, První porod 2020 zakončen akutním CS (vyvolávání u konce pánevního). Nyní bych se ráda pokusila o VBAC, vše nasvědčuje tomu, že by to mohlo jít. Jsem 40+1, porodnice kterou jsem si vybrala již nyní tlačí opět na vyvolávání, kterému se chci za každou cenu vyhnout. Není k němu žádný důvod, zdravotně je vše v pořádku. Chci dopřát miminku čas. Moje otázka tedy zní, z jakého důvodu se nedoporučuje po CS přenášet a zda opravdu riskuji, pokud vyčkávám na spontánní spuštění porodu? Jak lékařům asertivně a opakovaně sdělit odmítnutí indukce? Mockrát děkuji za vaši odpověď.

Indukce
Porod po císařském řezu
Vyvolání porodu
30.5.24

Dobrý den Evo,

otázkou indukce se zabývá čím dál více žen. Indukce jsou na vzestupu. Jak tedy můžete indukci předejít a jak můžete komunikovat s lékaři?

Myslím, že je dobré, že jste zdravá a že vše, jak píšete, nasvědčuje tomu, že můžete normálně porodit. Je také dobře, že víte co chcete. Dopřát miminku čas a pokusit se o VBAC.

Těhotenství trvá v průměru 40. týdnů od prvního dne poslední menstruace. Toto pravidlo platí pro ženy, které mají 28 denní pravidelný cyklus. O porodu v termínu mluvíme tehdy, když porod proběhne v rozmezí 14 dní před až 14 dní po předpokládaném datu porodu. O přenášení můžeme mluvit po 42. týdnu těhotenství. Ale některé ženy jsou těhotné i déle než 42. týdnů.

Vysvětlit, proč se nedoporučuje přenášet po císařském řezu, by měl ten kdo to říká. Já si myslím, že indukce by se měla provádět ve specifických případech, kdy těhotenství ohrožuje ženu nebo miminko. Pokud žádná  taková situace ve vašem případě není, neměla by být ani indukce. Ta s sebou přináší větší pravděpodobnost některých komplikací, zejména vyšší pravděpodobnost ruptury dělohy a také , že porod skončí císařským řezem. 

Pojem "riziko " je v dnešní společnosti hojně používaný. Riziko se nedá úplně eliminovat.  V porodnictví bychom měli mluvit spíš o pravděpodobnosti komplikací. O pojmu rizika v porodnictví píše ve své knize i Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré, Rozhodování v době těhotenství a porodu. Vyšla loni v českém překladu. Také vřele doporučuji článek Rachel Reed, Ph.D. https://www.unipa.cz/poterminova-indukce-porodu-zvazovani-rizik-dr-rachel-reed-preklad/

Vím, že vy jste rozhodnutá, potřebujete podpořit v komunikaci.

Porodníci by vám měli být schopni říct, jaká je pravděpodobnost komplikací a jakých, když se indukce udělá a když se indukce neudělá. Měli by svá tvrzení mít podloženy studiemi a vlastními zkušenostmi.  Nutno podotknout, že v ČR je úspěšnost VBAC výrazně nižší než třeba ve Velké Británii, kde je průměrně 75 %. Čeští porodníci tak mohou mít jiné zkušenosti než např. ti britští.

K tomu, aby vám kdokoliv cokoliv dělal ve zdravotnictví v souvislostí s vaším tělem, potřebuje k tomu váš informovaný souhlas. Aby jste ho mohla poskytnout, potřebujete tři věci:

1) odborníka na výzkum (důkazy) - porodní asistentku nebo lékaře

2) odborníka na vaše vlastní zdraví, potřeby a hodnoty - to jste vy

3) prostor, kde můžete vzájemně s respektem diskutovat o svých názorech

(Převzato z knihy Těhotenství laskavě s respektem a prakticky).

Pokud si nejste jistá benefity indukce, pokud vám nikdo nedá srozumitelný přehled nežádoucích efektů, pokud vám nikdo neřekne jaké jsou alternativy, musíte se spolehnout na svou intuici a nedělat nic a čekat, až porod začne sám od sebe. 

Samovolný začátek porodu zvyšuje pravděpodobnost úspěšného VBAC, stejně tak přítomnost podpůrné osoby po celou dobu porodu. Může to být váš partner, dula nebo porodní asistentka. Lékařům řekněte váš záměr vyčkat na samovolný začátek porodu a rodit vaginálně. Požádejte je o podporu. Choďte na pravidelné kontroly. Váš záměr můžete kdykoliv změnit. Jde o váš příběh, o vaše tělo, o vaše zdraví. Nemusíte složitě argumentovat. Stačí když řeknete, to co cítíte. Že vám představa indukce nedělá dobře nebo že s indukcí máte špatnou zkušenost nebo že zatím k indukci souhlas nedáváte.Nebo úplně nejjednodušeji: děkuji za nabídku, nechci. Poskytovat zdravotní péči lze pouze s informovaným souhlasem.

Pokud máte obavu, že na vás bude v porodnici vyvíjen nátlak, požádejte někoho blízkého, ať vás na kontroly doprovodí. 

Přeji vám, ať porod proběhne podle vašich představ.

Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na naší telefonní linku https://www.rodimvklidu.cz/poradna

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Ukončení těhotenství do 7. týdne

Dobry den, potrebuji ukoncit tehotenstvi a zajimal by me odborny pohled na volbu, jestli pilulka nebo kyretaz. Jaka jsou rizika a benefity techto pristupu? Predem dekuji za odpoved

Gynekologie
30.5.24

Dobrý den Jano,

jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu ve Vaší obtížné životní situaci. Jak asi tušíte, žádná z metod ukončení těhotenství není stoprocentně bez rizika nebo bez nežádoucích účinků. 

Kyretáž je mechanické odstranění plodového vejce kyretou v celkové anestezii. I když jde o velice častý zákrok, stejně jako u každé jiné operace i zde existují určitá rizika, a to jak ve spojení s anestezií, tak se samotným zákrokem. Podrobné informace najdete v tomto článku. V celkové anestezii se také provádí miniinterupce (do 8. týdne těhotenství) - odsátí plodového vejce vakuumaspirací a vyčištění děložní dutiny malou kyretou.

Farmakologické ukončení těhotenství (potratová pilulka) je poměrně novou metodou a udává se, že může selhat v 1-3% případů. Doporučený postup České gynekologické a porodnické společnosti si můžete přečíst zde. Potratová pilulka obsahuje látku mifepriston, což je antihormon, který blokuje účinky progesteronu (hormonu, který je nutný pro pokračování těhotenství). Doporučuji si přečíst příbalový leták pilulky.

V obou případech je třeba dodržet klidový režim šestinedělí. Pokud si nebudete vědět rady, neváhejte se poradit s Vaším gynekologem.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová
Sdílet
 

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA