A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.
Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.
You can search the archive of answered questions by topic or keyword.
If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.
You can also call us!
Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.
Hezký den, moc prosím o radu, doporučeno, kde se k nám budou chovat lidský a empatický. Bohužel jsme zjistili, že naše miminko má genetickou vadu a budu se muset objednat na přerušení. Momentálně jsem v 16tt. Máte prosím zkušenost s tímto zákrokem v Liberci nebo v Ústí nad Labem? Ráda bych někam, kde bude alespoň trošku empatický personál. Už takhle je ta situace velice traumatizující. Děkuju za jakoukoliv pomoc,radu.. Následně budeme podávat stížnost na Gennet v Liberci, protože bylo chybně provedeno vyhodnocení výsledků. Děkujeme Zuzana a Filip Nešněrovi
Dobrý den Zuzano a Filipe,
děkujeme, že se s důvěrou obracíte na naši poradnu.
Píšete, že Vašemu miminku byla zjištěna genetická vada a chystáte se do nemocnice na přerušení těhotenství. Nyní jste v 16tt a přejete si empatický a citlivý přístup personálu. Ptáte se, zda mám osobní zkušenost s takovým zákrokem v Liberci nebo Ústí nad Labem.
Osobní ani zprostředkovanou zkušenost s Vámi zmíněnými nemocnicemi nemám. Ale upřímně doufám, že se ve Vaší situaci setkáte s milým a empatickým přístupem kdekoliv.
Mrzí mě, čím si procházíte. Možná by Vám pomohlo Vaši situaci sdílet s rodiči, kteří si takovou ztrátou prošli. Zkuste web, kde najdete kontakty na odbornou i laickou pomoc. A možná i odpovědi na další Vaše otázky.
Do nemocnice si zavolejte, až se budete objednávat (klidně do obou). Rovnou se zeptejte i jak bude zákrok probíhat, ptejte se na to, co vám nebude úplně jasné a na cokoliv, co Vás bude zajímat. Po telefonní konzultaci se ještě můžete rozhodnout, kam pojedete.
Přeji Vám dobrou volbu a empatické zdravotníky
Dobrý den, jsem z Neratovic. Můžete mi prosím poradit s výběrem porodnic, kde provádějí císařský řez nebo i jemný císařský řez a umožňují bonding s miminkem? Děkuji
Dobrý den Jarčo,
ptáte se nás na porodnici, kde provádí císařský řez nebo i jemný císařský řez a umožňují bonding s miminkem v okolí Neratovic.
Předpokládám, že se tedy chystáte na plánovaný císařský řez a je dobře, že Vás zajímá, jak to kde probíhá.
Císařský řez se dělá v každé porodnici. Jaké jsou zvyklosti daného oddělení a možnosti bondingu nejlépe zjistíte, když se zeptáte přímo v porodnicích v okolí. Mnoho porodnic dnes nabízí rodičkám konzultace, předporodní kurzy nebo prohlídky porodních sálů. Můžete nejprve kontaktovat PA nebo lékaře (nemocnice mívají kontakty na webu). Nebo si tam zavolat a domluvit si schůzku s někým, kdo Vám zodpoví Vaše dotazy, příp. s Vámi probere porodní plán.
Další možnost je, že si najdete doprovod (PA nebo dulu, které doprovází do porodnic k porodům i plánovaným sekcím). Ženy, které doprovody dělají budou mít jistě i informace, jaké jsou ve Vašem okolí možnosti a mohou s Vámi sdílet i zkušenosti, jaké s doprovody, do kterých nemocnic mají.
Přeji Vám abyste našla porodnici, kde Vám vyjdou vstříc.
Dobrý večer, jaká jsou pozitiva a negativa preventivních CTG v poradnách? Poví víc průtoky? Děkuji!
Dobrý den Petro,
ptáte se nás na pozitiva a negativa CTG v poradnách a vyšetření průtoků v pupečníku.
CTG je zkratka pro kardiotokograf (C - kardio - srdeční činnost, T - toko - činnost dělohy, G - graf - zápis). Tedy se pomocí něj sleduje srdeční činnost plodu a aktivita dělohy (někdy i pohyby plodu nebo puls matky). Poslech ozev plodu může těhotnou ženu i zdravotníky ujistit, že dítěti se daří dobře. CTG nám poskytne záznam (v těhotenských poradnách se jedná zpravidla o 20 min). Záznam lékař hodnotí celkově (zohledňuje krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé faktory). Pokud by dítě bylo z nějakého důvodu ohroženo nedostatkem kyslíku v oběhu, na jeho srdeční frekvenci by se to projevilo. Natočení záznamu CTG v poradnách se provádí neinvazivní cestou. Tedy na břicho se připnou dvě sondy. Jedna snímá činnost dělohy a druhá akci srdeční dítěte. Je žádoucí aby miminko bylo během provádění záznamu vzhůru. Můžete se tedy před začátkem napít, najíst nebo zkusit něco, o čem víte, že miminko reaguje pohyby.
U fyziologického - zdravého těhotenství je ultrazvukové (UZ) vyšetření indikováno na začátku těhotenství (potvrzení těhotenství a určení termínu porodu), ve 20. - 22. týdnu (genetický screening) a po 30. týdnu (základní screening včetně vyšetření průtoku cévami dopplerovským měřením). O měření průtoků si můžete přečíst více na našem webu např. zde. Pokud není podezření na nějaké riziko, není nutné dělat v rámci těhotenské poradny i UZ vyšetření a měřit průtoky. Pokud by bylo podezření, že miminku se již v děloze nedaří, může lékaři toto vyšetření pomoci přesněji diagnostikovat stav dítěte a závažnost situace.
Pokud by se vyskytlo nějaké podezření na odchylku od fyziologického těhotenství, porodní asistentka nebo lékař Vás budou informovat. Můžete se jich na cokoliv doptat, ptát se na další navrhovaný postup, jeho rizika i benefity.
Dobry den, jsem 28+2 tt a uz třetí den se necitim dobre. Jsem slabá, unavena, trochu malatna, dnes jsem si zkusila změřit tlak, ten je v poradku, ale puls v klidu jsem mela 122, po par minutách 110. EKG jsem podstoupila pred 2 tydny a bylo v poradku, jen rikala, ze ten tep je rychlejsi. Často mi tech posledních par dni tvrdne bricho a pohyby byly včera i predevcirem hodne vyrazné, někdy az bolestivé, dnes je miminko spíše klidnejsi, ale pohyby cítím. Je to na návštěvu porodnice? Nebo počkat v pondeli ke svoji gynekolozce? Jeste dodám, ze ve ctvrtek jsem slabé zaspinila, od te doby se to neopakovalo.
Dobrý den Beo,
píšete, že jste ve 29. týdnu těhotenství, trápí Vás únava, naměřila jste si vysoký tep, tvrdne Vám břicho a v jeden den bylo miminko výrazně pohyblivější. Ve čtvrtek jste slabě zašpinila. Ptáte se, jestli máte jet raději do porodnice, nebo vyčkat na kontrolu k Vaší gynekoložce v pondělí.
Únava se objevuje po celou dobu těhotenství, nejvíce v prvním trimestru. Je důležité dbát na dostatečný přísun tekutin a vyváženou stravu v malých porcích 6 - 8 x denně. Tím, jak se děloha zvětšuje, může v určitých polohách (leh na zádech a na pravém boku), utlačovat dolní dutou žílu. To může mít za následek nízký tlak a zvýšení tepové frekvence. Více se o syndromu dolní duté žíly dočtete v tomto článku.
Tvrdnutí břicha se občas ve druhé polovině těhotenství také může objevit. Rostoucí bříško můžete během dne podepřít uvázaným šátkem nebo těhotenským pásem. Nenamáhejte se, nezvedejte těžké věci a snažte se vyvážit přiměřený pohyb s odpočinkem. Jako prevence tvrdnutí břicha můžete do stravy zařadit víc hořčíku (např. banány, hořká čokoláda, ořechy, minerálky).
Některé dny může být miminko aktivnější, jiné zase klidnější. I slabé zašpinění k těhotenství patří. Běžné těhotenske obtíže, které popisujete, můžete v klidu řešit až v pondělí se svou gynekoložkou a podrobně se doptat na všechno, co Vás bude ohledně Vašeho těhotenství zajímat. Pokud však intuitivně cítíte, že něco není v pořádku, porodnici můžete navštívit kdykoli. Miminko by zkontrolovali kardiotokografickým záznamem (cca 20 minut) a kontrolním ultrazvukem. Z vyšetření krve by také mohli zjistit, zda je vše v pořádku.
Přeji Vám, ať je brzy lépe a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši bezplatnou linku Rodím v klidu.
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda je velikost plodu v pořádku. Jsem po druhé těhotná a k dnešnímu dni jsem ve 38+6tt. Bohužel můj gynekolog mi za celé těhotenství miminko nezměřil ani nezvážil vždy mi jen odpověděl, že plod odpovídá týdnu a vždy byl ultrazvuk strašně rychlý. Na včerejší kontrole mi bylo řečeno, že mám plodovou vodu při dolní hranici normy. Pak přišlo na řadu měření. BPD: 86,91mm odp .35+ 1, HC 324,86mm odp. 36+ 6, AC: 326,09mm odp.36+ 4, FL: 66,13mm odp. 34+ 0. Celková biometrie odpovída 35+ 4. Odhadovaná váha je 2650g. Průtoky byli v pořádku. Chci se tedy zeptat, zda rozdíl velikosti miminka o 3 týdny je v normě a bude jen drobnější, nebo zde je možnost nějaké odchylky, která značí problém např délka stehenní kosti? Potom mě ještě vyděsilo malé množství plodové vody. Zda to něco neznačí. Na kontrolu jdu zase za týden,. Děkuji mockrát za odpověď.
Dobrý den Martino,
zhruba za týden máte termín porodu a na poslední kontrole Vás znepokojil výsledek ultrazvukového vyšetření, při kterém byly měřeny tělesné rozměry miminka a zhodnoceno množství plodové vody.
Co se týče plodové vody, ke konci těhotenství je normální, že její množství klesá. Čím je termín porodu blíže, tím je méně plodové vody. Nemusíte se tím znepokojovat.
Popisujete biometrické hodnoty plodu, které jsou v rozmezí od 34+0 t.t. až 36+6 t.t., přičemž právě končíte 39. týden těhotenství. Celková biometrie odpovídá 35+4, je tedy o 3 týdny menší než by být měla. To znamená, že se může jednat o zpomalení růstu plodu. Více informací naleznete v tomto článku. S jistotou Vám to může ale potvrdit jen gynekolog. Také by Vám měl podrobně vysvětlit, co naměřené výsledky znamenají. Proto se na kontrole vždy doptejte na vše, co Vám není jasné.
Každé měření pomocí ultrazvuku je jenom odhad a může mít odchylku. V případě odhadu hmotnosti plodu se může odhad od skutečnosti lišit i o 500g. Z toho důvodu je přesnější, když se měření opakuje víckrát.
Chtěla bych Vás povzbudit, menší porodní hmotnost snižuje riziko porodního poranění a malá miminka často vše brzy doženou. Přeji Vám hladký průběh porodu a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši bezplatnou linku Rodím v klidu.
Dobry den, moc bych Vas chtela poprosit o radu. Je mi 35 let a otehotnela jsem po 2 cyklu IVF. Nyni jsem ve 23 tt. Jiz asi 3 tydny se setkavam s tvrdnutim bricha. Rikala jsem o tom pred 2 tydny svemu lekari, ten rekl, ze je to bezne, dostala jsem Magnosolv. Znepokojuje me, ze mi nezkontroloval cipek, zadne vaginalni vysetreni behem tehotenstvi neprobehlo... Tvrdnuti bricha se po uzivani magnezia nezlepsilo, nastava nekolikrat za den, behem dnesniho dne jiz uz asi 3h v kuse, neni provazeno vetsimi bolestmi, spise je to neprijemne. Nevim, zda mam cekat 14 dni do dalsi navstevy meho gynekologa nebo navstivit lekare drive ( asi jineho jelikoz ocekavam, ze mi muj lekar opet rekne, ze je to normalni). Jeste bych rada znala Vas nazor ohledne vytoku. Jiz od zacatku tehotenstvi mam vyrazny zluty vytok nedoprovazeny svedenim ani jinymi obtizemy, opet jsem resila se svym lekarem, doporucil mi lactobacily a vaginalni vyplachy, bohuzel bez efektu... zluty vytok mam stale, nijak me neobtezuje jiz jsem se s tim "smirila" prestala resit, dle lekare je to ok, zajimal by me Vas nazor prosim, nerada bych neco zanedbala. Predem Vam Moc Dekuji S pozdravem Lenka M.
Dobrý den Lenko,
těší mě, že jste napsala do naší poradny. Jste ve druhé polovině těhotenství a obtěžuje Vás žlutý výtok a tvrdnutí břicha, které je častější ale ne bolestivé. Podle Vašeho lékaře jsou tyto obtíže běžné. Nechcete nic zanedbat a proto hledáte možnosti, jak se svých obtíží zbavit.
Zvětšování objemu dělohy mohou doprovázet nepříjemné pocity - tahy děložních vazů, tlaky v břiše způsobené např. pohyby miminka. Nenamáhejte se a hodně odpočívejte. Můžete použít i těhotenský pás, nebo podepřít břicho uvázaným šátkem. Jak říká Váš gynekolog, občasné nepříjemné pocity jsou normální. Hořčík můžete přijímat i stravou (hořká čokoláda, banány, ořechy, minerálky). Pokud ale začnete cítit bolesti, je nutné vyloučit možný počínající předčasný porod. Šetrnější metodou vyšetření děložního čípku (zda se zkracuje nebo ne) je pomocí ultrazvukové vaginální sondy. Od rutinních vaginálních vyšetření se během běžných kontrol v těhotenství v poslední době upouští, protože může být rizikem infekce. Ale pokud si přejete stav čípku zjistit, stačí se domluvit s Vaším gynekologem.
Bělavý výtok může být součástí zdravého těhotenství. Žlutý výtok už může značit známky infekce. Pro jistotu by bylo vhodné mikrobiologické vyšetření - tzv. mikrobiální obraz poševní ze stěru z poševní stěny. Tím se zjistí, kterými bakteriemi je pochva osídlena a následně se může nasadit cílená léčba. Je ale také možné, že se najde jen běžná poševní flóra. Preventivně můžete vyzkoušet lichořeřišnici (zařadit do stravy) nebo lichořeřišnicovou tinkturu (lze nakapat do čaje - alkohol se odpaří).
Pokud Vám tři hodiny v kuse bolestivě tvrdlo břicho a potíže přetrvávají, doporučuji navštívit oddělení gynekologie v nemocnici (nebo porodnici), kde mohou vyloučit předčasný porod a jsou tu pro Vás i v noci. Jestli se naopak už cítíte lépe, proberte znovu vše se svým gynekologem, doptejte se ho na vše, co Vás zajímá. Pokud s jeho postupem léčby i přes to nebudete spokojená, můžete samozřejmě vyhledat jiného gynekologa a výtok i tvrdnutí břicha zkonzultovat s ním.
Přeji Vám, ať je brzy lépe a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši bezplatnou linku Rodím v klidu.
Je mi 42 let a mám první těhotenství s techotenským cukrovka, ve 37 týdnu miminko vážilo 3800g, rizikova těhotenství. Mám plánovaný císařský řez ve 38. týdnu. Opravdu to chci nosit do 40. týdne, ale dali mi datum 38. Co můžu dělat? Mám si najít jinou nemocnici a zeptat se na jiný názor? Nemám žádné krvácení ani jiné potíže. Myslím, že 38 týdnů je velmi brzy a pak bude toto dítě velmi nemocné. Mám velké obavy, nevím co mám dělat. Další věc, která mě také hodně znepokojuje. Způsob, jakým se počítají týdny těhotenství, začíná od začátku mé poslední menstruace, což je 16.02. Nicméně moje ovulaci bylo 4.3. A tehdy jsme stvořili dítě. Podle mých výpočtů to bude reálné ve 36 týdnu, kdy je císařský řez. Což je velmi brzy
Dobrý den,
ptáte se, co máte dělat, když máte naplánovaný termín císařského řezu na 38. týden těhotenství a Vy chcete miminko nosit až do 40. týdne. Také Vás znepokojuje výpočet termínu porodu. Je Vám 42 let a máte těhotenskou cukrovku. Máte obavy, že se dítě narodí moc brzy a bude nemocné.
Nejprve k termínu porodu. Termín porodu se může vypočítat trojím způsobem. Podle prvního dne poslední menstruace ke kterému se připočítá 280 dnů. Ve Vašem případě vychází termín na 23. listopadu. Druhou metodou je výpočet podle data početí, ke kterému se připočítá 270 dnů, pak by termín vycházel na 29. listopadu. Třetí metodou je určení termínu podle ultrazvuku, kdy se miminko změří na konci prvního trimestru a podle velikosti se vypočítá termín. Všechny tyto termíny jsou pouze orientační. Normální je, když se miminko narodí v intervalu 14 dní před až 14 dní po termínu. Ženám, které mají cukrovku se doporučuje porodit do předpokládaného termínu.
Co tedy můžete dělat, když vám v nemocnici nabízí porodit dříve než v termínu? V podstatě máte tři možnosti:
První: Zůstanete ve Vaší porodnici a přistoupíte na návrh Vašich zdravotníků. Měli by Vám vysvětlit co chtějí udělat a proč. Jaké má císařský řez výhody a jaká rizika. Měla byste mít možnost zeptat se na všechno co Vás zajímá. Lékař je povinen odpovědět na všechny Vaše otázky.
Druhá: Zůstanete ve Vaší porodnici, s císařským řezem nebudete souhlasit. Lékař by Vás měl informovat o svém návrhu a o rizicích, pokud se císařský řez neudělá v jím navrhovaném termínu. Pravděpodobně Vám dá podepsat negativní revers, ve kterém by mělo být vše napsané.
Třetí: Vyhledáte jinou porodnici, kde se domluvíte lépe o tom co chcete. Vybírat si můžete podle počtu císařských řezů, které jednotlivé porodnice vykazují. Rozdíly jsou velké. Od 10 do téměř 40 %. Je pravděpodobné, že v porodnici, kde mají méně císařských řezů, jsou zvyklí používat císařský řez opravdu pouze v nutných případech.
Chtěla bych Vás povzbudit. Na vše co Vás zajímá se v porodnici ptejte. Včetně otázek, které se týkají zdraví Vašeho dítěte. Pokud potřebujete, vezměte si sebou někoho blízkého, kdo Vás podpoří. Přeji ať se Vám podaří domluvit takovou péči, která pro Vás bude dobrá, tak abyste měla z porodu pozitivní zážitek.
S pozdravem
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda můžu miminko po nějakou kratší dobu, třeba jeden den, kojit jen z jednoho prsu, aby si druhé ,,odpočinulu,,. A jestli je nutné alespoň trochu mléka odstrikavat, abych o mléko, z prsa z kterého nekojim, nepřišla. Mám měsíční miminko a během kojení mě stále velmi bolí bradavky. U levého prsu je to už někdy opravdu nesnesitelné. Vždy se děsím chvíle, kdy budu muset synka přiložit k prsu. :( Žiju ve Švýcarsku a mám zde poporodní asistentku a laktační poradkyní, která chodí k nám domů a technika kojení je podle ní správná, ale bolest stále přetrvává a nic nepomáhá. Moc děkuji za rady. Františka
Dobrý den Františko,
děkujeme, že jste se s důvěrou obrátila na naši poradnu.
Píšete, že Vás při kojení měsíčního miminka bolí bradavky a hledáte řešení.
Kojení by nemělo bolet ani v oblasti prsou ani v oblasti bradavek. Je dobře, že hledáte řešení.
Nejčastější příčina bolesti bradavek bývá špatné přisátí miminka, které může zhoršovat např. krátká podjazyková uzdička. Píšete, že Vás navštívila laktační poradkyně a nesprávné přisátí vyloučila. Miminko tedy má při kojení zabořenou bradu, volný nosík, v pusince co největší část dvorce a je vidět jak pije viz.
Jak asi správně tušíte, řešením není zatnout zuby, ale hledat příčinu bolesti.
Ptáte se na přerušení kojení z jednoho prsa. Pokud se rozhodnete z jednoho prsa nějakou dobu nekojit, hlídejte si, aby Vám prso příliš netvrdlo. Pokud ucítíte nepříjemné pnutí, odstříkejte si mléko rukou, pouze do úlevy. Pokud se rozhodnete z prsa opět kojit, je možné opět trochu před kojením odstříkat. Pokud by prso bylo příliš nalité a miminko se na něj nemohlo přisát. Tedy pokud by se prso nenalévalo tak, že by to bylo bolestivé, odstříkávání není nutné. Můžete u kojení z jednoho prsa zůstat. Ale pokud chcete mít k dispozici obě, je dobré bolest bradavek co nejdřív vyřešit.
Čemu je vhodné se (zejména teď v šestinedělí, když se potřebujete v kojení s miminkem sehrát) vyhnout? Miminko by nemělo sát nic jiného, než z prsa při kojení. Potřebuje si upevnit sací reflex. Vyhněte se tedy kloboučkům, lahvičkám, dudlíkům či dokrmování stříkačkou. Pokud byste potřebovala miminko dokrmit, požádejte laktační poradkyni, ať Vám ukáže dokrm cévkou po prsu. Pokud používáte odsávačku, pokuste se mléko odstříkat pouze pokud je to nezbytné, šetrně, rukou a jen do úlevy. Pokuste se vyhnout zavinovačkám. Znesnadňují správné přiložení miminka k prsu. Stejně tak mohou překážet čepičky se šňůrkou, různé slintáčky nebo jiné oblečení nahrnuté pod bradu miminka. Nepoužívejte zatím ani nic, co se lepí na bradavky (těsné oblečení, látkové nebo jednorázové vložky do podprsenky). Můžete použít chrániče bradavek. Nebo se pokuste prsa často větrat. Bylo by dobré vyloučit i kvasinkovou infekci. Můžete zkusit bradavky po kojení natřít extraktem z grepových jader (a nechat volně zaschnout, popř. ještě promazat třeba olivovým olejem). Také stříbrné kloboučky jsou celkem osvědčenou pomůckou a některé laktační poradkyně je i půjčují. Ulevit by Vám mohla i masáž prsních svalů, kterou si můžete dělat před kojením. Prostě si zkuste prsa kolem dokola prohmatat krouživými pohyby. Nebojte se přitlačit (ale nejděte proti bolesti). Mělo by Vám to působit pocit úlevy, nikoliv bolest.
Sledujte miminko a snažte se reagovat včas na jeho potřeby. Usnadníte mu přisátí, pokud ho přiložíte k prsu, hned když “hledá” (ocucává si pěstičku, otvírá pusinku, otáčí hlavu ze strany na stranu).
Pokud je bolest neúnosná můžete si vzít nějaký volně prodejný lék na bolest.
Léčba bradavek může být náročná a zdlouhavá. Pokud Vám nic výše zmíněného nepůsobí úlevu, obraťte se znovu na laktační poradkyni nebo porodní asistentku.
Přeji Vám ať tato nepříjemnost brzy odezní
Dobry den. Ceka me druhy porod, kdy jsem planovala ambulantni odchod nejpozdeji do 24 hodin. Bohuzel mi ale vysel pozitivni streptokok. Ma porodnice pravo mi v takovem pripade odchod neumoznit? Ve smyslu resit situaci soudnim prikazem k povinne hospitalizaci ditete. Dekuji za informaci.
Dobrý den Siso,
ptáte se, zda má porodnice právo Vám neumožnit odchod s dítětem do 24 hodin po porodu, pokud jste v těhotenství GBS pozitivní a zda má právo řešit situaci soudním příkazem.
Domnívám se, že se vše bude odvíjet od aktuálního zdravotního stavu Vašeho dítěte po porodu. Bude záležet na tom, zda bude zdravé. Ve zprávě, kterou vydala Liga lidských práv se píše: “Podle zákona mohou lékaři bránit propuštění dítěte pouze v případě jeho přímého ohrožení a při nutnosti neodkladné péče. To znamená, že u zdravého novorozence neexistuje zákonný důvod pro vynucování si jeho několikadenní hospitalizace.”
Pokud by lékaři trvali na hospitalizaci Vašeho dítěte a to bez Vašeho souhlasu, pravděpodobně by se jednalo o nedobrovolnou hospitalizaci , pak je povinností nemocnice se do 24 hodin obrátit na soud, který má povinnost vydat rozhodnutí do 7 dnů.
Z mého pohledu je nejlepší snažit se zjistit jaký postoj k Vašemu záměru odejít brzy po porodu má Vámi vybraná porodnice a předejít všem případným neshodám. Většina GBS pozitivních žen má zdravé děti. Existuje však malé riziko, že infekce přejde během porodu na dítě. Někdy může GBS infekce u novorozence způsobit vážné komplikace, které mohou být i život ohrožující. Proto se i v zemích, kde ženy odcházejí bezprostředně po porodu domů, doporučuje, aby v případě pravděpodobnosti GBS infekce zůstalo dítě alespoň 12 hodin v porodnici. Před odchodem z porodnice by Vás lékař měl poučit o pravděpodobnosti rizika i o projevech infekce. Infekce se může projevit i později. V takovém případě je důležité se s dítětem okamžitě vydat zpět do nemocnice.
V případě, že byste potřebovala přesnější právní vhled do této problematiky, obraťte se prosím na právníky z LLP.
Se srdečným pozdravem
Dobrý den, mám takový dotaz… S manželem jsem měla nechráněný styk 9.a 10. října, přičemž první den poslední menstruace byl 26.9. Bohužel pak jsem měla ještě jeden styk, avšak s ochranou (prezervativem), dne 12.10. Měli jsme doma nějaké dlouhodobé neshody a prostě se stalo. Velmi toho lituji a jsem vytrestana do konce života :( nyní jsem zjistila, že jsem v jiném stavu. A nevím jak dal. Prosím dalo by se nějak zjistit nebo vypočítat, zda je dítě manželovo? Myslím si spíš, že ano, ale bojím se, když ochrana není 100% :( děkuji RS
Dobrý den Renáto,
děkujeme, za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda se dá nějak vypočítat, který den jste otěhotněla.
Pokud byste si vedla záznamy dle STM (symptotermální metoda) a tedy byste věděla, kdy u Vás proběhla ovulace, mohla byste si vypočítat plodné dny. Je to +/- 3 dny od ovulace s jistotou 99%. Spolehlivost bariérové antikoncepce - prezervativu, se udává 98%, pokud se použil správně. Určení délky těhotenství pomocí ultrazvuku nebývá na den přesné, ale dá se říci, že čím dříve se těhotenství zachytí, tím přesnější je určení délky těhotenství.
Právně je určení otcovství v ČR založeno na tzv. domněnkách o otcovství. Kdy první se vztahuje na variantu, kdy rodiče jsou manželé. Otcem se určí manžel matky dítěte a ten je také zapsán v rodném listu.
K ověření biologického otcovství se dnes dají využít sady k určení otcovství, které si na vlastní náklady můžete objednat i soukromě. Jako vzorek se většinou odebírají sliny (dítěte, otce a pro lepší určení shody DNA i matky). Tedy možnost provedení takového testu je až po porodu.
Pokud nechcete být na situaci sama a chcete si promluvit s někým nestranným, můžete vyhledat i psychologa nebo psychoterapeuta a srovnat si myšlenky v rámci vedeného rozhovoru.
We are striving to make midwifery care accessible to women, but we cannot do it without you. Help us make midwifery services a natural part of family care!
We are very grateful for your support; we couldn't do it without you. Thank you!