MIDWIFE’S COUNSELLING ROOM

A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.

Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.

You can search the archive of answered questions by topic or keyword.

If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.

You can also call us!

Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.

Call:
+420 228 229 143
NEW QUESTION
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TopiC
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Konec pánevní a velikost miminka

dobrý den, mám termín porodu cca na měsíc podle utz 28.6 podle Má 1.7 na včerejším ultrazvuku byl odhad velikosti miminka 2400g, ale miminko je hlavickou nahoře v pravé horní polovině bříška má hlavičku. všechny moje předcházející děti byly vždy otočené ( nevím od kdy). pan primář říkal že Mimi bude drobnější a že nevidí důvod nerodit koncem pánevním. mám z toho trochu obavy a chci se zeptat na rizika či vůbec průběh takového porodu? je šance že si Mimi ještě samo otočí ? a jak mu třeba co nejlépe pomocí? děkuji Petra

Konec pánevní
Ultrazvuk
Porod
Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Petro,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že zhruba za měsíc máte termín porodu svého třetího dítěte. Miminko je momentálně v poloze koncem pánevním. Ptáte se, co můžete dělat pro to, aby se otočilo hlavou dolů a jaká je šance, že se otočí samo. Obáváte se porodu koncem pánevním a zajímá Vás průběh a rizika takového porodu. 

Jestli se miminko otočí, bohužel nemůžeme předpovědět. většinou k otočení hlavou dolů dochází mezi 32. až 38. týdnem těhotenství. Záleží na množství plodové vody, velikosti miminka, uložení placenty a délce pupečníku. V některých případech dojde k otočení jen několik desítek minut  před samotným porodem. Podpořit otočení můžete například cviky na uvolnění pánevního dna a polohováním v tzv. koleno-prsní poloze. Další možné metody si můžete přečíst v rubrice často kladených dotazů v sekci Zdravotní dotazy zde. V některých porodnicích nabízí možnost otočení plodu v děloze zevními hmaty pod kontrolou ultrazvuku. Také se můžete porozhlédnout, jestli ve Vašem okolí působí porodní asistentka, která ovládá techniku mexického šátku Rebozo. Dají se jím uvolnit děložní vazy a břišní svaly, což může miminku pomoci se otočit. 

Přibližně 3 až 4 ženy ze sta rodí dítě v poloze zadečkem napřed. Pokud je odhad hmotnosti plodu mezi 2500 - 3500 g a pokud plod vstupuje do pánve hýžděmi nebo hýžděmi a skrčenýma nožkama zároveň, je možné vést porod přirozeně. V ostatních případech se těhotenství ukončuje císařským řezem. Porod koncem pánevním vyžaduje od porodnického týmu o trochu více trpělivosti než porod hlavičkou. Porod hlavičkou napřed bývá rychlejší, protože hlava je nejtěžší částí těla. Porod by se neměl nijak urychlovat a mělo by se do něj  zasahovat co nejméně. Rizikem může být předčasný odtok plodové vody, kdy by mohlo dojít k výhřezu (propadu) pupečníku do porodních cest.   

Protože budete rodit potřetí, máte výhodu. Pokud máte další otázky, můžete napsat znovu do poradny nebo zavolat na naši linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová
Sdílet

Intimní hygiena po porodě po nastřihnutí hrazé v porodnici

 Dobrý den potřebovala bych poradit ohledně intimní hygieny po nastřihnutí hráze po porodě jaký intimní mycí gel neparfemovaný používat v porodnici,co by jste mi doporučovali.Děkuji a hezký den přeji.Lenka

Šestinedělí
30.5.24

Dobrý den Lenko,

pokud jste v porodnici po nástřihu hráze, je nejlépe sprchovat hráz jen čistou chladnou vodou. Pokud to zvládnete, sprchujte se po každém močení v oblasti zevních rodidel studenou vodou. Proud vody opláchne spolehlivě krev a chlad vody pomůže proti otoku a bolesti, kterou po nástřihu můžete cítit. Žádný sprchový gel používat nemusíte.

Až se dostanete domů, můžete dál o hráz pečovat obklady nebo oplachy odvarem z dubové kůry nebo oplachy roztokem Rosalgin. Také je velmi oblíbený bylinný balzám Mithra, který vyrábí Nobilis Tilia. Každé ženě pomáhá trochu něco jiného. Dubová kůra působí více proti otoku, Rosalgin více proti bolesti a případné infekci. Balzám pak podporuje hojení.

Nástřih hráze je v českých porodnicích nadužívaný zákrok. 

Světová zdravotnická organizace doporučuje nástřih hráze provádět pouze v nutných případech, přičemž cílem by mělo být snížit množství nástřihů zhruba na úroveň 10 % vaginálních porodů, u ostatních porodů se jedná o nadbytečný zásah, který dítěti ani rodičce nepřináší nic dobrého.

Přestože se počet epiziotomií stále snižuje, je jejich průměr u vaginálních porodů v ČR v roce 2021 31,3%. To je třikrát více než je doporučení.

Pokud už k nástřihu došlo, je dobrá péče o jizvu důležitá. Dělejte ji tak dlouho, dokud Vám přináší úlevu.

Přeji ať se vše zahojí.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Gynekolog

Dobrý den, ráda bych našla respektující gynekoložku z Prahy, která nemá problém s individuálním přístupem k pacientkám. Děkuji

Obecné
30.5.24

Dobrý den Vendulo,

dobře rozumíme Vaší potřebě najít respektující gynekoložku, která má individuální přístup k pacientkám. 

Není v našich možnostech doporučit někoho konkrétního, kdo by vyhovoval Vám. V Praze je přes tři sta poskytovatelů ambulantní gynekologické péče.  Musíte se přímo ptát gynekoložek, která z nich má respektující a individuální přístup takový, který by byl pro Vás optimální.  V Praze je ještě navíc takový nešvar, že gynekoložky a gynekologové vybírají rozličné platby. Některé a někteří výměnou za respekt a individuální přístup vybírají různé “balíčky služeb”. Poslechnout si o tom můžete na radiu Wave nebo přečíst na Seznam.cz. Platby, které požadují lékaři jako podmínku přijetí, jsou nelegální, pokud mají zároveň smlouvu s pojišťovnou. Případné nadstandardní služby Vám mohou účtovat pouze když s nimi souhlasíte. O všem se můžete informovat u Vaší zdravotní pojišťovny.

Přeji Vám, abyste našla takové služby, které potřebujete.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Péče o jizvu

Dobrý den, jak prosím pečovat o jizvu po šestinedělí a kdy můžu zapojit nějaké cviky? Momentálně chodím pouze s kočarkem na procházku. Děkuji

Šestinedělí
30.5.24

Dobrý den Kateřino,

děkujeme za Vaši otázku. 

O jizvy po porodu můžete začít pečovat okamžitě. Nemusíte čekat až po šestinedělí.

Pokud máte jizvu na břiše, můžete se inspirovat v péči například zde.

Pokud máte jizvu na hrázi i o ni je dobré pečovat. Po šestinedělí po sprše či po koupeli, když je tkáň prohřátá ji masírovat krouživými pohyby prstů. Můžete použít třezalkový nebo měsíčkový olej. 

Cvičit by měly ženy začít co nejdříve po porodu. Komplexně je vše popsáno například zde.

Přeji vám ať se Vám daří.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Průtoky

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou správné průtoky a jaké už jsou hraniční. Jedná se mi o obe hodnoty,AU i ACM, oba indexy, PI a RI. Jsem ve 41+3tt,ráda bych počkala až se porod rozběhne přirozeně,ale zítra mi už chtějí vyvolávat, že prý se prutoky zhoršují. Mnohokrát děkuji za informaci.

Vyvolání porodu
30.5.24

Dobrý den,

ptáte se na fyziologické hodnoty průtoků v cévách arteria cerebri media a arteria umbilicalis a to z toho důvodu, že Vám lékaři navrhují v 41+3 týdnu gravidity indukci porodu.

Dopplerovské měření průtoku krve v cévách je neinvazivní metoda, která umožňuje zhodnotit prosperitu těhotenství a funkčnost placenty.

Lékař si najde na ultrazvuku příslušnou cévu (arteria umbilicalis (AU), arteria cerebri media (ACM) a případně ductus venosus (DV)) a provede dopplerovské měření. Z uvedených křivek pak získá hodnoty PI a RI. Následně naměřené hodnoty zadá do softwaru Astraia a ten je vyhodnotí. Podle výsledků lze usuzovat na stav uteroplacentární cirkulace a následně také určit možnost ohrožení plodu. Nelze tedy uvést žádné přesné hodnoty.

Patologickým nálezem je však tzv. nulový průtok v cévách -zero flow, nebo zpětný tok cév-reverzní flow. V těchto případech je opravdu vysoké ohrožení plodu a indukce porodu je na místě.

Tato otázka je spíše na podrobnější vysvětlení a proto Vám doporučuji kontaktovat naši linku Rodím v klidu, nebo si nechat vysvětlit podrobněji výsledky i princip vyšetření od Vašeho ošetřujícího lékaře

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Pohyb novorozence

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak správně polohovat novorozence (máme 6 dní starou holčičku). Rády se tulíme, ale nechci, aby na mě byla pokroucená. Máte nějaké rady na správné držení při tulení na mém hrudníku. Dále jsem se chtěla zeptat, jestli je pro malou vhodné zvedání hlavičky (když na mě leží - břicho na bříško- zvedá hlavičku a zkoumá okolí). Není to pro její vývoj moc brzy na zvedání hlavičky? Kdy je vhodné začít s polohováním miminka na bříško na podložce? Děkuji moc za odpověď

Péče o dítě
30.5.24

Dobrý den,

Píšete, že máte týden starou holčičku, a nejste si jistá v jejím polohování. Ptáte se, jaké polohování je vhodné a jestli je normální, že holčička zdvihá hlavičku v poloze bříško na bříško. Také Vás zajímá, od kdy je vhodné polohovat děťátko bříškem na podložku.

Pokud se s miminkem ráda mazlíte v poloze, kterou udáváte, je vhodné si ji dávat do polohy na tzv. žabičku. V tomto případě bude bříškem na Vás, nožky bude mít do pozice žabky jako např. v nosítku a hlavičku položíte na levou či pravou stranu. Je vhodné ji přidržovat ze spodu za zadeček.

Zvedání hlavičky takhle starého miminka je pouhým reflexem, které má miminko např. z toho důvodu, aby dokázalo mírně zaklonit hlavu při kojení a nemělo zabořený nosík, anebo jako reakci při ležení na pevné podložce. V tomto věku ještě ale nemá dostatečně posílené svaly, které by měly pracovat při držení hlavičky nad podložkou. Proto tedy není vhodné na dlouhou dobu pokládat miminko na podložku v poloze na bříško. A kdy tedy začít miminko aktivně dávat na bříško? Kolem 12.-18. týdne kdy už je tělíčko miminka v rámci vývoje připraveno na držení hlavičky a nedochází k narušení pohybových vzorců děťátka. Podrobnější vysvětlení můžete najít v tomto článku.

Pokud Vás zajímá více ohledně pohybu dítěte, je dobré kontaktovat fyzioterapeuta ve Vašem okolí.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Vyvolání porodu

Dobrý den, dnes jsem 39+1 byla jsem na kontrole ve své porodnici kde mi byla naplanovana hospitalizace na 39+3 kvůli velkému množství plodové vody AFI 26. Chtěla bych vědět v čem je větší množství rizikové a proč se vyvolání musí uskutečnit? Na takový dotaz v porodnici mi bylo řečeno, no kvůli miminku, víc nikdo nerozebiral. Ikdyz mám za sebou všechna potřebná vyšetření nikdo do dneska neví, proč té vody tam tolik je, vše vyšlo v pořádku. Jinak ozvy, průtoky, placentu, vše ukázkové a v pořádku. Předem moc děkuji za odpověď Michaela

Porod
30.5.24

Dobrý den Michaelo,

děkujeme, že se ptáte v naší poradně.

Zajímá Vás v čem jsou rizika většího množství plodové vody a proč Vám v nemocnici na základě toho navrhli vyvolání porodu.

Množství plodové vody u Vás předpokládám zjišťovali pomocí ultrazvuku. Tato měření nemusí být vždy úplně přesná a množství plodové vody je variabilní hodnota, jejíž vyšší množství nemusí znamenat, že plod není v pořádku.

Důležité je, jak probíhalo těhotenství dosud, zda plod rostl jak by měl, průtoky pupečníkem a mozkovou tepnou jsou v pořádku atd.

Ovšem polyhydramnion - tedy větší množství plodové vody, může být způsoben nějakou anomálií a nese s sebou určitá rizika. Častěji se stává, že dítě není v optimální poloze pro porod, nenaléhá příznivě na porodní cesty, je větší riziko předčasného odloučení placenty nebo krvácení u porodu a pod.

Hlavním opatřením, jak rizikům předejít je zvýšené sledování ženy v těhotenství a během porodu.

V nemocnici Vám tedy navrhli vyvolání porodu. S tím samozřejmě můžete i nemusíte souhlasit. Měla byste být každopádně dostatečně poučena lékařem. Pokud Vám některý dotaz nezodpoví tak, abyste tomu rozuměla a mohla se rozhodnout, ptejte se dál. Pokud byste chtěla situaci probrat s porodní asistentkou, můžete nám zavolat ve všední dny na linku rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Křeče v podbřišku ve 32. t.t.

Dobrý den, Jsem v 32 týdnu těhotenství mám od dneška pod břichem krece a v břichu píchání a počet na zvracení můžu se zeptat co to může být nebo to jsou už kontrakce děkuji za odpověď

předčasný porod
Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Michaelo,

děkuji za Váš dotaz. Ptáte se, proč cítíte píchání v břiše, křeče v podbřišku a máte pocit na zvracení, když jste ve 32. týdnu těhotenství.

Těch příčin může být více, takto to nedokážu posoudit. Mohla by to být jen dietní chyba, ale i hrozící předčasný porod. Do termínu porodu Vám schází ještě dva měsíce, proto zvažte návštěvu svého gynekologa, který zhodnotí Váš celkový stav. Kontrakce v tomto týdnu těhotenství ještě nejsou žádoucí, mohly by vyvolat i předčasný porod. Pokud budou Vaše obtíže přetrvávat i v noci, můžete navštívit nejbližší porodnici, kde mohou vše zkontrolovat a vyloučit např. předčasné otevírání porodních cest.

Přeji Vám, ať je brzy lépe a pokud byste si chtěla promluvit, využijte naši telefonickou linku. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová
Sdílet

Strach z porodu

​​Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu, jak se nejlépe připravit na druhý porod, když mám špatnou zkušenost s prvním. Dopředu musím říct, že podle reakce všech doktorů, ke kterým chodím, mám pocit, že mám asi snížený práh bolesti, protože ať jdu ke gynekoložce, obvodnímu lékaři, na kožní, k zubaři, tak všude slyším, jak jsem až neskutečně citlivá, že ostatní pacienti všechny úkony bez problému zvládají a jen já ne. I když se snažím uklidnit a vše vydržet, tak ve chvíli, kdy mě daný úkon začne bolet, tak nejsem schopná sebou necuknout. Pokud můžu zatnout svaly, tak mi to aspoň trochu pomáhá, ale u většiny úkonů po mě chtějí, abych je uvolnila a to je pro mě velký problém. První porod byl ukončen z více důvodů akutním císařským řezem s epidurálem. Doktor mě na začátku upozornil, že mě umrtví od pasu dolů, ale já jsem měla pocit, že cítím každý řez a vybavuji si, že jsem se vyloženě propínala na patách, což mi příjde dost divné, pokud jsem měla být od pasu dolu umrtvená. Po porodu doktor říkal manželovi, že vzhledem k anestezii jsem neměla být schopná něco cítit, ale že jsem si nejspíš bolest vsugerovala nadměrným stresem. Proto se bojím dalšího porodu, že to co ženy v běžném stavu tak tak zvládají a mluví o hrozných bolestech, tak já pokud mám skutečně nižší práh bolesti, nevím jak bych mohla zvládnout to samé. Tím spíš, když jsem schopná si bolest vsugerovat i když by být neměla. Potom co mě na toto upozornili, tak se snažím před úkonem, ze kterého mám strach, například trhání osmičky co nejvíc se uklidnit a přestože mám pocit, že jsem v klidu, tak cítím, že mi srdce tluče mnohem rychleji a nejsem schopná s tím cokoliv udělat. Vzhledem k tomu, že se znám, tak mám obavu, že na vzdory jakýmkoli snahám před porodem strach vyřešit, probrat, připravit se na bolest, tak ve chvíli porodu půjdou všechny rady k šípku a zpanikařím a nebudu ani schopná dál s lékaři spolupracovat. Můžete mi poradit co s tím a zda například existuje možnost jak ověřit snížený práh bolesti? Mockrát děkuji

Duševní zdraví
Porod
30.5.24

Dobrý den Martino,

moc děkujeme za Váš dotaz.

Píšete, že Vás čeká druhý porod a máte strach z bolesti. Myslíte si na základě Vaší zkušenosti z prvního porodu, že máte nižší práh bolesti a  ptáte se, jestli je možné ho nějak vyšetřit, také Vás zajímá, jestli je možné se nějak dobře připravit na porod.

Práh bolesti nebo také vyšetření senzitivity je jednou z neurologických metod, nevyužívá se ale jako standardní vyšetření, spíše jako vyšetření ve výzkumu.

Strach z porodu je naprosto přirozený a často je jeho důvodem právě bolest, která k porodu patří.

Doporučila bych Vám kontaktovat porodní asistentku ve Vašem okolí, která s Vámi může rozebrat průběh prvního porodu, může Vám pomoci lépe pochopit bolest u porodu, naučí Vás různé techniky zvládání bolesti a také Vás může doprovodit k porodu. Tam je Vám pak oporou a lépe s ní můžete kontrakce zvládat.

Není také selháním využít u porodu kromě nefarmakologických metod, které by mohly vnímání bolesti ovlivnit (vhodná aromaterapie, homeopatie, hydroterapie a jiné), metody farmakologické včetně jmenovaného epidurálu či Entonoxu. 

Moc Vám přeji, abyste prožila porod bez obav.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Změna porodnice na císařský řez

Dobrý den, v pátek bych se měla dovědět, jestli bude kvůli velikosti miminka nutný císařský řez (váhový odhad v 37+0 byl 4,3kg, lékařka v ordinaci po vlastním přeměření říkala 3,95kg). Pokud to tak bude, je možné zavolat do jiné porodnice, kde je přístup k CS laskavější a požádat o hospitalizaci u nich nebo musím výkon absolvovat v registrované porodnici? Moc děkuji za radu

Císařský řez
Výběr porodnice
30.5.24

Dobrý den Katko,

píšete, že se mají u Vás v pátek lékaři rozhodnout o vedení porodu císařským řezem z důvodu váhového odhadu miminka a ptáte se, jestli je možné požádat o císařský řez v jiné porodnici, než v které máte registraci k porodu.

V úvodu bych chtěla napsat, že ani velký váhový odhad není primární indikací k císařskému řezu, že je třeba zohlednit i Vaši tělesnou konstituci, prostornost pánve a jiné faktory. Pokud lékaři ale rozhodli, že tento způsob porodu je pro Vás a Vaše miminko nejbezpečnější, je jen na Vás, kterou porodnici pro péči zvolíte.

V některých krajích dochází k tomu, že se žena musí již v nízkém stádiu těhotenství registrovat do porodnice, kde chce porodit a je pak obtížné, pokud chce místo péče změnit. Ale není to nemožné.Ze zákona máte právo na výběr místa porodu a poskytovatele péče.

Neuvádíte,  z jakého jste kraje, proto bych Vám doporučila kontaktovat porodnice, které by Vám jejich přístupem k rodící ženě byly sympatické a domluvit se na péči tam. 

Přeji Vám, abyste našla vhodného poskytovatele péče a porod pro Vás byl pozitivním zážitkem.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet
 

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA