dobrý den, mám termín porodu cca na měsíc podle utz 28.6 podle Má 1.7 na včerejším ultrazvuku byl odhad velikosti miminka 2400g, ale miminko je hlavickou nahoře v pravé horní polovině bříška má hlavičku. všechny moje předcházející děti byly vždy otočené ( nevím od kdy). pan primář říkal že Mimi bude drobnější a že nevidí důvod nerodit koncem pánevním. mám z toho trochu obavy a chci se zeptat na rizika či vůbec průběh takového porodu? je šance že si Mimi ještě samo otočí ? a jak mu třeba co nejlépe pomocí? děkuji Petra
Dobrý den Petro,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že zhruba za měsíc máte termín porodu svého třetího dítěte. Miminko je momentálně v poloze koncem pánevním. Ptáte se, co můžete dělat pro to, aby se otočilo hlavou dolů a jaká je šance, že se otočí samo. Obáváte se porodu koncem pánevním a zajímá Vás průběh a rizika takového porodu.
Jestli se miminko otočí, bohužel nemůžeme předpovědět. většinou k otočení hlavou dolů dochází mezi 32. až 38. týdnem těhotenství. Záleží na množství plodové vody, velikosti miminka, uložení placenty a délce pupečníku. V některých případech dojde k otočení jen několik desítek minut před samotným porodem. Podpořit otočení můžete například cviky na uvolnění pánevního dna a polohováním v tzv. koleno-prsní poloze. Další možné metody si můžete přečíst v rubrice často kladených dotazů v sekci Zdravotní dotazy zde. V některých porodnicích nabízí možnost otočení plodu v děloze zevními hmaty pod kontrolou ultrazvuku. Také se můžete porozhlédnout, jestli ve Vašem okolí působí porodní asistentka, která ovládá techniku mexického šátku Rebozo. Dají se jím uvolnit děložní vazy a břišní svaly, což může miminku pomoci se otočit.
Přibližně 3 až 4 ženy ze sta rodí dítě v poloze zadečkem napřed. Pokud je odhad hmotnosti plodu mezi 2500 - 3500 g a pokud plod vstupuje do pánve hýžděmi nebo hýžděmi a skrčenýma nožkama zároveň, je možné vést porod přirozeně. V ostatních případech se těhotenství ukončuje císařským řezem. Porod koncem pánevním vyžaduje od porodnického týmu o trochu více trpělivosti než porod hlavičkou. Porod hlavičkou napřed bývá rychlejší, protože hlava je nejtěžší částí těla. Porod by se neměl nijak urychlovat a mělo by se do něj zasahovat co nejméně. Rizikem může být předčasný odtok plodové vody, kdy by mohlo dojít k výhřezu (propadu) pupečníku do porodních cest.
Protože budete rodit potřetí, máte výhodu. Pokud máte další otázky, můžete napsat znovu do poradny nebo zavolat na naši linku Rodím v klidu.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!