MIDWIFE’S COUNSELLING ROOM

A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.

Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.

You can search the archive of answered questions by topic or keyword.

If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.

You can also call us!

Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.

Call:
+420 228 229 143
NEW QUESTION
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TopiC
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Vyvolání porodu z důvodu menšího plodu

Dobrý den, na posledním vyšetření u gynekologa (35tt+3) mi byl diagnostikován menší plod (odhad 2200g). Následně jsem byla odeslána do porodnice, kde víceméně potvrdili malý plod (36tt+3, odhad 2300g). Průtok cév je naprosto v pořádku, jiné komplikace také nejsou, přiklánějí se tedy zatím k verzi, že to bude jednoduše menší miminko, než že by se jednalo o pozdní růstovou restrikci. Závěr: pokud se do termínu nerozjede porod sám, bude mi vyvolán mechanickou metodou v 39tt+6. Ze všech dostupných metod preindukce/indukce porodu, je nějaká "šetrnější" k plodu i ke mně? Resp. taková, která bude mít co nejméně negativních/vedlejších účinků? Mám možnost preferovat nějakou metodu, nebo bude záležet výhradně na uvážení lékaře? Děkuji

Těhotenství III. trimestr
Porod
Vyšetření v těhotenství
Vyvolání porodu
Ultrazvuk
30.5.24

Dobrý den,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Zhruba za měsíc budete rodit a ultrazvukem byla zjištěna menší odhadovaná hmotnost miminka, než je průměr. Pokud neporodíte do termínu, bylo Vám doporučeno porod vyvolat. Zajímá Vás, která metoda preindukce / indukce porodu má co nejméně vedlejších účinků a zda si můžete některou z nich zvolit.

Nejprve bych Vás chtěla povzbudit. Odhad hmotnosti je stále jen odhad a může mít odchylku +/- 300g i více. Nicméně, pokud odhad hmotnosti provedli dva lékaři nezávisle na sobě, možnost odchylky se tím snižuje. Z toho, co píšete, tedy miminko po týdnu pravděpodobně přibralo 100g, tedy roste. Průtoky cév jsou v pořádku, to je skvělá zpráva. Osobně, z toho, co píšete, pokud nebyla potvrzena růstová retardace plodu, nevidím k vyvolání porodu žádný důvod. Nechte si podrobně od lékaře, který Vám doporučuje porod vyvolávat, vysvětlit v čem vidí výhodu indukce produ a zda také vzal případně do úvahy i Vaši a partnerovu tělesnou konstituci.  

K Vaší poslední otázce - ano, vybrat metodu preindukce a indukce porodu si můžete, lékář by Vám měl podrobně vysvětlit pro a proti těchto metod, které na daném pracovišti používají. V tomto článku si můžete přečíst více informací. 

Preindukce má za cíl dosažení zralosti děložního hrdla (ve zkratce jde o rozšíření děložního čípku, jeho změkčení a zkrácení). Mezi mechanické metody patří Hamiltonův hmat (čípek již musí být prostupný pro prst) - kdy se odloučí dolní pól vaku blan od děložní stěny. To bývá ženami vnímáno jako nepříjemné ale ne bolestivé. Další metodou preindukce je zavedení dilatátoru do děložního čípku - používají se většinou hygroskopické cervikální dilatátory (tzv. Dilapan), které postupně zvětšují svůj objem a tím čípek rozšiřují. V některých porodnicích místo Dilapanu zavádí do čípku silikonový katetr s balonkem, který napustí určitým množstvím fyziologického roztoku (tzv. foley). 

Mechanické metody se mohou kombinovat i s medikamentózními metodami. Jde o aplikaci prostaglandinových tablet či gelů do zadní klenby poševní nebo do děložního čípku. Zde je  nutné přizpůsobit dávkování individuální reakci těhotné. Prostaglandiny se nachází i ve spermatu, proto se někdy doporučuje jako metoda vyvolání porodu nechráněný pohlavní styk kolem termínu porodu. 

Jak mechanické tak i medikamentózní metody preindukce jsou většinou doprovázeny nepříjemnými pocity (např. píchání v podbřišku). U mechanických metod ale nehrozí neodhadnutí správné dávky prostaglandinů, čili tím pádem je můžeme označit za šetrnější. 

Přeji Vám hezký závěr těhotenství, ať se Vám i miminku dobře daří. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová
Sdílet

Růstová retardace

Dobrý den, 28+1 tt mělo moje miminko odhad 978g. Je to hodně maličko? Straší mě růstovou retardací. Děkuji.

Těhotenství
Těhotenství III. trimestr
Ultrazvuk
30.5.24

Dobrý den Terezo,

děkujeme za důvěru s kterou se na nás obracíte. Straší Vás růstovou retardací.

Váhový odhad není skutečná váha Vašeho miminka, je to pouze odhad. Měření ultrazvukem může mít různé odchylky. Každé dítě je na začátku třetího trimestru již jiné. Důležitá není jen jeho hmotnost, ale i jeho vitalita, to jak se hýbe a to jaký má poměr hlavičky k ostatním částem těla. Určitě jste pozvaná na další kontrolu. Z jednoho měření se nedá retardace určit. Musí se porovnat dvě měření s minimálním rozestupem 14 dnů. Vaše miminko může být úplně normální, nebo může být menší. 

Buďte prosím trpělivá. Choďte na domluvené kontroly, dobře jezte, dostatečně pijte, vyvarujte se kouření a podobným nežádoucím vlivům. Pokud možno odpočívejte a uvidíte jak se vše vyvine. Já doufám, že dobře. Držím Vám palce. 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Porodní poloha, zásahy primáře

Dobrý den, u prvního porodu, který probíhal bezproblémově, k druhé době porodní přišel primář, který odmítal mé přání rodit v jiné poloze. Na dotlačení hlavičky jsem se musela alespoň trochu opřít a dát nohy do praku, po porození hlavičky vytáhl i celé tělíčko. Nečekali jsme tedy na dorotování a další kontrakci. Tekutiny z cest dýchacích bezprostředně po porodu odstranil ručně mačkáním obličeje miminka. Až na tyto poslední kroky, které mě mrzí, myslím, že to byl hezký porod a ostatní prvky poradního plánu byly splněny. Zajímalo by mě, za jak škodlivou se považuje tato rutina primáře (především mačkání hlavičky po narození). Vidíte v řešení vlastní porodní asistentku, nebo je reálné a bezpečné trvat si na přirozenějším porodu (vlastní poloze a dorotování miminka) i bez zkušeností a podpory přítomného personálu? Moc děkuji za odpověď

Porod
30.5.24

Dobrý den Kristýno,

děkujeme za Váš zájem zjistit, zda to co se dělo při Vašem prvním porodu je bezpečné, zda můžete přirozeně porodit i bez zkušeností a podpory nemocničního personálu nebo zda je nutné volit péči vlastní porodní asistentky.

Obecně se dá říct, že při normálním porodu má mít žena možnost volit polohu takovou, která jí vyhovuje. Personál by měl mít dostatek vědomostí a pomůcek k tomu, aby ženu aktivně k volbě vhodné polohy vybízel. Dále je obecně platné to, že je výhodou, když o ženu během porodu pečuje jedna porodní asistentka (pokud je porod normální) a lékaře volá pouze tehdy, když to situace vyžaduje (např. porod neprobíhá normálně, matce nebo dítěti se nedaří dobře atd.)

V dokumentu ICI se uvádí, že nucený pobyt na lůžku, omezování pohybu, poloha na zádech nebo gynekologická poloha jsou praktiky škodlivé, pokud se využívají rutinně. V doporučeních Světové zdravotnické organizace se uvádí: “U žen s nízkým rizikem se doporučuje, povzbuzovat je k pohybu a zaujímání vzpřímených pozic během porodu.”

Ve vašem případě není jasné, zda byl nějaký důvod k tomu, aby lékař vstupoval svými zásahy do Vašeho porodu, nebo zda je to v dané nemocnici standardní postup. V obou případech jste měla být informována. V případě, že je to standardní postup, měla jste tuto informaci dostat před porodem. Pokud se vyskytla nějaká komplikace, měl Vás personál informovat o nutnosti některých zákroků. Samozřejmě někdy mohou nastat situace, které vyžadují rychlé řešení, pak byste měla dostat vysvětlující informaci po porodu. V systémech, kde o ženu běžně pečují porodní asistentky kontinuálně, mají možnost se ženy doptat na okolnosti, které nastaly během porodu. Takové sdílení by pro vás mohlo být prospěšné. Také byste se dozvěděla proč lékař mačkal miminku hlavičku. Běžná péče je, pokud jsou matka i dítě v dobrém stavu, pak není třeba porod nějak urychlovat. Po porodu je běžné, že se otře obličej miminka i se snahou otřít případný hlen z nosu a z úst miminka. 

Jak tedy dál? Bylo by nejlepší, kdyby personál porodnic znal nejnovější doporučení k pozitivní zkušenosti s porodem, je dobré, aby se řídil 12 ti kroky pro bezpečnou a respektující péči. Uměl poskytovat péči i v jiné než gynekologické poloze, nebo poloze na lůžku. Než se tak stane, budete se asi muset obrátit na svou soukromou porodní asistentku.

Držím Vám, ale i nám všem palce, ať se informovanost v porodnicích neustále zlepšuje.

 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Marginální úpon pupečníku

Dobrý den, jsem ve 29tt a chtěla bych se prosím zeptat. Mám marginální úpon pupečníku. Je tam riziko ,že se pupečníku začne oddělovat od placenty dřív? Paní Dr. říkala, ze je velká šance donosit dítě do termínu. Jen mi řekla, že se porod musí vést šetrněji, aby se pupečník neutrhl od placenty . Kdyby se tak stalo,že bych pak musela byt uspána. Máte nějaký tip na polohu při porodu,aby se tomu dalo nějak předejít? Moc jsem k tomuto tématu na internetu nenašla ,tak budu ráda za informace. Moc děkuji. Hezký den

Porod
30.5.24

Dobrý den,

píšete, že jste ve 29. týdnu těhotenství a Vaše lékařka Vám zjistila marginální pupečník na placentě. Máte obavy, že se dříve začne pupečník odlučovat od placenty a ptáte se, jestli lze předcházet polohováním u porodu komplikacím s odlučováním placenty.

Marginální úpon pupečníku je stav, kdy se pupečník ,,zanořuje,, do placenty na jejím okraji. Pupečník se ale předčasně od placenty oddělit nemůže, protože je její součástí a jediné k čemu by mohlo dojít je, že při porodu placenty zdravotník nešetrně za pupečník zatáhne a ten se utrhne. Ale samostatné odloučení pupečníku-to není stav, který by se fyziologicky v těle v rámci porodu děl.

Co se týče komplikace při porodu placenty-pokud pupečník inzeruje takhle na okraji, je možné že se bude placenta komplikovaněji odlučovat. Vy můžete odloučení placenty podpořit přiložením dítěte k prsu co nejčasněji po porodu, kdy se zvýšeně vyplaví oxytocin, můžete s výhodou využít polohu v čupu, kdy se využije gravitace a placenta se může lehčeji odloučit a porodit.

Přeji Vám krásný a bezproblémový porod.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

CT vyšetření při kojeni

Dobrý den, chtěla bych se zeptat 12.11 jsem porodila syna a před porodem mi zavedli stent který mi teď mají v únoru vyndat, ale předtím prý musím na CT vyšetření (19.1.2023) zajímalo by mě zda to nevadí když plně kojím?

🙈
🙊

Děkuji a přeji hezký den

👋

Kojení
30.5.24

Dobrý den Pavlo, 

vyšetření CT při kojení nevadí. Můžete kojit hned po vyšetření.

Přeji Vám hladký průběh vyšetření i vyndání stentu

Za tým #rodimvklidu,
Marketa Koubková
Sdílet

Porodní asistentka z Čech

Dobrý den, žijeme krátce v Sasku, jsem podruhé těhotná a ráda bych si našla porodní asistentku, nejlépe česky mluvící, která by neměla případně problém dojíždět do Dráždan, nebo PA, která již má zkušenost s německým prostředím. Partner dojíždí pracovně do Prahy, tak i varianta našeho dojíždění není překážkou. Momentálně jsem v 18tt. Prosím o případný tip nebo doporučení, cokoliv, co mi trochu může pomoct zorientovat se. Zatím jsme v takové paralíze, hodně i díky mé jazykové "propasti". Při prvním porodu jsme měli k dispozici dulu, je možné, že i tu bychom si opět rádi našli. Děkuji moc. S pozdravem, Lucie

Doprovod k porodu
30.5.24

Dobrý den Lucie,

díky za Váš dotaz. Zajímá Vás, co by Vám pomohlo se zorientovat v nabídce služeb porodních asistentek.

Konkrétní tip pro Vás nemám. Zkuste si najít třeba mapu UNIPA a oslovit jednotlivé PA.

Pokud partner mluví německy dobře, možná by Vám mohl pomoct zorientovat se i po okolí a když to zkusíte, třeba nebude jazyková bariéra až takový problém. Mnoho PA v Německu mluví i jiným než rodným jazykem a třeba byste se domluvila např. anglicky.

Přeji Vám pohodové těhotenství

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

CT při kojení

Dobrý den, mohu na CT vyšetření, když kojím? Děkuji

Kojení
30.5.24

Dobrý den Pavlo, ano můžete, když kojíte na CT a můžete kojit i bezprostředně po vyšetření. Není třeba se obávat o dítě v případě jednorázového vyšetření jako rentgen, CT nebo MRI. 

Ať Vám vyšetření dobře dopadne.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Test na cukrovku

Dobrý den, v prvním těhotenství jsem neměla žádné podezření na cukrovku, odmítla jsem test. Ve druhém bych ráda to samé. Je nějaký důvod test neodmítnout? Ohrožuji tím dítě? V rodině cukrovku nikdo nemá. Děkuji.

Těhotenství
30.5.24

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz do poradny. Zajímá vás, zda můžete odmítnout v těhotenství test na cukrovku. 

Píšete, že už jste ho v prvním těhotenství odmítla. Předpokládám, že jste tedy byla poučena už v předchozím těhotenství a víte, že vyšetření v těhotenství jsou doporučená. Můžete tedy odmítnout každé, které nechcete podstoupit.

Můžete si nechat pro kontrolu udělat jen odběr krve na lačno a podle výsledku se rozhodovat dál. Pokud nemáte žádné rizikové předpoklady, dodržujete zdravou životosprávu, Vy ani dítě nemáte skokové nadměrné váhové přírustky, bude velká pravděpodobnost, že by se u Vás těhotenská cukrovka neprokázala. Pokud si chcete být jistá, nechte si udělat test.

Přeji Vám pohodové těhotenství

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

VBAC

Chystám se na druhý porod, ráda bych VBAC, první skončil akutní sekcí kvůli odlučující se placentě. Samotný průběh porodu byl opravdu rychlý, mám čekat i rychlý průběh u druhého porodu?

Porod po císařském řezu
30.5.24

Dobrý den Andreo.

Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Zajímá vás, zda máte očekávat rychlý průběh porodu a a ráda byste rodila vaginálně po předchozí sekci.

Jak rychle budete rodit Vám dopředu nikdo neřekne. Může to být opět rychlé, ale samozřejmě to není žádné 100% pravidlo.

Přeji Vám vydařený a nekomplikovaný VBAC.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Riziková poradna

Dobrý den. Dneska mě moje gynekoložka objednala do rizikové poradny. Mám těhotenskou cukrovku, hypertenzi a podezření na hepatopathii. V pondělí se mám dostavit do rizikové poradny, budu 27+0. Jsem strašně vystrašená, nevím co to přesně znamená a jen mi v hlavě běží otázka "jak moc velký průšvih to je "? Děkuji moc za odpověď.

Těhotenství
30.5.24

Dobrý den Terezo,

děkujeme, že se s důvěrou obracíte na naši poradnu. Na gynekologii Vás pozvali do rizikové poradny a cítíte se vystrašená.

Předně bych Vás chtěla ubezpečit, že je normální, že máte obavy z neznámého. Je dobře, že se snažíte tomu lépe porozumět. To může od pocitu strachu ulevit.
Těhotenská cukrovka je přechodný stav, který po porodu odezní. Znamená, že máte vyšší hladinu glukózy v krvi. Řeší se buď úpravou jídelníčku a přiměřenou fyzickou aktivitou (to Vám vysvětlí v té poradně) nebo podáváním inzulinu (dávku určuje lékař podle hodnot z testu). Dál se hlídá hladina glykemie.

Hypertenze je vysoký tlak. Tedy opakovaně naměřená hodnota nad 140/90. Spolu s tlakem se sledují v těhotenství i jiné příznaky a ty se vyhodnocují dohromady. Pravděpodobně tedy budou v rizikové poradně sledovat častěji Váš krevní tlak.

Hepatopatie je akutní onemocnění jater v těhotenství označované také jako těhotenská cholestáza. Léčba vyžaduje spolupráci gynekologa a internisty. Je třeba hlídat stav Váš i dítěte mnohem častěji než u těhotných, které tyto potíže nemají.

Proto jste pozvaná do rizikové poradny. Tam se nebojte zeptat na cokoliv, co by Vám nebylo jasné. Můžete si některé otázky i předem připravit. V těhotenství bude častěji sledován Váš stav i miminko a pokud se podaří rizika vhodně kompenzovat, je možné pokračovat bez větších komplikací až do porodu.

Pokud byste si chtěla ještě něco doplnit, můžete nám i zavolat na linku Rodím v klidu 228 229 142.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet
 

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA