Vyvolání porodu z důvodu menšího plodu

Dobrý den, na posledním vyšetření u gynekologa (35tt+3) mi byl diagnostikován menší plod (odhad 2200g). Následně jsem byla odeslána do porodnice, kde víceméně potvrdili malý plod (36tt+3, odhad 2300g). Průtok cév je naprosto v pořádku, jiné komplikace také nejsou, přiklánějí se tedy zatím k verzi, že to bude jednoduše menší miminko, než že by se jednalo o pozdní růstovou restrikci. Závěr: pokud se do termínu nerozjede porod sám, bude mi vyvolán mechanickou metodou v 39tt+6. Ze všech dostupných metod preindukce/indukce porodu, je nějaká "šetrnější" k plodu i ke mně? Resp. taková, která bude mít co nejméně negativních/vedlejších účinků? Mám možnost preferovat nějakou metodu, nebo bude záležet výhradně na uvážení lékaře? Děkuji

Těhotenství III. trimestr
Porod
Vyšetření v těhotenství
Vyvolání porodu
Ultrazvuk
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Zhruba za měsíc budete rodit a ultrazvukem byla zjištěna menší odhadovaná hmotnost miminka, než je průměr. Pokud neporodíte do termínu, bylo Vám doporučeno porod vyvolat. Zajímá Vás, která metoda preindukce / indukce porodu má co nejméně vedlejších účinků a zda si můžete některou z nich zvolit.

Nejprve bych Vás chtěla povzbudit. Odhad hmotnosti je stále jen odhad a může mít odchylku +/- 300g i více. Nicméně, pokud odhad hmotnosti provedli dva lékaři nezávisle na sobě, možnost odchylky se tím snižuje. Z toho, co píšete, tedy miminko po týdnu pravděpodobně přibralo 100g, tedy roste. Průtoky cév jsou v pořádku, to je skvělá zpráva. Osobně, z toho, co píšete, pokud nebyla potvrzena růstová retardace plodu, nevidím k vyvolání porodu žádný důvod. Nechte si podrobně od lékaře, který Vám doporučuje porod vyvolávat, vysvětlit v čem vidí výhodu indukce produ a zda také vzal případně do úvahy i Vaši a partnerovu tělesnou konstituci.  

K Vaší poslední otázce - ano, vybrat metodu preindukce a indukce porodu si můžete, lékář by Vám měl podrobně vysvětlit pro a proti těchto metod, které na daném pracovišti používají. V tomto článku si můžete přečíst více informací. 

Preindukce má za cíl dosažení zralosti děložního hrdla (ve zkratce jde o rozšíření děložního čípku, jeho změkčení a zkrácení). Mezi mechanické metody patří Hamiltonův hmat (čípek již musí být prostupný pro prst) - kdy se odloučí dolní pól vaku blan od děložní stěny. To bývá ženami vnímáno jako nepříjemné ale ne bolestivé. Další metodou preindukce je zavedení dilatátoru do děložního čípku - používají se většinou hygroskopické cervikální dilatátory (tzv. Dilapan), které postupně zvětšují svůj objem a tím čípek rozšiřují. V některých porodnicích místo Dilapanu zavádí do čípku silikonový katetr s balonkem, který napustí určitým množstvím fyziologického roztoku (tzv. foley). 

Mechanické metody se mohou kombinovat i s medikamentózními metodami. Jde o aplikaci prostaglandinových tablet či gelů do zadní klenby poševní nebo do děložního čípku. Zde je  nutné přizpůsobit dávkování individuální reakci těhotné. Prostaglandiny se nachází i ve spermatu, proto se někdy doporučuje jako metoda vyvolání porodu nechráněný pohlavní styk kolem termínu porodu. 

Jak mechanické tak i medikamentózní metody preindukce jsou většinou doprovázeny nepříjemnými pocity (např. píchání v podbřišku). U mechanických metod ale nehrozí neodhadnutí správné dávky prostaglandinů, čili tím pádem je můžeme označit za šetrnější. 

Přeji Vám hezký závěr těhotenství, ať se Vám i miminku dobře daří. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová