A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.
Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.
You can search the archive of answered questions by topic or keyword.
If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.
You can also call us!
Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.
6 gestační týden znamená co? U doktora jsem byla a řekl mi že jsem 6+1 a plod měřil 4,78 mm (18.3 jsem tam byla a poslední MS byla 4.2) Tak to jsem otěhotněla dřív jak 23.2? A jaký máte názor na digitální testy jak ukazují týdny??
Dobrý den Elis,
ptáte se, co znamená šestý gestační týden. Řešíte dobu otěhotnění a ptáte se na náš názor na to, jak spolehlivě digitální testy ukazují týden těhotenství.
Šestý gestační týden znamená, že délka těhotenství se počítá jako 6 týdnů. A to tak, že se začíná 1. dnem poslední menstruace. 6+1 by tedy znamenalo, že před 6 týdny a jedním dnem Vám začínal menstruační cyklus, během kterého jste otěhotněla.
Někdy se již na první návštěvě gynekologa upraví termín porodu ultrazvukovým měřením o pár dní. Protože ne každá žena ovuluje přesně 14 den cyklu a protože plodné dny jsou +/- 3 dny kolem ovulace, tak termín porodu je den, který se stanoví +/- 14 dní. Ultrazvukové měření může mít taky nějakou odchylku. Tam záleží na kvalitě přístroje, přesnosti měření i zkušenostech lékaře.
Digitální těhotenské testy se orientují podle množství hCG v moči. A opět jsou orientační. Jakou mohou mít odchylku se jistě dočtete v příbalovém letáku daného testu.
Otěhotnět jste mohla v období svých plodných dnů, při nechráněném pohlavním styku. Pouze z ultrazvuku nebo podle menstruace se nedá určit jeden den s naprostou přesností.
Přeji Vám zdravé těhotenství
Dobrý den, já jsem vám psala ten dotázek stim jestli sem otěhotněla dřív jak 23.2. Toho 18.3 jsem byla na kontrole a kdybych otehotnala 23.2 tak co by bylo vidět na ultrazvuku??? Byl by tam vidět už plod o velikosti 4,7 mm?? Děkuju
Dobrý den Elis,
kdybyste otěhotněla 23. 2. tak 18. 3. byste byla v 6. gestačním týdnu těhotenství. V té době “plod” měří zhruba 3 mm. Na otázku co by bylo vidět by Vám lépe odpověděl někdo, kdo se prenatální ultrazvukovou diagnostikou zabývá. 4-8 mm mívají embrya v 7. gestačním týdnu.
Znovu opakuji, že se takto nedá určit přesně kdy jste otěhotněla. S přesností na den. Dá se určit pouze pravděpodobné datum početí. To je vše.
Dobrý den mám dotaz 18.3 jsem byla na ultrazvuku a byla jsem 6+1 a plod měl 4,78 mm (termín porodu mi řekl 10.11) pak sem byla 19.4 a to jsem byla 11tt a plod měl 41,90 mm (termín porodu mi řekl 8.11.) poslední ms jsem měla 4.2. a pozitivni test jsem měla 1.3 ( duch ale výrazný) i sem si dělala ten digitální test jak ukazuje týdny…Kdy se mi povedlo otěhotnět? Bylo to dřív jak 23.2? Děkuji moc!
Dobrý den Elis,
Zajímá Vás, kdy se Vám povedlo otěhotnět, když jste poslední menstruaci měla 4.2. Je pro Vás důležité, zda to bylo před 23.2. Přikládáte dva rozměry z ultrazvukového vyšetření a datum pozitivního těhotenského testu.
Podle prvního dne poslední menstruace je pravděpodobné, že jste počala před 23.2. Pokud jste měla pravidelné cykly okolo 28 dní, pak jste s největší pravděpodobností počala okolo 18. 2. Měření embrya a posléze plodu přibližně také odpovídají termínu porodu 11.11. Termín porodu je přibližný vždy. Je to předpokládané datum narození. Za normální se považuje, když se miminko narodí v rozmezí 14 dní před a 14 dní po termínu. Stejně tak se datum početí nedá určit úplně přesně. Pouze přibližně.
Přeji Vám ať máte z těhotenství radost bez ohledu na to, kdy přesně jste počala.
Dobrý den zajímalo by mě 24-25 po ovulaci co bude vidět na ultrazvuku?? Už normálně plod? A kolik dni od ovulace je na těhotenském testu takovej ten dušík co není skoro vidět? Děkuji moc
Dobrý den Ello,
Zajímá Vás co je vidět na ultrazvuku ani ne měsíc po ovulaci a jak je to s těhotenským testem v hodně raném stádiu těhotenství.
Pokud došlo k početí během ovulace je ve 4. týdnu vidět gestační váček. V něm se s největší pravděpodobností nachází embryo, které nemusí být ještě vidět. O plodu mluvíme až od 9. týdne těhotenství.
Těhotenský test reaguje na přítomnost choriového gonadotropinu (hCG) v moči. HCG se v krvi matky začíná objevovat 7.den od početí. Záleží jak jsou těhotenské testy citlivé a jakou hladinu hCG v moči jsou již schopné detekovat. To byste se měla dočíst v příbalovém letáku Vašeho testu. Pokud se objeví slabá čárka, od početí uplynulo minimálně 7 dní, dle mého názoru.
Přeji Vám, abyste ve Vašem případném těhotenství byla spokojená.
Dobrý den, jsem 11m po porodu. Měla jsem druhý stupeň porodniho poranění. Dle gynekologa je s jizvou vše v pořádku, ale já s ní mám stále problém. Při větší námaze to kolem jizvy nateká a bolí. Stejně tak při menstruaci. Snažím se s jizvou pracovat skrze masáže a fyzioterapii, ale nemám pocit, že by to pomáhalo. Zajímá mě tedy, zda je něco co bych mohla ještě zkusit pro zmírnění obtíží, nebo je to normální a chce to ještě čas? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
už jste skoro rok po porodu a stále máte problém s jizvou na hrázi. Zajímá Vás jak zmírnit potíže. Masáže ani fyzioterapie nepomáhá. Přestože Vám váš gynekolog řekl, že s jizvou je vše v pořádku, tak Vám její okolí natéká a také bolí.
Jizva se hojí v řádech měsíců až jednoho roku, výjimečně může proces hojení trvat i více let. Myslím, že máte dvě možnosti. Buďto vyhledat urogynekologa, který může udělat ultrazvuk jizvy i celého pánevního dna a doporučit další postup a nebo hojení dát ještě čas. Já bych možná zkusila Zklidňující gel na hráz od Nobilis Tilia. Jmenuje se Mithra a je to bylinný přípravek velmi příjemný. Podporuje hojení, regeneraci tkáně. Používá se tedy hned po porodu, ale pokud byste chtěla, tak to zkuste aplikovat i teď. Jemně bez masáže. Proti otokům působí dobře odvar z dubové kůry. Můžete si dělat obklady. Snažte se vyhnout zbytečné námaze. Myslete taky na kvalitní stravu a odpočinek.
Záleží tedy na intenzitě obtíží. Pokud vnímáte, že postupně ustupují, můžete doufat, že časem zmizí úplně. Pokud Vás obtíže omezují například v sexu, vřele doporučuji obrátit se na lékaře, který se Vašimi potížemi bude skutečně zabývat.
Dobrý den. Možná netradiční otázka, ale zajímalo by mě, zda byste doporučili zmínit se v porodnici, například u předpříjmu o tom že byl první porod traumatický? Nevím, jak to lépe podat, ale čeká mě druhý porod a věřím, že jsem si vybrala velmi respektujici porodnici, ale z prvního porodu jsem si odnesla PTSD a následně to samozřejmě řešila s psychologem. I když doufám, že jsem vše dostatečně zpracovala, nemůžu vědět, jak se u dalšího porodu budu cítit a tak přemýšlím, zda se personálu zmínit a nebo raději ne. Je mi jasné, že zaleží na konkrétní osobě, ale zajímal by mě Váš názor. Děkuji
Dobrý den Ester,
zajímá Vás náš názor na to, zda mají Vaši zdravotníci v porodnici vědět, že jste trpěla po prvním porodu posttraumatickou stresovou poruchou?
Já si myslím, že by to vědět měli. Také si myslím, že by je to mělo zajímat. Je úplně normální, že se na začátku těhotenství, při sepisování anamnézy, porodní asistentka ptá na předchozí těhotenství, porody i průběh poporodního období. Vše má registrovat i to jak to žena prožívala, jak se cítila fyzicky i psychicky. Toto je úplně normální péče v zemích, kde je podporována kontinuální péče porodní asistentky nebo malé skupiny porodních asistentek po celé období těhotenství, porodu i poporodního období. V naší zemi, kde je péče segmentovaná a svěřená primárně do rukou lékařů, kde drtivá většina porodů probíhá v porodnici, kde je multioborový tým, může být pro ženu obtížnější vytvořit si na důvěře postavený vztah s pečujícími profesionály. Neboť se mění a není jasné, kdo nakonec u Vašeho porodu bude. Vám se podařilo najít porodnici s respektujícím přístupem, což dává velkou naději na úspěch. Vřele doporučuji Vaši PTSD zmínit. Buďto ústně, nebo pokud by to pro Vás bylo jednodušší, to napsat do porodního plánu. Porodní plán by měl sloužit k usnadnění komunikace mezi ženou a zdravotníkem, který o ni bude pečovat. Můžete tam zmínit to, že jste byla nebo stále jste v péči psychologa i to co si myslíte, že by Vám pomohlo a také to, co Vám rozhodně nedělá, nebo u předchozího porodu nedělalo dobře.
Můžete i zmínit Vaší obavu, že nevíte jak se budete cítit a jak budete reagovat.
Velice Vám přeji abyste se setkala s profesionály, kteří o Vás budou pečovat, s respektem a empatií komunikovat. Další porod může Vaše trauma výrazně vyléčit. Moc držím palce.
Dobrý den, dnes jsem 30+3 s dvojčaty. Včera mě gynekoložka poslala do nemocnice, kde si mě nechali, prý se zkrátil čípek na 15mm. Musím jen ležet, dostávám magnesium, utrogestan a kortikoidy, aby se vyvinuly dětem plíce. Přes víkend si mě tu chtějí nechat a pak mě možná pustí domu s klidovým režimem. Zánět nemám, vše je čisté, jak moč tak krev a ani neodtéká plodová voda. Já se cítím dobře… je možné že ještě chvíli vydrží a budu moct domu? :( děkuji
Dobrý den Veroniko,
skončila jste v nemocnici se zkráceným čípkem ve 30.týdnu těhotenství s dvojčaty. Ptáte se, zda tam ještě chvilku vydrží a zda budete moct jít domů ještě před porodem.
Porod se může “hlásit” různými způsoby: Dozrává čípek, to znamená, že se zkracuje a měkne. Mohou se ztenčit plodové obaly a odtékat plodová voda nebo může být aktivní děložní svalstvo. To co je v termínu porodu žádoucí a vhodné, z toho máme před termínem obavy a může to způsobit komplikace. U Vás byl zatím zaznamenán jen zkracující se čípek. Tato situace sama o sobě nemusí vést k předčasnému porodu. Dokud neodteče voda nebo se nezačne stahovat děloha, můžete teoreticky vydržet se zkráceným čípkem až do termínu. To by bylo ideální. Ale každý den, každý týden je dobrý. Je skvělé, že nemáte žádný zánět a že se zatím neděje nic nezvratného, co by muselo zákonitě skončit předčasným porodem. Léčebná opatření jsou preventivní a snaží se minimalizovat komplikace. Pokud se situace nebude zhoršovat, věřím a doufám, že budete moct jít domů, kde je dobré být v klidu. Neznamená to, že musíte neustále ležet, ale neměla byste dělat nic namáhavého ale spíše dělat to, co Vám dělá dobře. Cokoliv dobrého uděláte pro sebe, zprostředkovaně děláte pro Vaše děti. Je tedy dobré myslet na tělo, ale i na mysl.
Přeji Vám klid a pohodu do dalších dní. Ať se vše vyvíjí tím nejpříznivějším způsobem.
Dobrý den , Měla bych dotaz, jsem v 6 měsíci těhotenství,( druhé těhotenství), mám stabilní vztah , mám již jednu dceru, ale díky nemocné kyčlí jsem se během prvního roku dcery ( teď ji budou tři roky ) díky lékům na bolest dostala do substituční terapie buprenorfinem. Čím víc se blíží termín porodu , bojím se , že v porodnici na mě budou koukat jako na nějakou narkomanku nebo podobně. Můžete mi prosím poradit jak postupovat, jaké jsou moje práva? Nemohou mi druhou dceru odebrat jen proto že se léčím v substituční terapii? Každé dva týdny pravidelně docházím na kontroly k adiktogovi. Dekuji vám za informace Jsem z toho zděšena co čtu na internetu . S pozdravem El.
Dobrý den,
jste podruhé těhotná, užíváte substituční terapii a máte strach z toho, aby Vám nedělali v porodnici potíže, aby Vám nechtěli miminko odebrat. Jste zděšená ze zpráv z internetu.
Píšete, že chodíte pravidelně na kontroly na adiktologii. Nepředpokládám, že samotné užívání Buprenorfinu může být důvodem k odebrání dítěte. Dítě patří k matce a matka je zákonným zástupcem dítěte. Má k němu řadu povinností. Pečovat o něj, hájit jeho práva, vychovávat jej atd. Stejně jako druhý zákonný zástupce, pokud jej dítě má. Dítě má právo na nepřerušovanou přítomnost zákonného zástupce i ve zdravotnickém zařízení. Dítě může být odebráno rodičům pouze na základě rozhodnutí soudu. Pokud by zákonní zástupci svým jednáním přímo dítě ohrožovali, může sociální pracovník dítě odebrat na základě předběžného opatření soudu. Pevně věřím, že se tak dít nebude. Pokud byste chtěla mít více informací vřele doporučuji kontaktovat Ligu lidských práv Burešova 6, 602 00 Brno, tel.: +420 545 210 446 fax: +420 545 240 012 e-mail: brno@llp.cz. nebo Agnes Bučínskou Němečkovou, vedoucí poradenského centra Českého helsinského výboru nemeckova@helcom.cz, tel: +420 770 127 828. Obě instituce by Vám mohly poradit jakým způsobem máte komunikovat, pokud by někdo měl v úmyslu porušovat Vaše práva, nebo Vám mohou doporučit komunikovat již předem s Vámi vybranou porodnicí.
Moc Vám držím palce ať Vám zdravotníci pomáhají ve zvládnutí příchodu miminka na svět a hájí práva Vaše i Vašeho miminka.
Dobrý den, mohla bych poprosit o Váš názor na mou současnou situaci? Jsem aktuálně 32+4 a během prohlídky mi byl a zjištěna hraniční délka čípku 25mm. Dostala jsem gynprodyl a musím mít klidový režim, užívat nadále hořčík, abych se dostala alespoň do 35týdne..Poslední týdny pozoruji mnohem častější pobolívání v podbřišku, ale to jsem brala jako normalní vzhledem k týdnu, ve kterém jsem. Mám mít z této situace velké obavy? O kolik týdnů dříve by mohl porod teoreticky nastat, při současné délce čípku, může se délka změnit výrazně ze dne na den? A mám prosím zahájit masáž hráze už nyní? Chtěla jsem se připravovat i aniballem, ale ten je možné využívat až od 36 .týdne dle doporučení lékaře a vzhledem k mé situaci se bojím, že ho ani nestihnu použít. Mockrát děkuji za odpověď
Dobrý den,
ptáte se, zda máte mít velké obavy, když byla naměřena délka čípku 25 mm po 30.týdnu těhotenství, zda se může výrazně změnit ze dne na den. Máte častější pobolívání v podbřišku. Zajímá vás, kdy může nastat porod a zda máte začít s masáží hráze popř. začít cvičit s aniballem.
Myslím, že Vás mohu uklidnit. Délka Vašeho čípku je úplně normální. Navíc po 30. týdnu těhotenství už nemá smysl délku čípku sledovat, protože úplně nevypovídá o tom, kdy porod nastane. Vřele doporučuji článek: https://www.nedoklubko.cz/2020/11/23/otevirani-porodnich-cest-zkracovani-delozniho-hrdla/, kde se můžete dovědět, že po třicátém týdnu těhotenství se čípek zkracuje, ale že je to velmi individuální, u každé ženy jinak. Samotné zkracování čípku nevede k porodu. K porodu je nutná děložní činnost, kontrakce. Proto Vám byl doporučen hořčík, který snižuje svalové napětí, kromě jiných svalů také dělohy. Doporučená denní dávka je u těhotné ženy 310 mg. Je dobré mít to na paměti a zbytečně nebrat víc, neboť i nadbytek hořčíku v těle může mít nežádoucí účinky, např. křeče v břiše a hlavně průjem. Gynprodyl je hormon progesteron. Je otázkou zda ho musíte brát, když jste již po 30. týdnu a váš čípek je 25 mm. To ale proberte s Vaším lékařem.
Stále nevíme úplně přesně, proč některá těhotenství končí předčasným porodem. Jedním z důvodů, který se uvádí je infekce. Pokud se chcete vyhnout potenciálně škodlivým aktivitám, pak bych Vám masáž hráze ani aniball v tuto chvíli nedoporučovala. Oboje praktiky s sebou nesou riziko zavlečení infekce do porodních cest odkud se může šířit až do dělohy a k miminku. Proto pokud s nimi chcete začít, vydržte až do 36. týdne, kde již je riziko předčasného porodu daleko menší.
Můj názor na Vaší současnou situaci je takový, že není úplně jasné, zda se u Vás děje něco špatného. Délka čípku je normální. Pobolívání v podbřišku může mít více příčin a proto je dobré udělat zevní vyšetření a příčinu zjistit. Součástí může být posouzení toho, zda není vhodné podpořit břišní svaly nějakým podpůrným prostředkem, pásem nebo tejpy například. Určitě mějte klidový režim. Nedělejte nic namáhavého. Ideální je klid těla ale i mysli. Ideální by bylo, kdybyste našla porodní asistentku ve Vašem okolí, která by s Vámi vše v klidu probrala. Pokud o tom neuvažujete můžete alespoň zavolat na naší bezplatnou telefonní linku v pátek odpoledne mezi 15 -18 hodinou. Telefon: +420 228 229 143
Srdečně zdravím
Dobrý den, mohu se zeptat, co je to syndrom modré hlavičky, a jak případně vzniká? A také zda je to důvod pro okamžité ošetření, které nelze provést na těle matky? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jsem ráda, že se obracíte na naši poradnu. Ptáte se, co je to syndrom modré hlavičky, jak vzniká a jestli je důvodem pro okamžité ošetření novorozence mimo tělo matky.
U novorozence může nastat syndrom modré masky (Blue Mask Syndrome). Jde o specifické poranění, které vzniká jako důsledek stlačení hrudníku a vede k přetlaku v horní duté žíle a popraskání žilek v oblasti hlavy a krku, což se projeví “modřinou”.
Ano, je to důvodem pro ošetření novorozence na novorozeneckém boxu, kde mají pediatři po ruce odsávačku a vše potřebné. Pokud jste ještě v porodnici, zeptejte se pediatrů na vše, co Vás zajímá. Přeji Vám pohodové šestinedělí.
We are striving to make midwifery care accessible to women, but we cannot do it without you. Help us make midwifery services a natural part of family care!
We are very grateful for your support; we couldn't do it without you. Thank you!