A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.
Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.
You can search the archive of answered questions by topic or keyword.
If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.
You can also call us!
Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.
Dobrý den, cele těhotenství bylo bezproblémové, nemam žádné onemocnění ani v těhotenství ani mimo, všechny výsledky v pořádku, na poslední krvi jen nízká hodnota železa, jako při prvním porodu, tudíž v 31tt nasazen tardyferon. Při poslední kontrole na gynekologii v 36+2 nameren odhad 2500g, při registraci do porodnice v 37+0 naměřen odhad 2300g a odeslání na vyšetření průtoku a velikosti. To proběhlo v 38+1 kde mi naměřili odhad 2550g, jinak vše v pořádku. Já před otehotnenim 50kg a 160cm, manzel má 73kg a 173cm. V porodnici mě ovšem objednali na vyvolani v den termínu. Na dnešní kontrole v 38+6 u mě gynekolozky mi jen řekla ze to je běžný postup u menších plodu, čípek zatím nepripraven. Jako důvod k vyvolani mi bylo sděleno, ze plod nemusí mít dostatek síly na porod a placenta už nebude plod dostatecne vyzivovat. Já v sobě ovšem bojují, zda vyvolani opravdu podstoupit (pokud se do 8 dni nerozrodim spontánně). Mám doma tříleťačku a představa ze budu v nemocnici ještě déle než je běžné skrz vyvolani nás obe stresuje, zároveň pokud je placenta i průtoky ok neprijde mi nutné maly plod vyvolávat, ovšem nezávisle od 3 doktoru jsem slyšela to same, jen mám pocit ze jedou proste tabulkové a postupove, aniž by zvážili okolnosti. První dcera byla naprosto tabulková, poslední odhad 40+0 měla 3300g a narodila se 40+4 3100g spontánně. Vyvolání je naplánované mechanicky, balonkem. Taky nevim co od toho cekat. Dekuji
Dobrý den,
jste na konci druhého těhotenství a máte naplánované vyvolání porodu, protože Vaše miminko je malé. Nevíte co od toho čekat. Nevíte zda vyvolání podstoupit či počkat do spontánního začátku porodu, jako tomu bylo u první holčičky. Tři lékaři Vám řekli, že se to tak dělá, že je to běžný postup. Jste spíše drobnějšího vzrůstu, Váš manžel také není žádná “vazba”. Pokud se podíváme na odhady hmotnosti Vašeho miminka, tak ve 36. týdnu vážilo odhadem 2500g, což je normální. Za týden miminko “zhublo” 200g. Za další týden “přibralo” 250g. Vy jste zdravá, jediné co užíváte je železo.
Součástí péče v těhotenství je vyhodnocovat zdravotní stav Váš i Vašeho miminka. Když miminko roste málo, může to být známka nějakého problému. Běžně se u zdravých žen měří a vyšetřuje zevně, přes břicho, zároveň se vyhodnocuje aktivita miminka, množství plodové vody a to jak je v děloze uložené. Ultrazvukem se měří velikosti jednotlivých částí miminka a váhový odhad je pak výpočet. Odhad hmotnosti miminka, které je ještě v břiše je jen odhad a má své limity. Zažila jste to už u první holčičky. Odhad byl trochu vyšší než potom skutečnost.
Co tedy víte o Vašem miminku? Je zdravé a jen trochu menší, nebo je nemocné? Na to by Vám měli dát odpověď Vaši lékaři. Pokud je zdravé, nedává smysl ho vypuzovat z dělohy dříve než porod začne sám. Pokud je nemocné, pak je lepší aby se narodilo co nejdříve. Vzhledem k tomu, že vyvolání je naplánováno až za 8 dní, mám pocit, že se o zdraví Vašeho miminka lékaři zas tak neobávají. Pokud je zdravé, pravděpodobně do spontánního porodu ještě trochu vyroste. A bude mít větší sílu než má teď. Podstatné je, že při měření průtoků nebyl shledán žádný problém. I vy sama si můžete vyhodnotit aktivitu miminka, tím, že sledujete jak se hýbe. Není žádný předepsaný počet pohybů za hodinu nebo za den, důležité je jak Vy ho vnímáte. Zda změnilo nějak chování a nebo se hýbe obvyklým způsobem. Každé dítě je jiné a už v břiše se vzorce pohybů mohou lišit. Děti někdy spí a někdy jsou vzhůru. Nejčastěji vnímají ženy pohyby večer, když ulehnou a chtějí spát a miminko nechce. Pokud máte jistotu, že Vaše miminko je alespoň několikrát denně aktivní, kope, má sílu, pak bych se do vyvolání porodu nehrnula.
Choďte prosím na pravidelné kontroly a ptejte se na všechno co Vás zajímá přímo Vašich zdravotníků. Ti jsou povinni Vás informovat pravdivě a srozumitelně. Také Vám mohou nabízet různá řešení. Vy se pak rozodujete. Pomůckou při rozhodování zda nějaký zákrok podstoupit nebo ne Vám může být metoda BRAIN, kdy se ptáte na BENEFITY, tedy přínosy, dále na RIZIKA, tedy komplikace. A znamená ALTERNATIVA. Je nějaká jiná možnost co se může udělat? I je pak Vaše INTUICE, prostě co Vy sama cítíte, že je správné. N je pak NIC. Co se stane když se neudělá nic? Asi přistoupíte na vyvolání tehdy, když výhody s ním spojené, převáží nad riziky, když bude jasné, že se miminku skutečně nedaří dobře.
Moc Vám přeji, aby Vaši zdravotníci uměli správně vyhodnotit stav Váš i Vašeho miminka, přeji si aby s Vámi mluvili konkrétně o Vašem zdraví a aby pak respektovali Vaše rozhodnutí zda se vyvolání podrobíte a nebo počkáte na samovolný začátek porodu.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je nejvhodnější (či řekněme nejzazší) doba ke zjišťování vcestné placenty. Na utz se jeví být uložena nízko, gynekolog chce ve 30. tt provést vaginální utz k potvrzení vcestné placenty. Zdá se mi to brzo, placenta se přece ještě může posunout mimo porodní cesty? Je provedení vaginálního utz jedinou cestou ke zjištění vcestné placenty? Děkuji velmi za zodpovězení mých dotazů.
Dobrý den Ivo, děkujeme za Váš dotaz do poradny.
Řešíte vcestnou placentu. Ptáte se kdy nejpozději zjišťovat vcestnou placentu a zda je vaginální ultrazvuk jediná možnost, jak to ověřit.
Nepíšete jaký týden těhotenství jste teď a jak moc zasahuje placenta do dolního děložního segmentu nebo zda překrývá porodní cesty. Kolem 20tt zabírá placenta velkou část dělohy a často zasahuje i do dolního děložního segmentu. Jak miminko roste a děloha se zvětšuje, tak se zpravidla i placenta vytáhne výš. Ke konci těhotenství už by do spodní části dělohy zasahovat neměla. Kontrola kolem 30. týdne těhotenství je běžná a většinou ukáže, že se placenta vytáhla. Pokud by placenta zasahovala stále do děložního segmentu nebo byla blízko, pak by záleželo v jaké míře. Stav by se nadále kontroloval.
Kam až placenta zasahuje se dá asi nejpřesněji určit vaginálním ultrazvukem. Měření ultrazvukem přes břišní stěnu by mohlo být méně přesné. Když se ultrazvuk nepoužíval, vyšetřovala se zasahující placenta pohmatem vaginálně. Tento postup už se dnes nepoužívá a vzdálenost se měří ultrazvukem.
Pokud byste chtěl situaci probrat podrobněji, můžete se obrátit na naši telefonní linku.
Dobrý den, na děloze mi byl při CS proveden T-řez. Nemohu k tomuto typu řezu a následnému dalšímu porodu dohledat žádné informace, české ani zahraniční. Lékaři se ohánějí pouze statistikou možné ruptury dělohy ve výši 5%, přičemž mi ani nedokáží odpovědět, kde k této informaci přišli. Vaginální porod v ČR po tomto typu řezu není "dovolen", nesetkala jsem se s lékařem, který by k němu byl svolný, všichni ihned indikují CS. Máte prosím ponětí o ženách, porodnicích, kde by bylo možné se pokusit rodit vaginálně i s tímto typem řezu? Mohly byste mě prosím odkázat na nějaké zdroje, kde se lze dočíst důvody pro indikaci k dalšímu CS, z čeho vznikla ona 5% statistika atd., zkrátka, kde si mohu načíst nějaké informace k tomuto typu řezu? Děkuji za věnování času mému dotazu.
Dobrý den Renato,
hledáte informace o tom, zda je možné rodit vaginálně po císařském řezu, při kterém Vám byl udělán řez ve tvaru T na děloze. Zajímají Vás studie i zkušenosti.
Začnu asi u zdrojů. Těch je velké množství. Stačí zadat Vaginal Birth after Cesarean nebo zkratku VBAC a zobrazí se Vám obrovské množství článků. Namátkou třeba https://emedicine-medscape-com.translate.goog/article/272187-overview/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc&form=fpf.
I když se tam přímo nepíše o řezu ve tvaru T, tento stav spadá do kategorie klasický řez nebo řez na těle děložním nebo svislý řez na děloze. Jsou to řezy, které jsou mimo dolní děložní segment, které se obecně považují pro další porod za větší riziko ruptury dělohy. V současné době se nejčastěji řezy provádí právě v dolní části dělohy a spíše horizontálně což se považuje pro další těhotenství a porod za bezpečnější variantu. Zřejmě všude se dočtete, že ženy s jizvou na těle děložním jsou od vaginálního porodu zrazovány a nebo že se jim vaginální porod nedoporučuje. Další odkaz např. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507844/.
Studie, které se touto problematikou zabývají jsou spíše retrospektivní, to znamená, že se postupuje od jevu zpět a hledá se příčina. Samozřejmě do výsledků vstupují i jiné okolnosti než typ jizvy na děloze. Např. to zda je porod indukován či začne samovolně, zda žena kromě předchozího řezu vaginálně porodila atp.
Co se týče českého prostředí a statistik je asi dobré zmínit, že Česká republika má velmi výrazně nižší procento úspěšných vaginálních porodů po císařském řezu než například Spojené státy a Velká Británie, kde se úspěšnost pohybuje okolo 70-75%. V Česku je to pak okolo 27% jak můžete zjistit např zde: https://apodac.org/wp-content/uploads/CR-2021-ROBSON-SHRNUTI-A4.pdf nebo zde: https://apodac.org/wp-content/uploads/CR-2021-ROBSON-CELKOVE-VYSLEDKY.pdf.
Je to možná i tím, že ženy dostávají informaci, že něco není “dovoleno” nějakou autoritou. V souvislosti se zdravotní péčí jste to ale právě Vy, kdo dává “dovolení”, že zdravotník něco může učinit. Pokud nedáte souhlas s císařským řezem, nikdo by Vám jej neměl udělat. To neplatí pokud byste byla zbavena svéprávnosti nebo pokud byste pozbyla vědomí. Do té doby jste svéprávná a rozhodujete Vy o tom, co se s Vámi bude dít. Rozhodování může být někdy těžké. Existují i weby, které mohou pomoci: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/vbac/art-20044869
Co se týče lékařů a zdravotnického týmu, který by se o Vás postaral s odborností ale i s respektem, je asi lepší obrátit se na vedoucí lékaře velkých porodnic, které jsou lépe vybavené technicky i personálně pro případ komplikací. Ptejte se na jejich konkrétní statistiky, jakou v dané porodnici mají úspěšnost vaginálních porodů po císařském řezu, kolik řešili ruptur dělohy a z jakých příčin a jak dopadly, nebo cokoliv co by Vás zajímalo. Lékař může radit, informovat, Vy rozhodujete.
Žen, které mají jizvu ve tvaru T a chtějí rodit vaginálně asi nebude mnoho, ale můžete se pokusit hledat přes sociální sítě. Např. na FB existuje skupina: https://www.facebook.com/groups/875067359191495, nebo web: https://www.cisarovnam.cz/ , kde můžete najít podporu. Bez zajímavosti není ani to, že úspěšnost vaginálního porodu po císařském řezu zvyšuje kontinuální podpora jedné osoby během celého procesu porodu. Může to být někdo z rodiny, dula nebo porodní asistentka.
Přeji Vám, abyste našla porodnici, kde se budete cítit vítaná, kde o Vás bude pečováno a kde bude respektováno Vaše právo se rozhodnout.
Dobrý den. Je možné podívat na foto ultrazvuku a poté říci váš názor co si o tom myslíte prosím? Případně lze zaslat vám například na email foto ultrazvuku?Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Katka
Dobrý den Katko,
děkujeme za důvěru s kterou se na nás obracíte. Co se týče diagnostiky pomocí ultrazvuku necítím se kompetentní posuzovat fotky. Porodních asistentek, které se zabývají ultrazvukovou diagnostikou je stále velmi málo.
Budete se muset obrátit na někoho jiného. I v rámci stávajícího systému péče máte nárok na druhý odborný názor.
Přeji Vám, aby se Vám podařilo najít lékaře, který Vám pomůže.
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je to normální, že mi i přes vysoké dávky hořčíku tvrdne břicho při chůzi a to jen když jdu na záchod. V 31tt mi zjistili zkrácený čípek 13mm a že se otvírám zevnitř trochu, hospitalizovali mě na pozorování a podání kortikosteroidů pro riziko předčasného porodu. Po propuštění domu a následné kontrole u svého gynekologa (po 2dnech) byl čípek 15mm. Přesto jsem měla dodržovat klidový režim, poléhavat. Předepsaný mám magnezium lactici 3x3tbl denně a utrogestan 0-0-2. I přes takovou dávku mi začalo tvrdnou břicho při jakékoliv námaze, spis mě táhne hodně dolů, neumím dýchat, jak by bylo miminko natlačené hodně nahoře a břicho je cele tvrdé v té horní části. Podbřišek je měkký. Piju k tomu tedy i magnezii neperlivou. Chci se tedy zeptat, zda mi opravdu tak moc tvrdne břicho, nebo v tom muže byt jiná příčina. Navic teda lezim už 2. Týden a začínám cítit hodně křeče v kyčlích, zádech, mívám hodně pocit bloknutí žeber. Do toho mám občas šílené návaly vedra občas zrychlený pulz třeba jen z té “procházky” na wc. Tlak mám normální většinou kolem 120/80. A co bych případně mohla udělat pro to, aby se to břicho nějak uvolnilo? Nevím jestli nemůže jít třeba o nějaké svalové napětí? Mám pocit, jak by tyhle problémy začaly až po nějaké době ležení. Děkuji.
Dobrý den Veroniko,
popisujete rozličné potíže. Byl Vám diagnostikován zkrácený děložní čípek, berete Utrogestan a 9 tablet Magnesii Lactici denně. Ležíte. Ptáte se zda Vám skutečně tvrdne břicho a co můžete dělat proto, aby se břicho uvolnilo.
V prvé řadě si myslím, že nemusíte jenom ležet. Lékař Vám radí polehávat. To znamená, že není dobré dělat cokoliv zatěžujícího a naopak je dobré často odpočívat. Neustálé ležení neprospívá tělu ani duši.
Druhá věc, která by stála za vyjasnění je, zda skutečně je nutné, abyste brala Utrogestan, který se v těhotenství smí užívat pouze v prvním trimestru a pouze vaginálně. Nežádoucím účinkem může být spasmus dělohy, což je její stažení. Také množství magnesia, které užíváte je nad doporučené dávkování. V těhotenství by se navíc mělo magnesium užívat pouze tehdy, když se prokáže laboratorně, tedy z krve, že ho má těhotná nedostatek. Nadbytek hořčíku může způsobit nepravidelnosti srdečního rytmu. Být Vámi tak už další minerálky nepiji i když v nich je oproti lékům magnesia málo. Raději bych se spojila s porodní asistentkou, která Vám může udělat zevní vyšetření břicha a vysvětlit, zda to tvrdé co cítíte je skutečně děloha nebo pevné břišní svaly. Také s Vámi může probrat dýchání. Pravděpodobně dýchat umíte, dýcháte od narození, je ale pravda, že ve třetím trimestru je dítě už dost velké a postupně vyplňuje prostor pod bránicí, takže můžete mít pocity omezené dechové kapacity. Možná potřebujete jen více uklidnění a ubezpečení, že je vše v pořádku. Ono takové měření délky děložního čípku dokáže ženu dosti znejistit. A přitom strašně málo vypovídá o Vašem zdraví a o zdraví Vašeho dítěte. V zemích, kde péči v těhotenství poskytují porodní asistentky, se čípek běžně neměří. Ženy, které jsou v péči porodní asistentky mají také méně hospitalizací v těhotenství a méně předčasných porodů.
Péče v těhotenství by měla být zaměřená nejen na kontrolu fyzického a psychického zdraví, ale také na podpoření toho, abyste se dobře cítila, abyste o sebe dobře pečovala, dobře jedla, dobře pila, cvičila a připravovala se na rodičovství.
Přeji Vám ať najdete oporu ve Vašich zdravotnících, kteří Vám poskytují zdravotní služby.
kdyz jsem ejakuloval a 5-10min pote jsem mel pohlavni styk muze otehotnet?
Dobrý den,
ptáte se nás, zda může partnerka otěhotnět, pokud jste měli nechráněný pohlavní styk, pár minut po vaší ejakulaci?
Ano, může. Preejakulát je tekutina, která se vylučuje při vzrušení muže, ještě před samotnou ejakulací. Může obsahovat spermie, které ulpěly v močové trubici ještě po předešlé ejakulaci. Pak záleží i na tom, v jaké fázi cyklu byla partnerka. Možnost otěhotnění vyloučit nelze.
Kdy sem otehotnila když sem 5+4tt
Dobrý den Týno,
ptáte se, kdy jste otěhotněla, pokud jste 5+4 tt.
Týden těhotenství se vypočítává podle poslední menstruace nebo se určuje na ultrazvuku podle měření. Pokud jste 5+4 týdnů těhotná, pak předpokládané otěhotnění proběhlo přibližně před třemi týdny a čtyřmi dny. Tedy pokud bychom počítali 1. května 5+4tt, pak k početí došlo pravděpodobně kolem 6. 4. a první den poslední menstruace by vycházel 23. 3.
Dobrý den, po prvním porodu se mi vytvořila pupeční kýla. Chtěla jsem se zeptat, je možné další těhotenství i po prodělání operace pupeční kýly? Pokud ano, s jak velkým časovým rozestupem? Moc děkuji za odpověď. K.
Dobrý den Karolíno,
děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda je možné otěhotnět po operaci kýly a za jak dlouho je to vhodné.
Operace kýly není sama o sobě žádnou překážkou. Na co je vhodné si dát pozor, pokud plánujete znovu otěhotnět je případný zánět (tedy pokud by nastala nějaká pooperační komplikace nebo komplikace během hojení).
Budete li se po operaci cítit dobře a na pooperační kontrole bude vše v pořádku, není třeba další těhotenství nijak odkládat.
Přeji Vám rychlé zotavení
Dobrý den, vím, že tu tyto dotazy bývají často. Ale mně to stále vrtá hlavou. Na kontrole ve 28tt mi doktor naměřil čípek 23mm. Kromě zkracování nemám žádné potíže, břicho mi netvrdne. Dal mi neschopenku a řekl že mám doma polehávat, odpočívat a nedělat nic těžkého a předepsal utrogestan 2 tablety zavádět na noc + magnesium. Na další kontrolu jdu ve 30tt. Jsou dny, kdy si říkám, že dobrý, že stejnak budu nakonec přenášet, ale pak jsou dny, kdy přemýšlím, zda odpočívám dostatečně... Jsem učitelka, takže jsem trávila půl den ve škole, pak jsem něco udělala doma a následně šla na dlouhé a rychlé procházky. Teď se poflakuju doma a moc toho nedělám. Ale také mě to moc nebaví. Pokaždé, když třeba vařím, si říkám, jestli nemám ležet. Ale z ležení mě bolí celý člověk. Normálně jsem docela racionální člověk a moc věcí mě nerozhodí, ale teď ty se mnou cloumají hormony a nerada bych, aby se malá narodila dřív. Jak moc je tedy potřeba polehávat a odpočívat?
Dobrý den Jano,
jste v pracovní neschopnosti pro zkracující se čípek ve 28. týdnu těhotenství. Přemýšlíte, zda odpočíváte dostatečně neb byste nerada rodila předčasně.
Systém péče o těhotné ženy je v Česku nastaven tak, že společnost svěřila péči do rukou lékařů/gynekologů, kteří v těhotenství provádí takzvanou dispenzarizaci, což je odborná lékařská péče, jejímž účelem je systematické dlouhodobé sledování a ovlivňování zdravotního stavu pacienta ohroženého nebo trpícího závažnou nemocí, s cílem předcházení komplikacím. Zatímco kdybyste žila v jiné zemi v Evropě nebo i ve světě, byla byste jako zdravá těhotná žena v péči porodní asistentky. Porodní asistentky poskytují primárně preventivní péči. Preventivní péče se zaměřuje na včasné vyhledávání faktorů, které jsou v příčinné souvislosti se vznikem nemoci nebo zhoršením zdravotního stavu, a provádění opatření směřujících k odstraňování nebo minimalizaci vlivu těchto faktorů a předcházení jejich vzniku.
Pokud byste byla v péči porodní asistentky, nedělala by Vám vaginální vyšetření ani neměřila délku Vašeho čípku. Měření délky čípku u normálního těhotenství nemá smysl, neboť porod může začít při jakémkoliv nálezu na čípku. Navíc nejčastější příčinou předčasných porodů je infekce. A protože porodní asistentky předcházejí situacím, které jsou potenciálně rizikové nedělají běžně vaginální vyšetření. Některé studie navíc ukazují, že ženy, které jsou v těhotenství v péči porodních asistentek mají menší procento hospitalizací v těhotenství a též předčasných porodů. Samovolný porod není možný bez děložních kontrakcí. Dokud nebudete mít děložní stahy, nemůžete porodit.
Co se týče pohybu a aktivit je dle mého názoru důležité, abyste se cítila dobře. Pokud se v leže necítíte dobře, nedává moc smyslu, abyste tak trávila všechen svůj čas. V těhotenství je dobré být přiměřeně aktivní a přiměřeně odpočívat. Míru si každý volí sám podle okolností. Pokud máte povolené vycházky využila bych je k pobytu na čerstvém vzduchu i na slunci. V těhotenství je velmi důležité, kromě jiného, mít dostatek vitamínu D, který si tělo vyrábí pomocí slunečního svitu. Co se týče přípravy pokrmů, to je také důležitá aktivita. Je chvályhodné, že vaříte. Pokud tedy pracovní neschopností vznikl prostor, kdy se můžete starat pouze a jen o své blaho, je toho dobré využít. Ideálně když si najdete aktivity, které jsou spíše uklidňující, včetně pohybu i sociální komunikace, která Vám může taky chybět.
Věřím, že vše zvládnete. Je dobré hledat informace, ale také nezapomínejte na Vaší intuici. Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat na naší telefonní linku 228 229 143, od dubna pouze každý pátek od 15 do 18 hodin. Moc Vás zdravím.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je pohled na vyvolání porodu v 37 + 5 týdnu, kdy je dítě v poloze koncem pánevním a vyvolání má být kvůli váze - odhad nyní 3300 g. Pak už bych musela podstoupit císařský řez. Celé těhotenství bez problémů, nyní jen množství plodové vody hraniční k málo plodové vody.bDěkuji za informaci
Dobrý den Jano,
zajímá Vás náš názor na vyvolání porodu při poloze dítěte koncem pánevním při váhovém odhadu 3300g a hraničním množství plodové vody.
Vyvolání porodu při poloze koncem pánevním se obvykle nedoporučuje. K tomu by musel být nějaký jasný důvod a tím není ani normální váhový odhad ani hraniční množství plodové vody. Pokud se miminko neotočí do začátku porodu máte dvě možnosti. Rodit vaginálně nebo rodit císařským řezem. Obě varianty mají své výhody a svá rizika. O všem byste měla mít možnost mluvit s Vaším lékařem nebo s Vaší porodní asistentkou. Ti by měli znát i Vaše preference. Není to tak, že od určitého váhového odhadu “musíte” rodit císařským řezem. Vždy by zdravotníci měli poskytnout dostatek relevantních informací a Vy byste se na jejich základě a na základě Vašich potřeb měla rozhodnout. Pro císařský řez by byl argument, kdyby mělo děťátko nožky pod zadečkem nebo jinou nepravidelnou polohu. Dále pak kdyby váhový odhad byl podprůměrný nebo nadprůměrný. Normální porodní váha je v rozmezí 2,5 až 4,5 kg.
U vaginálního porodu je dobré, když zdravotníci mají zkušenost s vedením porodu ve vertikální poloze (ve stoje nebo nejčastěji v kleče), která se doporučuje pro předcházení komplikací. Přesto je statisticky větší procento akutních císařských řezů než při porodu hlavičkou.
Pokud se Vám i Vašemu nenarozenému děťátku bude nadále dařit dobře, můžete vyčkat na samovolný začátek porodu, který má obecně méně komplikací než vyvolávaný porod. Pokud se rozhodnete pro císařský řez, i ten se může udělat v momentě začátku samovolného porodu.
Samozřejmě vše je dobré probrat s Vaším porodnickým týmem. Pokud byste si chtěla přečíst více informací, můžete se podívat například na tento článek a nebo nám můžete zavolat na naší telefonní linku 228 229 143 v pátek od 15 do 18 hodin.
We are striving to make midwifery care accessible to women, but we cannot do it without you. Help us make midwifery services a natural part of family care!
We are very grateful for your support; we couldn't do it without you. Thank you!