Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor ohledne preventivního podávání léků na ředení krve po porodu. Před pár dny mi to oznámili v porodnici, kde budu rodit. Ve zprávě mám napsáno: stupeň rizika VTE: 2 (věk, parita). Ano, je mi 40 let, budu rodit 3.dite, ale kromě zánětu a snížené funkce štítné žlázy jsem zdravá a těhotenství probíhá bez komplikací. Nebyla jsem na 1. trimestr. screeningu, ale jinak všechny testy, včetně OGTT, dopadly dobře. Já ani nikdo z blízké rodiny nemáme problémy s trombózou nebo plicní embolií, mě ani v žádném těhotenství nenatékaly nohy (stalo se mi to jen jednou po 11h v autobuse). Chapu, že lékař nechce nic zanedbat, ale sám řekl, že je to mírné riziko a byla bych radši, kdyby se taková věc posuzovala víc individuálně. Vím, že to můžu odmítnout , ale spíš mi jde o správné posouzení věci. Snažím se k tomu sehnat více informací, z jakých studií se vychází, ale narážím na to, že stránky jsou určeny odborníkům. Určitě se na to chci zeptat i své gynekoložky, které důvěřuju a ktera se o mě starala ve všech těhotenstvích. Tam jdu ale až v rijnu. Také chci o tom více mluvit s lékaři porodnice, jaké riziko v procentech vidí zrovna u mě, jaké jsou alternativy (kompresní punčochy?) a jaké mozné komplikace v případě odmítnutí těchto léků. Zatím jsem byla jen schopna argumentovat tím, že u prvního porodu jsem hodně krvácela a dostala transfuzi (rodím velké děti), u druhého porodu jsem dokonce kývla na lék na sražení krve, jak jsem měla strach z opakovaných mdlob. Není tedy mi příjemná představa, že si budu píchat léky, které podporují krvácení. Druhý můj dotaz se týká toho, zda je možné u porodu odmítnout přítomnost lékaře - muže? U druhého porodu jsem zažila arogantní chování lékaře, porod byl důsledkem toho vleklý, zastavoval se, nakonec jsem přes výhrůžky kleští a císařského řezu porodila, ale zůstalo mi trauma, které ještě doteď zpracovávám. Když jsem nyní od lékaře odmítla s brekem vaginální vyšetření, byl v pohodě a zajímal se, co se mi u porodu stalo, ale upřímně nevím, jak to řešit, kdyby u třetího porodu byl nutný jeho zásah a nebyla k dispozici žádná lékařka... Samozřejmě o tom budu s personálem nemocnice dopředu mluvit a hledat s nimi řešení, i nadále pracovat sama na sobě. Současně mě ale zajímá právní stránka věci či nějaké alternativy které by mě samotnou třeba nenapadly. Děkuju moc předem za Váš čas a informace.
Dobrý den Aleno,
děkujeme za Váš zajímavý dotaz. Je poměrně rozsáhlý, tak se pokusím postupně na vše odpovědět.
Je skvělé, že máte v plánu komunikovat s lékaři ohledně preventivního podání léku na ředění krve. Je to jejich kompetence lék předepsat a zároveň jsou povinni Vám vše podstatné objasnit i to, proč se pro předpis rozhodli. Domnívám se, že Vám asi procenty nedokáží přesně vyjádřit pravděpodobnost vzniku trombozy. Těhotenství a porod samotný jsou již faktory, které riziko zvyšují. Na britském informačním portálu se můžete dočíst, že vyšší pravděpodobnost hluboké žilní trombózy mají ženy jejichž blízký rodinný příslušník měl již dříve krevní sraženinu, je jim přes 35 let, jsou obézní (mají index tělesné hmotnosti 30 nebo více), měly závažnou infekci nebo nedávné vážné zranění, jako je zlomenina nohy, mají trombofilii (vyšší sklon ke srážlivosti krve) ,očekávají dvojčata nebo vícerčata, mají 3 nebo více dětí, mají preeklapsii, podstoupili léčbu neplodnosti, rodily císařským řezem, kouří, mají bolestivé křečové žíly s otoky a zarudnutím, jsou dehydratované, měly dlouhý porod, po porodu ztratily hodně krve.
I když rozhodně ne všechny, ale pár rizikových kategorií jste u sebe popsala. Je to samozřejmě na Vás a na dohodě s lékaři, zda preventivní léčbu podstoupíte. Myslím, že lékaři považují za větší komplikaci hlubokou žilní trombózu než krvácení. Krvácení se dá zastavit, krev případně doplnit. Tromboza ale hlavně plicní embolie se řeší obtížněji, ne vždy jsou příznaky patrné a následky mohou být tragické. Myslím, že by mělo jít vždy o hledání nejlepšího možného řešení s nejmenším nežádoucím dopadem na Vaše zdraví. Samozřejmě s Vámi souhlasím, že individuální péče vždy přináší větší důvěru a jistotu. Někdy opravdu stačí informace podstatné pro pochopení navrhovaného postupu. Jenom Vás chci ještě ubezpečit, že Vy argumentovat nemusíte. Argumenty (tedy i informace) má přinášet zdravotník. Vy se rozhodujete, samozřejmě i na základě informací. Svoje rozhodnutí nemusíte ale nijak obhajovat, což se někdy paradoxně děje. Obhajoba postupů je na straně zdravotníků.
K druhému bodu dotazu, zda máte právo odmítnout přítomnost lékaře muže u porodu.
Podle Zákona o zdravotních službách má pacient právo “zvolit si poskytovatele oprávněného k poskytnutí zdravotních služeb, které odpovídají zdravotním potřebám pacienta, a zdravotnické zařízení, pokud tento zákon nebo jiné právní předpisy nestanoví jinak”. Z toho bych vyvozovala, že zákon Vám umožňuje vybrat si poskytovatele péče, ve Vašem případě porodnici. Pokud budete mít požadavky na nepřítomnost někoho konkrétního, předpokládám, že Vám mohou vyhovět, pokud bude zastupitelný někým jiným, ale zákon to nijak neřeší. Já bych tedy pokus učinila, ať už domluvou předem nebo zmínkou v porodním plánu. Tam můžete napsat, že si nepřejete nikoho, kdo je arogantní, že máte trauma z chování lékaře u Vašeho porodu a že si nepřejete aby se to opakovalo. Domnívám se totiž, že umí být arogantní i lékařky ženy a i porodní asistentky. Arogantní nebo i jinak zraňující jednání musíme eliminovat. Ženy si nezaslouží násilí u porodu ať již fyzické či psychické, zaslouží si péči.
Moc Vám přeji ať se setkáte pouze s respektujícím personálem.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!