Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.
Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.
V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.
Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.
Můžete nám také zavolat!
Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro vás na telefonu každý pátek 15-18 hod.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na vysvětlení. Zaskakující lékařka mi dnes 19+0 napsala do zprávy. Placenta na ZS a v právě hraně, těsně nad vnitřním ústím, přechází na PS v menším okrsku, vnitřní branku nepřekrývá. Níže napsáno- placenta na ZS do DS. V závěru zase napsáno- placenta marginalis de succenturiata k vyloučení vasa praevia. Jsem z toho zmatená, jelikož mi pouze řekla, že se jí zdá že placenta přechází na přední stranu. Na předchozí kontrole jsem byla 18.9 a doktor říkal, že placenta je v pořádku a vzadu. A najednou po 14 dnech mi doktorka oznamuje, že placenta je "rozdvojená" a nízko. Mám narozený klidový režim a magnezko. Další kontrolu mám 16.10. je možnost, že se "rozdvojení" placenty ještě vyloučí a placenta vyleze nahoru? Děkuji
Dobrý den Báro,
děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že jste v 19. týdnu těhotenství a zaskakující lékařka Vám nově diagnostikovala rozdvojenou placentu, která zasahuje k vnitřní porodnické brance, ale nepřekrývá ji. Máte dodržovat klidový režim a užívat magnezium. Další kontrolu máte 16.10. Ptáte se, jestli je tu možnost, že se rozdvojení placenty vyloučí a jestli se může placenta posunout nahoru.
Tím, jak děloha roste, je pravděpodobné, že se placenta v druhé polovině těhotenství ještě nahoru posune. Z toho co píšete usuzuji, že Vám ultrazvukové vyšetření dělal jednou lékař a jednou lékařka - tedy jiný člověk. Možná měli i každý jiný přístroj. Ultrazvukové vyšetření může někdy znepřesnit kvalita přístroje a samozřejmě i zkušenosti lékaře. Určitě se tedy ptejte na dalším vyšetření na vše, co Vás zajímá. I na to, co z možných variant vyplývá. Lékař Vám novou diagnózu buď potvrdí nebo vyloučí. Termínem “k vyloučení vasa praevia” lékařka vyjádřila myšlenku, že by se mělo během těhotenství hlídat, jestli cévy, které obě části placenty spojují, nezasahují do porodnické branky.
Zatím si tedy zkuste nedělat velké starosti. Pokud byste měla placenty dvě, je třeba velké opatrnosti u porodu. Teď v těhotenství by to nemělo žádný negativní vliv na Vás ani na miminko.
Přeji Vám dostatek informací od lékaře a hezkou druhou polovinu těhotenství.
Krásný den, čeká mě porod dvojčat a velice ráda bych se vyhnula sc. Vím, že je velké množství bodů, které musím splnit aby byl přirozený porod možný. Jedním z nich ke správná poloha plodů. Má otázka zní, je nějaká možnost jak pomoci miminkům ke správnému nasměrování v děloze jako je to u jednoho? Respektive jak předejít špatnému? Cviky, pohyb, správné sezení, atd? Mnohokrát Vám děkuji
Dobrý den Valérie,
blahopřeji Vám k dvojčátkům. Píšete, že byste ráda rodila přirozeně. Jste si vědoma podmínek pro přirozený porod dvojčat a ptáte se nás, zda můžete nějak ovlivnit polohu miminek stejně jako byste čekala jedno.
U dvojčátek je to trochu složitější v tom, že tím, že jsou děti dvě, mohou zaujímat různé varianty poloh. Určitě bych Vám ale doporučila zaměřit se na správné postavení těla při chůzi i odpočinku. Pokud cviky a držení těla už znáte, dodržujte to i v tomto těhotenství. Je to určitě nejlepší možnost, jak miminkům usnadnit zaujmout co nejpříznivější polohu. Pokud si něčím nejste jistá, neváhejte se obrátit na porodní asistentku nebo fyziterapeutku, které s tím pracují. Ještě můžete využít podporu šátku/ reboza až se Vám začne bříško zvětšovat.
Přeji Vám hezký porod
Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor ohledne preventivního podávání léků na ředení krve po porodu. Před pár dny mi to oznámili v porodnici, kde budu rodit. Ve zprávě mám napsáno: stupeň rizika VTE: 2 (věk, parita). Ano, je mi 40 let, budu rodit 3.dite, ale kromě zánětu a snížené funkce štítné žlázy jsem zdravá a těhotenství probíhá bez komplikací. Nebyla jsem na 1. trimestr. screeningu, ale jinak všechny testy, včetně OGTT, dopadly dobře. Já ani nikdo z blízké rodiny nemáme problémy s trombózou nebo plicní embolií, mě ani v žádném těhotenství nenatékaly nohy (stalo se mi to jen jednou po 11h v autobuse). Chapu, že lékař nechce nic zanedbat, ale sám řekl, že je to mírné riziko a byla bych radši, kdyby se taková věc posuzovala víc individuálně. Vím, že to můžu odmítnout , ale spíš mi jde o správné posouzení věci. Snažím se k tomu sehnat více informací, z jakých studií se vychází, ale narážím na to, že stránky jsou určeny odborníkům. Určitě se na to chci zeptat i své gynekoložky, které důvěřuju a ktera se o mě starala ve všech těhotenstvích. Tam jdu ale až v rijnu. Také chci o tom více mluvit s lékaři porodnice, jaké riziko v procentech vidí zrovna u mě, jaké jsou alternativy (kompresní punčochy?) a jaké mozné komplikace v případě odmítnutí těchto léků. Zatím jsem byla jen schopna argumentovat tím, že u prvního porodu jsem hodně krvácela a dostala transfuzi (rodím velké děti), u druhého porodu jsem dokonce kývla na lék na sražení krve, jak jsem měla strach z opakovaných mdlob. Není tedy mi příjemná představa, že si budu píchat léky, které podporují krvácení. Druhý můj dotaz se týká toho, zda je možné u porodu odmítnout přítomnost lékaře - muže? U druhého porodu jsem zažila arogantní chování lékaře, porod byl důsledkem toho vleklý, zastavoval se, nakonec jsem přes výhrůžky kleští a císařského řezu porodila, ale zůstalo mi trauma, které ještě doteď zpracovávám. Když jsem nyní od lékaře odmítla s brekem vaginální vyšetření, byl v pohodě a zajímal se, co se mi u porodu stalo, ale upřímně nevím, jak to řešit, kdyby u třetího porodu byl nutný jeho zásah a nebyla k dispozici žádná lékařka... Samozřejmě o tom budu s personálem nemocnice dopředu mluvit a hledat s nimi řešení, i nadále pracovat sama na sobě. Současně mě ale zajímá právní stránka věci či nějaké alternativy které by mě samotnou třeba nenapadly. Děkuju moc předem za Váš čas a informace.
Dobrý den Aleno,
děkujeme za Váš zajímavý dotaz. Je poměrně rozsáhlý, tak se pokusím postupně na vše odpovědět.
Je skvělé, že máte v plánu komunikovat s lékaři ohledně preventivního podání léku na ředění krve. Je to jejich kompetence lék předepsat a zároveň jsou povinni Vám vše podstatné objasnit i to, proč se pro předpis rozhodli. Domnívám se, že Vám asi procenty nedokáží přesně vyjádřit pravděpodobnost vzniku trombozy. Těhotenství a porod samotný jsou již faktory, které riziko zvyšují. Na britském informačním portálu se můžete dočíst, že vyšší pravděpodobnost hluboké žilní trombózy mají ženy jejichž blízký rodinný příslušník měl již dříve krevní sraženinu, je jim přes 35 let, jsou obézní (mají index tělesné hmotnosti 30 nebo více), měly závažnou infekci nebo nedávné vážné zranění, jako je zlomenina nohy, mají trombofilii (vyšší sklon ke srážlivosti krve) ,očekávají dvojčata nebo vícerčata, mají 3 nebo více dětí, mají preeklapsii, podstoupili léčbu neplodnosti, rodily císařským řezem, kouří, mají bolestivé křečové žíly s otoky a zarudnutím, jsou dehydratované, měly dlouhý porod, po porodu ztratily hodně krve.
I když rozhodně ne všechny, ale pár rizikových kategorií jste u sebe popsala. Je to samozřejmě na Vás a na dohodě s lékaři, zda preventivní léčbu podstoupíte. Myslím, že lékaři považují za větší komplikaci hlubokou žilní trombózu než krvácení. Krvácení se dá zastavit, krev případně doplnit. Tromboza ale hlavně plicní embolie se řeší obtížněji, ne vždy jsou příznaky patrné a následky mohou být tragické. Myslím, že by mělo jít vždy o hledání nejlepšího možného řešení s nejmenším nežádoucím dopadem na Vaše zdraví. Samozřejmě s Vámi souhlasím, že individuální péče vždy přináší větší důvěru a jistotu. Někdy opravdu stačí informace podstatné pro pochopení navrhovaného postupu. Jenom Vás chci ještě ubezpečit, že Vy argumentovat nemusíte. Argumenty (tedy i informace) má přinášet zdravotník. Vy se rozhodujete, samozřejmě i na základě informací. Svoje rozhodnutí nemusíte ale nijak obhajovat, což se někdy paradoxně děje. Obhajoba postupů je na straně zdravotníků.
K druhému bodu dotazu, zda máte právo odmítnout přítomnost lékaře muže u porodu.
Podle Zákona o zdravotních službách má pacient právo “zvolit si poskytovatele oprávněného k poskytnutí zdravotních služeb, které odpovídají zdravotním potřebám pacienta, a zdravotnické zařízení, pokud tento zákon nebo jiné právní předpisy nestanoví jinak”. Z toho bych vyvozovala, že zákon Vám umožňuje vybrat si poskytovatele péče, ve Vašem případě porodnici. Pokud budete mít požadavky na nepřítomnost někoho konkrétního, předpokládám, že Vám mohou vyhovět, pokud bude zastupitelný někým jiným, ale zákon to nijak neřeší. Já bych tedy pokus učinila, ať už domluvou předem nebo zmínkou v porodním plánu. Tam můžete napsat, že si nepřejete nikoho, kdo je arogantní, že máte trauma z chování lékaře u Vašeho porodu a že si nepřejete aby se to opakovalo. Domnívám se totiž, že umí být arogantní i lékařky ženy a i porodní asistentky. Arogantní nebo i jinak zraňující jednání musíme eliminovat. Ženy si nezaslouží násilí u porodu ať již fyzické či psychické, zaslouží si péči.
Moc Vám přeji ať se setkáte pouze s respektujícím personálem.
Dobrý den, po celou dobu těhotenství (nyní zač. 35tt) mám ve zprávách nízko položenou placentu - placenta praevia - marginalis. Celé těhotenství poloha plodu - podélná hlavičkou. Těhotenství bez komplikací, bez krvácení, vlastně s normálním průběhem včetně práce, sportu, aktivního životního stylu, cestování. Po celou dobu jsem nebyla vedena ani jako riziková, ani v rizikové poradně. Nicméně Dr. mě chce aktuálně kvůli tomuto týden hospitalizovat a v návaznosti na hospitalizaci naplánovat císařský řez na 36.-37.tt. Můj dotaz zní - je toto opravdu nutné? Často se na internetu píše o placentě min 2cm od vnitřní branky. Kde si toto mohu nechat změřit, kdo mi zhodnotí i stav a stadium zralosti placenty? A je možné, aby se placenta ještě posunula, kdybychom počkali blíže termínu reálného porodu (3.11.2024)? Mohu takto brzký termín CŘ odmítnout a stát si za tím, že bych ráda ještě počkala? Je šance, že se placenta i v takto vysokém termínu ještě o ony alespoň 2cm posune? Děkuji.
Dobrý den Petro,
píšete, že se celou dobu těhotenství cítíte dobře, nyní jste ve 35. týdnu těhotenství a kvůli nízko položené placentě Vám lékař doporučil hospitalizaci a těhotenství předčasně ukončit ve 36. - 37. týdnu těhotenství. Ptáte se, zda je to nutné a jestli můžete ještě počkat.
Uložení placenty v děloze může být různé. V dobách, kdy nebyla ultrazvuková diagnostika, se uložení placenty nedalo zjistit nijak. Dnes, díky ultrazvuku, může gynekolog poznat, kde se placenta nachází. Optimální je, když je umístěná na stěně dělohy. Váš gynekolog zjistil už na začátku těhotenství, že máte nízko uloženou placentu. Nízko uložená placenta není sama o sobě překážkou k vaginálnímu porodu. Konkrétně placenta praevia marginalis zasahuje pouze svým okrajem k vnitřní porodnické brance (děložnímu čípku). Ovšem během porodu může přejít v placenta praevia partialis a částečně vnitřní porodnickou branku zakrýt. I tento stav neznamená nemožnost vaginálního porodu. Záleží na dalších faktorech a okolnostech. Zejména na tom, zda dochází ke krvácení, na funkčnosti placenty a prospívání plodu. To vše se může sledovat (také po celou dobu hospitalizace) a zasáhnout v případě komplikací např. akutním císařským řezem. Pro dítě je příznivější, pokud je donošené a porod proběhne až po ukončeném 40. týdnu těhotenství. Samozřejmě pokud to dovoluje Váš zdravotní stav a plodu se daří.
Ptáte se, jestli se může placenta posunout. Ano, tím, jak děloha roste, opravdu může dojít k vysunutí placenty nahoru.
Doporučila bych Vám, abyste se zeptala Vašeho porodníka na vše, co Vás zajímá, na to, jestli je nutné přistupovat k císařskému řezu a zda je nutné k němu přistupovat takto brzy. Váš gynekolog - porodník, zná nejlépe Váš zdravotní stav, podrobnosti o uložení a funkčnosti placenty a prospívání plodu. Můžete také požádat o druhý názor jiného lékaře i na jiném pracovišti. Máte právo rozhodnout se sama za sebe, po zvážení doporučení lékařů.
Přeji Vám příjemný závěr těhotenství.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s ultrazvukem ve 2. trimestru. Jsem ve 21. tydnu a podstoupila jsem podrobný ultrazvuk. Protože však miminko bylo otočene zády, neviděla doktorka co potřebovala. Krome prochazky, piti, jídla, atd, ale také tlačila rukou na břicho, aby se miminko otočilo. Nebyl vidět obličej a srdce. Má otázka zní, zda se mu touto manipulaci nemůže něco stát? Celkem to bolelo, nyní citim, ze mám břicho jakoby otlačene , ale lékařce jsem duverovala a věřím ze vi, co dela. Ptala jsem se i doktorky samotné, zda to nevadí a říkala, ze tlačí na dělohu. Přesto se ale zeptám, muže tato manipulace miminku nějak ublížit? Děkuji a přeji hezky den.
Dobrý den Moniko,
byla jste na ultrazvuku ve 2. trimestru a lékařka Vám bolestivě tlačila na břicho ve snaze miminko otočit. Ptáte se, zda to mohlo miminku nějak ublížit.
Je velmi těžké na toto odpovědět. Musím říct, že jsem se doposud s tímto nesetkala. Je znám obrat zevními hmaty u dítěte v nepříznivé poloze. Dělá se zpravidla před termínem porodu ve snaze dostat dítě do příznivější polohy. Tento obrat je poměrně bezpečný, ale protože tam určité malé riziko pro dítě je, dělá se vždy v nemocnici pro možnost případného rychlého zásahu. To ale není Váš případ. Ve 21. týdnu těhotenství nemá miminko ustálenou polohu, to znamená, že se jeho poloha mění. Má relativně více plodové vody kolem sebe, více prostoru. Pokud paní doktorka nemohla udělat vyšetření z důvodu nepříznivé polohy, měla Vás pozvat na jindy. Pokud chtěla otočit dítě, měla Vám vysvětlit co zamýšlí udělat, jak to bude probíhat a že to pravděpodobně bude bolet a měla získat Vaše svolení. Pokud to neudělala dá se její chování označit termínem gynekologické násilí. Dělat cokoliv v medicíně bez informovaného souhlasu je v rozporu se zákonem. Můžeme si říct, že to myslela dobře, chtěla miminko vyšetřit ale měla mít Vaše svolení k takovéto manipulaci. Nebyl to žádný stav nouze, kdy by paní doktorka musela něco udělat pro záchranu Vašeho zdraví nebo života. I její argument po Vaší otázce zda to nevadí (rozumím, že děťátku), že tlačí na dělohu, je poněkud zarážející. Tlačila na břicho, ve kterém je děloha, ve které je dítě. A to dítě se snažila otočit.
Doufám, že se jí to alespoň povedlo a Vašemu miminku nijak neublížila. Přeji Vám ať se v budoucnu setkáte už jen s bezpečnou a respektující péčí.
Dobrý den, mám dotaz jsem 36+2tt a byla mě naměřena plodová voda na horní hranici normy depo 79. Chci se zeptat co to obnáší ? Je to hodně plodové vody a nebo je to ještě v míře ke stádiu těhotenství ? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
zajímá Vás co obnáší mít množství plodové vody na horní hranici normy ve 37. týdnu těhotenství. Udáváte hodnotu naměřenou při ultrazvukovém vyšetření.
Množství plodové vody v těhotenství se nedá přesně změřit. Můžeme je akorát odhadnout. Také její množství je proměnlivé. Při větším množství plodové vody je třeba důsledněji kontrolovat naléhající část miminka na vchod do Vaší pánve. Pokud se miminku nedaří hlavou nebo zadečkem “zašpuntovat” porodní kanál, je větší riziko při samovolném odtoku plodové vody, že sebou strhne pupečník nebo končetinu miminka. Ty se tak dostanou do porodních cest a mohou znemožnit vaginální porod. Proto choďte na pravidelné kontroly ke svému lékaři nebo porodní asistentce a ptejte se zda je miminko v dobrém kontaktu s pánví. To se musí kontrolovat nejen v těhotenství, ale hlavně na začátku porodu. Pokud se miminko na začátku porodu stále “vznáší” nad vchodem pánevním může to být důvod pro umělé protržení vaku blan.
Pokud miminko hezky naléhá, nemusí být větší množství plodové vody problém.
Přeji Vám klidný a úspěšný porod.
Dobrý den, Nyní jsem 25+4tt a již dvakrát se mi stalo, že jsem měla bolesti v podbřišku.Jsou hodně podobné jako menstruační bolesti.Je možné, že jsou to poslíčci? Pomáhá mi klid a sprcha.Pravidelně užívám hořčík i těhotenské vitamíny.Je možné si udělat teplý polštářek na podbřišek když jsem těhotná? Nemůže to vyvolat porod či nějak ublížit miminku? Děkuju moc za odpověď! Anička
Dobrý den Aničko,
jste v druhé polovině těhotenství a dvakrát jste měla bolesti podobné menstruačním bolestem. Zajímá Vás zda jsou to poslíčci a zda si může dávat teplý polštářek na podbřišek.
Ve druhé polovině těhotenství děloha významně roste, zmnožují se její buňky. Před těhotenstvím váží asi 50g na konci těhotenství okolo 1000g. Děloha není jen jakýsi pytlík, který se nafukuje. Je to aktivní orgán, který reaguje na přítomnost miminka ve své dutině. Musí se přizpůsobovat jeho růstu. Je tedy jasné, že aktivitu dělohy můžete vnímat. Děloha je sval a občas se může stáhnout. Toto vše je dobré probrat s porodní asistentkou, která Vám během těhotenství dělá zevní břišní vyšetření. Teplý polštářek na podbřišek přikládat můžete, pokud Vám dělá dobře. Sám o sobě porod nevyvolá a ani neublíží Vašemu miminku. V těhotenství je dobré mít přiměřený pohyb, dostatek odpočinku a pestrou stravu. To vše může přispět Vaší lepší pohodě. Je dobré se zamyslet nad tím, kolik berete toho hořčíku. Doporučená denní dávka v těhotenství je kolem 310mg. Hořčík může být obsažen i v přípravcích, které označujete “těhotenské vitamíny”. Je dobré se zamyslet, zda je opravdu potřebujete užívat a v jakém množství. Při vyšším dávkování hořčíku se mohou objevit zažívací potíže, průjem, bolest břicha. Je zajímavé, že často jsou těhotným ženám doporučované různé doplňky stravy ale po porodu při kojení, kdy se potřeba mnoha minerálů i vitamínů ještě zvyšuje, žádná taková doporučení ženy nedostanou. To už ale v čase předbíhám.
Doufám, že se Vám současné potíže podaří překonat. Přeji spokojené těhotenství.
Dobrý den, Jsem 35+3 týden těhotenství a včera v poradně jsem zjistila, že dítko je otočené koncem pánevním dolů. První těhotenství před sedmi lety bylo ukončeno císařským řezem ve 41+3 kvůli nepostupujícímu porodu. Doktorkou mi byla doporučena varianta plánovaného císařského řezu, nicméně s touto variantou se nedokážu smířit. Ráda bych, aby se porod rozběhl přirozeně (dozrálost dítka, spuštění přirozených hormonálních procesů u mne, menší pravděpodobnost problémů s laktací....) a klidně pak porodím sekcí, nechci ale sekci provést například týden před termínem jen kvůli prevenci možných komplikací. Okolí (manžel, tchyně...) příliš pochopení nemají, vidí v tom zbytečná rizika a pro mě je velmi těžké si svoje stanovisko obhajovat. Existuje nějaká kniha či článek, kde by problém byl lépe popsán a podložen? Mohu znát váš názor? Děkuji, V.
Dobrý den Vendulo,
máte dítě v poloze koncem pánevním a nechcete rodit plánovaným císařským řezem, tak jak Vám nabízí Vaše lékařka. Tchyně a manžel Vás nepodporují. Chcete se dozvědět víc.
Pokud jste zdravá Vy i Vaše miminko, klidně můžete počkat do začátku spontánního porodu. Tak jak si přejete. Pokud vše bude dobré, můžete i normálně vaginálně porodit. Konec pánevní je jen jedna z normálních poloh miminka k vaginálnímu porodu. Problém je, že v českých porodnicích zanedbávají vzdělávání v oblasti vedení porodu koncem pánevním. Doporučené postupy obsahují mnoho nesprávných informací. Jednoduše řečeno Česká republika je v oblasti vedení porodu koncem pánevním velmi zaostalá. Jsou ale výjimky. Jsou porodnice, kde si osvojují poznatky výzkumů a vědy. Proto je dobré porodnici pečlivě vybrat.
Pokud byste chtěla nějaké publikace, tak v češtině od Lukáše Hrubana Vaginální vedení porodu koncem pánevním jinak doporučuji například britský NHS. Český informační portál NZIP garantovaný Ministerstvem zdravotnictví uvádí velice nevhodné informace, například, že při porodu koncem pánevním hrozí větší riziko poranění matky a proto se dělá vždy nástřih hráze. Toto je velice zastaralé a souvisí to s nevhodnou polohou a medikalizací ženy při porodu. Také samotný argument, že "hrozí" poranění, proto provedeme nástřih je argument hodící se spíše do jiného žánru než je edukace veřejnosti. V současné době se preferuje poloha ženy vzpřímená nebo na všech čtyřech. Nástřih hráze je nutný opravdu jen v některých případech, tehdy kdy je ohroženo miminko. Ve stoje nebo v kleče můžete porodit naprosto bez poranění. Tato pozice velmi snižuje rizika, která hrozí při porodu v horizontální poloze, vleže na zádech. A to opět nejen rizika pro Vás ale i pro Vaše miminko. V roce 2021 v České republice porodilo vaginálně dítě koncem pánevním pouze 7,5 % prvorodiček a 12,3 % vícerodiček. To nejsou vůbec příznivá data. Pokud ale chcete povzbuzení, můžete se podívat na rozhovor dvou žen, z nichž jedna rodila vaginálně dítě koncem pánevním v porodnici v Praze v Podolí v době, kdy tam bylo zvykem všechny ženy s dítětem KP rodit císařským řezem: https://www.youtube.com/watch?v=VCFhAAMrJrM&t=46s
Vašim blízkým řekněte, že v drtivé většině případů je vaginální porod bezpečnější jak pro matku tak pro dítě. Císařský řez je vhodný pouze tehdy, když zachraňuje život nebo zdraví matky nebo dítěte. Moc Vám držím palce k úspěšnému porodu.
Dobrý den, jsem na začátku druhého těhotenství. První porod a pobyt v porodnici byl pro mě poměrně traumatický. Od nedodržení mého porodniho plánu, i když k tomu nebyl důvod, přes separaci s miminkem, až po poskozujicí a manipulujici zacházení ze strany personalu porodnice, které pak vedli k problémům s kojením, fyzickým následkům, které jsem řešila na fyzioterapii i vice než rok po porodu. A v neposlední řadě i psychické problémy, které mě dovedli až k psychologovi. Přes tohle všechno jsem druhé dite chtěla a bylo plánované. Teď začínám být ale poměrně nervózní, abych udělala vše pro to aby byl druhý porod určitě jiný. Přemýšlela jsem nad DVP místo porodního plánu, nebo osobní PA, ale zajimal by mě Váš nazor, co by bylo dobré udělat pro netraumatickou zkušenost. Jen pro lepší představu, informována jsem byla vice než dostatečně, stejně tak i partner, ale okolnosti a vyčerpaní a náročný porod zkrátka vedl k naprostemu odpojení se a neschopnosti bojovat proti čemukoliv co jsem nechtěla... Porodnici jsem také vybirala nejen dle recenzí, ale i po návštěvě jsem byla Přesvědčená, že je to to co hledám. Bohužel spousta věcí co mi byly řečeny na prohlidce nebyly ve skutečnosti pravda,takže ani zde si nevím rady, jak teda vybrat lépe. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jste na začátku druhého těhotenství a chcete se dobře připravit na porod. První porod byl v porodnici, traumatický. Zažila jste mnoho forem porodnického násilí, včetně separace od miminka. Přemýšlíte, co udělat jinak, lépe, aby se situace neopakovala.
V první řadě musím vyzdvihnout Vaše odhodlání věnovat se nápravě vašeho zdraví, jak fyzického tak psychického. Vážím si toho, že jste se dokázala rozhodnout mít další dítě.
Pokusím se postupně probrat to, nad čím uvažujete a sdělit Vám svůj názor.
Uvažujete o Dříve vysloveném přání což je nástroj, který je k dispozici pro případ, že je člověk nějak vážně nemocný, je nějaký předpoklad, že se nemoc bude nějak vyvíjet a člověk ztratí schopnost komunikace. Dříve vyslovené přání musí mít určité zákonné parametry a musí být spolupráce s lékařem, který je povinen Vás pravdivě informovat o předpokládaném vývoji nemoci a poučit Vás o rizicích Vámi požadovaných postupů. Myslím, že Dříve vyslovené přání není úplně ideální nástroj pro zabránění porodnického násilí. U porodu je totiž variabilita jeho průběhu dosti značná. Chápu, že chcete předejít stavu, kdy ve velké únavě jsou Vám dělány intervence, které nechcete. Někdy ale mohou nastat situace, kdy intervence budete chtít a budete je potřebovat. To vše by bylo dobré prokonzultovat s lékařem. Během porodu může být žena nejen unavená, ale může ztrácet schopnost komunikace naprosto fyziologicky. Přirozený porodní proces má tu moc, že v důsledku vyplavování přirozených opiátů blokuje činnost neokortexu. Tento proces je žádoucí ale žena s ním zároveň ztrácí schopnost hájit svoje práva. Proto mají např. porodní asistentky ve svém etickém kodexu ustanoveno, že hájí práva žen. To znamená, že porodní asistentka by měla mít na paměti, že zejména během porodu by měla výrazněji dbát na to, aby zamezila protiprávnímu jednání směrem k Vaší osobě. Z toho plyne, že je dobré mít svojí “osobní” porodní asistentku. Země, kde je systémově podporovaná kontinuální péče porodní asistentkou již od těhotenství, přes porod a dále pak v šestinedělí, mají ženy a děti lepší zdravotní výsledky než v systémech, kde je péče segmentovaná. Ideální je stav, kdy se o zdravou ženu v průběhu stará jedna porodní asistentka nebo malá skupina porodních asistentek a lékařská péče je indikovaná pouze v potřebných případech.
Nejlepší prevencí porodnického násilí je informovaný souhlas. Princip zdravotní péče je ten, že nikdo nic nemůže dělat bez Vašeho souhlasu. Informovaný souhlas není ale papír, který před porodem podepíšete, kde souhlasíte se vším navrhovaným. Mnoho informací Vám může porodnice poskytnou předem, nikdy ale nemůže chtít aby jste souhlasila s nějakým potencionálním zákrokem. V podstatě byste měla souhlasit s každou intervencí samostatně a to tehdy, pokud se Vás skutečně týká. Například i s vaginálním vyšetřením, s čímkoliv. Souhlas nemusí být písemný, stačí ústní nebo jen přikývnutí. Naopak když si něco nepřejete, stačí dát najevo nesouhlas. Zdravotník by neměl naléhat nebo vyhrožovat nebo jakkoliv nevhodně s Vaším míněním manipulovat. Pokud Vám mohu doporučit, tak sledujte právničku Hermine Hayes-Klein, která považuje informovaný souhlas za základ dobré péče.
Také podporuje porodní plán, tedy nástroj, kde dáváte najevo své záměry a své postoje. Porodní plán nemá žádnou zákonnou úpravu, ale i z mého pohledu je to dobrý nástroj komunikace. Britská Národní zdravotní služba například poskytuje formulář, který každá žena může využít, pokud chce. Světová zdravotnická organizace se také vyjadřuje ve smyslu podpory porodního plánu. Do porodního plánu můžete napsat vše, co považujete za důležité. Vše, co chcete, aby o Vás Váš ošetřující personál věděl i to co od něj očekáváte.
Také doporučuji věnovat větší pozornost výběru porodnice. To, co o sobě samy říkají kombinovat se zkušenostmi rodičů, kteří v nich péči absolvovali. Doporučuji Průvodce porodnicemi, popřípadě další informace, které Aperio budoucím rodičům poskytuje. Popřípadě si prostudovat 12 kroků k bezpečné a respektující péči Mezinárodní porodnické iniciativy, abyste se ujistila v tom, co se považuje za normu. Přes všechny dostupné vědomosti o fyziologii porodu a vhodných postupech v porodnictví je gynekologické a porodnické násilí stále přítomno ve všech zemích Evropské unie, jak se o tom píše ve zprávě, kterou přijal Evropský parlament 18. 4. 2024. Proto je dobré se tímto zabývat. Zdravotníci se musí stále vzdělávat a rodiče by se měli vymezovat tomu, že násilí není péče a že u porodu chtějí skutečně jen a jen péči.
Samozřejmě chápu, že to není úplně jednoduché a musí se snažit všichni. Vám moc držím palce a doufám, že Vám naše informace alespoň trochu pomůžou.
Dobrý den, jsem ve 24 + 4, na poslední kontrole mi doktor řekl, že mám nízko placentu. Označení placenta ventrálně 31 mm (min)? UB, a ještě označení UBOT 44 mm (min)? - nelze správně přečíst. Mám omezit fyzickou zátěž, sex nezakázal - s opatrností. Chci se zeptat co vlastně tyto označení znamenají a jaká bývá pravděpodobnost, že se placenta vytáhne nahoru. Nebo kdyby zůstala, tak jak je teď jestli je to v pořádku, pro přirozený porod. Doteď nemám žádné komplikace, pouze mi roste břicho a bolí záda :) Děkuji.
Dobrý den Danielo,
na těhotenské poradně ve 25. týdnu jste se od lékaře dozvěděla, že máte nízko placentu. Ráda byste rodila přirozeně. Komplikace neudáváte, ale bolí vás záda.
Placenta se s velkou pravděpodobností ještě vytáhne, jak děloha poroste. Máte ji na přední straně.
Pokud Vám lékař píše do těhotenské průkazky něco, čemu nerozumíte a zajímá vás to, nebojte se zeptat. Klidně si otázky připravte i předem nebo se doptejte na něco zpětně.
Pokud vás bolí záda, doporučuji vám vyhledat fyzioterapeuta nebo porodní asistentku, kteří s takovými obtížemi u těhotných pracují. Ještě máte nějaký ten týden do termínu a bolest není žádná nutná součást těhotenství.
Přeji vám nadále těhotenství bez komplikací i bez bolesti a ať vám vyjde přirozený porod.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!