Dobrý den, po prvním porodu, kdy trvalo vytlačení miminka přes dvě hodiny, mám lehčí cystokélu. V poševním vchodu je vidět popadená přední stěna, občas cítím pocit "vejcete" v pochvě a hůř se mi čůrá (musím trochu moči dotlačit). Inkontinenci naštěstí nemám. Po porodu jsem navštívila gynekologickou fyzioterapeutku, která mi ukázala, jak aktivovat a posilovat pánevní dno. Bylo to lepší, ale s dalším těhotenstvím je to zase horší (porod bude po 2 letech od toho prvního). Podle fyzio bych v těhotenství neměla pánevní dno příliš stahovat, naopak spíš uvolňovat (měla jsem před otěhotněními vážný úraz pánve). Dělám tedy různé protahovací cviky a polohy doporučované v tehotenstvi. Bojím se, co nastane po druhém porodu. Že si tlačením miminka udělám cystokélu ještě větší a budu mít potom zbytek života problémy. Jsou nějaké možnosti jak tomu předejít? Plánuji spíše miminko vydychavat, moc cíleně netlačit, zvolit gravitační polohu, ale kdoví, jak bude porod probíhat. Podle vašich zkušeností, jak to s cystokelou po dalších porodech bývá? Dle gynekoložky to nemám řešit. Děkuji!
Dobrý den Andreo,
píšete, že máte od prvního porodu cystokélu (propad močového měchýře do pochvy), kterou řešíte s fyzioterapeutkou. Snažíte se předejít zhoršení problému, plánujete při porodu netlačit řízeně a zvolit vertikální polohu.
K poklesu pánevních orgánů může dojít v těhotenství, při porodu nebo v šestinedělí, při fyzicky náročné práci nebo přehnaném posilování. Riziko se zvyšuje u žen s nadváhou / obezitou a žen po menopauze (nižší hladina estrogenu). Další rizika představují chronická zácpa či chronický kašel a zvedání těžkých předmětů.
Během porodu může dojít k narušení struktur pánevního dna. Vliv může mít řízené tlačení i nevhodná poloha, ale také náchylnost tkání nebo velikost dítěte. K projevům prolapsu nebo jeho zhoršení nemusí dojít bezprostředně po porodu, ale i později. Na pokles orgánů může mít vliv i jen samo těhotenství. A je velmi žádoucí začít s prevencí potíží již během šestinedělí.
Zůstaňte v kontaktu se svou fyzioterapeutkou a řešte s ní vhodné cviky pro Vás individuálně již první dny po porodu. Snažte se eliminovat co nejvíce rizikových faktorů. Zdravá životospráva Vám pomůže snížit riziko zácpy i nadváhy. Pokud budete něco těžšího zvedat, snažte se vést pohyb od nohou a zachovat si rovná záda. Pro to, abyste si hlídala zpevněný střed těla, Vám doporučuji na první týdny po porodu ovazovat břicho. Koukněte na benkung, rebozo nebo si jen pořiďte pevný a dost dlouhý šátek, který budete nosit během větší námahy (procházka, vaření, delší čas ve stoje či v sedě). Ale snažte se po porodu trávit čas zejména v leže, aby se orgány v pánvi dobře stahovaly a nepůsobily další tlak na oslabené pánevní dno. Cviky na posilování i uvolňování pánevního dna se první dny / týdny provádí také v leže.
Přeji vám hezký porod a rychlé zotavení
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!