Dobrý den, jsem na začátku druhého těhotenství. První porod a pobyt v porodnici byl pro mě poměrně traumatický. Od nedodržení mého porodniho plánu, i když k tomu nebyl důvod, přes separaci s miminkem, až po poskozujicí a manipulujici zacházení ze strany personalu porodnice, které pak vedli k problémům s kojením, fyzickým následkům, které jsem řešila na fyzioterapii i vice než rok po porodu. A v neposlední řadě i psychické problémy, které mě dovedli až k psychologovi. Přes tohle všechno jsem druhé dite chtěla a bylo plánované. Teď začínám být ale poměrně nervózní, abych udělala vše pro to aby byl druhý porod určitě jiný. Přemýšlela jsem nad DVP místo porodního plánu, nebo osobní PA, ale zajimal by mě Váš nazor, co by bylo dobré udělat pro netraumatickou zkušenost. Jen pro lepší představu, informována jsem byla vice než dostatečně, stejně tak i partner, ale okolnosti a vyčerpaní a náročný porod zkrátka vedl k naprostemu odpojení se a neschopnosti bojovat proti čemukoliv co jsem nechtěla... Porodnici jsem také vybirala nejen dle recenzí, ale i po návštěvě jsem byla Přesvědčená, že je to to co hledám. Bohužel spousta věcí co mi byly řečeny na prohlidce nebyly ve skutečnosti pravda,takže ani zde si nevím rady, jak teda vybrat lépe. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jste na začátku druhého těhotenství a chcete se dobře připravit na porod. První porod byl v porodnici, traumatický. Zažila jste mnoho forem porodnického násilí, včetně separace od miminka. Přemýšlíte, co udělat jinak, lépe, aby se situace neopakovala.
V první řadě musím vyzdvihnout Vaše odhodlání věnovat se nápravě vašeho zdraví, jak fyzického tak psychického. Vážím si toho, že jste se dokázala rozhodnout mít další dítě.
Pokusím se postupně probrat to, nad čím uvažujete a sdělit Vám svůj názor.
Uvažujete o Dříve vysloveném přání což je nástroj, který je k dispozici pro případ, že je člověk nějak vážně nemocný, je nějaký předpoklad, že se nemoc bude nějak vyvíjet a člověk ztratí schopnost komunikace. Dříve vyslovené přání musí mít určité zákonné parametry a musí být spolupráce s lékařem, který je povinen Vás pravdivě informovat o předpokládaném vývoji nemoci a poučit Vás o rizicích Vámi požadovaných postupů. Myslím, že Dříve vyslovené přání není úplně ideální nástroj pro zabránění porodnického násilí. U porodu je totiž variabilita jeho průběhu dosti značná. Chápu, že chcete předejít stavu, kdy ve velké únavě jsou Vám dělány intervence, které nechcete. Někdy ale mohou nastat situace, kdy intervence budete chtít a budete je potřebovat. To vše by bylo dobré prokonzultovat s lékařem. Během porodu může být žena nejen unavená, ale může ztrácet schopnost komunikace naprosto fyziologicky. Přirozený porodní proces má tu moc, že v důsledku vyplavování přirozených opiátů blokuje činnost neokortexu. Tento proces je žádoucí ale žena s ním zároveň ztrácí schopnost hájit svoje práva. Proto mají např. porodní asistentky ve svém etickém kodexu ustanoveno, že hájí práva žen. To znamená, že porodní asistentka by měla mít na paměti, že zejména během porodu by měla výrazněji dbát na to, aby zamezila protiprávnímu jednání směrem k Vaší osobě. Z toho plyne, že je dobré mít svojí “osobní” porodní asistentku. Země, kde je systémově podporovaná kontinuální péče porodní asistentkou již od těhotenství, přes porod a dále pak v šestinedělí, mají ženy a děti lepší zdravotní výsledky než v systémech, kde je péče segmentovaná. Ideální je stav, kdy se o zdravou ženu v průběhu stará jedna porodní asistentka nebo malá skupina porodních asistentek a lékařská péče je indikovaná pouze v potřebných případech.
Nejlepší prevencí porodnického násilí je informovaný souhlas. Princip zdravotní péče je ten, že nikdo nic nemůže dělat bez Vašeho souhlasu. Informovaný souhlas není ale papír, který před porodem podepíšete, kde souhlasíte se vším navrhovaným. Mnoho informací Vám může porodnice poskytnou předem, nikdy ale nemůže chtít aby jste souhlasila s nějakým potencionálním zákrokem. V podstatě byste měla souhlasit s každou intervencí samostatně a to tehdy, pokud se Vás skutečně týká. Například i s vaginálním vyšetřením, s čímkoliv. Souhlas nemusí být písemný, stačí ústní nebo jen přikývnutí. Naopak když si něco nepřejete, stačí dát najevo nesouhlas. Zdravotník by neměl naléhat nebo vyhrožovat nebo jakkoliv nevhodně s Vaším míněním manipulovat. Pokud Vám mohu doporučit, tak sledujte právničku Hermine Hayes-Klein, která považuje informovaný souhlas za základ dobré péče.
Také podporuje porodní plán, tedy nástroj, kde dáváte najevo své záměry a své postoje. Porodní plán nemá žádnou zákonnou úpravu, ale i z mého pohledu je to dobrý nástroj komunikace. Britská Národní zdravotní služba například poskytuje formulář, který každá žena může využít, pokud chce. Světová zdravotnická organizace se také vyjadřuje ve smyslu podpory porodního plánu. Do porodního plánu můžete napsat vše, co považujete za důležité. Vše, co chcete, aby o Vás Váš ošetřující personál věděl i to co od něj očekáváte.
Také doporučuji věnovat větší pozornost výběru porodnice. To, co o sobě samy říkají kombinovat se zkušenostmi rodičů, kteří v nich péči absolvovali. Doporučuji Průvodce porodnicemi, popřípadě další informace, které Aperio budoucím rodičům poskytuje. Popřípadě si prostudovat 12 kroků k bezpečné a respektující péči Mezinárodní porodnické iniciativy, abyste se ujistila v tom, co se považuje za normu. Přes všechny dostupné vědomosti o fyziologii porodu a vhodných postupech v porodnictví je gynekologické a porodnické násilí stále přítomno ve všech zemích Evropské unie, jak se o tom píše ve zprávě, kterou přijal Evropský parlament 18. 4. 2024. Proto je dobré se tímto zabývat. Zdravotníci se musí stále vzdělávat a rodiče by se měli vymezovat tomu, že násilí není péče a že u porodu chtějí skutečně jen a jen péči.
Samozřejmě chápu, že to není úplně jednoduché a musí se snažit všichni. Vám moc držím palce a doufám, že Vám naše informace alespoň trochu pomůžou.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!