Konec panevni v 36 tt

Dobrý den, moc děkuji za tento projekt. Jsem v 36 tt a miminko je KP. Dle doktorů a ultrazvuku už moc místa na otočení nemá. Velmi nepravděpodobné. Bylo mi nabídnuto otocení zevní hmatem, porod KP nebo cisar. Celé tehotenstvi jsem měla fyziologické a varianta CS mě ani nenapadla. Rodit KP má také svá rizika. Zkoušela jsem cvičení na otočení a ještě zkusím navštívit fyzioterapeuta. Moc se bojím, abych neudělala špatně rozhodnutí. Zda volit CS(horší pro mě ale méně rizikový pro miminko) . Rodit budu na Bulovce a tam se na porod KP specializují. Jsem bezradna... Moc děkuji za Váš nazor (jsem alternativní, ale mám k porodu respekt- jsem prvorodicka)

Konec pánevní
Porod
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Dádo,

jste bezradná, bojíte se abyste neudělala špatné rozhodnutí. Miminko máte otočené koncem pánevním a nevíte co si z nabízených možností vybrat.

Před každým zdravotním výkonem byste měla obdržet dostatek informací o předpokládaných výhodách, ale i rizicích a také byste měla mít představu, jaká může být situace, kdy se neudělá nic.

Začněme postupně. Nejdříve byste se měla rozhodnout, zda chcete obrat zevními hmaty. Ten se obvykle dělá okolo 38. týdne těhotenství a i ten má určitou malou pravděpodobnost komplikací. Úspěšnost se pohybuje okolo 50%.  Buď tedy dojdete k přesvědčení, že obrat chcete zkusit a nebo prostě nemusíte dělat nic. Je i jistá malá pravděpodobnost, že se miminko může otočit samo. Vyloučit se to nedá.

Píšete, že se to zdá spíše nepravděpodobné.
Chystáte se na fyzioterapii. To je určitě dobrý nápad. Fyzioterapeut Vám pomůže s nastavením těla a správným provedením cviků. To by mohlo trochu zvýšit pravděpodobnost otočení miminka. Fyzioterapie je ale vždy pro tělo přínosem.

Pak se tedy budete rozhodovat, jestli budete rodit vaginálně nebo císařským řezem.

Císařský řez by se měl dělat tehdy, pokud je pro něj důvod. Je to operace, která má svá rizika. Poloha koncem pánevním nemusí být důvodem k císařskému řezu. Pokud budete rodit na pracovišti, kde se na porody KP specializují, jistě ví jak minimalizovat komplikace. U porodu KP je to vertikální poloha (ve stoje, v kleče atp.) zejména pokud miminku naléhá zadeček a nožky má vztyčené, což je nejčastější. Porod koncem pánevním může být rychlejší i snazší, než porod hlavičkou a to i u prvorodičky. 

Pokud tedy nemáte jistotu, že něco udělat chcete, nemusíte dělat nic a vyčkávat. Porod má tu vlastnost, že je to ve své podstatě proces, který přijde sám od sebe, samovolně v podstatě ať chcete či nechcete. Když nechcete, o ničem rozhodovat nemusíte. A hlavně se nemusíte rozhodovat teď dopředu, ale až ve chvíli, kdy je to aktuální. 

Vřele doporučuji knihu Sary Wickhamové Co je pro mě dobré, podtitul má Rozhodování v době těhotenství a porodu. Mám pocit, že to je kniha přímo pro vás.

Přeji vám, abyste okolo sebe měla zdravotníky, kteří podpoří vaše sebevědomí. Budou s vámi ať se rozhodnete jakkoliv a budou stát při vás i když žádná rozhodnutí nebudete dělat a necháte vaše tělo porodit vaše dítě svou vlastní silou.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková