Délka porodu - porodní doby

Dobrý den,připravuji se na porod po císařském řezu.Zajímalo by mě, kolik hodin od-do je v pohodě, když trvají různé fáze porodu. Potřebuji se před porodemuklidnit. Protože jsem měla první porod velmi dlouhý, čekám takový i druhý a chci se tak informovat apředejít nátlaku o nepostupujícím porodu atd.Přeji pěkný den, a předem děkuji za odpověď.

Porod
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš zájem. Jsem ráda, že jsou pro Vás informace nějak podstatné a že je hledáte před porodem, tak abyste byla více klidná a na porod připravená. Odpovědi na vaše dotazy jsou obsaženy ve strategických dokumentech Světové zdravotnické organizace. Více najdete na našich stránkách https://www.unipa.cz/doporuceni-svetove-zdravotnicke-organizace-pro-pozitivni-zkusenost-s-materstvim/

Můžete si to všechno projít, přečíst. Vybrala jsem pár bodů, které Vás asi zajímají nejvíce.

Definice latentní a aktivní fáze první doby porodní:

Pro praxi je doporučeno vycházet z následujících definicí latentní a aktivní fáze první doby porodní:

Latentní fáze první doby porodní je období charakterizované bolestivými děložními kontrakcemi a změnami na čípku, včetně určitého stupně zkrácení děložního čípku a pozvolného progresu dilatace do 5 cm u prvního i následujících porodů.

Aktivní fáze první doby porodní je období charakterizované pravidelnými bolestivými děložními kontrakcemi, podstatným stupněm zkrácení děložního čípku – vytvoření porodnické branky a rychlejší dilatací branky od 5 cm do zašlé branky u prvního i následujících porodů.

Délka první doby porodní:

Ženy by měly být informovány o tom, že standardní délka latentní fáze porodu nebyla stanovena a může se u jednotlivých žen značně lišit. Délka aktivní fáze první doby porodní (od 5 cm do plné dilatace branky) obvykle nepřesahuje 12 hodin u prvorodiček a 10 hodin u vícerodiček.

Postup porodu v první době porodní:

Pokud se jedná o spontánní nástup porodu, postup o 1 cm/hod během první doby porodní je pro identifikaci žen s rizikem nepříznivých porodních výsledků nepřesný a proto k posouzení zmíněného rizika není doporučen. Minimální postup dilatace branky o 1 cm/hod během aktivní fáze první doby porodní je pro některé ženy nerealisticky rychlý a proto není k identifikaci progresu u normálního porodu doporučen. Pomalejší dilatace branky než o 1 cm/hod by sama o sobě neměla být indikací k rutinním intervencím. Porod nemusí přirozeně zrychlovat, dokud není dosaženo dilatace branky 5 cm. Proto se medicínské intervence urychlující porod (jako je podání oxytocinu nebo provedení císařského řezu) před dosažením dilatace branky na 5 cm nedoporučují, pokud je matka a dítě v dobrém zdravotním stavu.

Definice a délka trvání druhé doby porodní:

Pro praxi se doporučuje užívat následující vymezení charakteristiky a délky trvání druhé doby porodní: druhá doba porodní je doba mezi plnou dilatací branky a porodem dítěte, během které žena pociťuje mimovolní nucení na tlačení v důsledku vypuzovacích děložních kontrakcí. Ženy by měly být informovány o skutečnosti, že v délce trvání druhé doby porodní existují individuální rozdíly. U prvorodiček trvá obvykle 3 hodiny, u vícerodiček pak 2 hodiny.

Jsou to doporučení pro zdravotníky. Jsou ale myslím psána srozumitelně i pro nezdravotníky. Pokud byste něčemu nerozuměla, zavolejte na naší telefonní linku https://rodimvklidu.cz/zavolejte-porodni-asistentce/

S pozdravem

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková