Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda můžu miminko po nějakou kratší dobu, třeba jeden den, kojit jen z jednoho prsu, aby si druhé ,,odpočinulu,,. A jestli je nutné alespoň trochu mléka odstrikavat, abych o mléko, z prsa z kterého nekojim, nepřišla. Mám měsíční miminko a během kojení mě stále velmi bolí bradavky. U levého prsu je to už někdy opravdu nesnesitelné. Vždy se děsím chvíle, kdy budu muset synka přiložit k prsu. :( Žiju ve Švýcarsku a mám zde poporodní asistentku a laktační poradkyní, která chodí k nám domů a technika kojení je podle ní správná, ale bolest stále přetrvává a nic nepomáhá. Moc děkuji za rady. Františka
Dobrý den Františko,
děkujeme, že jste se s důvěrou obrátila na naši poradnu.
Píšete, že Vás při kojení měsíčního miminka bolí bradavky a hledáte řešení.
Kojení by nemělo bolet ani v oblasti prsou ani v oblasti bradavek. Je dobře, že hledáte řešení.
Nejčastější příčina bolesti bradavek bývá špatné přisátí miminka, které může zhoršovat např. krátká podjazyková uzdička. Píšete, že Vás navštívila laktační poradkyně a nesprávné přisátí vyloučila. Miminko tedy má při kojení zabořenou bradu, volný nosík, v pusince co největší část dvorce a je vidět jak pije viz.
Jak asi správně tušíte, řešením není zatnout zuby, ale hledat příčinu bolesti.
Ptáte se na přerušení kojení z jednoho prsa. Pokud se rozhodnete z jednoho prsa nějakou dobu nekojit, hlídejte si, aby Vám prso příliš netvrdlo. Pokud ucítíte nepříjemné pnutí, odstříkejte si mléko rukou, pouze do úlevy. Pokud se rozhodnete z prsa opět kojit, je možné opět trochu před kojením odstříkat. Pokud by prso bylo příliš nalité a miminko se na něj nemohlo přisát. Tedy pokud by se prso nenalévalo tak, že by to bylo bolestivé, odstříkávání není nutné. Můžete u kojení z jednoho prsa zůstat. Ale pokud chcete mít k dispozici obě, je dobré bolest bradavek co nejdřív vyřešit.
Čemu je vhodné se (zejména teď v šestinedělí, když se potřebujete v kojení s miminkem sehrát) vyhnout? Miminko by nemělo sát nic jiného, než z prsa při kojení. Potřebuje si upevnit sací reflex. Vyhněte se tedy kloboučkům, lahvičkám, dudlíkům či dokrmování stříkačkou. Pokud byste potřebovala miminko dokrmit, požádejte laktační poradkyni, ať Vám ukáže dokrm cévkou po prsu. Pokud používáte odsávačku, pokuste se mléko odstříkat pouze pokud je to nezbytné, šetrně, rukou a jen do úlevy. Pokuste se vyhnout zavinovačkám. Znesnadňují správné přiložení miminka k prsu. Stejně tak mohou překážet čepičky se šňůrkou, různé slintáčky nebo jiné oblečení nahrnuté pod bradu miminka. Nepoužívejte zatím ani nic, co se lepí na bradavky (těsné oblečení, látkové nebo jednorázové vložky do podprsenky). Můžete použít chrániče bradavek. Nebo se pokuste prsa často větrat. Bylo by dobré vyloučit i kvasinkovou infekci. Můžete zkusit bradavky po kojení natřít extraktem z grepových jader (a nechat volně zaschnout, popř. ještě promazat třeba olivovým olejem). Také stříbrné kloboučky jsou celkem osvědčenou pomůckou a některé laktační poradkyně je i půjčují. Ulevit by Vám mohla i masáž prsních svalů, kterou si můžete dělat před kojením. Prostě si zkuste prsa kolem dokola prohmatat krouživými pohyby. Nebojte se přitlačit (ale nejděte proti bolesti). Mělo by Vám to působit pocit úlevy, nikoliv bolest.
Sledujte miminko a snažte se reagovat včas na jeho potřeby. Usnadníte mu přisátí, pokud ho přiložíte k prsu, hned když “hledá” (ocucává si pěstičku, otvírá pusinku, otáčí hlavu ze strany na stranu).
Pokud je bolest neúnosná můžete si vzít nějaký volně prodejný lék na bolest.
Léčba bradavek může být náročná a zdlouhavá. Pokud Vám nic výše zmíněného nepůsobí úlevu, obraťte se znovu na laktační poradkyni nebo porodní asistentku.
Přeji Vám ať tato nepříjemnost brzy odezní
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!