Indukce

Dobrý den, ráda bych se poradila o postupu pro vyvolání porodu v případě diagnostikované mírně až střední preeklamsie. Dnes mám podle utz 40+6. Do porodnice chodím vždy ob den do poradny, posledních pár poraden jsem podepsala neg. reverz pro l nabídnutou hospitalizaci. Poradny jsou zatím vždy v pořádku, monitor miminka, utz, moč... Důvod hospitalizace by byl monitoring miminka a případně naplánování vyvolání porodu a to proto, že mám vyšší tlak a dle nálezu lehce vyšší bílkovinu ve sběru moči za 24hodin, což vedlo k zápisu do papírů o lehké až střední preeklampsii. Žádné další nálezy nebyly, krev a další v pořádku. Dále beru dopegyt 1+1+1. Tlak si měřím doma dle pokynů a maximální hodnoty se pohybují do 135/95. V porodnici vždy naměří více (třeba 150/110), dle mého názoru z důvodu velkého stresu. Jakmile opustím porodnici, tlak klesne. Myslim, že vyšší tlak budu mít i při samotném porodu. Dnes jsem se na poradně doptávala na další postup (podepsala jsem neg. revers, protože bylo vše v pořádku), lékařka mi vysvětlila, že v mém případě právě kvůli tlaku a dalších možných rizicích by navrhla zátěžový test na středu (41+1) a dále případně vyvolání porodu na čtvrtek (41+2). Osobně bych dala přednost spontánnímu porodu, i proto, že tlak doma mám v pořádku a miminko bylo zatím ok. Na druhou stranu lékaři vyhodnotili nějaká rizika a chápu, že s oddalujícím porodem mohou vzrůstat. Máte s takovými případy nějakou zkušenost a jaký postup byste doporučili? Moc děkuji za rady

Indukce
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Jitko,

píšete, že Vám byla diagnostikována preeklampsie na základě vyššího tlaku a bílkovině ve sbírané moči za 24h. Berete 3x denně Dopegyt, doma máte TK do135/95 a v nemocnici vyšší. Lékaři navrhují vyvolání porodu. Ostatní vyšetření jsou v pořádku.

Preeklampsie je nemoc děložních cév v těhotenství. Vyskytuje se asi u 5% těhotných žen, naštěstí většinou v mírné formě bez dalších dlouhodobých následků. Projevuje se zpravidla až po 20. týdnu těhotenství. Nejčastějším příznakem je vysoký krevní tlak (od 140/90) a bílkovina v moči (0,5g / 24h). S tím mohou souviset otoky končetin nebo i v obličeji, bolesti hlavy, zvýšená únava a pocit na zvracení. Některé příznaky provází i jinak zdravě probíhající těhotenství. Proto se dělají i další laboratorní odběry, které vyhodnocuje lékař. Ledviny mohou vylučovat hůř kyselinu močovou. Mohou se přidat i poruchy zraku nebo koordinace. Stav dítěte se sleduje kardiotokografem a ultrazvukem.

Léčba spočívá ve zmírňování příznaků (ve Vašem případě léky na tlak). Pokud Vám v nemocnici byly i přes užívání léků naměřeny hodnoty vyšší, logicky z nich lékař vychází. Můžete se pokusit třeba přijít na kontrolu o něco dříve, sednout si chvíli v čekárně, zklidnit mysl a nechat si přeměřit TK až budete v klidu. Pokud je TK vyšší a v moči je bílkovina, snaží se lékař směřovat těhotenství k porodu, aby se předešlo dalšímu rozvoji preeklampsie. Tedy můžete do další kontroly zkusit nějaké “babské rady” na vyvolání porodu. Pomilovat se s mužem, udělat si procházku, dát si horkou vanu, masáž a kořeněný čaj. Další možnost je pak v nemocnici vše znovu probrat s lékařem. On vyhodnotí výsledky a Vy se na základě konzultace rozhodnete, zda navrhovanou péči přijmete.

Pokud byste měla ještě další dotaz na nás, můžete využít i naši telefonickou linku

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková