Tvrdnutí břicha a vaginální infekce

Dobrý den, Dnes jsem 16+1, prvorodička a už cca týden u sebe pozoruji, co si myslím, že je tvrdnutí břicha. Stává se mi to především v leže na zádech, když jsem v klidu. Když sedím/chodím, tak jsem nic takového nezaznamenala. Dnes jsem to zatím zpozorovala cca 3x, vždy v leže na zádech. Dvakrát to bylo v rozestupu pár minut od sebe. Cítila jsem takový tlak/pnutí ze vnitř břicha a pravá strana podbřišku těsně pod pupíkem byla na omak tvrdá. Druhá strana byla o poznání měkčí. Po chvíli to polevilo. U posledního pomohla až změna polohy. Jedná se o tvrdnutí, i když je to jen na jedné straně? Je normální, že je takto brzy a v klidu? Zároveň se léčím na "smíšenou vaginální infekci", která byla diagnostikována pohledem na základě velmi vodnatého výtoku. Stěry dělány nebyly. Už sedmý den se léčím macmirorem a zbývá poslední globule a poslední dva dny mám výtok vodnatý i s rozpuštěnou globulí. Může ta infekce způsobit tvrdnutí? Kdy by mělo kvůli této případné příčině odeznít? Včera jsem byla v poradně, vše jsem doktorce řekla. Říkala, že do 10 tvrdnutí denně je to v normě. Dělala pouze palpační vyšetření podbřišku a ultrazvuk přes břicho. Nevím, jestli takto lze dostatečně kontrolovat čípek. Také mi říkala, že bakteriální infekce většinou není velký problém. To tvrdnutí mi dělá trochu starosti. Nemůže být miminko ohroženo? Nevím, jestli jsem moc hysterická či má gyn moc laxní. Jinak krevní obraz v normě, moč dle papírku vždy taky dobrá. Myslíte, že to je v pořádku? Děkuji

Těhotenství II. trimestr
16.8.2024

Odpověď:

Dobrý den Kristýno,

máte obavu, zda jste v pořádku. Dělá Vám starost tvrdnutí břicha v 16 týdnu těhotenství. Máte obavu zda to nemůže být způsobené vaginální infekcí. Byla jste v poradně, kde Vám lékařka děla palpační vyšetření a ultrazvuk a vše bylo v pořádku. Dobíráte Macmiror vaginálně. 

V šestnáctém týdnu těhotenství, když ležíte na zádech, dosahuje děloha zhruba mezi sponu stydkou a pupek. Samozřejmě se občas může stáhnout. Je to živý orgán, jehož svalové buňky se výrazně v těhotenství zmnožují. Občas můžete cítit že jsou napjatější. Není ale pravděpodobné, že byste to cítila jen na jedné straně a těsně pod pupkem. Tam jsou normálně střeva. Děloha je postupným růstem zepředu zakryje. I v těhotenství můžete cítit v břiše různé tlaky a pnutí “zevnitř”. Zejména pokud při pohybu tlaky poleví, můžeme se domnívat, že se jedná o proces ve střevech.

Je správné, že při vaginální infekci lékařka nedělala žádné vnitřní vyšetření, žádný vnitřní ultrazvuk. Tím by jenom zvyšovala riziko infekce, která by se mohla dostat k vašemu miminku. Měření délky děložního čípku má jen pramalou hodnotu a běžně se v těhotenství nedělá. Poševní mikroflóra může být v těhotenství narušena. Časté jsou kvasinkové infekce někdy i bakteriální. Je dobře, že Vás paní doktorka léčí. 

Moc bych Vám přála více klidu. Myslím, že jste v dobrých rukou Vaší paní doktorky. Je jen škoda, že nemáte dostupnou také péči porodní asistentky. Ta by Vám pomohla se více orientovat ve změnách, které těhotenství přináší a třeba by Vám pomohla naučit se vyhmatat, kde máte dělohu. Současný systém postrádá prvky primární prevence, tedy péči, která informuje těhotné tak, aby se pokud možno potížím vyhnuly.

Moc Vás zdravím

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková