Tvrdnuti bricha, Vytok v tehotenstvi

Dobry den, moc bych Vas chtela poprosit o radu. Je mi 35 let a otehotnela jsem po 2 cyklu IVF. Nyni jsem ve 23 tt. Jiz asi 3 tydny se setkavam s tvrdnutim bricha. Rikala jsem o tom pred 2 tydny svemu lekari, ten rekl, ze je to bezne, dostala jsem Magnosolv. Znepokojuje me, ze mi nezkontroloval cipek, zadne vaginalni vysetreni behem tehotenstvi neprobehlo... Tvrdnuti bricha se po uzivani magnezia nezlepsilo, nastava nekolikrat za den, behem dnesniho dne jiz uz asi 3h v kuse, neni provazeno vetsimi bolestmi, spise je to neprijemne. Nevim, zda mam cekat 14 dni do dalsi navstevy meho gynekologa nebo navstivit lekare drive ( asi jineho jelikoz ocekavam, ze mi muj lekar opet rekne, ze je to normalni). Jeste bych rada znala Vas nazor ohledne vytoku. Jiz od zacatku tehotenstvi mam vyrazny zluty vytok nedoprovazeny svedenim ani jinymi obtizemy, opet jsem resila se svym lekarem, doporucil mi lactobacily a vaginalni vyplachy, bohuzel bez efektu... zluty vytok mam stale, nijak me neobtezuje jiz jsem se s tim "smirila" prestala resit, dle lekare je to ok, zajimal by me Vas nazor prosim, nerada bych neco zanedbala. Predem Vam Moc Dekuji S pozdravem Lenka M.

Těhotenství II. trimestr
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Lenko,

těší mě, že jste napsala do naší poradny. Jste ve druhé polovině těhotenství a obtěžuje Vás žlutý výtok a tvrdnutí břicha, které je častější ale ne bolestivé. Podle Vašeho lékaře jsou tyto obtíže běžné. Nechcete nic zanedbat a proto hledáte možnosti, jak se svých obtíží zbavit. 

Zvětšování objemu dělohy mohou doprovázet nepříjemné pocity - tahy děložních vazů, tlaky v břiše způsobené např. pohyby miminka. Nenamáhejte se a hodně odpočívejte. Můžete použít i těhotenský pás, nebo podepřít břicho uvázaným šátkem. Jak říká Váš gynekolog, občasné nepříjemné pocity jsou normální. Hořčík můžete přijímat i stravou (hořká čokoláda, banány, ořechy, minerálky). Pokud ale začnete cítit bolesti, je nutné vyloučit možný počínající předčasný porod. Šetrnější metodou vyšetření děložního čípku (zda se zkracuje nebo ne) je pomocí ultrazvukové vaginální sondy. Od rutinních vaginálních vyšetření se během běžných kontrol v těhotenství v poslední době upouští, protože může být rizikem infekce. Ale pokud si přejete stav čípku zjistit, stačí se domluvit s Vaším gynekologem.

Bělavý výtok může být součástí zdravého těhotenství. Žlutý výtok už může značit známky infekce. Pro jistotu by bylo vhodné mikrobiologické vyšetření - tzv. mikrobiální obraz poševní ze stěru z poševní stěny. Tím se zjistí, kterými bakteriemi je pochva osídlena a následně se může nasadit cílená léčba. Je ale také možné, že se najde jen běžná poševní flóra. Preventivně můžete vyzkoušet lichořeřišnici (zařadit do stravy) nebo lichořeřišnicovou tinkturu (lze nakapat do čaje - alkohol se odpaří). 

Pokud Vám tři hodiny v kuse bolestivě tvrdlo břicho a potíže přetrvávají, doporučuji navštívit oddělení gynekologie v nemocnici (nebo porodnici), kde mohou vyloučit předčasný porod a jsou tu pro Vás i v noci. Jestli se naopak už cítíte lépe, proberte znovu vše se svým gynekologem, doptejte se ho na vše, co Vás zajímá. Pokud s jeho postupem léčby i přes to nebudete spokojená, můžete samozřejmě vyhledat jiného gynekologa a výtok i tvrdnutí břicha zkonzultovat s ním. 

Přeji Vám, ať je brzy lépe a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši bezplatnou linku Rodím v klidu.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Bažantová