Indukovaný porod a chorioamnionitida

Dobrý den, Vzhledem k druhému těhotenství bych ráda lépe pochopila souvislosti svého prvního porodu. Pro poterminovou graviditu jsem byla přijata na preindukci dilapamem, ale čípek byl mimořádně tuhý a nezkrácený, bez jakéhokoliv náznaku otevírání se, a tak samotné zavedení tyčinek bylo dost náročné. Po vyjmutí tyčinek se nic nedělo a byla jsem propuštěna domu, ale pro mirne krvácení jsem ještě tentýž den byla opět přijata, v tu dobu jsem již cítila kontrakce, které byly velmi mírne, ale po třech minutách. Dostala ks prášek na spaní a ráno mi byla zavedena tableta prostinu (otevřená stále stejne na 1 cm - stav po vyjmutí tyčinek). Kontrakce se rozjely dle mého názoru dost silné, ale PA hodnotila nález na KTG, že to "ještě není ono", že to ještě nejsou kontrakce, které povedou k otevírání. Pravda je, že mnohem větší bolest jsem cítila v zádech, kostrči, a konečníku. Začala jsem vnímat známky zánětu (teplota, zimnice, nevolnost), nechala si změřit teplotu a vzali mi CRP, které bylo 31. Poté hned přišla lékařka a vzhledem k tomu, že nález na čípku se nezměnil, dohodly jsme se, že přistoupíme k akutní sekci. Poté mi praskla voda, jejíž vzhled mě dost šokoval, nebyla kalná, či nazelenalá, ale vypadala doslova jako žlutohnědá kaše. Samotná sekce proběhla dobře a malá měla apgar 10:10:10, takže konec skvělý, jen jsem se zpětně mimoděk dověděla, že "v té vodě něco bylo" a brala antibiotika. O chorioamnionitide jsem se dověděla až z propouštěcí zprávy. Chtěla bych se prosim zeptat: 1) může fakt, že se čípek ke konci těhotenství nijak neměnil, souviset s tím, že dcera byla pořád vysoko? Břicho jsem měla celou dobu velmi kompaktní a vůbec neklesalo. 2) myslím si, že zánět vznikl díky mechanickému narušeni čípku při zavádění dilapamu (ukázalo se, že právě čípek byl původem krvácení) 3) může zánět opravdu způsobit až takovy vzhled plodové vody? PA i komentovala, že malá byla po vyjmutí velmi špinavá. 4) znamena v tomto pripade CRP 31 již vyznamnejsi zánět? Velmi děkuji za Vaše odpovědi a omlouvám se za dlouhý dotaz.

Porod
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Martino, děkujeme za Váš dotaz do poradny. 

Píšete, že jste podruhé těhotná a ráda byste pochopila souvislosti událostí z prvního porodu. Ptáte se, zda souvisel stav čípku na konci těhotenství s vysokým postavením plodu. Dále se domníváte, že infekce byla způsobena zavedením Dilapanu. Zda vzhled plodové vody způsobil zánět a jestli CRP 31 značí závažný zánět.

Stav čípku má souvislost s porodem takovou, že pokud začnou kontrakce, které vedou k otevírání děložního hrdla, dochází vlastně k tomu, že stahy jakoby přetahují čípek přes hlavičku dítěte. Dítě je aktivním účastníkem porodu a prochází pánví rotačním pohybem. Zároveň tedy sestupuje do pánve a děloha kolem se stahuje, čímž dochází ke zkracování a otevírání čípku. Úplně zjednodušeně si to můžete představit, jako když si přes hlavu přetahujete rolák. Vlivem hormonálních změn dochází ke konci těhotenství k tzv. zrání hrdla. Tedy jeho měknutí. Změny na čípku probíhají u každé ženy a v každém těhotenství individuálně. Zpravidla čípek dozrává a otvírá se snáze, pokud už se jednou nebo vícekrát před tím otvíral. Nikdy se ale nedá s přesností určit, podle stavu čípku, kdy bude žena rodit. Ani podle toho, jak je dítě vysoko.

Dilapan je mechanická metoda preindukce porodu. Tedy hydrofilní tyčinky bez obsahu léků. Nasávají tekutinu z děložního hrdla, čímž výrazně zvětšují svůj objem. To způsobuje uvolňování tělu vlastních prostaglandinů. Hormonů, které vedou ke zrání hrdla. To v ideálním případě vede i k efektivní děložní činnosti a začíná porod. Mechanické metody mají nižší riziko přestimulování dělohy než metody farmakologické. Mohou zvýšit riziko infekce, ale některé studie toto zvýšené riziko u Dilapanu neprokázaly. Rozšíření hrdla samo o sobě infekci nezpůsobuje, ale může usnadnit prostupnost a tedy riziko zvýšit. Může vést i k drobnému zakrvácení. Čípek je v těhotenství bohatě zásobován krví a při vyšetřeních snadno dojde k drobnému poranění cévních vlásečnic. Riziko zavedení infekce je v těhotenství vždy. A toto riziko se zvyšuje i s počtem vaginálních vyšetření. K infekci může dojít i bez medicínských zásahů. Ale v porodnicích by se měli zdravotníci snažit tato rizika eliminovat a tedy zasahovat pouze pokud převládají benefity nad rizikem.

Zkalená až kašovitá konzistence plodové vody je způsobena únikem smolky (první stolice miminka) do plodové vody. Značí, že dítě prošlo nějakou stresovou situací, která vedla k uvolnění svěrače. K prokázání infekce je třeba laboratorní test. Nicméně změna barvy by odpovídala přítomnosti infekce.

CRP 31 je mírně zvýšená hodnota, jež zpravidla značí virové onemocnění. Hodnota se ale mohla zvednout nebo byly odeslány do laboratoře vzorky např. plodové vody nebo vaší krve, kde se mohla potvrdit bakteriální infekce. Což vedlo k nasazení antibiotik. Také mohla být hodnota CRP nižší proto, že zánět byl lokální. Pouze v plodových obalech a plodové vodě. Hodnoty z krve ho tak dobře v tu chvíli neodrážely. Zánět se mohl rozvinout už dlouho před termínem porodu. Nebo měl velmi rychlý nástup. To zpětně nikdo nezjistí. 

Je dobře, že se zajímáte o informace. První porod už neovlivníte, ale určitě je dobré si informace hledat a dobře se připravit na ten další. S tím by Vám pomohla dula nebo porodní asistentka, které se věnují ženám individuálně a provází je těhotenstvím. Vysvětlí Vám fyziologii porodu, zodpoví dotazy, pomohou sestavit porodní plán atd. Také budete mít v okolí jistě předporodní kurzy, kde se dozvíte spoustu informací. Určitě se ale ptejte na vše, co Vás zajímá ihned při poskytování péče. 

Přeji Vám hezký prožitek při dalším porodu

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková