Dobrý den, je mi 42 let, první těhotenství, přirozeně , jsem v 33 týdnu a mám myom 6x6 cm (již několik let a v těhotenství se nezměnil) v zadní části dělohy dle doktorů vcestně u porodních cest. Brzy se začne rozhodovat, jak budu rodit, zda císařský řez nebo přirozený porod. Mám pocit, že pokud si sama nezjistím informace, tak doktoři už kvůli věku budou doporučovat císaře. Ráda bych si byla jistá, že takto položený myom je opravdu důvod k císaři. Kde mohu získat více informací o porodech s myoem a jaká vyšetření a dotazy je dobré mít, abych se mohla dobře rozhodnout? Děkuji moc předem za odpověď.
Dobrý den,z Vašeho dotazu jsem pochopila, že jste poprvé těhotná, je Vám 42 let, máte myom dělohy zasahující do porodních cest. Máte obavy z indikace císařského řezu kvůli věku. Závěrem se ptáte, kde najít informace o způsobu vedení porodu s myomatózní dělohou a jaké dotazy byste měla směřovat na lékaře při diskuzi o tom, jakým způsobem budete rodit.Je dobře, že se zajímáte o přirozené vedení porodu i v případě, že víte o myomu.Uvádíte, že by Vám lékaři indikovali císařský řez z důvodu Vašeho věku, avšak věk samotný není důvodem k císařskému řezu. Je zahrnut v tzv. sdružené indikaci k císařskému řezu, kdy se lékař rozhoduje na základě komplexního posouzení ženy, u které se vyskytuje další zdravotní či jiný problém. Váš věk tedy nemůže být důvodem k operačnímu ukončení těhotenství.Komplikovanější je to s problematikou myomu.Nepíšete, jak moc myom zasahuje do porodních cest, proto zde popíšu obecně problematiku porodu s myomem. V případě, že by byl totiž porodní překážkou - vstupoval by do porodních cest, je bohužel jediným možným způsobem porodu císařský řez.Porod ženy s myomem v děloze se řadí mezi rizikový, a to zejména z těchto důvodů: myom může vytvořit překážku, která znemožní porod ramének po porodu hlavičky (tzv. dystokie ramének) porod může být dlouhý placenta se může odloučit dříve tlakem myomu a může docházet k zvýšenému krvácení po porodu i v jeho průběhu.Vše je zapříčiněno tím, že myom je v děloze cizím tělesem a dráždí zevnitř dělohu. Ta pak nemusí pracovat správně. Není to však pravidlo. Je možné porodit i vaginálně bez jakékoliv komplikace, je však potřeba větší obezřetnostiPokud budete hovořit s lékaři, doporučuji Vám se zeptat na přesné uložení myomu, na zkušenosti daného pracoviště s vaginálním porodem žen s myomatózní dělohou, případně Váš stav zkonzultovat ve větší porodnici kde budou mít více zkušeností s ženami jako jste Vy.Problematika myomů je hezky popsaná na stránkách pana docenta Michala Máry. Najdete zde i odkazy na studie a literaturu věnující se problematice myomů nejen v těhotenství.Přeji Vám, aby Váš porod proběhl přesně tak, jak si přejete.S pozdravem,Mgr. Michaela Dobrovolná
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!