Placenta praevia - marginalis

 Dobrý den, po celou dobu těhotenství (nyní zač. 35tt) mám ve zprávách nízko položenou placentu - placenta praevia - marginalis. Celé těhotenství poloha plodu - podélná hlavičkou. Těhotenství bez komplikací, bez krvácení, vlastně s normálním průběhem včetně práce, sportu, aktivního životního stylu, cestování. Po celou dobu jsem nebyla vedena ani jako riziková, ani v rizikové poradně. Nicméně Dr. mě chce aktuálně kvůli tomuto týden hospitalizovat a v návaznosti na hospitalizaci naplánovat císařský řez na 36.-37.tt. Můj dotaz zní - je toto opravdu nutné? Často se na internetu píše o placentě min 2cm od vnitřní branky. Kde si toto mohu nechat změřit, kdo mi zhodnotí i stav a stadium zralosti placenty? A je možné, aby se placenta ještě posunula, kdybychom počkali blíže termínu reálného porodu (3.11.2024)? Mohu takto brzký termín CŘ odmítnout a stát si za tím, že bych ráda ještě počkala? Je šance, že se placenta i v takto vysokém termínu ještě o ony alespoň 2cm posune? Děkuji.

Placenta
10.10.2024

Odpověď:

Dobrý den Petro,

píšete, že se celou dobu těhotenství cítíte dobře, nyní jste ve 35. týdnu těhotenství a kvůli nízko položené placentě Vám lékař doporučil hospitalizaci a těhotenství předčasně ukončit ve 36. - 37. týdnu těhotenství. Ptáte se, zda je to nutné a jestli můžete ještě počkat. 

Uložení placenty v děloze může být různé. V dobách, kdy nebyla ultrazvuková diagnostika, se uložení placenty nedalo zjistit nijak. Dnes, díky ultrazvuku, může gynekolog poznat, kde se placenta nachází. Optimální je, když je umístěná na stěně dělohy. Váš gynekolog zjistil už na začátku těhotenství, že máte nízko uloženou placentu. Nízko uložená placenta není sama o sobě překážkou k vaginálnímu porodu. Konkrétně placenta praevia marginalis zasahuje pouze svým okrajem k vnitřní porodnické brance (děložnímu čípku). Ovšem během porodu může přejít v placenta praevia partialis a částečně vnitřní porodnickou branku zakrýt. I tento stav neznamená nemožnost vaginálního porodu. Záleží na dalších faktorech a okolnostech. Zejména na tom, zda dochází ke krvácení, na funkčnosti placenty a prospívání plodu. To vše se může sledovat (také po celou dobu hospitalizace) a zasáhnout v případě komplikací např. akutním císařským řezem. Pro dítě je příznivější, pokud je donošené a porod proběhne až po ukončeném 40. týdnu těhotenství. Samozřejmě pokud to dovoluje Váš zdravotní stav a plodu se daří. 

Ptáte se, jestli se může placenta posunout. Ano, tím, jak děloha roste, opravdu může dojít k vysunutí placenty nahoru. 

Doporučila bych Vám, abyste se zeptala Vašeho porodníka na vše, co Vás zajímá, na to, jestli je nutné přistupovat k císařskému řezu a zda je nutné k němu přistupovat takto brzy. Váš gynekolog - porodník, zná nejlépe Váš zdravotní stav, podrobnosti o uložení a funkčnosti placenty a prospívání plodu. Můžete také požádat o druhý názor jiného lékaře i na jiném pracovišti. Máte právo rozhodnout se sama za sebe, po zvážení doporučení lékařů. 

Přeji Vám příjemný závěr těhotenství. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová