Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. První holčičku jsem rodila spontánně ale do dnes nechápu proč mi porodní asistentky tlačili na břicho doslova skákali. Já vím, že jsem už u porodu nemohla a moc jsem nespolupracovala neměla jsem už sílu. Ale nikdo mi nic k tomu neřekl. Já se dočetla že by se to dělat nemělo. Taky jsem pak měla doslova masivní krvácení a musela zůstat 8 hodin po porodu na porodním sále tak mám trošku obavy jak to bude s druhým porodem a krvácením. Co mě ještě zajima, tak po prvnim porodu mi bylo řečeno, že si mám hned sedat ze takhle teda neee, at si jizva zvyká. Přes porodní asistentku online mi bylo zase teď řečeno, že nesedat pořídit kruh po porodu ať se spodek neprekrvi a neboli tolik. Tak nevím v čem je pravda
Děkuju za odpověď, hezký den
Dobrý den,
píšete, že jste po spontánním porodu, při kterém Vám bylo tlačeno na břicho a následně jste krvácela. Zajímá Vás, proč se tak dělo a máte strach z opakovaného krvácení. Také se ptáte, jestli je lepší po porodu používat kruh v případě porodního poranění.
Jsme moc rádi, že jste se s takhle komplexním dotazem obrátila právě na naši poradnu.
Tlačení na břicho, jak popisujete, mohlo být buď podporou děložního fundu, nebo Kristellerovou expresí. Uvedu rozdíl mezi nimi, jelikož exprese je postupem non lege artis a opravdu do dnešního porodnictví nepatří.
Přidržení děložního fundu je metoda, kterou se zkracuje druhá doba porodní. Porodní asistentka nebo lékař při začátku kontrakce tlačí dlaní na děložní fundus a pomáhají rodičce při jejím zapojení břišního lisu. Cílem je zkrátit druhou dobu porodní (ve chvíli kdy hrozí ohrožení dítěte dušením) nebo pomoci rodičce při tlačení (pokud nemá rodička dostatek sil).
Kristellerova exprese je někdy označována jako jedna z porodnicích operací. Většinou lékař ženě tlačí celým předloktím nebo tahem za prostěradlo na břicho shora neadekvátní silou a to někdy i bez ohledu na kontrakční činnost. Při tomto úkonu dost často vznikají na břiše ženy hematomy, může dojít i ke zlomenině žebra. Proto je to postup dneska naprosto nepřípustný.
Ať už u vás byl použit kterýkoliv z těchto manévrů, důvodem k jejich použití, podle toho jak píšete, bylo rychlejší ukončení porodu. To ale nic nemění na tom, že Vás měli lékaři adekvátně situaci plně poučit o tom, co dělají.
Co se týče krvácení po porodu, k tomu dochází často z důvodu tzv. děložní hypotonie, kdy se děloha po porodu nestáhne po odloučení placenty tak, jak by měla. Po placentě zůstane velká ranná plocha a z ní dochází ke krvácení, které ohrožuje život ženy. Jaká je ale příčina krvácení, to nelze vždy s jistotou říct. Může se jednat o vliv dlouhého porodu, velkého miminka, dlouhého použití oxytocinu při porodu, zbytků placenty v děloze atd. Proto nemůžeme ani predikovat, zda ke krvácení dojde při dalším porodu. Ale samozřejmě budou určitě zdravotníci u druhého porodu více zohledňovat, že k takovému krvácení došlo a budou Vás více hlídat.
Sezení po porodu na kruhu je diskutabilním tématem. Jak už jste uvedla, některé porodní asistentky a duly doporučují jeho použití, některé nikoliv. Pokud si sedáte na kruh, dochází na hrázi k většímu tahu tkání, ale tím že nesedíte přímo na ploše šití tak se to může zdát příjemnější. Pokud kruh nevyužíváte, může být sezení bolestivé, ale zase je tento přístup doporučovaný fyzioterapeuty, protože i takhle malý kontakt šitého poranění s podložkou (i když přes oblečení) vede k lepšímu hojení. Proto použití kruhu je na zvážení každé ženy.
Přeji Vám hezký den
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!