Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem v prvorodička v 39tt, mimčo je polohou KP a má koarktaci aorty, při poslední kontrole mimčo vážilo 2 700g. Porodní cesty mám prý krásně nachystané a mimčo podle UV má polohu takovou jakou by správně mělo pro porod KP mít. Porodník v prenatální poradně mi řekl, že by se porodu vůbec nebál, kontaktovala jsem i dětského kardiologa v Motole (kde budu i rodit) zdali je porod KP pro mimčo nějak ohrožující a prý to, jak se rozhodnu rodit nemá žádný vliv na srdeční vadu. Dali mi na výběr jako prvorodičce s polohou dítěte KP, jak bych chtěla rodit, zdali přirozeně nebo CS, samo sebou bych chtěla rodit přirozeně a jižně se vyhnout, ale přednější je pro mě zdraví dítěte. Bojím se rizik, že mimčo bude mít omotanou pupeční šňůru, chtěla bych se proto zeptat pro jakou variantu by jste byli na mém místě nebo jakou by jste mi doporučili? Mockrát děkuji za odpověd.
Dobrý den,jste prvorodička v 39. týdnu těhotenství a máte miminko v poloze koncem pánevním, které trpí vrozenou srdeční vadou. Ke stavu dítěte a volbě způsobu porodu máte vyjádření kardiologa i gynekologa.Ptáte se na to, jak bych se ve Vaší situaci rozhodla, co bych doporučila.Závěrečné rozhodnutí je na Vás. Nikdo Vám nemůže říct, jak se máte rozhodnout. Je určitě výhodou, že máte vyjádření pediatra i gynekologa, kteří jsou obeznámení s Vaším problémem a kloní se k vaginálnímu vedení porodu. To Vám může pomoci při rozhodování.Můj osobní názor je následující. Vzhledem k tomu, že budete rodit ve FN Motol, kde jsou specialisté v oblasti dětské kardiologie, kteří Vás i podpořili ve vaginálním porodu, určitě bych vaginální porod zkusila. Vždy, když by v průběhu porodu nastala nějaká komplikace (samozřejmě do určité fáze druhé doby porodní), je možné porod ukončit akutním císařským řezem. Váš stav a stav miminka budou porodníci i porodní asistentky určitě velmi pečlivě vyhodnocovat v průběhu porodu, jelikož se kvůli miminku bude jednat o porod rizikový. Nemáte se tedy z této strany čeho obávat.Pupečník kolem krku se vyskytuje zhruba u 20-30 % porodů. Tato situace samotná není důvodem k císařskému řezu a není třeba se této situace obávat. Je to obvyklý jev, se kterým se porodníci o porodní asistentky setkávají běžně.Doporučila bych Vám kontaktovat vedení porodního sálu FN Motol a projednat Vaše obavy s nimi. Měli by Vás podrobně informovat o průběhu vaginálního porodu, možnostech péče z jejich strany při porodu koncem pánevním u miminka s vrozenou vadou.Přeji Vám, aby Váš porod proběhl bez obav a dle Vašich představ.Mgr. et. Bc. Michaela DobrovolnáKoordinátor online poradny UNIPARegistrovaná porodní asistentkaPomohla Vám tato odpověď? Přispějte prosím na činnost poradny i UNIPA. Děkujeme
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!