Přirozený porod po SC - popřípadě možnost manželovi být u SC

Přeji Hezký den,obracím se na Vás s dotazem ohledně možnosti rodit přirozeně po jednom císařském řezu (před více jak 3mi lety) v nemocnici kde se k Vám nebudou chovat jako k masu na špejli a okamžitě Vám neženou na sál. Bohužel, mám velmi špatnou zkušenost s předchozím příchodem na svět mé dcery a lékaři nebyli ochotni mi sdělit z jakého důvodu mě nezkusí ani vyvolat porod či nenechají rodit přirozeně a hned mě hnali na sál. Následně jsem byla nařknuta, že se nimi prý dohaduji, když jsem jim se slzami v očích položila asi dvě otázky. Byla jsem zoufalá a nikdo mě nebyl ochotný poslouchat (nemocnice Klatovy). Uvědomuji si, že mi neřeknete, že to jde či ne, jsou k tomu různé faktory, které jsou rozhodující ale minimálně bych si moc přála být v nemocnici, kde se ke mne budou chovat lidsky, a kdyby to opravdu nešlo, tak aby byl popřípadě manžel přítomen u SC a mohl tam být semnou a s miminkem. Nyní jsem 26tt a jizva nebolí, i na UTZ vypadá normálně, ale vzhledem velkému příbytku na váze mám strach z velikosti miminka.Nesu si opravdu traumatický zážitek z předchozí zkušenosti ani nevím, zda mé tělo umí porodit. Momentálně jsem z Pardubického kraje, ale jsem ochotna jet klidně dvě hodiny, abych si nepřiživila další trauma. Co vím, v okolí tohoto kraje nemocnice moje požadavky nevyslyší. Nejraději bych byla doma, ale zakořeněný strach, který do mě lékaři neustále vkládají, ohledně ruptury dělohy, a nemožnosti rodit je asi větší.Předem Vám děkuji za jakékoli nasměrování, a přeji hezký den.Denisa

Porod
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Deniso, moc si vážíme toho, s jakou důvěrou se na nás obracíte. Není lehké se připravovat na porod po předchozí traumatické zkušenosti. Je ale dobře, že se připravujete již teď v těhotenství a hledáte potřebné informace.

K předchozímu porodu císařským řezem mohu jen říci to, že na informace máte právo kdykoliv během jakéhokoliv medicínského zákroku a hlavně před ním. Pokud kladete otázky, mají zdravotníci komunikovat. Pravdivě a srozumitelně. Bez osočování. Samozřejmě někdy jsou důvody k císařskému řezu akutní, ale i v takové situaci mají zdravotníci povinnost získat od Vás informovaný souhlas s operací. Pokud je komunikace nedostatečná, máte pocit, že Vás nikdo neposlouchá, je to samozřejmě velmi stresující. Nyní žijete v jiném kraji, jste ve 26. týdnu těhotenství, na ultrazvuku je vše v pořádku, jizva Vás nebolí. Trápí Vás pouze velký příbytek na váze, který ale nemusí znamenat vyšší hmotnost dítěte, jak se obáváte. Někdy ženy v těhotenství přibírají více, někdy méně. Důležité je vyloučit cukrovku, která skutečně může vést k nadměrné hmotnosti u miminka. Proto je důležité absolvovat pravidelná vyšetření v těhotenství. Samotný vyšší příbytek na váze u zdravé ženy nemusí být důvodem k obavám a můžete normálně vaginálně porodit, pokud nenastane nějaký reálný důvod k císařskému řezu.

Jak se tedy na takový porod můžete připravit? Určitě je důležité posílit své sebevědomí. Zmiňujete, že nevíte, zda Vaše tělo umí porodit. Je velice pravděpodobné, že umí. Porod je děj, který je ovlivňován vnitřními i vnějšími faktory, přichází v určitý čas a nemá moc společného s naší vůlí. Pokud Vaše tělo dokáže ovulovat, počít dítě, devět měsíců ho vyživovat, pak s největší pravděpodobností dokáže i dítě porodit. Pravděpodobnost, že žena porodí vaginálně po císařském řezu je asi 75%. Jsou některé faktory, které pravděpodobnost vaginálního porodu zvyšují. Je to zejména Vaše odhodlanost, Váš plán porodit přirozeně. Dále je to fakt, že porod začne sám od sebe, my říkáme samovolně. Další faktor, který zvyšuje pravděpodobnost vaginálního porodu je nepřetržitá podpora jednou osobou v průběhu celého porodu. Může to být Váš partner, dula nebo soukromá porodní asistentka. Dále je podpůrné, když Vy i zdravotníci máte dobré informace a funguje mezi Vámi důvěra. Vy důvěřujete zdravotníkům a zdravotníci důvěřují Vám, že to zvládnete. Jako informační zdroje můžete použít rozličné podpůrné skupiny žen po císařském řezu např.: Vaginální porod po císařském řezu, kde ženy sdílí své zkušenosti. Dále můžete využít služeb některé soukromé porodní asistentky ve Vašem regionu, která Vám může dát konkrétní rady i doporučení: Pardubický kraj - UNIPA - Unie porodních asistentek. Ta může mít také přehled o praktikách v jednotlivých porodnicích ve Vašem regionu. Neboť například ze stránek Průvodce porodnicemi je skutečně patrné, že v Pardubickém kraji neexistuje porodnice, která by umožnila Vašemu muži být s Vámi během porodu císařským řezem. V okolních krajích už takové porodnice  jsou. Velkým propagátorem a podporovatelem vaginálního porodu po císařském řezu je například přednosta gyn.-por. oddělení Fakultní nemocnice Ostrava, pan Šimetka. Do Ostravy je to ale z Pardubic spíš tři hodiny cesty, ne dvě, které jste ochotná dojet.  Určitě je podpůrných lékařů a porodnických týmů již víc. Jak už jsem zmínila dobrou investicí po porodu císařským řezem může být emocionální a psychická podpora dulou. Některé mají bohaté zkušenosti s ženami s porodními traumaty. Inspirovat se můžete např.: zde. Já osobně mám pro ženy po císařském řezu informativní seminář, ale je vždy v Praze.

Stav po předchozím porodu císařským řezem není úplně nejideálnější pro porod doma. Jsou i ženy, které porod doma volí. Já si ale myslím, že ve Vašem případě je nejlepší najít si porodnici s personálem, který Vás bude respektovat a umožní Vám porodit podle Vašich možností a představ. Držím moc palce.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková