Dobrý večer, prosím prosím, mohla bych Vás poprosit o názor? Nechci plašit, ale jsem poprvé těhotná a mám strach, jestli se něco neděje. Jsem nyní ve 30tt. Už skoro 14 dní mi přijde, že mám "oteklou" pochvu a občas mě v ní zabolí, ale né jako v prvním trimestru, kdy byla bolest spíše "píchavá", nyní to bolí jako by byla pochva "namožená" a ta bolest se nyní čím dál tím víc objevuje hlavně při konkrétních pohybech (například při zvedání se z postele, nebo při chůzi v kombinaci s plnějším močovým měchýřem).. A nyní se to ještě trochu zhoršilo, neboť je to trochu častější a přidala se k tomu bolest podobného "namoženého" charakteru v podbřišku. Bohužel si ale myslím, že za to zhoršení si můžu sama. Neboť mám už týden kašel a tak asi to břicho více tím kašláním namáhám a ještě k tomu jsme včera stěhovali skříně, a i když jsem byla opatrná a šetřila jsem se více než obvykle, občas jsem prostě taky nějaká ta prkna zvedla a posunula. Ta bolest všeobecně není tak hrozná, že bych z toho brečela, ale celé těhotenství mám naprosto bezproblémové a "bezpříznakové", tak teď vnímám ten rozdíl, že se něco prostě děje. Mám nějak plašit, jestli je miminko v pohodě? Nebo jestli jsem si nezadělala na nějaký zdravotní problém s mým tělem (např. pánevním dnem)? Nebo je to nějak normální? Jak bych prosím poznala, kdyby bylo něco vážně špatně? Výtoky žádné nemám a pohyby miminka také pořád cítím. Na kontrolu k lékařce jdu za 14 dní. Mám jít dříve, nebo není čeho se bát?
Dobrý den Sáro,
píšete, že jste poprvé těhotná ve 30 tt. Dva týdny máte pocit otoku v pochvě a pobolívá vás podbřišek. Máte kašel a pomáhal jste se stěhováním skříní. Těhotenství bylo dosud bez potíží, nemáte výtok a pohyby miminka cítíte stále stejně. Ptáte se, jak byste poznala, zda jít k lékaři dříve než na pravidelnou těhotenskou poradnu.
V těhotenství tělo ženy prochází mnoha změnami. Fyzicky, hormonálně, mění se imunita. Ve 30 tt má miminko asi 1300g a v tomto období začíná hlavně přibývat na váze. Děloha je zvětšená, hodně prokrvená, začíná utlačovat ostatní orgány.
Každá žena ty změny nese jinak. Záleží i na mnoha dalších faktorech. Jaká byla výchozí váha, kolik žena přibrala, v jakém stavu bylo pánevní dno a jak je na tom teď, jak je žena aktivní, jak sedí, stojí, dýchá atp.
Pokud máte již delší dobu kašel, je pochopitelné, že můžete mít namožené břišní svaly i svaly pánevního dna. Otok v pochvě může souviset s namoženým pánevním dnem, povolenými či přepínanými vazy i s hormonálními změnami.
Dlouho přetrvávající kašel by bylo tedy dobré řešit s lékárníkem nebo lékařem. Jestli máte pocit, že už kašlete tak moc a dlouho, že vás to natolik omezuje.
Než potíže ustoupí bylo by vhodné se šetřit a nezvedat příliš těžké věci.
Když byste chtěla řešit namožené svaly, děložní vazy a pánevní dno, vyhledejte fyzioterapeuta, který pracuje s těhotnými ženami. Klidně ještě před porodem můžete začít cvičit. Pod vedením odborníka si tím můžete ulevit od mnoha nepříjemností, které těhotenství mohou provázet.
Pokud vás bolest neomezuje v pohybu, nemáte stahy dělohy, nekrvácíte ani nemáte zabarvený obtěžující či zapáchající výtok a cítíte pohyby, jak jste zvyklá, pak není důvod chodit na těhotenskou poradnu k lékaři dřív. Pokud byste ale měla pocit, že s lékařem potřebujete probrat svůj stav dřív, zkuste mu zavolat. Buď si vystačíte s telefonickou konzultací nebo se objednáte na dřívější termín.
Přeji vám ať obtíže rychle ustoupí a nadále si užíváte bezproblémové těhotenství
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!