Porod

 Dobrý den, Mám za sebou náročný porod a dlouhý porod. Do nemocnice jsem přišla s pravidelnými kontrakcemi, ale otevřená ve 2:00 jsem byla pouze na 1 cm., ráno v 6:00 stále 1 -2 cm i za stále probíhajících kontrakcí. Dopoledne v teple sprše se kontrakce zastavily, potom zase rozjely. V 15:00 - nález 2 cm, bylo mi doporučeno propíchnout vak blan, souhlasila jsem, v 19:00 nález 2-3 cm, doporučen epidural, souhlasila jsem, druhý den ráno nález 4-5 cm, v 8:00 podán oxytocin, v 10:00 nález 8 cm a v 11 se syn narodil. V průběhu porodu jsem se snažila být aktivní (balón, sprcha, tebou, napářka, aromaterapii), ale i přesto porod postupoval velmi pomalu. Samotná tlačící fáze na sále trvala asi 20 minut. Po porodu jsem prodělala hypotonii dělohy. Pochopila jsem, že kontrakce nebyly dostatečně efektivní na to abych se otevřela, ( i přesto, že já jsem je vnímala velmi intenzivně - zejména bolest v bederní oblasti) zajímalo by mě čím to mohlo být způsobeno a zda můžu něco udělat proto, aby při dalším porodu to šlo lépe.

No items found.
2.9.2024

Odpověď:

Dobrý den Saro,

Zažila jste náročný porod s intervencemi. Vnímala jste bolestivé kontrakce ale byly údajně nefektivní. Zajímá Vás čím to bylo způsobeno a co byste mohla dělat, aby příště šel porod lépe.

Váš dotaz je velice zajímavý. Je totiž možné, že jste během jeho průběhu nedostávala potřebné informace, kde se právě v porodním procesu nalézáte a co je nejvhodnější dělat. V Doporučeních Světové zdravotnické organizace pro pozitivní zkušenost s porodem se můžete dočíst, že pokud má žena pravidelné bolestivé kontrakce a není otevřena na víc jak 5 cm, nachází se v takzvané pasivní fázi první doby doby porodní, která nemá časový limit a pokud je matka i dítě v pořádku nemá se porod nijak urychlovat. V této fázi nejsou kontrakce efektivní jako například v aktivní fázi první doby porodní. Také se můžete dočíst, že dirupce vaku blan se v rané fázi porodu nedoporučuje. 12 kroků k bezpečné a respektující péči ICI uvádí umělé protržení vaku blan jako škodlivou praktiku. Co tedy můžete udělat jinak je, že si vyberete takovou porodnici a takový porodnický tým, kde se těmito doporučeními řídí. Mezinárodní organizace je publikují právě proto, aby se zlepšilo vnímání porodu, aby se porod stal pozitivním zážitkem. Je tedy dobré, když zdravotníci umí správně vyhodnotit porodní proces a správně informují ženy. Je také dobré, když nedoporučují škodlivé praktiky. Naopak je dobré když na začátku porodu dopřejí matce klid a odpočinek a pokud má bolesti, umí pracovat s nefarmakologickými metodami. V případě bolestí v bederní oblasti to může být například aplikace tepla nebo tlakové masáže. 

Vřele doporučuji se na další porod připravit. Dobrými informacemi, třeba i dobrým předporodním kurzem. Také kontinuální péče porodní asistentky, tedy taková, která probíhá již v těhotenství, při porodu a pak i po porodu může zlepšit vnímání a prožívání vlastního mateřství včetně porodu. 

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková