Poloha koncem pánevním - plánovaný SC?

Dobrý den, Jsem 35+3 týden těhotenství a včera v poradně jsem zjistila, že dítko je otočené koncem pánevním dolů. První těhotenství před sedmi lety bylo ukončeno císařským řezem ve 41+3 kvůli nepostupujícímu porodu. Doktorkou mi byla doporučena varianta plánovaného císařského řezu, nicméně s touto variantou se nedokážu smířit. Ráda bych, aby se porod rozběhl přirozeně (dozrálost dítka, spuštění přirozených hormonálních procesů u mne, menší pravděpodobnost problémů s laktací....) a klidně pak porodím sekcí, nechci ale sekci provést například týden před termínem jen kvůli prevenci možných komplikací. Okolí (manžel, tchyně...) příliš pochopení nemají, vidí v tom zbytečná rizika a pro mě je velmi těžké si svoje stanovisko obhajovat. Existuje nějaká kniha či článek, kde by problém byl lépe popsán a podložen? Mohu znát váš názor? Děkuji, V.

Konec pánevní
9.10.2024

Odpověď:

Dobrý den Vendulo,

máte dítě v poloze koncem pánevním a nechcete rodit plánovaným císařským řezem, tak jak Vám nabízí Vaše lékařka. Tchyně a manžel Vás nepodporují. Chcete se dozvědět víc.

Pokud jste zdravá Vy i Vaše miminko, klidně můžete počkat do začátku spontánního porodu. Tak jak si přejete. Pokud vše bude dobré, můžete i normálně vaginálně porodit. Konec pánevní je jen jedna z normálních poloh miminka k vaginálnímu porodu. Problém je, že v českých porodnicích zanedbávají vzdělávání v oblasti vedení porodu koncem pánevním. Doporučené postupy obsahují mnoho nesprávných informací. Jednoduše řečeno Česká republika je v oblasti vedení porodu koncem pánevním velmi zaostalá. Jsou ale výjimky. Jsou porodnice, kde si osvojují poznatky výzkumů a vědy. Proto je dobré porodnici pečlivě vybrat. 

Pokud byste chtěla nějaké publikace,  tak v češtině od Lukáše Hrubana Vaginální vedení porodu koncem pánevním jinak doporučuji například britský NHS. Český informační portál NZIP garantovaný Ministerstvem zdravotnictví uvádí velice nevhodné informace, například, že při porodu koncem pánevním hrozí větší riziko poranění matky a proto se dělá vždy nástřih hráze. Toto je velice zastaralé a souvisí to s nevhodnou polohou a medikalizací ženy při porodu. Také samotný argument, že "hrozí" poranění, proto provedeme nástřih je argument hodící se spíše do jiného žánru než je edukace veřejnosti. V současné době se preferuje poloha ženy vzpřímená nebo na všech čtyřech. Nástřih hráze je nutný opravdu jen v některých případech, tehdy kdy je ohroženo miminko. Ve stoje nebo v kleče můžete porodit naprosto bez poranění. Tato pozice velmi snižuje rizika, která hrozí při porodu v horizontální poloze, vleže na zádech. A to opět nejen rizika pro Vás ale i pro Vaše miminko. V roce 2021 v České republice porodilo vaginálně dítě koncem pánevním pouze 7,5 % prvorodiček a 12,3 % vícerodiček. To nejsou vůbec příznivá data. Pokud ale chcete povzbuzení, můžete se podívat na rozhovor dvou žen, z nichž jedna rodila vaginálně dítě koncem pánevním v porodnici v Praze v Podolí v době, kdy tam bylo zvykem všechny ženy s dítětem KP rodit císařským řezem: https://www.youtube.com/watch?v=VCFhAAMrJrM&t=46s

Vašim blízkým řekněte, že v drtivé většině případů je vaginální porod bezpečnější jak pro matku tak pro dítě. Císařský řez je vhodný pouze tehdy, když zachraňuje život nebo zdraví matky nebo dítěte. Moc Vám držím palce k úspěšnému porodu.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková