VV při porodu

 Dobrý den. Chtěla bych se zeptat k čemu přesně slouží vaginální vyšetření při porodu? Samozřejmě kromě informace o otevírání se. Tohle vyšetření je mi opravdu extrémně nepříjemné. Jednou mi ho udělal můj gynekolog a od té doby jsme domluvení, že mi ho dělat nebude. Přijdu si v tu chvíli úplně jako něčí majetek a jako by nebylo moje tělo moje. Při porodu mám v plánu toto vyšetření kompletně odmítnout. I to vstupní. Chci se ale zeptat. Pokud by mi neodtekla plodová voda a nepřenášela bych, je nějaké větší riziko, kdybych například rodila 20-30-40 hodin? Samozřejmě by se kontrolovaly ozvy, aby bylo miminko v pořádku. Zároveň by mě zajímalo, zda je nějaká alternativa? O samovyšetření vím a mám to v případě potřeby v plánu. Ale napadl mě například ten vnitřní ultrazvuk, že by mohl ukázat připravenost porodních cest. Děkuji a přeji hezký den. Iva

Porod
30.5.2024

Odpověď:

Dobrý den Ivo,

zajímá Vás k čemu slouží vaginální vyšetření při porodu a čím ho případně nahradit. Jednou Vás gynekolog vyšetřil v těhotenství a už to nechcete.

Začnu vaginálním vyšetřením v těhotenství. To opravdu není u normálně probíhajícího těhotenství potřeba. Ani kdybyste přenášela, vaginální vyšetření nic neřeší. Porod může začít při jakémkoliv nálezu na hrdle děložním. V zemích, kde je péče v těhotenství svěřena do rukou porodních asistentek, se běžně v těhotenství vaginální vyšetření nedělé.

Během porodu je to něco jiného. Běžně se dělá, pokud jsou kontrakce již pravidelné, aby se zjistilo v jaké fázi porodu jste. Pak u normálního porodu v intervalu ne kratším než 4 hodiny se opakuje. 

Kromě stavu hrdla, později otevřenosti branky se vyšetřuje jak miminko naléhá na vchod pánevní a pak jak do pánve vstupuje. Také se zkoumá to, zda nejsou přítomny některé nepravidelnosti jako např. vcestný pupečník, vcestná céva v plodových obalech, vcestná ručička a tak podobně. Tyto anomálie jsou velice vzácné, ale pokud nastanou, mohou porod zkomplikovat. 

Porod má své fáze, které se právě kromě jiného určují otevřeností děložní branky.

Pokud nechcete během porodu vaginálně vyšetřovat je dobré o tom komunikovat s Vaším porodním týmem ještě před porodem. S největší pravděpodobností dostanete k podpisu tzv. negativní reverz, kde by mělo být napsáno, co zdravotník navrhuje a jaká potencionální nebezpečí hrozí, když se navrhované vyšetření dělat nebude. Myslím, že je také dobré se domluvit za jakých okolností byste případně s vyšetřením svolila, pokud se domníváte, že by taková okolnost mohla nastat. Samozřejmě nikdo Vám vyšetření nemůže nuti, neměl by ani nijak manipulovat, ani zastrašovat. Zdravotník může dělat pouze to, co mu dovolíte, k čemu dáte souhlas. Nemusíte své rozhodnutí ani nijak zdůvodňovat. Naopak zdravotník Vás musí informovat a to pravdivě, pokud si informovat přejete.

Vaginální vyšetření během porodu je běžné vyšetření. Nahradit lze do určité míry zevním vyšetřením a pak jak píšete ultrazvukem. To se ale nedělá běžně. Vaginální vyšetření by se vždy mělo ženě nabízet, nikdy ne vnucovat. Mělo by se dělat šetrně, ohleduplně. Má svůj význam. Pokud ho ale nechcete, nikdo Vás nesmí nutit.

Přeji ať porodíte hezky, v klidu a podle Vašich představ.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková