Dobrý den,PA mi zjistila zadní postavení miminka v 31tt. Od té doby v něm miminko je. Celé těhotenství cvičím jógu, nacvičuji různé porodní pozice, snažím se dobře sedět, ležet a chodit. Momentálně jsem v 36tt a i přes všechna opatření, která od toho zjištění denně dělám (kolenoprsní poloha, kočičí hřbety, baby spinning polohy, prosívání bříška rebozem, sed pouze v předklonu nebo na míči s pohupováním a kroužením, leh pouze na boku s kojícím polštářem) se mi zatím nepodařilo miminko otočit. Máte pro mě ještě nějakou radu, jak miminko otočit? Jsem ještě objednaná k fyzioterapeutovi k posouzení stavu pánve (před mnoha lety zlomenina stydké, křížové kosti a kostrče). I vzhledem k této zlomenině mám z porodu v zadní pozici velký strach. Je to moje první miminko, podle odhadů by mělo být průměrně velké nebo spíš menší. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den,děkujeme, že se obracíte na naši poradnu. Zjišťujete, jak by ještě bylo možné pomoci Vašemu miminku v otočení do předního postavení.Píšete, že máte z porodu v zadní pozici velký strach. Ráda bych Vás podpořila a ocenila za to, že o svých obavách mluvíte a sdílíte je - to je první krok k tomu, aby se situace mohla změnit k lepšímu. I když je strach nepříjemná emoce, tak má i užitečnou funkci: mobilizuje nás k hledání řešení, jak si zajistit bezpečí a jistotu. Vidím, že velmi pilně zkoušíte všechny možné cesty, což je vědomý a zodpovědný postoj. Pokud byste chtěla, je možné sdílet své obavy i s porodními asistentkami na naší telefonické lince, můžeme společně porozumět tomu, co přesně strach spouští a hledat způsoby, jak mu čelit. Základem je vždy mít dobré informace o tom, jak porod probíhá, co například pomáhá miminku v tom, aby mohlo hladce projít porodními cestami. Dobře porodit lze i děťátko v zadním postavení, potřebuje jen delší čas a vy potřebujete mít ve všech dobách porodních volnost pohybu. Důležitou součástí je i to, abyste vnímala podporu a bezpečí ze strany personálu porodnice, případně od toho, kdo by Vás k porodu mohl doprovodit.Velmi dobré řešení vidím v konzultaci s fyzioterapeutem, který pracuje s těhotnými ženami. Ten může posoudit, zda může úraz pánve působit nějaké porodní komplikace.To, co dále můžete dělat sama: vyzkoušet celou rebozo masáž (nejen jednotlivé techniky) - důležité je totiž, abyste dovolila svému tělu se celkově uvolnit - napětí (které teď pochopitelně zažíváte) může přispívat k napětí v oblasti pánve a zmenšovat prostor, který má miminko pro otočení zapojit techniku moxování - nahřívání akupunkturních bodů, které pak působí na energetické úrovni využít i jiných technik, které napomáhají k uvolnění - například shiatsu masáž, kraniosakrální biodynamiku, vodní terapii Watsu vázat bříško těhotenským šátkem - uvolníte tak přetížené děložní vazy a umožníte děloze dostat se do optimální polohyMám za to, že je také dobré si všímat, zda se díky úsilí, které vkládáte do snahy situaci změnit, nedostáváte do stavu chronického napětí a mentálního neklidu, které pak změně postavení miminka mohou paradoxně bránit. Je výborné, že se aktivně zajímáte o možnosti, jak miminku napomoci v pootočení a tak možná jen zbývá vyvažovat proces opačným přístupem: relaxovat, hledat zdroje pohody tak, aby tělo mohlo regenerovat a nabírat síly pro porod. Přeji Vám, abyste měla po vyšetření fyzioterapeutem jasné informace, jaký vliv má úraz pánve a případné změny na postavení miminka a abyste pro sebe nalezla zdroje opory a klidu. Budete-li mít zájem, naše porodní asistentky jsou Vám k dispozici pro další konzultaci na telefonní lince Rodím v klidu www.rodimvklidu.cz.Za poradnu Rodím v kliduSvětla Francováporodní asistentka
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!