Zbytky obalů v děloze po 6N

Dobrý den, právě mi skončilo šestinedělí, nicméně stále mám velmi mírné očistky (několik dní je vždy klid, poté se vrátí) a cítím z intimních partií slabší zápach. Byla jsem na návštěvě u svého gynekologa, který provedl utz a zjistil, že v děloze zůstaly zbytky plodových obalů, řekl, že jich je tam víc, poté vyndal jeden větší a dva menší kusy a řekl, že jinak by to bylo na kyretáž, ale to on dělat nebude. Prý to již nemám řešit, kontrola nutná není a stačí přijít na prevenci (v prosinci). Po těhotenství nemám ve svého gynekologa bohužel 100% důvěru (plánuji jej změnit), proto se chci zeptat, zda je to takto opravdu v pořádku a není nutné zbytky obalů v děloze řešit. Bojím se, abych z toho v budoucnu neměla nějaké problémy, např. znovu otěhotnět a donosit miminko. Zároveň se chci zeptat, co mohu v této situaci dělat (pomůže vaginální napářka? také jsem četla, že může pomoci pití čajů, např. kontryhel) a čím to mohlo být způsobeno, jestli mohl být tento problém ovlivněn průběhem porodu, nebo zda průběh porodu vliv mít nemohl. Moc děkuji a přeji hezký den.

Šestinedělí
11.9.2024

Odpověď:

Dobrý den Zuzano,

blahopřeji Vám k narození miminka. Po porodu Vám zůstaly v děloze zbytky plodových obalů, které gynekolog při kontrole po šestinedělí odstranil. Ptáte se, čím to mohlo být způsobeno, jestli na to měl vliv průběh porodu. A co můžete v této situaci sama dělat. 

Po porodu placenty se vždy kontroluje její vzhled, jestli je celá, včetně plodových obalů, které jsou k placentě připojeny. Nicméně může se stát, že v děloze některé útržky plodových obalů zůstanou. Průběh porodu na to vliv nemá. Před odchodem z porodnice na některých pracovištích ženám kontrolují ultrazvukem zavinutí dělohy, jestli v ní něco nezůstalo. Není to standardem ve všech porodnicích. 

Očistky mohou odcházet celou dobu šestinedělí a postupně slábnou. Často si tělo poradí samo a děloha tím, jak se stahuje (např. během kojení, kdy se do krve vyplavuje z mozku hormon oxytocin), vypudí svůj obsah ven z těla. Teď uvidíte, jak se bude situace vyvíjet. Buďte vnímavá ke svému tělu. Pokud byste zpozorovala nažloutlý nebo nazelenalý či zapáchající výtok, nebo pokud byste si naměřila zvýšenou teplotu, můžete kdykoli do nemocnice na oddělení gynekologie. Píšete, že nemáte ve svého gynekologa 100% důvěru, můžete tedy svoje obtíže zkonzultovat s jiným gynekologem, např. přímo v nemocnici. 

Bylinné čaje pít můžete (např. řepík, řebříček, kontryhel, mochna husí, mateřídouška, meduňka, jitrocel, list jahodníku, maliníku nebo ostružiníku). Také si z těchto nebo dalších svých oblíbených bylin připravit vaginální napářku, jak píšete. I když máte šestinedělí za sebou, tak i nadále hodně odpočívejte, stravujte se vyváženě a pestře. Pohyb na čerstvém vzduchu prospívá také, jen pozor na prochladnutí

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová