Porodní asistentky, které poskytují individuální péči, můžete vyhledat například na Mapě porodních asistentek. O tom, jak si vybrat svoji porodní asistentku, na co se ptát a co je při výběru zásadní, si můžete přečíst zde.
Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaná zdravotnická odbornice na fyziologické těhotenství, porod a šestinedělí. Všechny její kompetence (tedy rozsah poskytované péče) se řídí vyhláškou 55/2011 Sb, §5. Těhotenská poradna porodní asistentky může vypadat například takto. Porodní asistentka – informace na stránkách MZČR. Dula je nezdravotnická pomáhající profese. Doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester a také psychologů a dalších odborníků. V tomto smyslu je členem týmu, který se o ženu v období těhotenství, porodu a šestinedělí stará.Lékař/lékařka je vysokoškolsky vzdělaný odborník v oboru všeobecné lékařství, který se dále specializuje v jím vybraném oboru, tedy například v gynekologii a porodnictví.
Dulu můžete najít například na webech organizací, které duly sdružují.
Česká asociace dulČeské dulyAmmaDulaO svým právech u porodu si můžete přečíst například v Příručce pro těhotné ženy od Ligy lidských práv nebo na webu Férová nemocnice.
Porodní asistentky a jejich soukromé praxe bohužel nejsou podporované systémem zdravotní péče. UNIPA se to více jak 15 let snaží změnit. Pokud nám chcete se změnou pomoci, podívejte se na stránku Kde je moje porodní asistentka, nebo přispějte na naše aktivity na Darujme.cz. Děkujeme!
Jedná se o seznam přání a požadavků na péči o rodící ženu a novorozené dítě. Ukotvení v zákoně je specifikováno zde. Vždy by se mělo jednat o přání a plánování péče, které vychází z informací, které jste si o porodu a péči při něm zjistila a se kterými jste v souladu. Nemělo by se jednat o porodní plán/porodní přání opsané z internetu, bez znalostí jednotlivých bodů a jejich souvislostí.O tom jak napsat porodní plán/porodní přání si můžete přečíst například zde.
Ano, porodní asistentka vám může poradit i s kojením, spadá to do jejích kompetencí podle vyhlášky 55/2011 Sb, §5.
Porodní asistentku můžete kontaktovat v kterékoli fázi těhotenství. Záleží na péči, kterou od ní potřebujete. Pokud si přejete mít svoji porodní asistentku nejen v průběhu těhotenství, ale i porodu a šestinedělí, je ideální kontaktovat ji přibližně mezi 13 – 16 týdnem těhotenství. Nebojte se s ní spojit ale ani později.
První návštěva gynekologa se odvíjí v první řadě od péče, kterou si v těhotenství přejete mít. Pokud jste zjistila, že jste těhotná, například pomocí těhotenského testu, vaše těhotenství je chtěné a netrápí vás žádné obtíže (bolest podbřišku, kříže případně bolest vystřelující do ramene, pocity na omdlení, krvácení, urputné zvracení) nemusíte s návštěvou spěchat. Pomocí ultrazvuku lékař většinou může vyvíjející se miminko nalézt až po 6 týdnu těhotenství, to znamená 6 týdnů od prvního dne poslední menstruace. Návštěvou v této době si můžete nechat potvrdit těhotenství a domluvit se na prvotrimestrálním screeningu (není hrazený z veřejného pojištění), který se provádí mezi 11. – 14. týdnem těhotenství. Obecně je doporučeno navštívit gynekologickou ambulanci do 14. týdne těhotenství, kdy by se dle harmonogramu péče stanovenému Českou gynekologicko-porodnickou společností (přečíst si o nich můžete také zde) měla nejpozději vystavit těhotenská průkazka a udělat první vyšetření z krve, moči a také ultrazvuk.
Žádné vyšetření není v těhotenství povinné. U každého záleží na vašem rozhodnutí zda ho podstoupit či nikoliv. Existuje systém doporučených vyšetření a těhotenských poraden, který odpovídá harmonogramu péče stanovenému Českou gynekologicko-porodnickou společností, přečíst si o nich můžete také zde. Zároveň se můžete se svojí porodní asistentkou nebo lékařem/lékařkou domluvit na dalších nadstandardních vyšetřeních. Doporučujeme se vždy u každého vyšetření zajímat o to, co se jím dá zjistit a zda je tato informace důležitá nejen pro zdárný průběh vašeho těhotenství, ale i pro vás samotnou. Dále doporučujeme informovat se o tom, jak vyšetření probíhá, jaké má vedlejší účinky, kdy bude znám výsledek a co by se dělo, kdyby vyšetření ukázalo, že něco může být v nepořádku. Vždy máte právo na informace o různých možnostech péče, konzultaci výsledků s dalšími odborníky a individuální plán péče.
Vaše porodní asistentka vás může doprovázet k porodu do jakékoliv porodnice, personál nesmí bránit v tom, aby s vámi mohla být po celou dobu vašeho pobytu na porodním sále. Pouze je možné omezit počet doprovázejících osob jen na jednu, pokud je porodní sál malý a více osob by neumožňovalo poskytovat rodící ženě adekvátní péči.Pokud ale vaše porodní asistentka není v dané nemocnici zaměstnaná, je u vašeho porodu přítomna jako nezdravotnický doprovod a nikoli jako zdravotník, tedy nemůže vám asistovat u porodu po zdravotní stránce. Neexistuje bohužel systém, podle kterého by se dalo zjistit, které porodní asistentky doprovázející k porodu jsou zaměstnané v jaké porodnici. Tuto informaci vám může podat jen sama porodní asistentka, případně se můžete zeptat u vedení Porodního sálu příslušné nemocnice.Více o doprovodu u porodu na stránce Ligy lidských práv.
Ano, porodní asistentka vám může odebrat novorozenecký screening. Podrobnosti naleznete například v tomto článku. O tom, co je novorozenecký screening a jaké nemoci umí zachytit, si můžete přečíst zde.
Vaginální porod po císařském řezu může mít pro ženu méně rizik než opakovaný císařský řez. Studie o úspěšném vaginálním porodu po dvou císařských řezech jsou povzbudivé. Pravděpodobnost úspěšného vaginálního porodu je zhruba stejná jako u žen, které mají jen jeden císařský řez v anamnéze. Úspěšnost zvyšuje péče “one to one”. Tedy, že jedna porodní asistentka pečuje v průběhu porodu jen o jednu ženu. Také kontinuální podpora duly nebo partnera během porodu zvyšuje vaše šance. Je výhodou, když porod začne sám od sebe. Není takzvaně vyvolávaný a posilovaný oxytocinem (indukce porodu Prostaglandiny zvyšuje riziko ruptury dělohy), nejlepší je opravdu co nejpřirozenější průběh porodu. Důležité je také dobře zvolit porodnici a dopředu si způsob vedení porodu domluvit. Doporučujeme také vybrat si porodní asistentku pro kontinuální péči a doprovod k porodu. Kontakt na porodní asistentky najdete například na Mapě porodních asistentek. Pokud se tedy nevyskytnou jednoznačné důvody pro další císařský řez (například vcestná placenta, předčasné odlučování placenty atp.) určitě je možné rodit vaginálně. Opatrnost je na místě, ale riziko vaginálního porodu po dvou císařských řezech je srovnatelné jako u porodu po jednom císařském řezu.
Pokud zjistí Vaše porodní asistentka nebo gynekolog, že je miminko v poloze podélné koncem pánevním v termínu porodu, je na místě vyzkoušet všechny dostupné způsoby, jak pomoci děťátku se otočit. Příčin této nepravidelné (ale nikoliv patologické) polohy může být mnoho: například stres, který vyvolává zvýšené napětí svalů v pánvi (miminko tak nemá dost prostoru, aby mohlo zaujmout polohu hlavičkou dolů), potíže s pupeční šnůrou, úzká pánev, aj. Zkušené porodní asistentky volí nejprve jemné neinvazivní metody, jako je např. těhotenská masáž zaměřená na uvolnění pánve a celkovou relaxaci (např. aromamasáž, při níž se využívá i účinku éterických olejů, také shiatsu pro těhotné). Většina porodních asistentek také dokáže doporučit „cvičení“ – resp. zaujímání speciálních poloh v kombinaci s uvolněným dýcháním, které mohou podpořit miminko v pohybu hlavičkou dolů. Porodní asistentky také mohou naučit ženu „samomasáž“ bříška, ukáží jí, jak miminko v děloze leží a směr pohybu, který napomáhá v otočení. Má-li porodní asistentka patřičné vzdělání, může navrhnout léčbu s pomocí homeopatik. Porodní asistentky s výcvikem v kraniosakrální terapii nabízí šetrné ošetření, které může být efektivním způsobem, jak navodit stav hlubokého psychofyzického uvolnění. Podobný účinek může poskytnout i vodní terapie Watsu. Respektovaná porodní asistentka Ingeborg Stadelmann uvádí, že je možné k otočení miminka použít s 50 – 70% účinností tzv. moxování – nahřívání akupunkturních bodů. Velmi často pomáhá kombinace více metod, žena sama může otočení miminka napomoci delšími procházkami, vyladěním se na miminko, celkovým zklidněním, navázáním kontaktu s tělem a jeho potřebami. I rozhovor s empatickou porodní asistentkou může napomoci k odložení případné emoční zátěže, k získání důvěry ve vlastní schopnosti, k nalezení zdrojů energie, opory blízkých, přátel nebo i profesionálů (porodních asistentek, dul).Některé porodnice nabízejí i lékařsky vedený obrat miminka: pod ultrazvukovou kontrolou a s pomocí léků navozujících svalové uvolnění.
Miminka se mohou obracet i jen několik dní před porodem, v praxi byly zaznamenány i případy, kdy se miminko spontánně obrátí i v průběhu porodu. Většina miminek se kolem 32. týdne těhotenství sama obrátí hlavičkou dolů, do té doby není třeba žádné zvýšené pozornosti. Po 33. týdnu je možné zvolna bez stresu a zvýšeného úsilí vybírat z uvedených metod, zařadit více procházek nebo meditačních, relaxačních technik, zajít na masáž. Pokud se miminko neotočí ani mezi 36. a 38. týdnem, pak je dobré cíleně zapojit práci se zkušenou porodní asistentkou. Zároveň můžete s porodníky konzultovat možnost spontánního porodu miminka koncem pánevním. Záleží jednak na tzv. držení miminka – jakou svojí částí naléhá do pánevního vchodu, ale také na zvyklostech té které porodnice, na tom, jak má vyškolený zdravotnický tým k vedení spontánních porodů koncem pánevním.
Při rozhodování o způsobu vedení porodu při poloze koncem pánevním je třeba zohlednit více faktorů. Pro většinu žen a většinu dětí je vaginální porod lepší variantou i s jeho riziky. I císařský řez, jakožto břišní operace, má svá rizika. Je vždy dobré o rizicích i přínosech vědět a vyhodnotit, která varianta je v daném okamžiku pro Vás a Vaše dítě nejlepší.Lékaři se často rozhodují dle doporučeného postupu České gynekologicko porodnické společnosti, ve kterém je uvedeno, že kontraindikací k vaginálnímu porodu koncem pánevním je váhový odhad nad 3500g u prvorodiček. Dále se zohledňuje celkový zdravotní stav matky i dítěte. Velmi záleží na přístupu a zvyklostech v dané porodnici i zkušenostech jednotlivých porodníků. Samotný fakt, že jste prvorodička není jednoznačnou indikací k císařskému řezu. Ani to, že je dítě koncem pánevním. Hmotnost nad tři a půl kila je diskutabilní (jedná se pouze o váhový odhad, kde může být odchylka až 400 g).Pokud chcete rodit vaginálně, určitě to sdělte svým ošetřujícím lékařům, měli by vás informovat o rizicích obou možností, jak o porodu vaginálním, tak o porodu císařským řezem, a to ve vztahu k vaší anamnéze a vašemu individuálnímu případu.
Pokud jste Rh negativní a otec dítěte Rh pozitivní, je potřeba udělat odběr na krevní skupinu a Rh faktor dítěte z placentární krve. I při dotepaném pupečníku je možné odběr udělat. Záleží na zvyklostech porodnice, někde se naplní zkumavka z přestřiženého pupečníku (tam je potřeba, aby nějaké krev ještě v placentě zbyla), ale dá se odebrat i z porozené placenty ( stříkačkou a jehlou z cév na placentě). Je také možné udělat odběr stříkačkou z dotepávajícího pupečníku.Dotepání pupečníku je prospěšné pro start do života pro každého novorozence. Dotepáním pupečníku získá novorozenec třetinu krve, o kterou by při okamžitém přestřižení přišel. Získává dostatek železa, kmenové buňky a v neposlední řadě okysličenou krev, kterou využije do chvíle, než bude se roztáhnou plicní sklípky. Někdy dotepává pupečník 4 minuty, jindy 10 minut, ale také i 30 minut. Je to velmi individuální. Článek o přínosech odloženého přestřižení pupečníku o 2-3 minuty si můžete přečíst například zde.
Při rozhodování o podání oxytocinu pro porod placenty velmi záleží na průběhu porodu. Při zachování fyziologického a tedy nerušeného průběhu porodu a to i v době po narození miminka, před narozením placenty, není nutné umělý oxytocin podávat. S mírou intervencí a rizikových faktorů stoupá i riziko krvácení ve III. době porodní a v době poporodní. Situaci je ale třeba vyhodnocovat individuálně. Podrobnější informace si můžete přečíst například v tomto článku.
V prvních 8 týdnech těhotenství dochází k zamlknutí těhotenství velmi často. Většinou se tak děje kvůli nedobrému genetickému vybavení plodu. V minulosti nebyla možnost diagnostikovat těhotenství hned v prvních týdnech, jako je tomu dnes. Proto ženy mnohdy ani nevěděly, že potratily, protože o tom, že jsou těhotné, ani netušily. Zaznamenaly jen zpožděnou a silnější menstruaci. Revize dělohy je chirurgický zákrok, při kterém se vybavuje obsah děložní dutiny a který probíhá v celkové anestezii. Jak samotný zákrok, tak i anestezie mají svá rizika, která vám lékař sdělí. Revizi dělohy je možné provést kdykoli.Na spontánní potrat tedy počkat můžete. Psychologové tuto variantu doporučují pro přirozenější vyrovnání se se ztrátou, kdy radost ze zjištěného těhotenství vystřídá smutek, někdy až beznaděj. Dopřejte si proto dostatek prostoru pro sebe, nastavte si klidový režim. Je možné, aby vám váš gynekolog vystavil pracovní neschopenku. Pijte dostatek tekutin a jezte lehkou stravu. Samotný potrat proběhne jako silná menstruace. Doba, za kterou k potratu dojde je velmi individuální. Většinou jde o pár dnů, někdy pár týdnů, zřídka se však čeká i 2 měsíce. Vyjímečně se mohou objevit komplikace jako např. horečka, bolest hlavy, zapáchající výtok. Pokud by se u vás objevily, bezprostředně se obraťte buď na svého obvodního gynekologa nebo navštivte oddělení gynekologie v nemocnici. Stejně tak pokud by krvácení bylo příliš silné a neustávalo.Po proběhlém spontánním potratu vám gynekolog provede ultrazvuk dělohy, aby zjistil, zda v děloze nezůstaly zbytky tkáně. Po potratu se dodržuje režim šestinedělí. Pokud chcete slyšet více informací, poslechněte si zkušenosti komunitní porodní asistentky a psycholožky Kristiny Zemánkové.
Pojem porodnické násilí zahrnuje fyzické i psychické násilí, ke kterému dochází na ženě v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Porodnické násilí představuje systémové institucionální násilí. To znamená, že se jej dopouští zdravotnický personál nikoli z vlastní pohnutky ublížit, ale mnohdy nevědomě, pod vlivem systému, ve kterém je vzdělán, a který toto nežádoucí chování považuje za normální.
Porodnické násilí se může projevovat různě. Od nerespektování práva rodící ženy, přes rutinní zákroky, které narušují přirozený průběh porodu až po fyzické násilí, jako je například nástřih hráze bez souhlasu rodící ženy.
Jsou různé druhy porodnického násilí:
- Fyzické násilí
- Péče poskytovaná bez informovaného souhlasu
- Nerespektování soukromí a intimity
- Nedůstojné zacházení a emocionální násilí
- Diskriminace na základě specifických atributů klientky
- Odmítnutí poskytnutí zdravotní péče
- Zadržování ve zdravotnických zařízeních
- Poškozování vztahové vazby dítěte s jeho matkou
Více o tom co je porodnické násilí se můžete dočíst na webu "Už dost!".
V průběhu porodu je žena ve velmi citlivé a zranitelné pozici. Důležitá je informovanost a dobrá komunikace. A tona obou stranách - jak na straně rodičky, tak na straně zdravotníků. Během těhotenství žena může zkonzultovat se svojí porodní asistentkou průběh porodu, co může očekávat a co dělat v případě komplikací. Může si také sestavit porodní přání, které si donese s sebou do porodnice. Je dobré, když s sebou bude mít také informovanou doprovázející osobu, která bude vědět nejen co očekávat od průběhu porodu, ale také jaká jsou přání ženy, aby je případně mohl/a zkonzultovat s personálem.
Je dobré předem poznat místo, kde chce žena rodit (porodnice často umožňují prohlídky porodních sálů těhotným ženám) a ideálně také místní personál. Podle toho, jak na vás obojí bude působit a také podle způsobu péče, si můžete si vybrat porodnici, kde se budete cítit nejbezpečněji.
Práva a povinnosti pacientů jsou zanesena v zákoně č. 372/2011 Sb. v §28. Takto zakotvených práv se lze poté právními prostředky domáhat, stejně tak lze uložené povinnosti vymáhat. Jak má vypadat bezpečný porod se můžete dočíst zde: https://www.uz-dost.cz/#zasady
Je nám velmi líto, pokud cítíte, že jste zažila porodnické násilí. V první chvíli se můžete obrátit na porodní asistentku, která vás vyslechne a případně vás může nasměrovat dále. Možná budete chtít využít služeb psychologa nebo psychoterapeuta. V případě akutní krize se můžete obrátit na krizové linky, zde je jejich seznam: https://www.dumtriprani.cz/blog/krizove-linky-pro-rodice-dospele-prehledne-na-jednom-miste/
Je také vhodné řešit vaši situaci s porodnicí, kde se násilí odehrálo. S podáním zpětné vazby vám může pomoci Centrum pro oběti porodnického násilí: https://www.facebook.com/centrum.pro.obeti.porodnickeho.nasili
Žádnou statistiku bohužel nemáme.
Porodnické násilí se primárně týká ženy, ale může se přenést také na dítě. A to třeba v případě, kdy je dítě po porodu bezdůvodně odneseno a není umožněn bonding a přiložení dítěte k prsu v brzké době po porodu.
Pro většinu žen a pro většinu dětí je vaginální porod bezpečnější variantou. Pro císařský řez by měl být vždycky důvod. Každou situaci, by měla žena a zdravotníci posuzovat individuálně. Úzus jeden císař, vždycky císař, je dávno překonaný. Při rozhodování hraje roli například jakým způsobem byl veden řez na děloze nebo jaký je současný zdravotní stav ženy a dítěte. V každém případě má žena právo na informace, má být seznámena s navrhovaným řešením a pak může učinit rozhodnutí, zda navrhovaný postup přijme nebo ne. Zdravotník má právo požádat o podpis negativního reversu, pokud se ženino rozhodnutí liší od jeho názoru. Vždy však rozhodnutí ženy musí respektovat.
Výhodou císařského řezu je, že se dítě v relativně krátkém čase může narodit, pokud je ohroženo jeho zdraví nebo zdraví ženy. Jednoznačné indikace pro císařský řez jsou vcestná placenta, předčasně se odlučující placenta, ruptura dělohy a kolizní poloha dvojčat. Ostatní indikace jsou více nebo méně relevantní.
Nevýhodou císařského řezu je větší pravděpodobnost silnějšího krvácení, delší hospitalizace, delší rekonvalescence, jizva na děloze, pooperační bolest, větší pravděpodobnost komplikací spojených s kojením.
Jde o vaše tělo, váš příběh a vaše rozhodnutí.
Podrobnou odpověď na tuto otázku najdete na našem blogu.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Dle tohoto metodického pokynu MZ, můžete být se svým dítětem prakticky vždy. To platí pro oba rodiče (zákonné zástupce). Proto doporučujeme si předem vytvořit porodní plán, kde můžete napsat všechny své požadavky. Ideálně ho zkonzultujte se svým partnerem a hlavně na kontrolách v porodnici před porodem. Tím, že budete informována a budete vědět co chcete - v tomto případě nepřerušovaný bonding s dítětem, personál v nemocnici by vám to měl umožnit. Pokud to není běžný standard porodního oddělení, může to být jeden s ukazatelů výběru porodnice.
Můžete také o vašem přání informovat svého partnera a v případě jakýchkoliv komplikací může proběhnout bonding s miminkem v jeho náručí, nebo ho alespoň může doprovázet jako jeho zákonný zástupce na všechna případná vyšetření.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Vaginální vyšetření by vás bolet nemělo. Může být nepříjemné, ale nemělo by pro vás být bolestivé. Je dobře, že jste na to lékaře upozornila, on však neměl bagatelizovat vaše pocity a buď zjemnit techniku vyšetření, nebo poprosit o vyšetření někoho jiného (jiného lékaře či porodní asistentku).
Odmítnout vaginální vyšetření však také můžete. Jako každé jiné vyšetření může být provedeno jen s vaším informovaným souhlasem. Můžete si proto například už do porodního plánu napsat, že si přejete co nejnižší frekvenci vaginálních vyšetření. Nebojte se také zeptat na důvod vyšetření a důsledky jeho neprovedení. Porodní asistentku či lékaře pak můžete předem poprosit o co jemnější přístup v případě nutnosti jeho provedení. Bagatelizace vašich pocitů je také jednou z forem porodnického násilí.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Věk není důvodem pro plánovaný císařský řez. Důvodem pro císařský řez je pouze ohrožení zdraví matky, či dítěte, nebo obou současně. Císařský řez je velká břišní operace a je tedy rizikovější a náročnější pro matku i dítě, než vaginální porod. Indikace k císařskému řezu si můžete přečíst na webu císařovnám. Váš lékař nemá právo vás diskriminovat na základě věku, je to jedna z forem porodnického násilí. Máte také vždy právo na další názor jiného lékaře, doporučujeme tedy získat informace od dalších odborníků, můžete se také poradit s našimi porodními asistentkami na lince rodimvklidu.cz.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Potřeba vybrat si u porodu takovou polohu, která vám při porodu miminka vyhovuje, je naprosto normální a personál porodnice by ji měl vždy respektovat. Zvlášť pokud nehrozí akutní ohrožení vás či dítěte, a i tak by vám mělo být (byť v rychlosti) vysvětleno, proč je daná poloha nutná.Častější, než “nucení” do polohy je ale bohužel manipulace s rodící ženou. Například pokud jste připojena na monitor KTG (někdy CTG), omezuje to vaši pohyblivost a tudíž tak můžete být vmanipulována do polohy vleže, protože v jiných polohách může natočení monitoru vyžadovat aktivní přístup personálu a kontrolu sondy. Stejně tak, když vás chce lékař či porodní asistentka vaginálně vyšetřit a uvádí, že to nejde jinde, než na porodním lůžku a vleže na zádech, a poté vám zabraňuje přesunout se do jiné polohy než v leže/polosedě či na jiné místo porodního pokoje. Případně dostatečně nevysvětluje, proč je jím/jí doporučovaná poloha pro vás vhodná. Nucení ani manipulace není v pořádku.Zdravotníci by vám ale naopak měli aktivně doporučovat polohy, které jsou pro průběh porodu, jeho fázi a polohu miminka nejvhodnější a pomáhat vám se zaujímáním takových poloh, které si vyberete/přejete. Máte mít možnost zaujmout nejen jakoukoliv polohu, která je vhodná pro vás a vaše dítě, ale také takovou, kterou si přejete.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Zdravotníci by nikdy neměli porušovat vaše právo na soukromí a intimitu, a u porodu také ne. Takové vyšetření vždy můžete odmítnout a požádat o vhodnější podmínky pro dané vyšetření.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
V dnešní době už je porodní plán běžnou součástí péče v porodnicích. Je dobré, když jste informovaná a předem víte, co při ideálním průběhu porodu preferujete, nebo naopak co nechcete. Když máte následně možnost seznámit s porodním plánem personál, který o vás bude pečovat, je to naprosto ideální.Nedůstojné zacházení, které ve vás vyvolává pocit méněcennosti, podřízenosti, nebo zesměšňování vašich názorů, hodnot nebo pouze dotazů jsou také jednou z forem porodnického násilí. V případě, že byste se s takovým chováním setkala již před porodem, můžeme doporučit buď stížnost na konkrétní zdravotníky (s tím vám může pomoci Liga lidských práv), nebo případně výběr jiné porodnice.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Není to možné, lékařka tím porušila právo na vaše soukromí. Pravděpodobně porušila GDPR a také se dopustila jedné z forem porodnického násilí - nerespektování vašeho soukromí a intimity. Můžete na to vaši lékařku upozornit a případně také změnit svého ošetřujícího/registrujícího lékaře.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Vždy záleží na vašem zdravotním stavu po porodu a také zdravotním stavu vašeho dítěte. Pokud jste zdravá, můžete být propuštěna. Pokud nejste zdravá a chcete být propuštěna, můžete podepsat negativní revers.Pokud je vaše dítě zdravé, můžete s ním odejít už 2-3 hodiny po porodu v rámci tzv. ambulantního porodu. Lékaři zpravidla v takovém případě dávají podepsat “negativní reverz”, který se dá interpretovat jako “informovaný nesouhlas s nabízeným postupem”. Tento dokument je dokladem toho, že vás lékaři informovali o rizicích spojených s předčasným odchodem z porodnice, chrání tedy lékaře a vám nijak neškodí. Podepsat ho ale nemusíte, můžete odejít i bez něj. Zodpovědnost za dítě mají vždy rodiče.
Pokud lékař posoudí, že není dostatečně zdravé a a vy souhlasíte s hospitalizací, můžete zůstat se svým dítětem hospitalizovaná jako doprovod. Pokud však chcete jít domů, i to je vaše právo a za dítětem můžete kdykoliv jako jeho zákonný zástupce přijít. Jediný důvod pro zásah lékařů bez souhlasu rodičů, je provádění neodkladné život zachraňující péče tzn. v případě, pokud by byl život dítěte bezprostředně ohrožen. Podrobnější informace můžete najít např. na webu právničky Věry Jedličkové.
Vyhrožování policií, ospodem či dokonce jejich zavolání do porodnice patří mezi porodnické násilí. Stejně jako překážky ze strany personálu, nebo pokusy o zabránění v odchodu, kladení podmínek, které musí žena či dítě splnit, například “Dítě musí přibírat Xg, abychom vás pustili,” apod.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Základním právem dítěte je právo na nepřetržitou přítomnost rodiče (zákonného zástupce) při poskytování zdravotní péče. Dítě má právo být hospitalizováno společně s doprovodem. Doprovod by neměl narušovat poskytování zdravotních služeb dítěti nebo jiným pacientům a také nesmí zasahovat do práv jiných pacientů, měl by se také řídit vnitřním řádem poskytovatele péče. Pokud by doprovod nějak narušil tyto podmínky, může být dítěti právo na doprovod odepřeno. Podrobnější informace najdete na webu Národního zdravotnického informačního portálu nebo v Metodickém pokynu k přítomnosti zákonných zástupců a osob blízkých u dětí při poskytování zdravotních služeb.Pokud lékař posoudí, že není dostatečně zdravé a a vy souhlasíte s hospitalizací, můžete zůstat se svým dítětem hospitalizovaná jako doprovod. Pokud však chcete jít domů, i to je vaše právo a za dítětem můžete kdykoliv jako jeho zákonný zástupce přijít. Jediný důvod pro zásah lékařů bez souhlasu rodičů, je provádění neodkladné život zachraňující péče tzn. v případě, pokud by byl život dítěte bezprostředně ohrožen. Podrobnější informace můžete najít např. na webu právničky Věry Jedličkové.
Vyhrožování policií, ospodem či dokonce jejich zavolání do porodnice patří mezi porodnické násilí. Stejně jako překážky ze strany personálu, nebo pokusy o zabránění v odchodu, kladení podmínek, které musí žena či dítě splnit, například “Dítě musí přibírat Xg, abychom vás pustili,” apod.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
K tomu, aby kdokoliv, jakýkoliv zdravotník bez ohledu na titul, jakkoliv manipuloval s vaším tělem nebo provedl jakýkoliv zákrok, potřebuje váš informovaný souhlas. Ten můžete vyjádřit ústně nebo písemně. Abyste opravdu s něčím mohla informovaně souhlasit, dle zákona musíte dopředu dostat informace o účelu, povaze a předpokládaném přínosu zdravotního výkonu nebo služby, a také o důsledcích a následcích zdravotního výkonu, možných rizicích, alternativách, léčebném režimu a preventivních opatřeních. Máte také právo položit svému lékaři/zdravotníkovi doplňující otázky, na které vám odpoví.“Základní podmínkou platného informovaného souhlasu je jeho svoboda. Svoboda znamená, že vás nikdo nemůže nutit jej podepsat. Nikdo vám také nemůže nutit zdravotní služby, se kterými nesouhlasíte.” píše na svém webu právnička Věra Jedličková.
V případě, že si navrhovanou péči nepřejete, máte možnost ji odmítnout a podepsat negativní revers. Případně také vždy máte nárok na názor dalšího lékaře nebo porodní asistentky (v závislosti na dané situaci).
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Lékař může ukončit péči o pacienta pouze ve výjimečných případech, které jsou vypsané např. na webu ombudsmana pro zdraví. Váš nesouhlas s navrhovaným postupem péče do nich rozhodně nepatří.Péče o rodící ženu spadá do neodkladné zdravotní péče a proto není možné odmítnout ženu ošetřit jen proto, že její chování či rozhodování nějakým způsobem koliduje s představami zdravotníků. Lékař tedy nesmí například odmítnout pečovat o pacientku v průběhu jejího porodu.
Nejčastěji do tohoto typu porodnického násilí spadá například odmítnutí poskytnutí péče z důvodu nesouhlasu klientky s navrhovanou péčí, zákroky, vyšetřeními. Nebo z důvodu odmítnutí klientky podepsat informované souhlasy s některými zákroky ještě před porodem, nebo třeba po porodu doma, kdy je žena převezena do nemocnice z důvodu potřeby poskytnutí následné lékařské péče (například kvůli ošetření porodního poranění).
Lékař může odmítnout poskytnutí zdravotních služeb pacientovi jen v případě, že by jejich poskytnutí odporovalo jeho svědomí nebo náboženskému vyznání. V takovém případě je však povinen zajistit péči jiného lékaře.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Nedůstojné zacházení a emocionální násilí je také jednou z forem porodnického násilí. Patří sem celá škála chování, mimojiné právě zesměšňování, vysmívání se, znevažování názorů, hodnot či otázek, které žena klade či jejích přání a potřeb vztahujících se například k průběhu porodu.
Vždy máte právo na názor dalšího lékaře nebo porodní asistentky (v závislosti na dané situaci). Nebo si můžete změnit (registrujícího) lékaře. Rádi vám také poskytneme podporu a informace na naší lince Rodimvklidu.cz. Také si můžete vybrat jinou porodnici, ve které se rozhodnete porodit. Místo porodu je na vašem rozhodnutí.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Člověk má právo rozhodovat o svém těle a proto můžete kdykoliv svůj souhlas s jakýmkoliv zákrokem změnit, pokud tedy již daný zákrok (např. operace) nezačal nebo se nejedná o zákroky v rámci záchrany vašeho života. Zejména tehdy, když máte pocit, že vám vše nebylo řádně vysvětleno. Pokud byste potřebovala podporu, můžete si doma v klidu sepsat všechny otázky, probrat je kllidně s partnerem*kou, případně s dalšími blízkými. Můžete i někoho požádat, aby Vás do porodnice na další kontrolu doprovodil a byl vám tak oporou při vyšetřeních. Na doprovod máte nárok. Nemusíte se tedy bát dál se vašich ošetřujících zdravotníků ptát na všechno co Vás zajímá a svůj souhlas buďto potvrdit a nebo odvolat.
Podrobnější informace o informovaném souhlasu naleznete na webu aliance porodní asistence.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Rozhodně neměl! Vy jako zákonný zástupce musíte být nejen o všem informována a souhlasit s případnými vyšetřeními či zákroky. Případně samozřejmě také máte možnost cokoliv informovaně odmítnout.
Zároveň jako matka dítěte máte nárok být s ním u všech vyšetření. Matka a dítě tvoří neoddělitelnou jednotku a mělo by tak k nim být přistupováno. Oddělování matky od dítěte komplikuje nejen začátek jejich vztahu, ale také se promítá do kojení a narušuje mateřské kompetence. Matka i dítě zažívají při separaci stres, strach, obavy. Dítěti se tím komplikuje poporodní adaptace.
Pokud byste chtěla sepsat stížnost na chování zdravotníků v porodnici, můžete se obrátit na Ligu lidských práv.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Pokud zjistíte, že jste těhotná, měla byste přijít na potvrzení těhotenství za svým registrujícím gynekologem. To je gynekolog, ke kterému pravidelně chodíte na prohlídky - pokud k žádnému nechodíte, je potřeba se u nějakého zaregistrovat. K němu pak můžete chodit po celé těhotenství, v případě potřeby vás bude odesílat na specializovaná vyšetření. Tato péče je hrazena ze zdravotního pojištění, pokud ho máte.
Pokud máte zájem o péči porodní asistentky, můžete si vyhledat porodní asistentku například na mapě porodních asistentek. Péče porodní asistentky je odborná, respektující a citlivá. Není však v drtivé většině hrazena ze zdravotního pojištění a proto si musíte její péči zaplatit. Na pravidelných prohlídkách a případně doprovodu k porodu se pak individuálně domlouváte přímo s ní.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
U vašeho gynekologa může první prohlídka proběhnout od 6. do 10. týdne těhotenství (počítá se od prvního dne poslední menstruace). Těhotenskou poradnu je doporučeno navštěvovat každých 4-6 týdnů, poslední měsíc před porodem každý týden. Do 12. týdne těhotenství vám lékař vystaví těhotenskou průkazku a udělá laboratorní testy z krve a moči.
Mezi 11. a 14. týdnem můžete podstoupit prvotrimestrální screening vývojových vad, který se provádí ultrazvukovým vyšetřením v kombinaci se specializovaným vyšetřením krve.
Ve 20. týdnu těhotenství se provádí druhotrimestrální ultrazvukový screening. Tyto dva screeningy si pacientky hradí samy, mohou však v rámci bonusů požádat o zpětné proplacení u svých pojišťoven.
Mezi 24. - 28. týdnem těhotenství se provádí orální glukózový toleranční test (oGTT), který pomáhá diagnostikovat těhotenskou cukrovku.
Ve 30. týdnu se provádí velké ultrazvukové vyšetření, kde se zjišťuje poloha miminka, kolik má plodové vody, poslouchá se srdíčko a zjišťuje se uložení placenty.
Ve 40. týdnu se provádí Non-stress test (CTG nebo také KTG), kdy se pomocí dvou sond, které se připnou pásy na břicho, monitoruje srdeční aktivita miminka a aktivita dělohy, zpravidla trvá 20 minut.
Harmonogram péče v těhotenství podrobně najdete přímo v doporučených postupech České gynekologické společnosti. Doporučujeme se vždy před daným vyšetřením informovat, jak probíhá, jaké má vedlejší účinky, kdy bude znám výsledek a co by se dělo, kdyby vyšetření ukázalo, že něco není v pořádku. Žádné vyšetření není povinné!
Pokud jste v péči porodní asistentky, můžete chodit na pravidelné prohlídky k ní, nebo se můžete domluvit na pravidelné střídání prohlídek u ní a u vašeho gynekologa. Její péče probíhá obvykle u vás doma, nebo v její ambulanci.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Většina žen v České republice rodí v porodnici. Je vhodné se předem informovat jaké jsou vaše nejbližší porodnice a jakou péči poskytují. Můžete se podívat na jejich webové stránky a také zajít na prohlídku porodních sálů. S výběrem vám může pomoci také Průvodce porodnicemi.
Váš gynekolog vám kolem 36. týdne doporučí jít na registraci nebo tzv. check-in do porodnice dle vašeho výběru. V porodnici posoudí váš zdravotní stav a pokud je vše v pořádku, můžete dále docházet ke svému gynekologovi a do porodnice na kontrolu přijdete až v termínu porodu. Pokud hrozí nějaká rizika, budete dále sledována přímo v porodnici.
Již v těhotenství je také důležité myslet na výběr pediatra. Ideálně si najděte pediatra ve své lokalitě, ten by vám vždy měl poskytnout péči. Pediatra můžete najít na národním zdravotnickém informačním portálu. Je dobré se s ním už v těhotenství seznámit a domluvit se s ním na poskytování péče vašemu miminku. V porodnici pak budou chtít znát jeho jméno, adresu a telefonní číslo. Porodnice většinou doporučují kontaktovat pediatra do 48 hodin po propuštění z porodnice. Buď se domluvíte na prohlídce u lékaře, nebo přijde k vám domů.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Máte právo na přítomnost vámi zvolené osoby u porodu a je jen na vás, koho si tam přejte mít. Některé porodnice mohou limitovat počet osob u porodu. Nicméně můžete tam vždy mít jednu blízkou osobu (typicky otce dítěte, nebo jinou blízkou osobu) a také máte právo přizvat konzultanta, což je zdravotník, nejčastěji to může být vaše vybraná porodní asistentka.
Pokud potřebujete dulu nebo překladatele, porodnice by vám to měla umožnit, ale doporučujeme vše předem zkonzultovat se zdravotníky v porodnici.
Za doprovod k porodu si porodnice nesmí účtovat žádné peníze.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Co si s sebou vzít do porodnice většinou specificky uvádí porodnice na svých webech. Důležité jsou však dokumenty, které vždy musíte mít s sebou: těhotenskou průkazku, pokud máte z těhotenství lékařské zprávy z různých vyšetření, vemte je také s sebou, zvlášť se mohou hodit laboratorní hodnoty nebo doklad o vaší krevní skupině. , kartičku zdravotní pojišťovny nebo jiný doklad, pokud jste pojištěná, občanský průkaz nebo cestovní pas, oddací a rodný list. Dále také prohlášení o výběru křestního jména, ale formát se může lišit dle porodnice.Pokud nejste svoji, tak je potřeba souhlasné prohlášení rodičů o otcovství, které vám vystaví matriční úřad. Tento dokument musíte mít, pokud chcete aby byl otec dítěte zapsán v rodném listě a dítě mělo jeho příjmení.
Dopředu si také můžete napsat svůj porodní plán, ideálně ho zkonzultovat na kontrole již před porodem a stejně tak se předem informovat o vyplnění informovaných souhlasů, které můžete před porodem potřebovat. Jak sepsat porodní plán se můžete inspirovat třeba na webu porodní asistentky.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
Pokud potřebujete pomoci například s otázkou zdravotního pojištění, bydlení, sociálních dávek (neschopenka, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovská) nebo podmínkách v práci, můžete se obrátit na Sdružení pro integraci a migraci. Poskytují také bezplatné právní poradenství (např. pokud s vámi není v zaměstnání zacházeno podle vašich práv) a můžete využít i terapeutické služby. Neváhejte se na ně obrátit telefonicky či emailem a informovat se o vašich možnostech.
Podrobnější informace o sociálních dávkách v těhotenství pro cizinky najdete také na webu Centra pro integraci cizinců. I na ně se v případě potřeby můžete obrátit.
Průvodce pro těhotné cizinky najdete také na webu Aperio, kteří také poskytují zároveň poradenství v sociálních a právních otázkách.
Otázky ohledně těhotenství, porodu a mateřství může také zasílat do poradny Rodím v klidu (rodimvklidu.cz/poradna), můžete zavolat na telefonickou linku nebo využít instagramový profil @rodim_v_klidu.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.
V těhotenství mohou nastat situace, které nemají dobrý průběh pro vás nebo vaše miminko. Může se jednat o špatné výsledky screeningu, zamlklé těhotenství nebo potrat, nejhůře až úmrtí miminka. Váš gynekolog bude nejspíš první, který vám zprávu oznámí. Pokud k němu nemáte důvěru, máte právo na druhý názor jiného lékaře.
Pokud potřebujete znát k vašemu stavu více informací, neváhejte se obrátit na porodní asistentky. Buď si najděte nějakou ve svém okolí nebo zavolejte na naší linku Rodím v klidu. Poskytneme vám srozumitelně odborné informace, pomůžeme vám se zorientovat v tématu a zároveň vás vyslechneme a podpoříme.
Pokud byste v takové situaci potřebovala poradit ohledně sociálních či právních otázek, obraťte se na organizace v otázce č. 8.Pokud si procházíte ztrátou dítěte, pak je tu přímo organizace Dítě v srdci, která vám poskytne podporu a všechny potřebné informace. Neváhejte se na ně v takovém případě obrátit.
Texty byly vypracovány v rámci projektu "Rodím v klidu – dostupná a respektující péče jako prevence porodnického násilí" podpořeného z programu Úřadu vlády ČR: GE - Podpora veřejně prospěšných aktivit v oblasti rovnosti žen a mužů, identifikační číslo projektu GE220027 a projektu "Rodím v klidu bez násilí", podpořeného grantem z Norských fondů, identifikační číslo projektu LP-HRMGSC-004.