КОНСУЛЬТАЦИИ АКУШЕРОК

Безопасное место для ответов на ваши вопросы о беременности, родах и послеродовом периоде.

Наши консультации бесплатны и анонимны, для получения дополнительной информации прочитайте правила консультирования или ознакомьтесь с самыми часто задаваемыми вопросами и ответами.

В архиве ответов на вопросы можно искать по теме или ключевому слову.

Если вам все еще неясно, воспользуйтесь формой, чтобы задать свой вопрос.

Вы также можете нам позвонить!

Каждую пятницу с 15 до 18 часов для вас работают акушерки нашей команды.

Мы оказываем поддержку по телефону на чешском и английском языках.

Звоните:
+420 228 229 143
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TeMA
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Zmírnění bolesti při pohybech dítěte

Dobrý den, jsem už zoufalá - jsem momentálně 41 plus 1 a poslední 3-4 týdny trpím pohyby miminka už daleko více než obvykle. Pohyby mi způsobují bolest, frustraci. Někdy trvají i 2-3 hodiny v kuse, děťátko je velmi aktivní. Jsem prvorodička, věk 35. Můžete mi, prosím, poradit, jak si ulevit? Když chodím a pohybuji se, je to relativně dobré, ale už měsíc mě nenechá sednout si...Co mu může vadit? Hlavičkou dolů je od 6. měsíce.

Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den, Marie.

Jste 41 týdnů těhotná a ptáte se jak si ulevit, když je miminko aktivní. Pohyby vnímáte i několik hodin v kuse a způsobují Vám bolest a frustraci.

Rozumím tomu, že už je to pro Vás ke konci těhotenství náročné. Píšete, že Vám pomáhá pohyb a nevydržíte sedět. Chápu, že ale potřebujete i odpočívat. Zkuste najít nějakou polohu v sedě, která by miminku vadila méně. Nepodsazujte pánev, seďte s rovnými zády, při dýchání povolte hrudník do všech stran. Zkuste si sednout na nafouknutý míč nebo na židli čelem k opěradlu. Nebo zkuste odpočívat v leže na boku a vypodložit se polštáři.

Pokud by se Vám podařilo ještě na rychlo najít porodní asistentku nebo fyzioterapeutku, můžete si zajít na osobní konzultaci a nechat si poradit s držením těla. 

Přeji Vám hezký porod a brzkou úlevu

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Injekce na vyvolani porodu

Dobry den, Zhruba pred triceti lety se podavala trojkombinace injekci na vyvolani porodu. Pouziva se to stale nebo z nejakeho duvodu ne? Dekuji

Indukce
30.5.24

Dobrý den Jolano,

před třiceti lety jsem osobně o podávaných lécích k vyvolání porodu neměla přehled. Dnes o žádné injekční trojkombinaci k vyvolání porodu nevím. Pokud Vás zajímá vyvolání porodu medikamenty, ptejte se na možnosti lékaře. K vyvolání pomocí léků je třeba dobrý důvod, souhlas ženy a dá se dnes řešit šetrně a individuálně.

Hezký den

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Těhotenství

Zdravím, trošku se rozepíšu, tak se omlouvám a zárověň děkuji, kdo to dočte, až do konce. Plánovala jsem operaci na zmenšení žaludku. 20.9. 2023 ( středa ) - jsem měla vyšetření sono břicha, kde mi doktor řekl, že tam něco vidí.. že sice není gynekolog ale odhaduje těhotenství cca 3 týden. Ještě ten den jsem si dělala těhotenský test, kde vyšla viditelná čárka. Hned další týden 25.9. 2023 ( pondělí ) - jsem byla na gynekologii, kde mi to doktorka potvrdila a řekla, že jsem cca v 5 týdnu.. naměřila CRL 3,71. Jde o to, že jsem 16.9 2023 ( sobota) měla nechráněný pohlavní styk. Na 1 trimestrálním screeningu ( 12. týden ), mi řekl pan doktor, že vidí chlapečka a termín porodu mi stanovili na 13.5. 2024. Je možné, že by se spletli o pár týdnů a těhotenství by bylo z toho 16.9.? Na té první návštěvě se mě ptala na poslední menstruaci, nahlásila jsem, že poslední byla 2.8 - 6.8 ale tím si vůbec nejsem jistá, vlastně ani nějakou ovulaci jsem tolik neřešila.. podle čeho oni se vlastně řídí?

Početí
Těhotenství
30.5.24

Dobrý den Sue,

děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete, že nemáte jasno v termínu početí a termín porodu máte stanovený dle ultrazvuku na 13. 5. 2024. Menstruaci ani ovulaci jste přesně nesledovala a na těhotenství se přišlo na předoperačním vyšetření 20. 9. Těhotenství Vám potvrdila gynekoložka 25. 9. 2023 s tím že jde o přibližně 5 týden těhotenství. Ptáte se, zda je možné, že jste otěhotněla 16. 9 a podle čeho se termín porodu vypočítává.

Termín porodu (TP) můžeme vypočítat podle prvního dne poslední menstruace. K takovému datu se připočte 40 týdnů (280 dní). Tento výpočet kalkuluje s pravidelným cyklem 28 dní a předpokládá otěhotnění v době ovulace 14 den cyklu. Některé ženy ale mají cyklus jinak dlouhý nebo nepravidelný. Pokud žena ví datum početí, lze termín vypočítat tak, že k datu početí přičteme 265 dní.

Pomocí Naegeleho pravidla se TP vypočítá tak, že k prvnímu dni poslední menstruace přičteme 7 dní a odečteme 3 měsíce. Pokud si s termínem poslední menstruace ani s termínem početí nejste jistá, je možné termín porodu stanovit podle ultrazvuku (UZ). Čím dříve se stanoví, tím je přesnější.

Tedy vždy je možná nějaká odchylka v řádu pár dní. Předpokládaný datum porodu je tedy +/- 14 dní od stanoveného data TP.

Váš termín 13. 5. 2024 by vycházel na 7. 8. jako první den poslední menstruace a předpokládá početí kolem 21. 8. 2023. To znamená, že pokud byla menstruace 2.8 mohlo dojít k nepřesnému zapamatování data nebo k delší fázi v cyklu a pozdější ovulaci. Na UZ lze zobrazit gestační váček zhruba od 5 týdne těhotenství (tedy předpoklad je, že jste otěhotněla před 3 a více týdny). Oplodněné vajíčko by lékař na UZ nezobrazil. Testy citlivé na hCG v moči mohou vyjít pozitivně již 9. den po oplodnění. Ale že by lékař zachytil těhotenství 4 dny po oplodnění na UZ a stanovil ho mylně na 5 týden těhotenství (3 týdny od oplodnění) je velmi nepravděpodobné.

Přeji Vám pohodové těhotenství a pokud byste měla další otázky můžete nám i zavolat.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Šířka jizvy vbac

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: cca půl rokupo akutní sekci jsem podstoupila resuturu (cílem minimalizovat bolest, krvácenía možnost budoucího vbac). Nerozumím pokaždé jiným údajům týkající se rmt xšířky jizvy (?) 1. Pře resuturou UPMD vzdálenost jizvy

a dolní branka 20 mm, RMT 4,3 mm 1. Rovněž před resuturou –expertní ultrazvuk Apolinář šíře hysteretomie 10mm 2.kontrola po resuture RMT6,5 mm 3. kontrola o půl roku později - šíře stěny v místě jizvy 6 mm. Jaký je rozdíl mezi RMT a šíří hysteretomie? Čísla se pokaždé výrazně liší. Predpokladam, že nyní cca 7 měsíců po operaci se sice jizva může hojit, ale ne tenčit nebo naopak ,,narůstat,,Předem děkuji

Obecné
30.5.24

Dobrý den Martino,

děkujeme za Váš dotaz.

Píšete, že jste po akutním císařském řezu a došlo u Vás k resutuře operační rány, Nerozumíte hodnotám, které se vztahují k jizvě na děloze. Ptáte se na jejich význam.

Ultrazvukové hodnocení kvality hojení jizvy není v kompetenci porodní asistentky. Jedná se o výhradně lékařský úkon a proto by Vám měl Váš ošetřující lékař vše důkladně vysvětlit. Proto bych Vám poradila, abyste se domlouvala se svým ošetřujícím lékařem, vše s ním podrobně probrala a kladla doplňující dotazy.

 

Přeji Vám, abyste našla odpovědi, které hledáte.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Váha miminka a císařský řez

Dobrý den, chtěla bych se Vás prosím zeptat, jsem poprvétěhotná, momentálně 36+4, a od začátku mám více plodové vody a těhotenskou cukrovku, kterou tedy zvládám, jelikož už měvyřadili z diabetologie. Od malička mám levou ledvinu níže, než by mělabýt, doktorka se přiklání k tomu, že je to možný důvod, proč mámpolyhydramnion. Byla jsem na kontrole a bylo mi řečeno že pokud se do 38tt samanerozrodím, budou mi porod vyvolávat, jelikož mě nenechají přenášet a porod bybyl nejlepší císařem, jelikož v tomto týdnu má miminko 3220 G, což kdyžjsem četla tak je normální váha, ale podle doktorky je to strašně extrémní váha.Na důvod mi paní doktorka řekla, že jsem malá a myslí si, že bych porodnezvládla. Měřím 154 cm a vážím 55 kg. Příští týden jdu do jiné nemocnice, kdese nechám znovu vyšetřit a poradit od jiné p.doktorky, ale myslíte že je důvodmalé výšky císařský řez? A že má miminko velkou váhu nebo že by do doby porodumohl přibrat nějak extrémně? Moc děkuji předem za odpověď, Jelínková

Císařský řez
Porod
30.5.24

Dobrý den Adélo,

děkujeme za Váš dotaz.

Píšete, že jste v 37.týdnu těhotenství, máte velké množství plodové vody a v těhotenství jste řešila diabetes. Na kontrole Vám lékařka sdělila, že by bylo lepší porodit před termínem porodu císařským řezem a to proto, že by mohlo být miminko větší a domnívá se, že nezvládnete vaginálně porodit z důvodu Vaší výšky. Ptáte se, jestli je Vaše výška  a váhový odhad dítěte důvodem k císařskému řezu.

Je velmi dobře, že se chystáte konzultovat Váš stav is jiným lékařem a hledáte názor i jiného odborníka. Je to jedna z věcí, kterou bych Vám též doporučila. Je velmi dobré najít porodnici s kvalitními perinatology (lékaři zabývající se těhotenstvím), kteří denně pracují s rodičkami a těhotnými a mohou tak mít zcela odlišný názor, nežli registrující gynekolog.

Výška ženy není indikací k císařskému řezu. Indikací však může být tzv. kefalopelvický nepoměr, kdy se měří pomocí ultrazvuku průměr pánevního vchodu ženy a průměr hlavičky miminka. Pokud je hlavička větší, není pak velká šance na vaginální porod, nicméně konečné rozhodnutí je na Vás.

K indukci porodu-k jeho vyvolání- by mohli lékaři chtít přistoupit kvůli většímu váhovému odhadu v souvislosti s výskytem diabetu.

Závěrem bych jen zmínila, že váhový odhad může mít odchylku měření až 500 g.

Z uvedených věcí, které jste v dotazu uvedla, není ,dle mého názoru, žádný důvod proč porod ukončit císařským řezem.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Plodová voda

 Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně množství plodové vody. Nyní jsem 38+5 - včera mi byl proveden ultrazvuk kde zjištěn oligo až anhydramnion. V 35+4 jsem měla plodové vody přiměřeně. Od té doby jsem dost ve stresu, jak tam může miminko skoro bez vody být. Doktorka mi při vaginálním vyšetření řekla, že vak blan cítí a nemám se ničeho bát. Kontrola za týden a bez ultrazvuku. Je možné, že konci už plod skoro žádnou vodu nemá? Nechci plašit, ale zároveň se doopravdy bojím. Děkuji za odpověď

Plodová voda
30.5.24

Dobrý den Lenko,

jste ve 39. týdnu těhotenství. Na ultrazvuku Vám zjistili malé množství plodové vody, doktorka Vám řekla, že se nemáte čeho bát, že vak blan je zachován. Vy jste ve stresu, zajímá Vás, jak tam může být miminko skoro bez vody.

Při každé těhotenské kontrole by měla porodní asistentka popřípadě lékař hodnotit Váš stav a stav Vašeho miminka. U miminka se hodnotí nejen množství plodové vody, ale i velikost, pohyby, srdeční ozvy, poloha a naléhání. Množství plodové vody se spíš odhaduje, nedá se přesně změřit. Také se může měnit. Ke konci těhotenství přirozeně ubývá. Pokud Vás doktorka pustila domů s tím, že nemáte mít obavy, předpokládám, že veškerá ostatní vyšetření byla v pořádku. Nejlépe sobě a tím i Vašemu miminku pomůžete, když budete odpočívat vleže a dostatečně pít. Dobře jezte, choďte na čerstvý vzduch.

Pokud byste chtěla, zavolejte na naší telefonní linku. Můžete si přímo promluvit s porodní asistentkou.

Přeji ať je Vám i Vašemu miminku dobře.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet

Očkování proti černému kašli

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je opravdu bezpečné nechat se očkovat proti černému kašli v těhotenství? Jsem na začátku 3. Trimestru a zvažuji to. Těhotenství probíhá bez potíží a mám strach, že očkováním bych mohla něco pokazit. Nechci ale nic pokazit tím, že se očkovat nenechám. Opravdu velmi váhám, zároveň nikdo v mém okolí v těhotenství očkovaný nebyl a žádné problémy miminko nemělo. V hlavě mám ale "co kdyby"? Kde mám hledat ověřené informace nebo studie o tom, co by se mohlo pokazit, jak by to mohlo miminku ublížit? Děkuji moc za radu, Lenka

Těhotenství
Očkování
30.5.24

Dobrý den Lenko,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Jste na začátku třetího trimestru a zvažujete možnost očkovat se proti černému kašli. Zajímáte se o to, kde najít ověřené informace o vhodnosti očkování těhotných.

V současné době se doporučuje očkovat těhotné ženy zejména proti chřipce (v chřipkové sezóně, resp. před jejím začátkem) a proti černému kašli. Tato skutečnost vychází z doporučení expertních skupin a odborných společností, včetně České vakcinologické společnosti. Víc informací najdete v tomto odkaze.

Přínos očkování těhotných žen obecně převažuje potenciální rizika v případě infekce a onemocnění. Přenos mateřských protilátek je zahájen přibližně za dva týdny po očkování těhotné ženy. Nejlepší načasování pro očkování v těhotenství s ohledem na maximální přenos protilátek je během třetího trimestru a nejpozději dva týdny před očekávaným porodem. Více zde

Doporučení pro očkování těhotných žen proti černému kašli vydala Národní imunizační komise (NIKO) při Ministerstvu zdravotnictví České republiky v prosinci 2015. V tomto odkaze najdete další informace.  

Také dodržujte hygienu rukou a zbytečně nevyhledávejte přelidněná místa, např. plesy, MHD, atp. Konzultovat a hledat další informace můžete také společně s gynekologem a nebo praktickým lékařem. Jestli zvolíte očkování nebo ne je jen na Vás. Přeji Vám hezkou poslední třetinu těhotenství. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet

Tvrdnutí břicha, zkrácený čípek a diletace ledvin 2. stupně

 Dobrý den, jsem 24tt a jsem momentálně hospitalizovaná kvůli tvrdnutí břicha a zkracenemu čípku (doktoři říkali hodnotu 26 - nevím co to znamená). První tři dny jsem dostávala kapačku s magneskem, ted už jen v prášku, Tvrdnutí mám stále. Je určitě víc než 10x za den a často dlouhotrvající, někdy postačí změnit polohu, jindy je tvrdé klidně celé dopoledne. V nemocnici mi udělali vaginální vyšetření, všechny stěry na infekce jsou negativní, moč v pořádku. Také mi dělali sono ledvin a zjistili diletaci 2. stupně. Po kapačkách magneska dostávám akorát prášky (magnesko, železo a něco na ledviny) a na večer čípek s progesteronem. Každé ráno mi při vizitě sahají na břicho a vždy je ráno měkké a tak mě po 6 dnech hospitalizace chtějí zitra pustit domů. Otázka zní, co můžu doma dělat proto, aby se nerozjel předčasný porod? To časté tvrdnutí a zkrácený čípek mě děsí, ale v nemocnici říkají, že je to v pohodě, ale má gynekoložka, která mě poslala k hospitalizaci si to úplně nemyslí, spíš je z toho taky vyděšená, abych ještě neporodila. Doma budu samozřejmě dodržovat klidový režim, ale je něco, čím můžu ovlivnit ono tvrdnutí břicha? Nejhorší to bývá večer, to mě i břicho hrozně táhne jakoby dolů, hlavně ve stoje. Kvůli ledvinám se budu objednávat na urologii a tam už se o mě mají prý postarat z hlediska té diletace. Ani pořádně nevím, co přesně tenhle můj zdravotní stav znamená, jestli mi opravdu hrozí, že každou chvíli můžu porodit nebo co se děje a jak vážné to je. Z mé doktorky mám pocit, že je to hodně vážně a měla bych jenom ležet a ideálně v nemocnici, z nemocnice mám zase pocit, že to není tak dramatické a v klidu můžu být doma, klidně si chodit na prochazky a jenom si chodit na kontroly na urologii a ke své doktorce. Musím tedy pouze ležet, nebo můžu aspoň na ty procházky? Už mě i hrozně bolí záda (říkali, že to může být i kvůli těm ledvinám) a ráda bych se šla aspoň trochu projít, protáhnout ty záda, zároveň mám strach, že je to se mnou vážné a musím jenom ležet... Samozřejmě budu dělat všechno proto, abych miminko donosila, jenom nevím, co mám dělat a doktoři se neshodují... moc prosím o váš názor na můj stav a co byste mi doporučili.

Těhotenství
30.5.24

Dobrý den Kláro,

těší mě, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že jste hospitalizovaná ve 24. týdnu těhotenství kvůli tvrdnutí břicha a zkrácenému děložnímu čípku. Znepokojuje Vás nesoulad informací od gynekoložky a od lékařů v nemocnici. Gynekoložka vidí Váš stav naléhavěji než porodníci v nemocnici. Budou Vás propouštět a nevíte, jakými radami se řídit. Ptáte se, co můžete doma dělat proto, aby se nerozjel předčasný porod a čím můžete ovlivnit ono tvrdnutí břicha. Jestli můžete na procházky nebo pouze ležet.

Ve druhé polovině těhotenství se často stává, že břicho tvrdne. Děložní sval začíná trénovat na porod. Tvrdnutí břicha se může objevit např. po námaze nebo po větších pohybech plodu. Je to nepříjemné ale nemělo by to být bolestivé. Ke zmírnění tvrdnutí břicha se doporučuje terapie magnéziem a klidový režim. Hořčík můžete také přijímat ve stravě. Například hořká čokoláda, banány, semínka, oříšky a listová zelenina obsahují hodně hořčíku. Můžete také pít minerální vody. 

Co se týče zkracování děložního čípku, jeho délka se měří vaginální ultrazvukovou sondou. Mezi 20.–30. týdnem by měla být délka děložního čípku stabilní – alespoň 25 mm. Zkrácení děložního čípku pod 25 mm před 30. týdnem s sebou nese vyšší riziko předčasného porodu před 33. týdnem a je prokázáno, že podání progesteronu ve formě tablet/gelu toto riziko snižuje. Za hranicí 30. týdne se děložní hrdlo zkracuje přirozeně, ale u každé těhotné jinak. V tomto článku se dozvíte více. Vám tedy pravděpodobně naměřili 26 mm. 

Myslím si, že se můžete řídit radami od lékařů v nemocnici. Pokud jste ještě hospitalizovaná, neváhejte se zeptat na vše, co Vás zajímá. Svěřte se jim se svými obavami. Provedly se různá laboratorní vyšetření a dilataci ledvin budete řešit s urologem. Ležet celé dny v posteli je určitě náročné, jak píšete, záda pak trpí. Na druhou stranu chápu, že nechcete nic podcenit. Můžete se řídit podle svého aktuálního stavu. Pokud se tvrdnutí ozve, tak odpočívejte, pokud se budete cítit lépe, tak můžete zvolit malou procházku, protáhnutí. Vliv gravitace ve stoje či na procházce můžete zmírnit podvázáním bříška rebozem nebo delším šátkem. Myslete také na svou psychickou pohodu. Chvíle odpočinku si můžete zpříjemnit četbou, psaním, kreslením nebo poslechem relaxační hudby. Přeji, ať se Vám i miminku vede co nejlépe. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet

Poloha miminka

Dobrý den, mám 6 denní dcerku a při propouštění z porodnic mi řekli , ať miminko pokládám na spaní na záda z důvodu prevence SiDS, to tak dělám , ale po chvilce se miminko přetočí na levý bok. Spí pokaždé v této poloze. V postýlce nemáme žádné mantinely, polštářky.. mám se nějak z této polohy znepokojovat? Myslela jsem, že miminka se umí přetočit na bok, až později. Děkuji

Šestinedělí
30.5.24

Dobrý den Jájo,

ptáte se, zda se máte znepokojovat tím, že se vám miminko přetáčí během spánku na bok. V porodnici vám doporučili pokládat miminko na záda, jako prevenci syndromu náhlého úmrtí kojence.

SIDS (sudden infant death syndrom) syndrom náhlého úmrtí kojence je neočekávané úmrtí kojence, jehož příčina se nepodaří zjistit. V ČR se uvádí výskyt asi 0,2 na 1000 živě narozených dětí. Jako prevence se doporučuje pokládat miminko na záda, nepokládat do postýlky žádné polštářky ani plyšáky a v místnosti, kde miminko spí nekouřit. Zvýšené riziko se pojí s kouřením v těhotenství. Riziko SIDS snižuje kojení.

Pokud položíte miminko na záda a ono se samo překulí do polohy na boku, těžko s tím něco uděláte. Každé miminko je jiné. Pokud se vaše miminko přetáčí během spánku samo, tak si třeba zkrátka už umí najít pro sebe pohodlnou polohu. Pokud se přetáčí vždy jen na levý bok, možná má nějaký problém a hledá si úlevu. Můžete zkusit navštívit fyzioterapeuta nebo kraniosakrální terapii, kde pracují i s novorozenci.

Přeji vám klidné šestinedělí bez obav

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Pilulka po

Dobry den, mela jsem nechraneny sex a vzala si pilulku po. Bohuzel hned ten samy den se nam stala s pritelem nehoda. Mohu si koupit dalsi pilulku (vim, ze to neni pro telo zdrave) nebo stale funguje ta prvni? Moc dekuju, Z

Antikoncepce
30.5.24

Dobrý den Zuzano,

píšete, že jste po nechráněném sexu užila postkoitální hormonální antikoncepci (tzv. pilulku po). Ten samý den, co jste tbl. užila se nechráněný styk opakoval. Ptáte se, zda se můžete spolehnout na účinek již užité tablety. 

Tzv. “pilulek po” je víc druhů. Nepíšete, jakou účinnou látku jste užila. Pokud by u vás zrovna probíhala ovulace nebo máte těsně před a těhotenství si nyní opravdu nepřejete, byla by větší jistota užít nouzovou antikoncepci znovu. Levonorgestrel by v době ovulace byl neúčinný. EllaOne s účinnou látkou ulipristal se může užít až 5 dní po nechráněném styku a je efektivní i pokud ovulace proběhla. Nedoporučuje se užívat současné podávání přípravků s levonorgestrelem a ulipristalem. S odstupem v řádu dnů by možná bylo vhodnější (kvli nežádoucím účinkům) užít jinou účinnou látku. Poraďte se s lékárníkem nebo lékařem.

Každopádně i jedna pilulka dá tělu zabrat. Je možné, že vám na nějakou dobu rozhodí cyklus. V případě dvou je to velký nápor na ledviny, játra a zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin. Pokud kouříte, máte vyšší věk, jste po úrazu nebo operaci, máte Leidenskou mutaci nebo jiné riziko tvorby krevních sraženin, určitě užití další tablety konzultujte s lékařem. Dále se užití jednorázové antikoncepce nedoporučuje ženám s poruchou jater, vážným astmatem a ženám, které v minulosti prodělaly zánět vejcovodů nebo mimoděložní těhotenství.

Obecné doporučení po užití nouzové antikoncepce je další 3 týdny používat nějakou formu bariérové antikoncepce. Kondom nebo pesar se spermicidním gelem. A po 3 týdnech si udělat těhotenský test. Pokud se těhotenství vyloučí, je dobré zvážit nějakou formu hormonální nebo nehormonální antikoncepce i do budoucna.

Samozřejmě by to mělo být o zodpovědnosti obou partnerů a možnosti další formy antikoncepce lze probrat společně s partnerem. Ale následky selhání antikoncepce odnese v podobě nežádoucích účinků jednorázové nouzové tabletky jen žena. Na možnosti antikoncepčních metod se ptejte svého gynekologa nebo i porodní asistentky či lékárníka. Zvolte nejvhodnější formu hlavně podle sebe.

Přeji vám pevné zdraví

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet
 

СЛЕДИТЕ ЗА НАМИ В СОЦСЕТЯХ