КОНСУЛЬТАЦИИ АКУШЕРОК

Безопасное место для ответов на ваши вопросы о беременности, родах и послеродовом периоде.

Наши консультации бесплатны и анонимны, для получения дополнительной информации прочитайте правила консультирования или ознакомьтесь с самыми часто задаваемыми вопросами и ответами.

В архиве ответов на вопросы можно искать по теме или ключевому слову.

Если вам все еще неясно, воспользуйтесь формой, чтобы задать свой вопрос.

Вы также можете нам позвонить!

Каждую пятницу с 15 до 18 часов для вас работают акушерки нашей команды.

Мы оказываем поддержку по телефону на чешском и английском языках.

Звоните:
+420 228 229 143
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TeMA
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Zkraceny cipek & pohyb

Dobry deň, som v 27. týždni a doktorka mi nariadila kľudový režim pretože mi namerala skrátený krčok maternice (2,3cm). Dostala som Utrogestan (2 tablety večer) a magnézium a postrašila ma, že ak sa krčok skráti pod 2cm, bude ma musieť poslať na hospitalizáciu do pôrodnice. Vraj mám ležať a nič nerobiť a o týždeň pôjdem na ďalšie vyšetrenie. Na predošlom vyšetrení v 21. týždni bolo všetko v poriadku a brucho mi zatiaľ tvrdlo (resp. akoby ťahalo zospodu, neviem či je to to isté) len pri dlhších prechádzkach alebo pri únave. Na to mi pomáhalo trochu si ho podviazať. Inak sa cítim dobre, len sa rýchlo unavím. Doteraz som chodila okrem prechádzok pravidelne na fyzioterapiu a plávať. Rada by som sa spýtala nakoľko je situácia kritická a či je skutočne nutné celý čas ležať alebo si môžem nejakým spôsobom aj jemne zacvičiť alebo sa ponaťahovať. Z ležania ma veľmi bolí chrbát, kĺby aj kríže a neviem či to takto dlhodobo vydržím. Zároveň sa ale bojím, aby som to nejako nezhoršila. Ak je možné trochu sa hýbať, aký typ pohybu/cvičenia je ešte ok? A nakoľko je gravitácia naozaj problém? Ďakujem, Lucia

předčasný porod
Těhotenství
30.5.24

Dobrý den,

píšete, že jste ve 27 týdnu těhotenství a máte dodržovat klidový režim, protože vám lékařka naměřila délku čípku 23mm. Užíváte Utrogestan a magnézium. Byla jste zvyklá na aktivní pohyb, který vám dělal dobře. Ptáte se jaký pohyb je ještě v pořádku a jaký už ne.

Zkracování děložního hrdla může a nemusí být projevem blížícího se předčasného porodu. Děložní hrdlo se měří ultrazvukem a takové měření nemusí být přesné. Mezi 20. a 30 týdnem těhotenství by měla být délka hrdla více než 25mm. (Po 30.tt už se neměří, zkracuje se přirozeně). Pokud je čípek kratší, je riziko předčasného porodu o něco větší než u žen s čípkem nad 25mm. Toto riziko se ale snižuje podáváním progesteronu (Utrogestan, který si večer zavádíte). Pokud těhotná žena nemá další projevy blížícího se porodu (kontrakce, odteklou plodovou vodu, krvácení), řeší se tyto stavy ambulantně. Porod v tomto týdnu těhotenství by mohl být rychlý. Ale pokud máte jen zkrácený čípek a užíváte utrogestan, tak to riziko předčasného porodu není tak velké, abyste musela být hospitalizovaná. Podrobněji např. zde.

Klidový režim je tedy na místě. Ale neznamená to, že musíte jen ležet a nesmíte se ani protáhnout. Míru pohybu si musíte určit sama. Určite používejte dál šátek na břicho, pokud jste aktivní, když vám to dělá dobře. Odpočívejte, dopřejte si zdravou a pestrou stravu a volte pohyb, který nezatěžuje pánevní dno. Klidový režim sám o sobě riziko předčasného porodu nesnižuje. Na snížení rizika užíváte léky. Většina žen s podobnými obtížemi, jaké máte teď vy, rodí v termínu porodu.

Přeji vám ať je to i váš případ a miminko donosíte do termínu

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Placenta nízce nasedající

Dobrý den, včera jsem byla na druhém ultrazvuku a paní doktorka mi do papíru napsala placenta na ZS t.č. nízce nasedající a dal mi k tomu nic neřekla. Nedala mi žádné omezení, nic a já nevím co to znamená, jestli bych se měla nějak víc šetřit nebo jestli můžu fungovat v rámci možností "normálně". Ráda chodím na procházky, tak jestli to není nějak nebezpečne? Nemám žádný problémy, žádný křeče, špinění nebo krvácení. Předem děkuji

Těhotenství
30.5.24

Dobrý den paní Nováková,

píšete, že vám lékařka napsala do těhotenské průkazky, že máte placentu na zadní stěně dělohy, toho času nízce nasedající. Nic vám nevysvětlila a vy si teď nejste jistá, zda se nemáte nějak více šetřit. Potíže nemáte, nekrvácíte, nešpiníte. 

Neuvádíte, v jakém jste týdnu těhotenství. Lékařka do průkazky nezapsala přesnou vzdálenost přesahu přes vnitřní branku a ani vám nedala žádná doporučení ohledně aktivity. Tedy předpokládám, že jste ve fázi těhotenství, kdy tento stav nevadí. Kolem 20tt zabírá placenta velkou část dělohy a často zasahuje i do dolního děložního segmentu. Jak miminko roste a děloha se zvětšuje, tak se zpravidla i placenta vytáhne výš. Ke konci těhotenství už by do spodní části dělohy zasahovat neměla. Pokud ano, pak je třeba být na sebe opatrnější a při náznaku špinění nebo krvácení vyrazit do porodnice.

Lékařka vás možná jen nechtěla znepokojovat, ale samozřejmě by vám měla vše v poradně vysvětlit. Pokud s vámi nedostatečně komunikuje, ptejte se sama. Máte plné právo, být o zdravotním stavu sebe i svého miminka, dostatečně informovaná.

Přeji vám spokojené těhotenství a užívejte si procházky

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Jak poznám, jestli jsem neublížila miminku nebo svému tělu ve 3. trimestru??

Dobrý večer, prosím prosím, mohla bych Vás poprosit o názor? Nechci plašit, ale jsem poprvé těhotná a mám strach, jestli se něco neděje. Jsem nyní ve 30tt. Už skoro 14 dní mi přijde, že mám "oteklou" pochvu a občas mě v ní zabolí, ale né jako v prvním trimestru, kdy byla bolest spíše "píchavá", nyní to bolí jako by byla pochva "namožená" a ta bolest se nyní čím dál tím víc objevuje hlavně při konkrétních pohybech (například při zvedání se z postele, nebo při chůzi v kombinaci s plnějším močovým měchýřem).. A nyní se to ještě trochu zhoršilo, neboť je to trochu častější a přidala se k tomu bolest podobného "namoženého" charakteru v podbřišku. Bohužel si ale myslím, že za to zhoršení si můžu sama. Neboť mám už týden kašel a tak asi to břicho více tím kašláním namáhám a ještě k tomu jsme včera stěhovali skříně, a i když jsem byla opatrná a šetřila jsem se více než obvykle, občas jsem prostě taky nějaká ta prkna zvedla a posunula. Ta bolest všeobecně není tak hrozná, že bych z toho brečela, ale celé těhotenství mám naprosto bezproblémové a "bezpříznakové", tak teď vnímám ten rozdíl, že se něco prostě děje. Mám nějak plašit, jestli je miminko v pohodě? Nebo jestli jsem si nezadělala na nějaký zdravotní problém s mým tělem (např. pánevním dnem)? Nebo je to nějak normální? Jak bych prosím poznala, kdyby bylo něco vážně špatně? Výtoky žádné nemám a pohyby miminka také pořád cítím. Na kontrolu k lékařce jdu za 14 dní. Mám jít dříve, nebo není čeho se bát?

Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Sáro,

píšete, že jste poprvé těhotná ve 30 tt. Dva týdny máte pocit otoku v pochvě a pobolívá vás podbřišek. Máte kašel a pomáhal jste se stěhováním skříní. Těhotenství bylo dosud bez potíží, nemáte výtok a pohyby miminka cítíte stále stejně. Ptáte se, jak byste poznala, zda jít k lékaři dříve než na pravidelnou těhotenskou poradnu. 

V těhotenství tělo ženy prochází mnoha změnami. Fyzicky, hormonálně, mění se imunita. Ve 30 tt má miminko asi 1300g a v tomto období začíná hlavně přibývat na váze. Děloha je zvětšená, hodně prokrvená, začíná utlačovat ostatní orgány. 

Každá žena ty změny nese jinak. Záleží i na mnoha dalších faktorech. Jaká byla výchozí váha, kolik žena přibrala, v jakém stavu bylo pánevní dno a jak je na tom teď, jak je žena aktivní, jak sedí, stojí, dýchá atp.

Pokud máte již delší dobu kašel, je pochopitelné, že můžete mít namožené břišní svaly i svaly pánevního dna. Otok v pochvě může souviset s namoženým pánevním dnem, povolenými či přepínanými vazy i s hormonálními změnami.

Dlouho přetrvávající kašel by bylo tedy dobré řešit s lékárníkem nebo lékařem. Jestli máte pocit, že už kašlete tak moc a dlouho, že vás to natolik omezuje.

Než potíže ustoupí bylo by vhodné se šetřit a nezvedat příliš těžké věci.

Když byste chtěla řešit namožené svaly, děložní vazy a pánevní dno, vyhledejte fyzioterapeuta, který pracuje s těhotnými ženami. Klidně ještě před porodem můžete začít cvičit. Pod vedením odborníka si tím můžete ulevit od mnoha nepříjemností, které těhotenství mohou provázet.

Pokud vás bolest neomezuje v pohybu, nemáte stahy dělohy, nekrvácíte ani nemáte zabarvený obtěžující či zapáchající výtok a cítíte pohyby, jak jste zvyklá, pak není důvod chodit na těhotenskou poradnu k lékaři dřív. Pokud byste ale měla pocit, že s lékařem potřebujete probrat svůj stav dřív, zkuste mu zavolat. Buď si vystačíte s telefonickou konzultací nebo se objednáte na dřívější termín.

Přeji vám ať obtíže rychle ustoupí a nadále si užíváte bezproblémové těhotenství

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Strach z TZ

Dobrý den, jsem těhotná, 5tt+4. U gynekologa jsem zatím nebyla. Mám ale strach, že poslední 2 dny jemně špiním, vlastně je stopa jen na toaletním papíře a ne vždy. Mám ale strach, protože mám za sebou už 3 těhotenství, 1x SP, 2xZT...vždy jsem kolem 6tt špinila a gynekolog nakonec řekl, že se plod nevyvvíjí, chybí srdeční akce... Mám strach, že se to bude opakovat. Můžu pro to něco udělat, aby se miminko udrželo a vyvíjelo se? Jiné potíže zatím nemám, jen jsem víc unavená, zvětšili se mi prsa a bolí mě. Moc děkuji za odpověď.

Těhotenská ztráta
Těhotenství I. Trimestr
30.5.24

Dobrý den,

máte za sebou tři těhotenské ztráty, jste opět těhotná, jemně špiníte a máte strach, že se těhotenství přestane vyvíjet. Zajímá Vás co můžete udělat, aby se miminko udrželo.

Chápu Vaše obavy. Musí to být opravdu těžké, když jste třikrát potratila být opět těhotná a prožívat období, ve kterém jste v minulých těhotenstvích o miminka přišla. Co tedy můžete dělat? Buď můžete čekat a doufat nebo můžete jít ke svému lékaři a probrat to s ním. Ani špinění nemusí znamenat, že se miminko přestalo vyvíjet. Naopak to, že jste unavená a bolí Vás prsa, spíše ukazuje na to, že těhotenství trvá.

Hodně odpočívejte, choďte na čerstvý vzduch, dobře jezte, dostatečně pijte. Případnou léčbu konzultujte s lékařem. Zpravidla již po dvou samovolných potratech je vhodné udělat vyšetření anatomie dělohy, dále třeba imunologické, endokrinologické, hormonální testy či vyloučit infekce. Lékař by měl určit, která vyšetření jsou vhodná ve Vašem případě. Vyšetření se dělají zpravidla tehdy, když těhotná nejste. Ne vždy se příčina potratů odhalí. Ale i přesto v případě neúspěchu tohoto těhotenství stojí za to pátrat po případné příčině.

Moc Vám držím palce ať se miminko udrží a ať řešíte jenom samé radostné stavy.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

IUG

 Dobrý den. Podle poslední menstruace mám vypočítaný termín porodu na 29.03.2024. Při prvním měření ultrazvukem bylo CRL 2.3cm, což odpovídá 8+tt (dle literatury), moje lékařka to však označila jako 9+tt a o nějaké změně TP se nechtěla bavit, i když jsem se na to ptala. Nyní mi na každé kontrole říká, že je plod zhruba o týden až dva menší a minule mi do průkazky dokonce napsala IUR. Průtoky placenou jsou v pořádku, váhový přírůstek také. Jen biometrie plodu je o cirka jeden týden zpožděná. Co si o tom prosím myslíte? Od kdy je plod označen jako IUR?

Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Kláro,

máte starosti s komunikací s Vaší paní doktorkou, která Vám měřila Vaše nenarozené dítě a napsala Vám do průkazky IUR. Zajímá Vás od kdy se dá označit, že nenarozené dítě neprospívá, neroste, což právě zkratka IUR znamená.

Pokud je Vaše miminko celé těhotenství o týden až dva menší než je průměr, myslím že se nemusíte obávat. O růstové restrikci uvažujeme, když začne dítě zaostávat v růstu a to minimálně o tři týdny. Pokud by šlo skutečně o růstovou restrikci, je to poměrně závažný problém, který by Vám Vaše lékařka měla vysvětlit a také by Vám měla navrhnout další postup. Pokud pouze napíše IUR do průkazky, není to podle mého názoru dostatečné.

Pokud jste zdravá, nemáte žádnou léčbu, žádné potíže, Vaše miminko celé těhotenství roste, vnímáte, že má dobré pohyby, pak bych byla v klidu. Dobře jezte, dostatečně pijte, vyhýbejte se kouření, nepijte alkohol. Jděte na další domluvenou kontrolu a uvidíte jak bude dál těhotenství hodnocené. Pokud bude miminko větší, případně budou znovu měřeny průtoky, které budou v pořádku, bude přiměřeně plodové vody a miminko bude aktivní s největší pravděpodobností je vše v pořádku. Je také možné, že se narodí s normální porodní váhou o týden až dva později než je určen předpokládaný termín porodu.

Přeji Vám hodně trpělivosti a pak samozřejmě to, aby bylo s Vaším miminkem všechno v pořádku.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Igamad

Dobrý den, může se igamad píchnout dřív než v 28.týdnu?Nebo se musí dodržet rozpětí, které se píše. Co se stane pokud se to píchnedřív? Děkuji

Rh imunizace
Těhotenství
30.5.24

Dobrý den,

ptáte se, jestli je možné aplikovat Injekci Igamad dříve než ve 28. týdnu těhotenství a jaký byl důsledek dřívější aplikace.

Hned v úvodu bych chtěla napsat, že je tenhle dotaz spíše vhodný na diskuzi s Vašim gynekologem případně s klinickým farmaceutem, protože tohle není úplně kompetence porodní asistentky.

V podrobných informacích o léku Igamad Státního ústavu pro kontrolu léčiv je uvedeno, že se lék doporučuje aplikovat v 28. týdnu těhotenství, ale je možné ho aplikovat za určitých nestandardních situací i dříve. Není zde ale uvedeno, které to jsou situace ani jaký důsledek plyne z dřívější aplikace. Z tohoto usuzuji, že je dřívější aplikace možná.

Doporučuji Vám ale situaci prodiskutovat s registrujícím gynekologem.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Otěhotnění

Dobrý den chtěla bych se zeptat zda-li můžu otěhotnět kdyžmi přítel ejakuloval na kalhotky a já do dvou minut jsem si zavedla prstamazbylé sperma které nezaschlo do pochvy, děkuji.

Početí
Těhotenství
30.5.24

Dobrý den,

píšete, že Vám partner ejakuloval na spodní prádlo a zavedla jste si potřísněné prsty od spermatu do pochvy. Dotazujete se, jestli můžete být těhotná.

Spermie jsou velmi citlivé a na vzduchu rychle ztrácí životaschopnost. Nicméně určité riziko otěhotnění je možné, jelikož jste mohla spermie posunout blíže cervikálnímu kanálu a za velmi příznivých okolností by se spermie mohla dostat k vajíčku a mohlo tak k otěhotnění dojít.

Doporučuji Vám kontaktovat Vašeho gynekologa a probrat další možnosti včetně výběru vhodné antikoncepce.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Přítomnost obou zákonných zástupců dítěte v nemocnici

Jsem na novorozencké JIP Liberec, vyhazujou manžela. Jiné rodiče netušíme, inkubátor dcery je na samostatné kojí. Střídáme se abych se mohla vyspat, manžel je v tu dobu u inkubátoru. Sestry nechtějí dovolit.

Péče o dítě
Šestinedělí
30.5.24

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Píšete, že Vaše miminko hospitalizovali na novorozenecké JIP. Rádi byste s manželem byli svému dítěti nablízku. U dcerky se střídáte. Sestry z novorozeneckého oddělení Vám to nechtějí dovolit. Ptáte se na to, jak je v České republice právně ošetřena přítomnost obou zákonných zástupců dítěte v nemocnici.

V roce 1990 vstoupila v ČR v platnost Úmluva o právech dítěte - uznávaný dokument na ochranu dětských práv. Právo na přítomnost zákonného zástupce nebo jiné blízké osoby mají všechny děti, ve všech typech zdravotnických zařízení. Tam, kde se to neděje a kontakt hospitalizovaných dětí s rodiči je znemožněn nebo bezdůvodně krácen, dochází k protiprávnímu jednání. Podrobné informace najdete zde a na webu pro rodiče Aperio

Personálu nemocnice můžete sdělit, že jde z Vaší strany o zákonný nárok výkonu rodičovské odpovědnosti a o právo dítěte na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, kdy bez Vašeho informovaného souhlasu nelze dítěti činit žádné vyšetření a zákroky, proto je v zájmu obou stran spolupracovat.

Je vždy výhodné snažit se komunikovat v klidu, ale přesvědčivě a sdělit, že od dítěte neodejdete, protože je v jeho nejlepším zájmu, aby bylo v přítomnosti rodiče. Bude-li na vás vyvíjen jakýkoliv nátlak, abyste nemocnici opustili (nebo dokonce vyhrožováno přivoláním policie), nepodléhejte mu a s dítětem zůstaňte. Vykázat Vás mohou pouze v případě, pokud byste byli opilí, agresivní, dopouštěli se výtržností, nebo byste měli soudní zákaz. 

Vzhledem k tomu, že jste krátce po porodu, dbejte na svůj odpočinek, pitný režim a životosprávu. Dokážu si představit, jak vyčerpávajícím obdobím si teď procházíte. Přeji Vám, abyste měli ze strany zdravotníků takovou podporu, jakou potřebujete. Kdybyste se chtěla ještě na něco zeptat, napište znovu nebo zavolejte na naši telefonickou linku. 

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet

Monitor

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, chodím do rizikové poradny, jsem v 38 tt a ještě jsem nebyla na CTG, chodím kvůli restrikci plodu na utz každý týden (jednou za 14 dní biometrie, každý týden průtoky), je to takto v pořádku? Nerada bych něco zanedbala... jelikož mám přidružené diagnózy, tak mám obavy.. Děkuji za odpověď. Co tak slyším od kamarádek, tak poslední měsíc chodí na ctg a utz každý týden..

Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Jájo,

jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Nerada byste něco zanedbala, tak Vás zajímá, proč jste ještě nebyla na kardiotokografu (CTG), jak ze své zkušenosti popisují Vaše kamarádky.  

Domnívám se, že právě proto, že Váš lékař každý týden kontroluje průtoky pupečníkem pomocí ultrazvuku, tak Vás už na monitor neposílá a průtoky považuje za dostačující. Máte momentálně nadstandardní péči, která je přesnější a spolehlivější než kardiotokografický záznam. Některé porodnice od rutinního monitorování těhotných kardiotokografem v posledním měsíci těhotenství upouští, podle aktuálního doporučení České gynekologicko-porodnické společnosti. Kardiotokografický záznam se dnes, u fyziologického těhotenství, doporučuje až po termínu porodu. 

Ale určitě se zeptejte Vašeho lékaře, vše Vám vysvětlí. 

Přeji příjemný závěr těhotenství a kdybyste se chtěla ještě na něco zeptat, napište znovu nebo zavolejte na naši linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet

VBAC a ventrosuspenze

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký vliv má provedena ventrosuspenze delohy na možnost VBAC?Má to nějaký negativní vliv? Podstoupila jsem resuturu (defekt) za účelem vyřešení spottingu a bolesti, a za účelem možnosti VBAC. V rámci resutury jizvy po akutní sekci (indukce....37tt....hypoxie) mi byla provedena i ventrosuspenze. Předem děkuji Hezký den M

Císařský řez
Porod po císařském řezu
Jizva
30.5.24

Dobrý den Martino,

píšete, že jste prodělala akutní císařský řez. Po nějaké době, kvůli špinění a pánevním bolestem jste podstoupila resuturu (znovusešití) dělohy, během které byla provedena i ventrosuspenze - podpora dělohy, její zavěšení směrem k břišní stěně. Ptáte se, jaký to má vliv na možnost rodit vaginálně, tzv. VBAC.

Váš dotaz je hodně specifický, roli hraje hodně faktorů. Obecně se doporučuje s dalším těhotenstvím počkat alespoň 2 roky, aby děložní tkáň měla čas se zhojit a zregenerovat. Ženy po předchozí operaci na děloze jsou během dalšího těhotenství a porodu vystaveny komplikacím, jako například poruchám nidace (uhnízdění vajíčka), poruchám růstu placenty a riziku ruptury dělohy. Resutura jizvy včetně ventrosuspenze dělohy je určitě prospěšná pro možné další těhotenství, možnost donosit plod. To, zda bude možné následně rodit vaginálně, zhodnotí porodník, až to bude aktuální. Takto dopředu to nejde předvídat. Záleží na tom, jak se jizva zhojí - bude to viditelné ultrazvukem. 

Bohužel Vám nedokážu odpovědět na to, zda bude mít provedená ventrosuspenze dělohy vliv na možný budoucí vaginální porod. Na to by Vám mohl odpovědět nejlépe přímo lékař, který Vás operoval. 

Přeji Vám hodně štěstí a kdybyste se chtěla ještě na něco zeptat, napište znovu nebo zavolejte na naši linku.

Za tým #rodimvklidu,
Adriana Martincová
Sdílet
 

СЛЕДИТЕ ЗА НАМИ В СОЦСЕТЯХ