A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.
Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.
You can search the archive of answered questions by topic or keyword.
If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.
You can also call us!
Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.
Dobrý den,jsem 28tt a mám zvýšenou teplotu, bolest v krku a rýmu, na paralen jsem bohužel alergická, tak bych sechtěla zeptat jestli mohu třeba jeden Brufen nebo popřípadně co by jste mi doporučili, děkuji.
Dobrý den, ptáte se, co s rýmou, teplotou a bolestmi v krku ve 28. týdnu těhotenství, když jste alergická na Paralen.
Pokud máte teplotu do 38° C, není nutné užívat žádné léky snižující teplotu. Pokud by byla teplota vyšší než 38° C, pak je vhodné teplotu snižovat. Ibuprofen (Brufen, Ibalgin) se v těhotenství nedoporučuje, zejména ne po 30. týdnu těhotenství. Pouze pokud by vám to doporučil lékař. Horečku můžete snižovat i pitím čaje (lípa, květ černého bezu). Nebo můžete využít Priessnitzův zábal, který je také výborný při bolesti v krku. Dělá se tak, že na krk přiložíte nejlépe bavlněnou látku namočenou do studené vody a dobře vyždímanou. Tu překryjete neprodyšnou vrstvou, např. igelitem a nakonec krk zavinete suchou měkkou vrstvou, např. šálou. Obklad necháte působit 2-3 hodiny. Můžete ho opakovat po dalších třech hodinách. Také můžete kombinovat s kloktáním například šalvěje. Na rýmu je nejlepší inhalace slané vody a nebo přímo Vincentky. Možností jak se vypořádat během těhotenství s příznaky nachlazení je jistě víc. Toto je jen nepatrný výběr. Doufám, že vám něco z toho pomůže. Důležité je také ležet, být v klidu a teple, ale občas větrat. Jíst čerstvé potraviny s obsahem vitamínu C a pít alespoň 2 litry tekutin za den.
Přeji ať se brzy uzdravíte.
Dobrý den,
oba moji synové jsou ze školy pozitivní na covid-19. Já jsem ve 38. týdnu těhotenství. Včera se mi udělalo špatně. Měla jsem horečku 38,3° C. Dnes už je mi výrazně lépe, ale mám pocit, že se miminko málo hýbe. Celá rodina jsme už covid měla před rokem. Četla jsem příspěvek jedné gynekoložky, která psala, že k ní chodí do ordinace matky s odumřelými dětmi v důsledku covidu. Volala jsem svojí gynekoložce, která tam dnes celý den vůbec není. Co můžu dělat? Děkuji
Dobrý den,
máte strach o své miminko v souvislostí s možnou infekcí virem covid 19. Nemůžete se dovolat do ordinace vaší doktorky. Coronavirus jste již měla, ale vaši synové mají pozitivní test, který si pravděpodobně dělali ve škole v rámci celostátního testování. Vy jste včera měla horečku, dnes je vám lépe.
Myslím, že nejdůležitější pro vás v tuto chvíli je vypořádat se se strachem o miminko. Mějte na paměti, že i děti v břiše spí a během spánku se málo hýbají. Také během dne mají období, kdy se hýbou více a kdy méně. Určitě je dobré se napít a najíst, ideálně něčeho sladkého. Nebo můžete dítě dotykem přes stěnu břišní stimulovat k pohybu. Pokud byste i přes takovéto snahy cítila, že se miminko hýbe méně nebo výrazně jinak, zavolejte do vaší porodnice, kde jste registrována k porodu a promluvte si s porodní asistentkou nebo lékařem. Pokud se miminko začne hýbat běžným způsobem, myslím, že pak je pro vás lepší zůstat doma v klidu a teple. Objednejte se na PCR test nejlépe blízko vašeho bydliště. Pokud je to možné, ať vás tam někdo odveze autem. Ideální je minimalizovat kontakt s vašimi syny a vyčkávat na výsledek. Pokud by byl pozitivní, sdělte to vaší doktorce nebo přímo do porodnice, kde se chystáte rodit. Ať už bude test pozitivní nebo negativní a vám bude dobře, snažte se co nejvíce odpočívat, jíst čerstvé potraviny a dostatečně pít. Pokud by se váš stav jakkoliv výrazně zhoršoval, zavolejte linku 155. Pokud byste si chtěla promluvit s některou porodní asistentkou z našeho týmu, jsme připravené s vámi mluvit https://rodimvklidu.cz/zavolejte-porodni-asistentce/.
Přeji vám, aby vám bylo co nejlépe, abyste neměla coronavirus a abyste se do porodu co nejlépe zotavila.
Dobrý den,nevím jestli je možné se zeptat u vás? Mám skoro dvouletého syna, které pořád pláče, jedině když hokojím tak nepláče. Kojím ho ale skoro pořád. Jsem už strašně nevyspalá a předrážděná. Mám ještě dvěstarší děti. Ty jsem kojila dva a čtvrt a dva a půl roku. Prosila jsem naší dětskou doktorku, ať mě pošle sdětma někam do lázní, že už to nevydržím. Ona mi řekla ať přestanu kojit a že jsem si těch dětí nemělapořizovat tolik, když je nezvládnu. A že do lázní děti poslat nemůže, když jsou zdravé a já nejsem jejípacient. Je mi stašně, chvíli mám pocit, že to zvládnu, ale pak mám strach, že to nezvládnu, nevim nakoho se obrátit.
Dobrý den,úplně vás chápu. Péče o malé děti je fyzicky i psychicky hodně náročná. Píšete, že vaše nejmladší dítěhodně pláče a že vy jste předrážděná a nevyspalá. Máte touhu někam s dětmi odjet, kde o vás budepostaráno. Určitě je dobře, že jste se svěřila vaší dětské doktorce. To že vám nepomohla, mi je vážnělíto.Předně si myslím, že přání kojit vašeho synka, je v pořádku. Světová zdravotnická organizace iUnicef shodně doporučují kojit děti dva roky a déle. Samozřejmě v kombinaci se stravou přiměřenouvěku. Nepíšete, že by váš chlapeček neprospíval. Spíš potřebuje často uklidnit. Některé děti jsou takovépředrážděné, plačtivé, pak je péče o ně ještě náročnější.Určitě potřebujete pomoc. Někdy nejjednodušší a nejúčinnější je pomoc od vlastní rodiny, přátel nebosousedů. Někde může fungovat rodinné či mateřské centrum, kde se můžete scházet s ostatními rodiči zvašeho okolí.Určitě bych vám doporučila obrátit se na psycholožku/ga, která/ý by vám mohl/a pomoci rozklíčovatpříčiny stavu v kterém se nacházíte pomohl/a najít řešení. Pokud byste se ocitla v naléhavé nepříznivésituaci, zavolejte na linku důvěry nebo jinou krizovou linku. Některé, například v Praze, mají službu 24hodin denně: 222 580 697 - nonstop telefonická krizová pomoc.Nejsem si jistá, zda existují lázně pro matky s dětmi, ale například VZP má smlouvu s dětskýmiozdravovnami, kam mohou děti i s doprovodem. Zkusila bych zavolat přímo do některé z ozdravoven azeptala se jich, zda existuje nějaké řešení, jak se k nim dostat. Zde jsou podmínky VZPhttps://www.vzp.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otazka/za-jakych-podminek-ma-dite-narok-na-ozdravny-pobyt.Zde seznam lázní i ozdravoven https://www.vzp.cz/pojistenci/zdravotnicka-zarizeni-a-specializovana-centra/lazne-ozdravovny-detske-lecebny#detske. Pokud máte jinou zdravotní pojišťovnu, pátrejte tam.Moc vám přeji, aby se vaše situace zlepšila. Je moc dobře, že vaše dětská doktorka hodnotí vaše dětijako zdravé. Zdraví je ale daleko komplexnější. Pro vás i celou vaší rodinu je teď důležité, aby jstezvládala každodenní aktivity i přiměřený odpočinek. Držím vám palce.Za tým poradny Rodím v kliduMarie VnoučkováPorodní asistentka
Dobrý den, jsem po třetí těhotná, nyní 28. týden, sledována pro riziko preeklampsie a beru preventivně anopyrin. Já RH minus, manžel RH plus. U prvního syna podána injekce kvůli nekompatibilitě rh faktoru (sc kvůli preeklampsii a hellp syndromu 36+5). V druhém těhotenství protilátky negativní, odmítla jsem podání injekce igamad v průběhu těhotenství, gynekoložka s tím byla v pohodě, protože to bylo relativně čerstvě takto zavedené. Aktuálně třetí těhotenství 28.týden, protilátky negativní, opět nabízen igamad, ale tentokrát gynekoložka již není tak v pohodě při řešení odmítnutí, ale nebyla schopná mi vysvětlit případná rizika plynoucí z nepodání této injekce. Chtěla bych proto poradit s Vámi ohledně zisků a případných rizik souvisejících s podáním igamad nyní? Děkuji moc za Vaši odpověď a za Vaši práci. Přeji hezký den
Dobrý den,děkuji za zajímavý dotaz i za ocenění naší práce. Zajímají Vás přínosy a rizika podání Igamadu již v těhotenství (konkrétně ve 28. týdnu) a popřípadě rizika nepodání tohoto léku. Nejsem si jista, zda dokážu uspokojivě odpovědět na Vaše otázky, ale pokusím se. Lépe by Vám jistě měl odpovědět lékař, gynekolog popř. hematolog.Nejprve zjednodušeně popíšu proces, který hrozí Rh pozitivnímu dítěti, které vyrůstá v Rh negativnímatce. O tom, zda je někdo Rh pozitivní nebo Rh negativní, rozhoduje přítomnost RhD antigenu. Jednáse o molekulu nacházející se na povrchu červených krvinek. Vaše červené krvinky ji nemají, krvinkydítěte, které je RH pozitivní ji mají. Za normálních okolností zůstávají krvinky miminka pouze uvnitř jeho krevního oběhu, to znamená v jeho těle a v jeho placentě. Placenta je zakončena membránou, kterápropouští menší molekuly, ne však velké červené krvinky. Pokud se ale červené krvinky s RhDantigenem dostanou do krevního oběhu matky, ta se k nim chová jako k cizorodé tkáni a začne vytvářetprotilátky, které mohou přes placentu pronikat do těla dítěte a tam pak RH pozitivní krvinky ničit. K mísení krvinek může dojít v těhotenství např. při amniocentéze, odběru choriových klků nebo při jakékoliv situaci, kdy je narušena tkáň placenty (např. náraz do břicha) a pak při porodu. Důsledkem pro dítě může být anémie, žloutenka až otok celého tělíčka. Postižení může mít celou škálu, od mírného, po velice závažné onemocnění.Schopnost matky tvořit protilátky stoupá s každým kontaktem s krvinkami Rh + dítěte. Proto se preventivně při každé situaci, kdy k mísení krve může dojít a hlavně po porodu, začal v 70. letech 20. století aplikovat anti D globulin (to je např. Igamad), který zamezí v matčině krvi tvorbě protilátek. V té době se začaly vyhlídky Rh negativních matek na donošení zdravého, zralého dítěte Rh pozitivního, velice zlepšovat. V současné době jde prevence ještě dál a to v tom smyslu, že ze začaly aplikovat injekce ani D globulinu již v těhotenství i tehdy, když není žádná krizová situace. Buď jedna dávka ve 28. - 30. týdnu nebo dokonce dvě dávky, jedna ve 28. a druhá ve 34. týdnu. V Čechách se většinou nabízí jedna injekce ve 28. týdnu a pak do 72. hodin po porodu, pokud je dítě Rh pozitivní.Problematika je hezky popsána zde. Doporučené postupy pro různé státy (pokud by Vás to zajímalo) jsou zde: https://www.gfmer.ch/Guidelines/Pregnancy_newborn/Rh_isoimmunization.htmV češtině jsem našla starší článek. Tam se také uvádí, že rizika podání nejsou. Britský Národní zdravotní systém uvádí, že rizikem podání imunoglobulinu je alergická reakce a také přenos infekce od dárce. Tato rizika jsou ale prý velice malá a přínosy prevence senzibilizace daleko převyšují nad riziky: NHSPokud bychom se vrátili k Vám a k Vaší situaci, tak bych ještě zohlednila, zda i po druhém porodu Vám byl anti D imunoglobulin aplikován, pokud bylo dítě Rh +. Preeklampsie o které píšete, má obecné riziko předčasně se odlučující placenty, tzv. abrupce. Ta by mohla být považována za riziko transplacentárního krvácení, tedy stavu, kdy je narušena placentární membrána a dochází k předávání erytrocytů mezi Vámi a dítětem ještě během tohoto těhotenství. Pokud je ale Vaše nenarozené dítě Rh negativní, je riziko tvorby případných protilátek a hemolýzy (rozpadu jeho krvinek) nulové.Domnívám se, že vzhledem k velmi nízkému riziku nežádoucích účinků aplikace Igamadu v těhotenství je větší "jistota" jeho aplikace, i když si myslím, že riziko hemolytické nemoci pro Vaše nenarozené miminko je také nízké, pokud jste po všech potencionálních kontaktech s Rh + krví dostala Anti D imunoglobulin a jste sledována a preventivně léčena pro riziko eklampsie.Moc bych Vám přála, aby byla Vaše lékařka více komunikativní, aby Vám vše náležitě vysvětlila, tak abyste se mohla s klidem rozhodnout. Přeji Vám, aby vše dopadlo dobře, narodilo se Vám zdravé, spokojené miminko a aby i Vy jste byla spokojená s péčí které se Vám dostává.Za tým poradny Rodím v kliduMarie Vnoučkováporodní asistentka
Dobrý den,jsem ve 36. týdnu. Při registraci v porodnici se mě sestra ptala, jestli mám porodní plán. Mojegynekoložka mně nic takového neříkala, když mě tam posílala. Teď nad tím dumám a moc nevím, zdaten plán potřebuji nebo ne. Moc nevím jak mám postupovat.Děkuji a přeji hezký den
Dobrý den, porodní plán je záznam toho, co byste si přála, aby se dělo během porodu a po porodu. Porodní plán si vytvářet nemusíte, ale pokud byste ho chtěla, pomůže vám vaše porodní asistentka. Prodiskutování porodního plánu s porodní asistentkou vám dává příležitost klást otázky a dozvědět se více o tom, co se děje při porodu. Také to dává vaší porodní asistentce šanci, aby vás lépe poznala a porozuměla vašim pocitům a prioritám. Umožňuje vám o některých věcech více přemýšlet nebo je diskutovat se svým partnerem, přáteli a příbuznými. Svá přání ohledně porodu a době po porodu můžete kdykoli změnit. Můžete se inspirovat jinými ženami, ale mějte na paměti to, co je důležité právě pro vás.
Váš porodní plán by měl být pro vás. Záleží na tom, co chcete, na vaší anamnéze, na okolnostech a na tom, co nabízí vámi vybrané porodnické zařízení. Některé porodnice už mají k dispozici předtištěný formulář. Můžete ho využít a nebo si sestavit plán vlastními slovy. Je dobré mít několik kopií. Jednu dát porodnickému týmu, jednu novorozeneckému a jednu si ponechte u sebe. Porodní tým, který se o vás během porodu stará, to s vámi probere, aby věděl, co chcete. Musíte být flexibilní a připravená dělat věci jinak, pokud u vás nebo vašeho dítěte nastanou komplikace nebo pokud nejsou k dispozici vámi preferovaná zařízení, jako je například porodní bazén nebo vana. Nebo třeba k dispozici jsou, ale zdravotníci nemají dostatek informací nebo zkušeností, aby se nebáli asistovat u vašeho porodu do vody. Zjednodušeně se dá říci, že porodní plán je komunikace mezi vámi a tím, kdo o vás během porodu a po porodu pečuje, kterou uděláte v předstihu, ještě před tím, než vám začne samotný porod, při kterém je normální, že komunikujete minimálně.
Pokud byste chtěla více informací o různých pohledech na porodní plán, podívejte se na stránky https://pruvodce-porodnicemi.aperio.cz/porodni-plan-vase-ocekavani-a-priprava/. Pokud byste chtěla mluvit z některou porodní asistentkou z naší poradny, můžete zavolat https://rodimvklidu.cz/zavolejte-porodni-asistentce/.
Dobrý den,připravuji se na porod po císařském řezu.Zajímalo by mě, kolik hodin od-do je v pohodě, když trvají různé fáze porodu. Potřebuji se před porodemuklidnit. Protože jsem měla první porod velmi dlouhý, čekám takový i druhý a chci se tak informovat apředejít nátlaku o nepostupujícím porodu atd.Přeji pěkný den, a předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkuji za Váš zájem. Jsem ráda, že jsou pro Vás informace nějak podstatné a že je hledáte před porodem, tak abyste byla více klidná a na porod připravená. Odpovědi na vaše dotazy jsou obsaženy ve strategických dokumentech Světové zdravotnické organizace. Více najdete na našich stránkách https://www.unipa.cz/doporuceni-svetove-zdravotnicke-organizace-pro-pozitivni-zkusenost-s-materstvim/
Můžete si to všechno projít, přečíst. Vybrala jsem pár bodů, které Vás asi zajímají nejvíce.
Definice latentní a aktivní fáze první doby porodní:
Pro praxi je doporučeno vycházet z následujících definicí latentní a aktivní fáze první doby porodní:
Latentní fáze první doby porodní je období charakterizované bolestivými děložními kontrakcemi a změnami na čípku, včetně určitého stupně zkrácení děložního čípku a pozvolného progresu dilatace do 5 cm u prvního i následujících porodů.
Aktivní fáze první doby porodní je období charakterizované pravidelnými bolestivými děložními kontrakcemi, podstatným stupněm zkrácení děložního čípku – vytvoření porodnické branky a rychlejší dilatací branky od 5 cm do zašlé branky u prvního i následujících porodů.
Délka první doby porodní:
Ženy by měly být informovány o tom, že standardní délka latentní fáze porodu nebyla stanovena a může se u jednotlivých žen značně lišit. Délka aktivní fáze první doby porodní (od 5 cm do plné dilatace branky) obvykle nepřesahuje 12 hodin u prvorodiček a 10 hodin u vícerodiček.
Postup porodu v první době porodní:
Pokud se jedná o spontánní nástup porodu, postup o 1 cm/hod během první doby porodní je pro identifikaci žen s rizikem nepříznivých porodních výsledků nepřesný a proto k posouzení zmíněného rizika není doporučen. Minimální postup dilatace branky o 1 cm/hod během aktivní fáze první doby porodní je pro některé ženy nerealisticky rychlý a proto není k identifikaci progresu u normálního porodu doporučen. Pomalejší dilatace branky než o 1 cm/hod by sama o sobě neměla být indikací k rutinním intervencím. Porod nemusí přirozeně zrychlovat, dokud není dosaženo dilatace branky 5 cm. Proto se medicínské intervence urychlující porod (jako je podání oxytocinu nebo provedení císařského řezu) před dosažením dilatace branky na 5 cm nedoporučují, pokud je matka a dítě v dobrém zdravotním stavu.
Definice a délka trvání druhé doby porodní:
Pro praxi se doporučuje užívat následující vymezení charakteristiky a délky trvání druhé doby porodní: druhá doba porodní je doba mezi plnou dilatací branky a porodem dítěte, během které žena pociťuje mimovolní nucení na tlačení v důsledku vypuzovacích děložních kontrakcí. Ženy by měly být informovány o skutečnosti, že v délce trvání druhé doby porodní existují individuální rozdíly. U prvorodiček trvá obvykle 3 hodiny, u vícerodiček pak 2 hodiny.
Jsou to doporučení pro zdravotníky. Jsou ale myslím psána srozumitelně i pro nezdravotníky. Pokud byste něčemu nerozuměla, zavolejte na naší telefonní linku https://rodimvklidu.cz/zavolejte-porodni-asistentce/
S pozdravem
Dobrý den,v porodnici mi řekli, že si můžu vybrat pouze jednoho člověka jako doprovod. Já bych si ale přála k porodu ženu (dulu nebo porodní asistentku) a ještě bych chtěla, aby mě doprovodil partner. Co mohu dělat?
Dobrý den,ptáte se na možnost doprovodu k porodu v porodnici více než jednou osobou.Ano, je to bohužel tak, že některé porodnice omezují počet doprovázejících osob (většinou uvádějí jako důvod malý prostor porodního sálu). Neuvádíte, z jakého regionu jste, ale vcelku obvyklá situace je, že ženy mají v dobré dojezdové vzdálenosti více než jen jednu porodnici. Doporučovala bych tedy zjistit, jaká je situace v okolních porodnicích. Ekonomický tlak již dnes nutí porodnice nabízet vždy nějaké výhody navíc (oproti ostatním porodnicím v okolí), tedy je dost pravděpodobné, že jinde uspějete.Domnívám se, že mají-li zdravotníci na mysli především bezpečí pro matku a dítě, musí při organizaci porodní péče v porodnicích myslet také na to, jak se žena cítí a navodit pro ni co největší pocit psychologického bezpečí. Ideální situace je, pokud se žena ve zdravotnickém zařízení cítí přijímána a má díky kontinuální péči v těhotenství s porodní asistentkou navázaný vztah blízkosti a důvěry. Doprovod Vámi vybrané porodní asistentky a Vašeho partnera je tedy důležitý způsob, jak díky psychologické podpoře zajistit hladký a nekomplikovaný průběh porodu.Přeji Vám, abyste v jiné porodnici našla vstřícný personál, v případě, že byste chtěla poradit, jak vypadá situace ve Vašem regionu, můžete zavolat na naši linku Rodím v klidu: www.rodimvklidu.cz, kde s Vámi budou hovořit zkušené porodní asistentky.ZdravíZa Poradnu Rodím v kliduSvětla Francováporodní asistentka
Dobrý den, je potřebné se v Brně registrovat před porodem do porodnice? Děkuji zaodpověď.
Dobrý den,ptáte se, zdali je nutné se registrovat do porodnice v Brně.V Brně se můžete rozhodnout pro tři porodnice: Porodnice Obilní trh, Porodnice Bohunice a Nemocnice Milosrdných bratří. První dvě jmenované jsou součástí Fakultní nemocnice Brno.Aktuální situace je taková, že v průběhu těhotenství není třeba se nikde registrovat. Ve chvíli, kdy začnete rodit, si vyberete jednu z porodnic a tam pojedete.Váš registrující gynekolog Vás bude kolem 36. týdne odesílat k předání péče do ambulance porodnice, kde byste chtěla rodit, a tam budete chodit až do porodu na poradny. Ve Fakultní nemocnici aktuální zavádí nový systém, kdy po tomto odeslání přijdete na ambulanci porodního sálu k tzv. CHECK IN vyšetření. Lékař na základě posouzení Vaší anamnézy a Vašeho aktuální stavu rozhodne, jak bude probíhat další péče o Vás. V případě, že se u Vás nevyskytuje žádné riziko, se o Vás může dále starat Váš registrující gynekolog nebo můžete využít péče porodní asistentky v místní Ambulanci porodních asistentek. Pokud by se u vás nějaké riziko vyskytlo, bude Vám doporučena následná péče u lékaře v nemocnici.Jak jsem již uvedla, přijetí k porodu v Brně není tedy podmíněno žádnou registrací.S pozdravem,za tým linky Rodím v kliduMichaela Dobrovolnáporodní asistentka
Dobrý den,Chtěla bych se zeptat, co to je cervikokorporální dystokie? Lékaři mi to řekli v porodnici, že jsem jiměla a zajímalo by mě, jak k tomu dochází a co je příčinou. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,z Vašeho dotazu jsem pochopila, že se ptáte na to, co je cervikokorporální dystokie a co může být její příčinou.Cervikokorporální dystokie je stav, kdy svalstvo dělohy vyvolává patologické kontrakce, které neposouvají miminko směrem do porodních cest. Jedná se o patologický stav, který komplikuje porod a může vést až k císařskému řezu. Abych celou situaci při dystokii popsala, musím uvést to, jak děloha pracuje za normálních okolností. Fyziologicky probíhá kontrakce od vrchu dělohy směrem dolů, k děložnímu hrdlu, které jakoby přetahuje miminku přes hlavičku a zároveň tlačí miminko hlouběji do pánve. Tímto dochází k otevírání porodních cest.Při dystokii kontrakční vlna nejde od shora dolů, není pravidelná a tudíž nedochází k efektivnímu posouvání miminka a otevírání porodních cest. Porod se tak zastaví a nepostupuje dál i přes to, že žena vnímá kontrakce bolestivě, silně a pravidelně. Příčin může být několik: abnormální uložení miminka, větší plod, patologie pánve, ale také postup při vyvolání porodu - užití epidurální analgezie, vyvolání porodu při nezralosti porodních cest, použití uterotonik. Tento stav většinou vede k velkému vyčerpání rodičky a i přes veškerou snahu a využití medicínských postupů je ukončen císařským řezem.Pokud byste si potřebovala o Vašem problému promluvit podrobněji, doporučuji Vám kontaktovat porodní asistentku na telefonické lince Rodím v klidu.Přeji Vám krásný zbytek dne.Za tým linky Rodím v kliduMichaela Dobrovolnáporodní asistentka
Název: Problém s kojenímDotaz: Dobrý den, dcerce jsou nyní tři měsíce. Na osmi týdnech nám doporučila dětská paní doktorka, že máme ke kojení dávat třikrát denně dokrm. Doporucila nám to z důvodu, že se dcerka i po 14-dnech nehla na váze. Nejdříve bylo vše v pořádku, ale jak si půjčují dcerku rodiče třeba i na tři hodiny, takže ji dají prostě mléko z lahve bez toho aniž by k tomu bylo kojení. Kojení nějak moc neholdují a je těžké jim říkat něco o kojení. Od té doby mi přijede že si malá na lehce zbykla a zlenivěla. Malou zase tak často na hlídání nedáváme, ale jednou za týden ji půjčíme aby si ji taky uzili. Je tedy možné, při troše snahy se ještě rozkojit. Užívám kojící čaje a vitamíny. V jídle se neomezují, pitný režim se snažím mít 3 litry denně. Moje otázka tedy zní, zda je ještě možnost se rozkojit?
Dobrý den,z dotazu vyplývá, že byste se ráda rozkojila.Určitě není pozdě a rozkojit se můžete. Děláte vše nejlépe, jak dokážete. My jako mámy přebíráme veškerou zodpovědnost za své děti, i za všechny chyby, které uděláme. Je to v pořádku.Pokud máte možnost, pozvěte si laktační poradkyni nebo porodní asistentku, která Vám podá ucelené informace a pomůže Vám si utřídit myšlenky.V pokračování úspěšného kojení Vám pomůže především podporující osoba, která ve Vás bude věřit a která Vás podpoří i v sebedůvěře.Pokud byste potřebovala Vaší situaci probrat po telefonu, obraťte se na naší linku Rodím v klidu. Rády Vás podpoříme alespoň na dálku a pomůžeme vybrat tu správnou osobu pro Vás.Za tým Rodin v klidu,Porodní asistentkaBc. Michaela Jurášová
We are striving to make midwifery care accessible to women, but we cannot do it without you. Help us make midwifery services a natural part of family care!
We are very grateful for your support; we couldn't do it without you. Thank you!