Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.
Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.
V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.
Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.
Můžete nám také zavolat!
Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro vás na telefonu každý pátek 15-18 hod.
Dotaz: Dobrý den, mám syna 8 měsíců. Už nějakou dobu jsem vnímala preferenci jednoho prsa při kojení. Aby se syn napil z druhého prsa, musela jsem při kojení často chodit po bytě nebo hopsat na míči, jedno období pomohla změna polohy při kojení, snažila jsem se to prso nabízet jako první...Teď v létě jsme na 2 týdny odjeli ke tchýni, která má malý byt a nebylo tam místo pro kojení v klidu, k tomu spousta návštěv a syn na cizí lidi a neklid reagoval odmítáním kojení a úplným odmítáním toho méně preferovaného prsa. Teď jsme už doma, vydatně se kojí z prsa, které má rád a druhé prostě odmítá. Zkoušela jsem všechny běžné rady jako kojení v polospanku. I v polospanku nebo když ho vzbudím a jen ho přiložím k tomu prsu, hned se odtahuje a pláče. Zkoušela jsem prso mačkat aby mléko více teklo, ani to nepomáhá, ani jiné polohy. Občas zkouším odsávat, aby se mléko nepřestalo úplně tvořit, ale mám ještě dvouletou dceru, tak ne vždycky to jde. Myslím si, že z jednoho prsa vypije mléka dost ale asi to není úplně ideální. Prosím o radu, co dělat a jestli to vůbec řešit. Děkuji předem za odpověď. Magda L.
Dobrý den Magdo,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se, zda je možné dlouhodobě kojit jen z jednoho prsu, protože Váš osmiměsíční syn preferuje kojení jen z jednoho, z druhého prsu se kojit nechce.
Ano, dlouhodobé kojení pouze z jednoho prsu je možné, můžete tak bezpečně krmit své dítě. Mléčné žlázy mohou být vyvinuty v každém prsu rozdílně, možná i to je důvodem, proč syn jedno prso odmítá. Dítětem odmítané prso můžete nechat v klidu odpočívat a nemusíte ho ani dítěti nabízet, když ho nechce. Pokud byste měla pocit plnosti prsa, můžete jen do úlevy odstříkat. Víc informací najdete na tomto odkazu.
Přeji hodně trpělivosti a pokud se budete chtít ještě na něco zeptat, napište znovu nebo zavolejte na naši linku.
Dobrý den. Nevím, zda se můj dotaz hodí zrovna do této poradny, ale přesto to zkusím. Hledala jsem názor jiné osoby než je můj lékař. Aktuálně jsem po druhé kyretáži během 3 měsíců z důvodu nenalezení srdeční činnosti, zhruba v 10.t, vývoj plodu zastaven zhruba v 7.t. Po první kyretáži jsem otěhotněla prakticky hned, celkem neplánovaně (chtěli jsme chvíli počkat). Jsem naprosto zdravá, manžel také, máme zdravého syna 3r, těhotenství i porod jako z učebnice. Názory na další těhotenství se liší v informaci, kdy žena může otěhotnět znovu. Chci se zeptat, pokud bude po zákroku vše v pořádku, můžeme se začít snažit znovu? Cítím se připravena, miminko chceme. Jde mi o to, zda druhá kyretáž nemohla třeba souviset s brzkým otěhotněním. Pro mě by byl nejlepší lék nové těhotenství, vím, že je tělo čisté a připravené. Předem Vám děkuji za Váš nezávislý názor. S pozdravem Terka
Dobrý den Terko,
řešíte vhodnost početí po dvou těhotenstvích, která skončila kyretáží. Ptáte se, zda druhá kyretáž mohla být důsledkem časného otěhotnění po první kyretáži.
Jste zdravá, Váš manžel také a miminko chcete. Zajímá Vás co si myslím o tom, že byste neodkládala další těhotenství.
Není úplně jasné za jak dlouho má žena otěhotnět po neúspěšném těhotenství. Přesně jak píšete, názory se velice různí. Někteří lékaři doporučují počkat alespoň tři měsíce, jiní radí nečekat. Já si myslím, že je to hodně na Vás. Pokud nemáte jednoznačný důvod proč těhotenství oddalovat, můžete se řídit Vaším citem, vaší potřebou. Kyretáž s největší pravděpodobností nezpůsobila to, že se miminko přestalo vyvíjet. Pokud jsou nějaké obavy z kyretáže, pak jsou spíše spojené s neschopností opět otěhotnět.
Promluvte si proto s Vaším lékařem, ať Vám případná rizika časného těhotenství ve Vašem případě objasní, pokud nějaká jsou. Pokud to budou obecná doporučení, které se netýkají přímo Vás, můžete si sama určit co je pro Vás a pro Vaší rodinu lepší.
Držím palce. ať to vyjde.
Dobry den, jsem v 11 tt a v sobotu jsme byli na svatbe, kde jsem si dala decku prosecca. Nebylo to tedy poprve, decku prosecca jsem mela take v 9 tt a v 5 tt. Vzdy to byla pouze decka a to predevsim v domneni, ze to zkratka neublizi - takove informace jsem mela od gynekologa a take kamaradek, ktere obcasnou decku vina behem tehotenstvi taktez konzumovaly. Nyni jsem ale narazila na prispevek jedne porodni asistentky, ktera zminuje, ze je to spatne. Jsem z toho ted absolutne vystresovana, mam velky strach, ze jsem to cele pokazila. Nyni se alkoholu samozrejme uz ani nedotknu, samotnou me dost stve, ze jsem diky svemu okoli zila v domneni, ze to neni v malinkem mnozstvi skodlive. Je to ale samozrejme moje chyba, mela jsem si to lepe pozjistovat a informace overovat. Zpet uz to ale bohuzel nevezmu. Proto se chci zeptat, jak moc nebezpecne to je pro plod? Co mohu ocekavat za komplikace? Hrozí FAS?
Dobrý den Terezo,
děkujeme za dotaz do poradny.
Píšete, že jste v 11tt a měla jste párkrát sklenku prosecca a jaké komplikace můžete očekávat.
Ráda bych Vás uklidnila. Malé množství alkoholu pravděpodobně nezpůsobilo žádné vážné poškození Vašeho miminka. Je možné, že někteří lékaři i Vaši známí nevidí v malém množství alkoholu žádný problém. Fetální alkoholový syndrom se popisuje u žen, které konzumovaly během těhotenství větší množství alkoholu pravidelně. Alkohol ale snadno přechází z Vaší krve placentou do krve miminka.
Proto se v dnešní době těhotným ženám alkohol nedoporučuje žádný. Stejně tak všem ostatním. Není žádné známé bezpečné množství alkoholu z medicínského hlediska, které by se mohlo doporučit.
Je proto dobře, že jste se rozhodla dále alkohol nekonzumovat.
Přeji Vám klidné těhotenství, ať se Vám i Vašemu miminku daří dobře.
Dobrý den! Jsem těhotná, ale dítě nechci. Mohu ukončit těhotenství? Termín 6 týdnů
Dobrý den Kataríno,
píšete, že jste šest týdnů těhotná a dítě si nepřejete. Ptáte se, zdali je možné těhotenství ukončit.
Pokud jste se rozhodla těhotenství ukončit, máte ze zákona právo na umělé přerušení těhotenství do 12.týdne od poslední menstruace. Nesmí tomu však bránit Váš zdravotní stav a není možné ukončit těhotenství, pokud se tak dělo v posledním půl roce.
Obecně však platí, že čím dřívěji je těhotenství přerušeno, tím méně je celý zákrok rizikový a také klesá pravděpodobnost komplikací, především s ohledem na další chtěné těhotenství.
Pokud potřebujete situaci podrobněji zkonzultovat, můžete využít naši telefonickou linku Rodím v klidu
Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat, jestli je někde dohledatelný seznam porodnic, kde je možný přirozený porod po dvou akutních císařích? Nejlépe Moravskoslezský kraj. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Lenko,
ptáte se, jestli je možné najít seznam porodnic v Moravskoslezském kraji, kde by byl možný vaginální porod po dvou porodech akutním císařským řezem.
Pokud hledáte podrobnosti o porodnicích, doporučuji web Aperia, kde najdete podrobné informace o všech porodnicích v České republice.
Seznam porodnic, kde by byl možný přirozený porod po dvou císařských řezech, však na internetu dohledatelný není.
Doporučuji Vám oslovit všechny porodnice v Moravskoslezském kraji, sjednat si s jejich zástupci osobní schůzku a projednat Vaše přání.
Pokud potřebujete situaci podrobněji zkonzultovat, můžete využít naši telefonickou linku Rodím v klidu.
Dobrý den, gynekolog mi na preventivní prohlídce tak jako mimi řečí sdělil, že mám polycystické vaječníky. Ale že to nemusím řešit, když další děti nechci. Děti mám dvě, je mi přes 30, ale nejsem si jistá, že bych toto řešit nemusela. Nebo?
Dobrý den Jano,
píšete, že Vám gynekolog na preventivní prohlídce sdělil, že máte polycystické vaječníky a nemusíte situaci nijak řešit, pokud neplánujete další děti.
Hned v úvodu je potřeba říci, že PCOS se diagnostikuje tehdy, pokud má žena alespoň dva z uvedených příznaků-četné cysty na vaječnících, poruchy menstruačního cyklu, hyperandrogenismus (klinické příznaky nadbytku androgenů) nebo hyperandrogenemie (laboratorní známky nadbytku androgenů). Následně se volí terapie podle toho, zda žena plánuje těhotenství nebo nikoliv.
Obecně je ale léčba PCOS zaměřena na symptomy. Cílem je zmírnit příznaky a také snížit riziko přidružených nemocí jako je např. cukrovka.
Pokud tedy již neplánujete mít děti, byla by u vás léčba zaměřena především na změnu životního stylu případně podání hormonálních preparátů. Pokud by se u Vás projevila cukrovka, byla by léčba zaměřena i na ni. Velmi podrobné informace o téhle nemoci najdete zde.
Pokud potřebujete situaci podrobněji zkonzultovat, můžete využít naši telefonickou linku Rodím v klidu.
Dobrý den v pátek 30.6 Jsem byla 40+2 na kontrole Lékař který mě vyšetřil a natočil i monitor mě chce poslat 4.7 na vyvolání porodu. Při vyšetření nemohl vůbec najít čípek prý je nějaký měkký.kdxz jsem se ptala se dá už to značí že přijde porod.odpovedel, že by tomu tak mohlo být ale vůbec mi nic nevysvětlil. Trval na vyvolání, že 5a6.7 jsou svátky on že prý má dovolenou a že mě nebudou chtít přijmout. Takové jednání mě teda velice zarazilo ....to jako ve svátky se lidé nerodí a ani neumírají? Tento argument mě utvrdil, že vyvolání nechci. Jsou nějaké rady jak porodu pomocí? Sex jsme vyzkoušeli zkusím horkou vanu. Pohybu mám dost okolo domácnosti a dalších dětí. Odhad miminka 3 kila. Přitom primář mi před tydnem 23.6 tvrdil že tyto porody se nevyvolávají a vyčkává se. Sama na sobě pozoruji pokles břicha častější tvrdnutí a na spodním prádle sem tam kousek hlenu( asi část hlenová zátka)
Dobrý den Petro,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se na to, zda se porody koncem pánevním mohou vyvolávat a jak byste mohla příchod Vašeho děťátka na svět uspíšit.
Primář nemocnice, ve které si přejete rodit, Vám sdělil, že porody koncem pánevním se nevyvolávají a vyčkává se. Ano, většinou tomu opravdu tak je. Zároveň je potřeba, aby se u porodu koncem pánevním sešel sehraný a zkušený porodnický tým. Svátky a dovolené to zkomplikovat určitě mohou. Výběr porodnice ale zůstává na Vás a také máte plné právo vyvolání porodu odmítnout.
Cituji z knihy Vaginální vedení porodu koncem pánevním (L. Hruban a kol. 2016): “Spontánní nástup kontrakční činnosti je spojen s nejvyšší úspěšností vaginálně dokončených porodů koncem pánevním. Názory na indukované porody koncem pánevním jsou kontroverzní. Dle některých doporučení je indukce porodu možnou alternativou, jiná doporučení se k indukci staví odmítavě. Argumentem hovořícím ve prospěch indukce je možnost optimálního načasování porodu při zajištění maximální porodnické a neonatologické péče. Nutnou podmínkou indukce porodu jsou dobře připravené porodní cesty. “
Dál se ptáte na babské rady pro uspíšení porodu. Výbornou přípravou na porod je chůze. Případně můžete vyzkoušet vaginální napářku, masáž bradavek, kořeněné nápoje (skořice, zázvor) a čaj z listu maliníku.
Přeji Vám hladký průběh porodu a aby se Vám v porodnici dostalo tolik informací, kolik potřebujete.
Dobrý den chci se ještě zeptat jaká poloha je vhodná pro porod koncem pánevním když naléhá zadeček bude to můj šest porod miminko odhad asi 2600g maximálně do 3 kg co se týče termínu.28.6-1.7 Dala jsem se dočetla že není vhodné tyto porody vyvolávat je tomu tak?
Dobrý den Petro,
děkujeme, že jste se obrátila s dotazem na naši poradnu.
Z dotazu chápu, že zvažujete vaginální porod dítěte, které je v poloze koncem pánevním.
Polohy koncem pánevním se liší postavením nožiček dítěte. K přirozenému porodu je vhodná úplná poloha řitní (kdy má dítě všechny končetiny skrčené a na porodní cesty naléhá zadeček a nožky) a poloha řitní (kdy na porodní vchod naléhá zadeček a obě nožky má dítě natažené nahoru k hlavičce). Matka i dítě by měli být zdravotně v pořádku.
Dále vás zajímá vyvolávání porodu. Většina žen začne spontánně rodit do 42. týdne těhotenství. K vyvolání porodu jsou neinvazivní a invazivní metody. Mělo by se k nim přistupovat individuálně, na základě posouzení stavu matky i dítěte. Pokud by Vám nabízeli vyvolání porodu v nemocnici, měl by Vás lékař informovat o výhodách i rizicích a zákrok by vyžadoval Váš souhlas.
Porody koncem pánevním (splňující bezpečné podmínky) mají obecně lepší výsledky pokud jsou co nejvíce bezzásahové.
Pokud byste chtěla něco ohledně porodu koncem pánevním probrat podrobněji, můžete nám zavolat na linku rodím v klidu.
Přeji Vám hladký průběh porodu
Dobrý den, Jsem skoro 4 tydny po císařském řezu a jizva me začala nalevé straně bolet. Jedná se o bolest hlavně při vstávání nebo při přetáčenitěla ze strany na stranu v leže. Pod jizvou, v místě bolesti, je na pohmatcítit pod kůži zatvrdlina (v úrovni jizvy a lehce nad jizvou, zhuba 3cm“boule”), kůže je v tom místě lehce zacervenala. Toto pozoruji zhruba 3 dny(+bolesti močového měchýře, na který jsem před týdnem dobrala atb) a naprohlidce před tydnem bylo vše v pořádku. Momentálně zijeme v zahranici a mámstrach, jestli mám tuto situaci nejak urgentne řešit, případně zda stačí počkatna prohlidku v 6ti nedeli (za 2 tydny). Moc děkuji za odpověď. Hezky den
Dobrý den Nikolo,
píšete, že jste čtyři týdny po císařském řezu, cítíte v místě jizvy za určitých okolností bolest, hmatáte v jizvě zatvrdlinu a okolí rány máte zarudlé. Ptáte se, zdali máte situaci urgentně řešit.
Pokud je místi jizvy bolestivé při pohybu či na pohmat a dochází k zarudnutí, ale rána není otevřená, doporučuji aplikovat višňovského balzám. Netuším ale, zdali ho v zahraničí seženete.
V případě, že by se ke stávajícím příznakům přidala zvýšená tělesná teplota či vytékání tekutiny z rány, celkově se zhoršila bolest i zarudnutí, je potřeba vyhledat lékaře co nejdříve.
Přeji Vám, aby bylo vše co nejdříve v pořádku.
Dobrý den, mohu se zeptat, jaké mohou být důvody zvracení po kojení (nepravidelné, někdy ublinknutí, jindy velká část vypitého mléka). Čím to může být způsobeno? Jedná se o měsíčního kojence. Děkuji za odpověď
Dobrý den Petro,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Blahopřeji k narození miminka. Ptáte se, proč Váš měsíční kojenec někdy po kojení zvrací.
Silné ublinkávání až zvracení po kojení se nazývá reflux (zpětný tok) a trpí na něj po narození více jak polovina dětí. Může ho způsobovat slabší funkce dolního svěrače jícnu. Svěrač se otevírá jako ventil pro potravu a když nefunguje správně, dovolí potravě vracet se zpátky do jícnu. Svěrač jícnu dozrává po 4. měsíci.
Jako opatření pro zmírnění refluxu se uvádí vyvýšená poloha při kojení a nepřekrmování. Pokud je tok mléka příliš silný a dítě hltá, na chvíli ho odstavte a mléko zachyťte jinak. Dítě znovu přiložte až v momentě, kdy se tok mléka zmírní. Podrobné informace si můžete přečíst zde.
Po kojení je dobré nechat dítě na 5-10 minut ve svislé poloze, aby si mohlo odříhnout. Některé děti si ale odříhnout nepotřebují a tuto manipulaci vnímají rušivě, raději by usnuli. Zkuste vypozorovat, co vyhovuje právě Vašemu miminku. Můžete také podložit matraci v postýlce nebo v kočárku do úhlu 30 stupňů. S dítětem manipulujte jemně bez stlačování bříška a dejte přednost volným dupačkám před tepláčky s gumou v pase. Miminko podrážděný jícen zneklidňuje, proto mu věnujte zvýšenou pozornost, aby se soustředilo na Vás a uklidnilo se.
Pokud by Vaše dítě zvracelo obloukem, ubývalo by na váze a celkově bylo buď extrémně uplakané nebo naopak bez energie, obraťte se na svého pediatra. Ať je brzy lépe!
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!