Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.
Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.
V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.
Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.
Můžete nám také zavolat!
Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro vás na telefonu každý pátek 15-18 hod.
Dobrý den. Jsem druhorodička a uvažuji o tom, že pokud bude po porodu vše v pořádku, půjdu s miminkem z porodnice domů dříve než po 72 hodinách. Pediatrička, u které je registrované první dítě (a její přístup mi vyhovuje) mi však sdělila, že z kapacitních důvodů nemůže přijmout novorozence po ambulantním porodu. Argumentuje tím, že v takovém případě supluje novorozenecké oddělení a miminko by měla tedy vidět každý den. Kde je tato povinnost pediatra dána? Našla jsem pouze věstník ministerstva zdravotnictví, kde je uvedeno, že rodič by měl po ambulantnim porodu zajistit prohlídku novorozence do 24 hodin. Jak časté by tedy měly být návštěvy u pediatra po ambulantním porodu? Děkuji za odpověď
Dobrý den Martino,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Jste druhorodička a uvažujete o možnosti ambulantního porodu. Pediatrička Vašeho prvního dítěte Vám sdělila, že nemá kapacitu na převzetí novorozence do péče.
Pokud Vámi zvolený pediatr odmítá dítě z důvodu ambulantního porodu převzít do péče, můžete kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu, která Vám pomůže najít pediatra, který dítě přijme. Také se s dotazem můžete obrátit na zdravotní odbor krajského úřadu nebo i na Ministerstvo zdravotnictví.
Porodnice při propuštění nemůže vyžadovat potvrzení obvodního pediatra o převzetí do péče, více zde: Právní poradna pro pacienty (ferovanemocnice.cz). Kdybyste tedy před porodem nakonec žádného pediatra nesehnala, můžete po porodu postupovat krok za krokem podle doporučení pediatrů v nemocnici.
V porodnici budete pravděpodobně podepisovat negativní reverz o tom, že jste byla poučena. Jeden na šestinedělí za sebe jako rodičku, jeden na novorozeneckém oddělení za dítě.
Jedním z vyšetření, která probíhají běžně na oddělení šestinedělí, je novorozenecký screening neboli odběr krve z patičky miminka. Může jej po předchozí domluvě provést pediatr, dětská sestra nebo porodní asistentka i u Vás doma.
Informace o tom, které porodnice konkrétně dávají ambulantním porodům takzvaně „zelenou“, nebo třeba i vzor formuláře, jenž vám usnadní byrokracii spojenou s odchodem z nemocnice, najdete na stránkách ambulantniporod.cz.
Přeji Vám, ať se vše vyvine správným směrem.
Dobrý den, termín porodu mám příští středu a v nemocnici jsem byla upozorněna, že vzhledem k věku (je mi čerstvě 44 let) se bude vše směřovat v indukci porodu v den termínu, s čímž tak úplně nejsem ztotožněna. Chtěla jsem se zeptat, zda je toto opravdu nutné. Celé těhotenství probíhá absolutně bez problémů, malý je spíše větší, daří se mu dobře, průtoky na poslední kontrole byly v pořádku a já se také cítím dobře. Obě předchozí těhotenství probíhala bez problémů a synové se oba narodili 41+3. Proto zvažuji odmítnutí indukce. Jsou zde opravdu tak vysoká rizika pro mě či dítě, že je nutné přistoupit k indukci porodu? Moc děkuji.
Dobrý den Petro,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že se blíží termín porodu Vašeho třetího dítěte. Cítíte se dobře, těhotenství probíhá bez komplikací a ráda byste porodila spontánně, jako v předchozích dvou případech. V porodnici Vás zaskočili doporučením, aby porod proběhl do termínu porodu, poté eventuelně přistoupit k indukci a to jen kvůli Vašemu věku (44 let).
K indukci porodu se přistupuje, je-li riziko pokračování těhotenství pro plod či matku vyšší než riziko spojené s indukcí a následným porodem. Každá indukce porodu musí mít svou indikaci a podmínky a těhotná musí být poučena. Věk o našem fyzickém zdraví a schopnosti porodit zdravé dítě moc neříká. Nicméně, existují statistiky, podle kterých společně s věkem roste riziko některých porodnických komplikací. To je dané hlavně tím, že s věkem obecně vzrůstá četnost různých onemocnění (vysoký krevní tlak, cukrovka…). Podrobně by Vás o tom měl seznámit Váš porodník nebo gynekolog, který Vám doporučuje nepřenášet - odůvodnit své doporučení. Ale hlavně, porovnat vědecké výsledky a obecná doporučení České gynekologicko porodnické společnosti s Vaším aktuálním stavem (krevní tlak, množství plodové vody, funkce placenty, průtoky…).
Na odmítnutí indukce samozřejmě máte právo a doporučení porodníka je jen doporučení. Nikdo by Vás do rozhodnutí neměl tlačit. Vyslechněte si konkrétní argumenty, proč Vám indukci doporučují (jen a pouze věk 44 let není dostačujícím důvodem). A na základě toho se rozhodnete, jakou cestu zvolíte. Variantou je i požádat o názor jiného lékaře či lékařky, případně i v jiné porodnici. Přeji Vám, ať se vše zdárně vyvine.
Dobrý den,chtěla jsem se poptat když jsem měla ovulaci 23.6 a testovala jsem se 30.6 tak jak se to počítá? Kolik dní od ovulace (početí) to je? 8 dní??
Dobrý den Eliško,
ptáte se na to, kolikátý den od ovulace byl den, kdy jste použila těhotenský test.
Domníváte se, že ovulace u Vás proběhla 23. června a těhotenský test jste použila 30. června. To znamená, že 24. červen bereme jako 1. den po ovulaci, čili 30. červen byl sedmým dnem po ovulaci.
Je to velmi brzy na to, aby se dalo testem něco zjistit. Buďte trpělivá a těhotenský test používejte nejdříve v den očekávané menstruace a postupujte podle příbalového letáku.
Přeji krásné letní dny.
Dobrý den. Jsem 39+1 a v poradně v místní nemocnici mě straší snížením množstvím plodové vody, které uvádějí jako důvod k vyvolání porodu. Jiný problém není známý. Dle papíru VP na DHN, DVP 36 mm depo - nevím, co znamená. Vidíte snížené množství plodové vody opravdu jako důvod k vyvolání porodu? V jiném dotazu zde jsem četla, že množství plodové vody je také pouze odhad, stejně jako váha plodu. Indukovanému porodu bych se ráda vyhnula. Zatím jsem odmítla. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Viko,
ptáte se, zda je snížené množství plodové vody důvodem k vyvolání porodu, protože vám ke konci těhotenství naměřili na ultrazvuku množství plodové vody na dolní hranici normy. Ráda byste se vyhla indukci porodu.
Jak jste se již dočetla v jiném dotazu, odhad plodové vody je také odhadem, který může mít nějakou míru chybovosti. Další věc je, že plodová voda se stále tvoří. Koncem těhotenství její množství přirozeně ubývá. Pak se tedy můžete na dalším vyšetření ptát, zda jediná odchylka od fyziologie je odhad množství plodové vody. Zda se množství plodové vody liší při dalším měření jiný den. Zda jsou v pořádku průtoky cévami v pupečníku a v mozku, zda se z ultrazvuku zdá, že placenta odpovídá zralostí týdnu těhotenství. Na základě toho pak zvážit rizika a benefity indukce porodu.
Pomoci v rozhodování Vám může i názor jiného lékaře nebo péče soukromé porodní asistentky či duly.
Pokud byste to chtěla probrat s námi, můžete nám zkusit v pátek odpoledne zavolat na linku 228 229 143.
Dobrý den, dnes jsem byla na Check-inu v porodnici a byla jsem celkem zaskočena, když mi bylo řečeno, že by bylo vzhledem k věku nejlepší naplánovat CS. Prý u žen po 40 hrozí velké riziko poranění a možné poranění i miminka. Nějak k tomu nemohu nic dohledat. Jen dodám, že jsem po IVF a dvou potratech v 7 týdnu - to prý také hraje roli. Děkuji za váš názor
Dobrý den Lucie,
píšete, že vás v porodnici zaskočili, když vám jako nejlepší možnost porodu nabídli plánovaný císařský řez. Jako důvod uvedli poranění vás nebo miminka kvůli vašemu věku a rizikovost kvůli IVF a dvou prodělaných potratech.
Věk 40 a více let určitě není důvod k tomu, aby žena upřednostnila jednoznačně císařský řez (velkou břišní operaci) před vaginálním porodem. Pokud bychom se měli zaměřit na váš fyzický stav a možná rizika poranění, těžko můžeme vycházet pouze z vašeho věku.
Pokud jste po/při potratu měla i zákrok čištění dělohy v narkóze, pak je o něco vyšší riziko u porodu placenty. Bylo by tedy dobré se v rámci přípravy na porod zaměřit i na porod placenty. Po porodu ideálně být v kontaktu s miminkem kůže na kůži, začít co nejdřív přikládat dítě k prsu, na porod placenty si zkusit třeba dřepnout apod.
Císařský řez má také svá rizika o kterých by vás měl lékař poučit stejně jako o těch, která souvisí s vaginálním porodem. Výhodou plánovaného řezu může být, že v některých porodnicích už nabízí vstřícnou péči, kontakt s miminkem už na sále i rooming in hned po operaci, pokud má žena doprovod. Nevýhody krom rizik spojených se samotným procesem operace mohou být i náročné hojení a omezená možnost péče o miminko první dny po porodu.
Pokud nevíte, z čeho lékař své argumenty čerpá, tak se ho při další návštěvě zeptejte. Nebo se zkuste ještě podívat i do jiné nemocnice, kde by mohli být vstřícnější.
Přeji vám pozitivní zkušenost z porodu ať už porodíte jakkoliv
Dobrý den, jsem nyní 7+1tt a včera se u mne objevil třošičku růžový výtok dnes už to bylo spíš tmavé hnědé zašpinění a na toaletním papíře světle růžová krev. Jsem z toho vyděšená bolest v podbřišku žádná, ale nějak to neustává. Je to špatné znamení?? Mám zajít na gynekologii?
Dobrý den Ivano,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Špinění během prvních týdnů těhotenství bývá časté, kvůli rozvíjení dělohy. Rozumím tomu, že Vás to vyděsilo. Zde se o špinění v těhotenství dozvíte více informací. Kdyby špinění přešlo v krvácení jasně červenou krví, obraťte se na svého gynekologa. Pokud by neordinoval, tak běžte na pohotovost na gynekologické oddělení v nemocnici. Kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši telefonickou linku.
Chtěla jsem se zeptat jak dlouho probíhá to oplodnění?? Kdy je to uhnízdění kolikátý den?? A jeste se zeptam netusim kdy jsem měla ovulaci… a otestovala jsem se a měla jsem tam ducha ale výraznýho to může být kolik dní od ovulace ?? Klidně bych vám tu fotku testu mohla poslat? Děkuju
Dobrý den Karolíno,
ptáte se, jak dlouho probíhá oplodnění a kolikátý den cyklu dochází k uhnízdění oplodněného vajíčka. Také Vás zajímá, jak dlouho od ovulace má smysl použít těhotenský test.
K ovulaci většinou dochází 2 týdny před menstruací. U ženy, která má pravidelný menstruační cyklus v délce 28 dní to vychází na 14. den cyklu, kdy se uvolní vajíčko a v následujících 24 hodinách je možné, aby bylo oplodněno spermií. Vzhledem k tomu, že životnost spermie může být i 3 dny, považuje se 11. - 15. den cyklu za plodné období, ve kterém je nejvyšší možnost otěhotnění. Je to ale velmi individuální. Zde se dozvíte další informace o období před ovulací.
K nidaci - uhnízdění vajíčka dochází 6 až 12 dní po oplodnění, zde se opět dozvíte další informace.
Těhotenský test je schopný zjistit početí obvykle 2 týdny po pohlavním styku. Dříve to nemá smysl, postupujte podle pokynů v příbalovém letáku. Přesný počet dnů těhotenství se z tohoto testu nedá odhadovat. Jde jen o orientační test a pokud Vám vyjde pozitivně, objednejte se k Vašemu gynekologovi.
Dobry den, mohu pouzivat kalisek pro vytoky v těhotenství?
Dobrý den Jano,
ptáte se, jestli můžete používat menstruační klaíšek i v těhotenství.
Pokud máte výtok, kalíšek není vhodnou pomůckou, použijte spíš slipové nebo menstruační vložky. Vyvarujte se parfemovaných mycích gelů a noste prodyšné, bavlněné spodní prádlo.
Dobrý den, byla jsem teď neplánovaně na vyšetření v 15/16tt a řekli mi, že mám placentu uloženou na zadní stěně, ale nízko a zcela překrývá branku. Přišlo mi, že mám teď břicho níž, než jsem měla, kvůli trikům, co mi najednou jsou schopná zakrýt břicho. Mám být hodně znepokojená?:( tvrdne mi břicho, ale dostala jsem vyšší dávky magnesia a ascorutin. Mám hlavně ležet?
Dobrý den Lucy,
jsem ráda, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že Vám v 16. týdnu těhotenství oznámili, že máte placentu na zadní stěně dělohy a překrývá děložní branku. Na tvrdnutí břicha máte vyšší dávky magnesia a ascorutin na zpevnění cév. Ptáte se, o jak vážný stav se jedná a jestli máte hlavně ležet.
Uložení placenty bývá variabilní, pokud překrývá děložní branku, mluvíme o vcestném lůžku (placenta previa) - zde se o tomto stavu dozvíte víc informací. Kvůli riziku krvácení je vhodné vynechat pohlavní styk, nenamáhat se, hodně odpočívat. Také myslet na dostatečnou hydrataci, pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny a duševní pohodu. Tvrdnutí břicha může doprovázet celou dobu těhotenství. Neznepokojujte se, naopak prospívá pozitivní myšlení.
Doporučuji Vám zeptat se na vše, co Vás zajímá, ošetřujícího gynekologa, který Vám odpoví i na to, proč je důležitý klidový režim. Přeji Vám příjemné dny těhotenství a kdybyste si chtěla promluvit po telefonu, využijte naši telefonickou linku.
Hello, My name is Marcela, I will give birth for the first time in October and I would like to have a home birth. Could you please sahre with me the contact of midwifes that can assist me and my baby? Best, Marcela
Hello Marcela,
I am glad that you used our consulting services. Now, in the middle of pregnancy is the best time for you to find your personal midwife. I would recommend you this map of midwifes, where you can browse according to regions of the Czech republic. Similarly, you can use also this map. I wish you nice time of maternity.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!