PORADNA PORODNÍ ASISTENTKY

Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.

Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.

V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.

Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.

Můžete nám také zavolat!

Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro vás na telefonu každý
pátek 15-18 hod.


Volejte na:
+420 228 229 143
NOVÝ DOTAZ
Váš dotaz byl úspěšně odeslán. Naše porodní asistentky se Vám ozvou nejpozději do 72 hodin.
Někde nastala chyba, zkontrolujte prosím zadané údaje.
TÉMA
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Porod v domácím prostředí

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to u nás s porodem doma. Je možný, nebo nikoliv. V případě, že bych porodila doma a vše by bylo v pořádku, mám se dostavit do nemocnice ihned a nebo mám počkat třeba den dva, až se mé tělo drobet zotaví a dítě alespoň trochu přivykne na "tady venku". A nebo se do nemocnice nemusím dostavit vůbec a postačí odběr z patičky donést na kontrolu i s miminkem k pediatrovi? Díky moc za informace. K.

Porod doma
30.5.24

Dobrý den Kris,

zajímá Vás jak je to s porody doma u nás, zda je nutné jezdit po porodu do nemocnice nebo stačí navštívit pediatra a jak je to s odběrem krve na vrozené a metabolické vady tedy s “odběrem z patičky”.

Porod doma je možný. A to i České republice. U nás se lišíme v tom, že zatímco ve většině jiných zemí je péče během porodu doma společností podporovaná a zdravotním systémem zajištěná je v České republice tabuizována. Prostě se o ní nemluví, pokud mluví tak často s předsudky a hodně se akcentuje názor. 

V zemích, kde se zdravotní péče více než názorem řídí pravidlem Evidence based care, tedy Péčí založenou na důkazech, se ženám a dětem péče během porodu doma zajišťuje systémově a často je hrazena z veřejných prostředků. Zatímco britský Národní zdravotní systém NHS dává budoucím rodičům ucelené informace o možnostech místa porodu a o možnostech péče, český porodní systém se stále soustřeďuje na péči v porodnici a dominanci lékařů. Proto pokud se chystáte rodit doma, budete muset sama hledat cesty k optimální péči.

Pro porod je optimální, pokud o Vás pečuje porodní asistentka, která je mimo jiné schopna rozpoznávat rizika a v případě nutnosti Vám doporučí vyšší úroveň péče, tedy nemocnici.

Po porodu je pak porodní asistentka schopna zhodnotit nejen stav Váš, ale i stav narozeného dítěte. Pokud stav obou dvou je fyziologický, nemusíte ani Vy ani Vaše miminko do nemocnice. První tři dny je vhodné, aby Vaše dítě mělo kontrolu zdravotníkem každých 24 hodin. Tuto kontrolu může zajistit porodní asistentka nebo praktický lékař pro děti a dorost, který může tuto péči poskytovat za úhradu od pojišťovny, včetně odběru z patičky.

Pokud budete chtít péči od porodní asistentky, platbu bude účtovat přímo Vám, protože současný systém veřejného zdravotního pojištění péči porodních asistentek omezuje pouze na péči o ženu po porodu, nikoliv na dítě. 

Pokud tedy porodíte doma a Vaše miminko bude zdravé, nemusíte s ním jezdit do porodnice. Měl by se o ně postarat praktický lékař pro děti a dorost v rámci veřejného zdravotního pojištění. Pokud budete mít zajištěnou péči porodní asistentky, což Vám vřele doporučuji, se vším Vám bude radit a pomáhat. Pokud budete rodit bez porodní asistentky, musíte situaci vyhodnotit sama.

Přeji Vám, ať porodíte podle Vašich představ a najdete přesně takovou péči, která pro Vás a Vaše dítě i celou Vaší rodinu bude prospěšná.  

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Bartholiniho žláza

 Dobrý den, jsem 39tt.a dle lékaře se mi ucpala bartholiniho žláza. Mám docela velkou bouli uvnitř pochvy plnou hnisu. Lékař mi řekl, že porodu nijak nepřekáží a že můžu rodit vaginálně. Prý se při porodu vyřízne a vyčistí. Já si porod s tou boulí nedovedu moc představit, protože mě to dost bolí. Pak mám taky strach, že během porodu hlavičky praskne. A taky se děsím toho vyříznutí při porodu. Nemáte s tím prosím zkušenosti? Dá se doopravdy porodit, případně v jaké fázi prodou se bude řezat? Nemůže se mimčo nakazit nějakou infekcí, když boule praskne? Případně je něco co by mi mohlo pomoct ještě teď do porodu? Děkuji

Gynekologie
Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Michaelo,

ucpal se Vám vývod Bartholiniho žlázy, vytvořila se bolestivá cysta. Jste ve 39. týdnu těhotenství a lékař Vám řekl, že nepřekáží vaginálnímu porodu. Také plánuje chirurgický zákrok během porodu, který řádně nevysvětlil. Bojíte se o bezpečí miminka. Zajímá Vás co můžete dělat do porodu.

Léčba cysty bartholiniho žlázy může být konzervativní. Doporučuje se několikrát denně koupel v teplé vodě a běžně dostupná analgetika, což ve Vašem případě není úplně ideální. Častěji se cysta odstraňuje chirurgicky. Jsou zhruba dva postupy. První je naříznutí cysty, vypuštění jejího obsahu, zavedení drénu a v případě zánětu antibiotika. Tento zákrok se může dělat i jen v lokální anestezii. Druhou variantou je pak odstranění celé žlázy. To je zákrok trochu obtížnější a provádí se v celkové anestezii.

Vzhledem k Vašemu stavu, kdy cysta bolí a do porodu Vám zbývají dny, maximálně týdny, moc nechápu, proč Vám drenáž cysty neudělají okamžitě. Jednak by se Vám ulevilo od bolesti a pokud cysta obsahuje hnis, jsou namístě antibiotika. 

O miminko bych  zvýšenou obavu neměla. I když je cysta zanícená, je to pouze lokální ložisko, které na celkový zdravotní stav dítěte nemá velký vliv.

Každopádně řešení cysty Bartholiniho žlázy je plně v kompetenci lékaře gynekologa. Prosím, žádejte informace přímo od něj. Pokud Vám vše náležitě nevysvětlí, požádejte o druhý odborný názor jiného lékaře. Pokud by se Váš stav jakkoliv zhoršoval, vypravte se do nemocnice okamžitě. Mohou Vás ošetřit v rámci pohotovostní služby na gynekologicko-porodnickém oddělení.

Přeji Vám, ať se vše uspokojivě vyřeší.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

Mléčné zlazy v prsach

Dobrý den , mám dotaz začala sem se samovysetrovanim prsu již každý den si je prohmatavam ještě stále kojím 2,5 leteho syna ale.jen občas mám jedno prso větší jedno menší malý se spíše kojí z toho většího ale občas cucne i z menšího...když si prohmatavam prsa někde cítím větší boulicky někde menší ale .rekla bych že vtom větším je cítím o hodně víc....myslíte že to nic nemusí znamenat a že ty zlazy někde můžou být cítit někde třeba ne ? Hned se obávám toho nejhoršího děkuji moc za odpověď

Gynekologie
30.5.24

Dobrý den,

píšete, že jste začala se samovyšetřením prsu, kojíte syna a vnímáte, že máte občas jedno prso větší než druhé a pohmatově cítíte ve větším prsu bouličky a ptáte se, jestli tohle Vaše zjištění může něco znamenat.

Pokud kojíte, je zcela normální, že se mění velikost a tvar mléčné žlázy, která je při kojení aktivní a můžete to pak vnímat jako bouličky, které uvádíte.

Nicméně bez dalších vyšetření nelze říci, zdali je s prsy vše v pořádku. Proto Vám doporučuji, abyste se objednala na ultrazvukové vyšetření prsu, které se provádí nejlépe jednou ročně. Samovyšetření je pak ultrazvuk doplňuje-lze jím zachytit rychle rostoucí nádory.

Samovyšetření prsu byste také měla provádět zhruba měsíc, abyste zjistila, jak se prsy mění v průběhu cyklu a teprve potom lze hodnotit, zda je v prsou něco jinak. Podrobnější návod, jak provádět samovyšetření prsu najdete např. zde.

Určitě je dobré zachovat chladnou hlavu, zajistit si vyšetření a následně pak postupovat dle výsledků.

Přeji Vám hezký zbytek roku.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Vaginismus a porod

Dobrý den, aktuálně jsem ve 20tt a ráda bych změnila svého gynekologa.Trpím sekundárním vaginismem a můj lékař poté, co jsem otěhotněla, začal vaginismus bagatelizovat, přestal ho jakkoliv řešit v souvislosti s mým těhotenstvím a má pro mě nevhodné poznámky, že co budu dělat u porodu, když už teď mě vyšetření pomocí zrcadel bolí. Upřímně nevím, co mám v této situaci dělat, s kým svoji aktuální situaci konzultovat, případně na koho se obrátit(ideálně lékař, který má s pacientkami s touto dg zkušenosti). Děkuji za jakoukoliv radu. Pěkný večer.

Duševní zdraví
Porod
30.5.24

Dobrý den,

uvádíte, že jste ve 20.týdnu těhotenství a trpíte vaginismem,který Váš registrující gynekolog bagatelizuje. Ptáte se, s kým lze tutosituaci konzultovat a s kým se poradit.

V úvodu bych chtěla napsat, že vaginismus není určitě zanedbatelný a vnímám, že je pro ženu velmi těžkým problémem.

Doporučila bych Vám změnit registrujícího gynekologa, který Vás bude respektovat s těmito obtížemi Vám pomůže. Dále bych Vám doporučila začít spolupracovat s fyzioterapeutem případně psychoterapeutem, kteří Vám s vaginismem mohli pomoci. 

Přeji Vám, abyste našla respektující a adekvátní pomoc.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

vyvolání porodu kvůli věku nad 40 let

Dobrý den, je mi 41 let a v lednu budu podruhé rodit. První porod proběhl spontánně před třemi roky, rodit jsem začala den před termínem, vše proběhlo bez komplikací. Mé současné těhotenství je také bez komplikací s dobrými výsledky ultrazvuku, proto mě překvapilo, že hned na první kontrole v porodnici mi lékaři oznámili, že se budeme domlouvat na vyvolání v den termínu porodu vzhledem k mému věku, kvůli předčasnému stárnutí placenty u rodiček na 40 let. Snažila jsem se k tomuto dohledat informace na internetu jak v češtině tak v angličtině, ale nikde jsem nenašla informaci, že by samotný věk byl indikací k indukci bez přenášení. Navíc se se mnou v této porodnici lékaři už při prvním těhotenství při každé kontrole snažili domluvit na vyvolávání (důvod byl větší množství plodové vody, odmítla jsem). Přestože bych ráda prožila opět spontánní porod, nejsem kategoricky proti lékařským zákrokům, jen mám pocit, že nemám dostatek informací, abych udělala správné rozhodnutí. Předem moc děkuji a zdravím Vás. Miloslava Sliacká

Indukce
Porod
30.5.24

Dobrý den Mílo,

píšete, že jste byla na první kontrole v porodnici, kde Vám lékař nabídl vyvolání porodu na termín z důvodu Vašeho věku. Těhotenství probíhá fyziologicky a všechny vyšetření včetně ultrazvuku jsou v pořádku.Udáváte, že jste v této porodnici rodila své první dítě, v termínu a bez komplikací, i když Vás přesvědčovali o vyvolání porodu.

Při návštěvě porodnice Vám lékaři nabídli indukci porodu s odůvodněním, že s vyšším věkem je méně funkční placenta. U porodu rodiček po 4O. roku věku je vyšší riziko pro ukončení porodu císařským řezem, je vyšší riziko předčasného porodu a komplikací v těhotenství. Nikde jsem však nenašla studii, která by dokazovala, že věk ženy souvisí s funkčností placenty. Proto bych ve Vaší situaci žádala lékaře o odůvodnění jejich rozhodnutí pro indukci porodu a o důkazové studie, na základě kterých Vám nabízejí vyvolání porodu.

Pokud se v těhotenství s ničím neléčíte,  miminko velikostí odpovídá týdnu těhotenství, má fyziologické ultrazvukové vyšetření včetně vyšetření průtoků krve v cévách mozku a pupečníku, není důvod pro vyvolání porodu v termínu.

 

Přeji Vám, abyste prožila porod podle Vašich představ.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Bolest v podbříšku při pohybu

Dobrý den, již od začátku těhotenství pociťují bolest voblastí dělohy. Přikládala jsme to tomu, jak se děloha zvětšuje, tak že prostěbolí. Teď jsem ve 33tt a bolest je stále intenzivněji. Když jsem v klidu anapř. ležím nebo při běžné chůzi nic necítím. Bolest cítím při přetáčení se vposteli, při zvedání nohy, např. když si chci obout boty, zvedání se z gaučeatd. (bolest bych přirovnala jako k hodně velkému namožení svalů po cvičení)Nejsem žádný stěžovatel a hypochondr, ale jako prvorodička bych chtěla vědět,zda jsou bolesti v podbřišku běžné nebo ne. Bohužel můj gynekolog mě s toutootázkou docela odbil a řekl, že jsem v pořádku. Prý, že těhotenství někdy bolía kdybych měla kontrakce určitě to poznám (já samozřejmě vím, že se o kontrakcenejedná) Bylo vidět, že ho svým dotazem spíš obtežuju, protože byla plnáčekárna. Proto se ptám raději ještě vás, abych měla jistotu, mohlo by se jednatnapř. o to, že nemám dostatečně posílené pánevní dno ? Předem děkuji a moc sivážím toho co děláte!

Těhotenství
Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Barboro,

píšete, že jste v 33. týdnu těhotenství a v celém jeho průběhu Vás bolí v podbřišku, ale nejedná se o kontrakce. Bolest se objevuje zejména při zátěži (obouvání bot, přetáčení na bok, atd.). Váš registrující gynekolog se tomuto problému dostatečně nevěnovala. Ptáte se, zdali je to normální a kde by mohla být příčina. 

Jak uvádíte, kontrakční činnost dělohy vypadá jinak, proto bych hledala příčinu bolesti v pohybovém aparátu. Může se jednat o zablokované sakroiliakální skloubení, tah děložních vazů nebo i slabší střed těla, pánevní dno či diastázu. Proto bych Vám doporučila najít si fyzioterapeuta ve Vašem okolí, který na základě vstupního vyšetření určí příčinu bolesti, naučí Vás vhodné cviky a pohybové vzorce, které by Vám mohly od bolesti pomoci.

Děkujeme za dotaz a přejeme krásný zbytek těhotenství.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Vyvolání porodu kvůli věku

Dobrý den, včera jsem absolvovala první kontrolu v porodnici,kde mi bylo oznámeno několik věcí a chtěla jsem se zeptat na názor třetí strany.Za prvé, počítala jsem s termínem porodu 17.1:, protože to takto vycházípodle velikosti plodu ve 2. a 3. screeningu (datum je shodně s datem podlemenstruace)- V porodnici mi však řekli, že se budou držet data 10.1.,které mi vyšlo při prvním screningu. Proč, když podle dalších dvou screeningů je miminko evidentně menší?

Zároveň mi řekli, že k datu 10.1. budou chtít porodvyvolat, protože je mi 41 let a placenta v tomto věku rychle stárne.Nejsem člověk, který běžně odporuje lékařům, ale tento důvod mi přišel jakozástupný. V této porodnici budu rodit již podruhé (poprvé jsem zde rodilave 38 letech) a také se se mnou lékaři hned od první kontroly snažili domluvit na vyvolání aniž by mi udali přesnýdůvod. Paní doktorka mi tenkrát jen řekla pro lepší výsledek. Syn se narodilbez vyvolání v termínu. Přišla jsem do porodnice po odtoku plodové vody aihned mi bylo nabídnuto vyvolání. Věděla jsem, že porod by se měl rozběhnout do24 hodin od odtoku (což se i stalo), proto jsem opět vyvolání odmítla.Připrvním porodu jsem tyto věci tolik neřešila, ale teď mám dojem, že se porodnicesnaží odbavit tímto způsobem rodičky, aby měly porody pod kontrolou a mohli sirodičku odškrtnout.Předem děkuji za Váš názor, Míla Sliacká

Indukce
30.5.24

Dobrý den Mílo,

píšete, že jste byla na první kontrole v porodnici, kde Vás lékař informoval o nutnosti vyvolání porodu na termín, který byl stanoven na 10.1. 2024 z důvodu Vašeho věku. Udáváte, že jste v této porodnici rodila své první dítě, v termínu a bez komplikací, ikdyž Vás nutili do vyvolání porodu.

Co se týče termínu porodu, pro určování prosperity těhotenství se lékaři drží opravdu termínu porodu stanoveného v prvním trimestru na základě změření  temenokostrční délky plodu. V průběhu těhotenství by se pak již s určeným termínem dle ultrazvuku nemělo nijak hýbat. Žena má pak tedy určené dva termíny- dle poslední menstruace a dle UTZ, které by se neměli lišit o více než týden.

Při návštěvě porodnice Vám lékaři nabídli indukci porodu s odůvodněním, že s vyšším věkem je méně funkční placenta. U porodu rodiček po 4O. roku věku je vyšší riziko pro ukončení porodu císařským řezem, je vyšší riziko předčasného porodu a komplikací v těhotenství. Nikde jsem však nenašla studii, která by dokazovala, že věk ženy souvisí s funkčností placenty.Proto bych ve Vaší situaci žádala lékaře o odůvodnění jejich rozhodnutí pro indukci porodu a o důkazové studie, na základě kterých se rozhodují pro vyvolání porodu.

Pokud se v těhotenství s ničím neléčíte,  miminko velikostí odpovídá týdnu těhotenství, má fyziologické ultrazvukové vyšetření včetně vyšetření průtoků krve v cévách mozku a pupečníku, není, podle mého názoru, důvod pro vyvolání porodu v termínu.

Přeji Vám, abyste prožila porod podle Vašich představ.

Za tým #rodimvklidu,
Michaela Dobrovolná
Sdílet

Bolesti v prsou

Dobrý den, začínám nyní 35. tt a poslední dva dny mi začala štípat jedna bradavka. Zkoušela jsem dát trochu jogurtu s tvarohem, byť to bylo příjemné, nepomohlo to. Později odpo to přestalo, ale ráno zase začalo. Děkuji moc a přeji pěkný víkend. Markéta

Těhotenství III. trimestr
30.5.24

Dobrý den Markéto. Píšete nám do poradny, že řešíte v 35tt štípání v bradavce.

V těhotenství procházíte hormonálními změnami. Prsa se zvětší a připravují se na laktaci. Někdy může už v těhotenství z prsů odkapávat mlezivo, prsa mohou být napnutá a ženy mohou citlivě vnímat různé pnutí, tlak, brnění, svědění, zvýšenou citlivost apod. 

Zkuste nosit podprsenku z přírodních materiálů bez kostic, která vám dobře padne. Vyzkoušejte třeba květovou vodu z levandule nebo růže (seženete v drogerii). Když si přes den vzpomenete nebo pocítíte svědění, stříkněte na prsa bylinnou vodu a nechte volně zaschnout. 

Když by svědění nepřestávalo a naopak se stupňovalo nebo se přidalo i zarudnutí / suchost aj. Mohlo by se jednat o mykózu. V takovém případě zkuste vynechat ze stravy cukr a lepek, prsa můžete potírat extraktem z grepových jader a na další kontrole se poradit se svým obvodním gynekologem nebo lékařem v nemocnici, pokud o vás budou od 36tt pečovat tam.

Užijte si závěr těhotenství a pokud se budete chtít na něco doptat, neváhejte nám zavolat.

Za tým #rodimvklidu,
Markéta Koubková
Sdílet

Alkohol v pralinkách v těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se Vás zepta na požití alkoholu v těhotenství. Jsem nyní v 9. týdnu a dnes jsem ochutnala Belgické pralinky. Ve chvíli, kdy mi bylo nabídnuto, já si jeden kousek vzala a snědla, mě vůbec nenapadlo, že by tam mohl být skutečně alkohol. Jednalo se o větší pralinku, která má 16,4 g a obsahuje 0,6 % etylalkoholu. Jsem z toho nyní ve stresu, vím, že se jedná pouze o jeden větší kus bonbonu, který obsahuje alkohol, ale kdybych to tušila, nikdy si ho nevezmu. Může být, prosím, plod jakýmkoliv způsobem ohrožen i v takovémto množství? Měla bych to řešit s gynekologem či na to upozornit na screeningu? Je možné během těhotenství zjistit, jaký dopad měl alkohol na plod třeba již na 1. screeningu? Moc Vám předem děkuji za odpověď, které si moc vážím. S pozdravem těhulka

Těhotenství
30.5.24

Dobrý den,

v 9.týdnu těhotenství jste ochutnala  pralinku s alkoholem a zajímá vás jaký to může mít dopad na vaše těhotenství, na vaše miminko a zda se to dá poznat při screeningu na konci prvního trimestru. 

Myslím, že vás mohu uklidnit. Takto malé množství alkoholu s největší pravděpodobností nezpůsobí žádné potíže. Alkohol vstřebáváte vy svým zažívací traktem, pak se teprve dostává do krve. Myslím že 0,6% z 16,4 g je tak miniaturní množství, že se ve průměrných 4,5 litrech krve úplně ztratí. 

Screening v prvnim trimestru se zaměřuje nejvíce na chromozomální odchylky. Ty vznikají v době početí ne tedy v 9. týdnu. 

Je dobře že žádnou další konzumaci alkoholu  v těhotenství neplánujete. Nedoporučuje se žádný alkohol v těhotenství. Nenarozeným dětem nejvíce ubližují opakované a vysoké dávky alkoholu. To není váš případ.

Užívejte si ve zdraví, bez alkoholu. Přeji ať se vám daří.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet

RH-negativní, nepodaní injekce po porodu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem Rh negativní a manžel RH pozitivní máme spolu dvě děti obě jsou RH+. Po prvním porodu mi bylo aplikována injekce Anti-D, ale při druhem porodu ne. Porod byl komplikovaný a druhý den po porodu se mě zeptali zda chci podat injekci z důvodu, že miminko je RH+ já vyřízená po porodu, jsem řekla, že není třeba, že další miminko neplánujeme. Uběhl nějaký čas rány se zahojili a s manželem uvažujeme o 3 dítěti. Timto jsem se chtěla zeptat, zda je rozumné 3 dítě plánovat nebo z důvodu nepodané injekce je 3 dítě hazard a miminko by bylo ohroženo hemolytickou nemocí novorozence. Případně jak se tato situace v těhotenství řeší. Mockrát děkuji za odpověď Barbora

Rh imunizace
30.5.24

Dobrý den Barboro,

děkujeme vám za zajímavý dotaz. Ptáte se zda je rozumné plánovat třetí dítě, pokud vám po druhém porodu nebyl aplikován anti-D imunoglobulin. Jste Rh negativní, manžel pozitivní. Ptáte se zda by vaše dítě bylo ohroženo hemolytickou nemocí.

Na začátku vašeho těhotenství  vám budou nabídnuté odběry na krevní skupinu a nepravidelné protilátky. Pokud nebudou nalezeny žádné protilátky, bude vaše krev znovu vyšetřena ve 28. týdnu těhotenství a bude vám nabídnuta injekce anti-D imunoglobulinu, aby se snížilo riziko, že se u vašeho dítěte rozvine hemolytická choroba.

Pokud jsou ve vaší krvi během těhotenství detekovány protilátky anti-D, existuje riziko, že vaše nenarozené dítě bude postiženo chorobou. Z tohoto důvodu budete vy i vaše dítě během těhotenství sledováni častěji než obvykle. V článku z České gynekologie https://www.lubusky.com/clanky/91.pdf se píše, že nepravidelné protilátky má v ČR každý rok přes 5 000 těhotných žen, transfuzi krve v těhotenství potřebuje jen zhruba 50 nenarozených dětí.

Také je možné určit, zda je nenarozené dítě Rh pozitivní nebo Rh negativní provedením jednoduchého krevního testu již během těhotenství. Genetické informace (DNA) z nenarozeného dítěte lze nalézt v krvi matky, což umožňuje bez rizika zkontrolovat krevní skupinu ještě nenarozeného dítěte. Obvykle je možné získat spolehlivý výsledek tohoto testu po 11 až 12 týdnech těhotenství, což je dlouho předtím, než je dítě ohroženo protilátkami.

Pokud by  vaše dítě bylo Rh negativní, nebude ohroženo  hemolytickým onemocněním  a nebude nutné žádné další sledování ani léčba. Pokud se zjistí, že je Rh pozitivní, bude těhotenství pečlivěji sledováno, aby bylo možné rychle léčit případné problémy.

Každopádně toto je problematika, která patří do kompetencí lékaře, tak se neváhejte obrátit na vašeho gynekologa, popřípadě hematologa.

Přeji vám, ať vše dobře dopadne.

Za tým #rodimvklidu,
Marie Vnoučková
Sdílet
 

Sledujte nás také na sociálních sítích