Bezpečné místo pro vaše dotazy týkající se nejen těhotenství, porodu a šestinedělí.
Naše poradna je bezplatná a anonymní, Pro více informací si přečtěte pravidla poradny, nebo si projděte nejčastěji pokládané otázky a odpovědi na ně.
V archivu zodpovězených dotazů můžete vyhledávat podle tématu nebo klíčového slova.
Pokud ani tak nemáte jasno, neváhejte využít formulář a položit vlastní dotaz.
Můžete nám také zavolat!
Porodní asistentky z našeho týmu jsou tu pro vás na telefonu každý pátek 15-18 hod.
Dobrý den, jsem v na konci 6 tt a dnes mě na spodním prádle vyděsil růžový hlen - našla jsem ho dopoledne i nyní odpoledne. Při utření toaletním papírem nekrvácím. Mám strach, neboť jsem v prosinci prošla potratem a bojím se, aby se to nyní neopakovalo. Mám raději zajít na pohotovost? Moc děkuji za Váš čas a přeji hezké dny!
Dobrý den Lucie,
jste na začátku těhotenství. Vyděsil Vás růžový hlen. Předchozí těhotenství skončilo potratem, ptáte se, zda máte zajít raději na pohotovost.
Samotný růžový hlen nemusí znamenat nic špatného. Těhotenství přináší mnoho změn v těle ženy. V důsledku hormonů se prokrvuje děloha, konzistence cervikálního hlenu se může měnit. Můžete mít i další příznaky, které jsou na začátku těhotenství normální: zvýšená únava, nevolnosti, zvracení, pnutí v prsou a tak podobně. Buďte k sobě pozorná. Pokud byste pociťovala bolesti v podbřišku nebo krvácení, určitě lékaře vyhledejte. V tuto chvíli si myslím, že to není nutné.
Chápu, že Vás po předchozím potratu ledacos rozhodí. Přeji Vám, aby se tentokrát těhotenství vyvíjelo úspěšně. Pokud byste chtěla, můžete nám zavolat a promluvit si s některou porodní asistentkou z našeho týmu.
Zdravím
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v 12/2018 jsme bohužel přišli o naše vymodlené miminko, chlapečka, za 13 měsíců se nám narodila zdravá, živá holčička,nyní jsem ve 27tt, jsem více hlídaná pro menší množství plodové vody a mírnou těhotenskou cukrovku, muj dotaz spočívá v tom, zda je v dnešní době se možné splést v určení pohlaví? Moc jsme si s přítelem přáli chlapečka a myslela jsem, jak jsem si to hezky “pohlídala” aby to chlapec byl i muj vnitřní pocit je pořad na chlapečka, je možné že nás u porodu čeká překvapení? Samozřejmě jsme hlavně rádi, že je miminko v pořádku. Děkuji Martina
Dobrý den Martino,
v minulosti Vám zemřel chlapeček ještě před porodem. Pak se Vám narodila zdravá holčička. Nyní jste těhotná a přála byste si chlapečka. Zajímá Vás, jak je přesné určení pohlaví dítěte ještě v těhotenství.
U většiny těhotenství se pohlaví dítěte nezkoumá. Možnost jak pohlaví zjistit, je nejsnáze ultrazvukem. Tam se udává spolehlivost 80 - 90%. Při ultrazvuku nejvíce záleží na tom, jak je dítě otočené, jak dobře se zobrazuje odraz ultrazvukových vln. Další metody jsou složitější. Například z odběru plodové vody nebo z odběru krve matky. Tyto metody jsou velice spolehlivé, okolo 98%, využívají se ale při podezření na chromozomální nebo vývojové vady dítěte. Běžně se nedělají. Dále jsou na trhu jednorázové rychlotesty na určení pohlaví dítěte od 10. týdne těhotenství. Ten si můžete udělat sama doma. Výrobci udávají přesnost 99%.
Z toho plyne, že žádná metoda není stoprocentní, takže doufat v překvapení můžete.
Zároveň je dobré se připravit na eventualitu, že se Vám narodí holčička.
Každopádně s Vámi sdílím radost, že je Vaše miminko vpořádku. Přeji ať to tak zůstane.
S pozdravem
Dobrý den, chtěla bych více pochopit můj porod a proč takový byl. Šla jsem ve 41+3tt na vyvolávaný porod od 10h jsem dostávala po 2h polykací tablety na vyvolávání. Od cca 16h jsem začala mít 3x za 30-40 silné dlouhé bolesti. Kolem 19h začaly být silné, ale kontrakce na monitoru nebyli žádné. Kolem 21h byly bolesti čím dál častější a hlavně neuvěřitelně intenzivní. Ve 12h v noci mi praskla voda a začali pořádné bolesti kdy jsem brečela bolestí, cca každé 2-3 minuty, na monitoru žadné kontrakce a děloha otevřena cca 3 cm. Ve 4 ráno mi dali epidural a poté jsem za 3,5h se otevřela na 10 cm a na 3 zatlačení porodila. Do teď nerozumím proč nebyli ani během finální porodu vidět na monitoru děložní stahy( kontrakce) maximálně 80 . Tam bylo třeba číslo, zatímco tep srdce byl pravidelně 190 kdy mě kontrolovali sestry zda jsem v pořádku. Zároveň bolesti jsem měla opravdu silné. Čím je možné že monitor neukazoval kontrakce nebo jen v minimálně výšce? Bylo to těžký, protože kvůli tomu mi nikdo nevěřil z porodních asistentek, že rodím a ne že jsem vyšilující. Děkuji za odpověď.
Dobrý den Nikol,
zažila jste vyvolávaný porod při kterém jste začala mít silné bolesti, které se na monitoru buďto vůbec nezobrazovaly nebo se zobrazovaly maximálně 80. Bylo to pro Vás těžké, protože jste měla dojem, že Vám nikdo nevěří, že rodíte a že máte silné bolesti.
Nejprve Vám chci pogratulovat, že jste nakonec tak krásně porodila. I když jste měla porod vyvolávaný, při kterém často ženy vnímají kontrakce velice bolestivě a který častěji může skončit císařským řezem. Vám se podařilo porodit vaginálně.
Teď k tomu monitorování: během porodu se připevní na břicho matky dvě sondy. Každá je jiná a každá pracuje na jiném principu.
Srdeční frekvence dítěte je snímána zevní ultrazvukovou sondou na principu dopplerovského efektu. Číslo, které se zobrazuje je přibližná tepová frekvence dítěte.
Druhá sonda zaznamenává děložní činnost pomocí piezoelektrického efektu, tedy tlaku dělohy proti sondě, která je připevněna pomocí elastických pásů na břicho. Tato zevní sonda nemůže objektivně zaznamenat intenzitu kontrakcí, ale pouze jejich frekvenci. Velmi důležité je primární nastavení sondy. Také nesprávné umístění sondy nebo např. obezita nepřesnosti ještě zvyšují. Normální tlak dělohy je kolem 10 mmHg, takže Vámi zmiňovaných 80 je již dost vysoké číslo.
Pokud se při monitorování kardiotokografem používají zevní sondy, jako to bylo ve Vašem případě, jsou hodnoty pouze orientační. Přesnější hodnoty se dají zjistit pouze při použití vnitřních sond, které jsou umístěné přímo na dítěti a přímo v děloze. Ty se ale téměř nepoužívají. Vnitřní sonda, která zjišťuje napětí dělohy se používá pouze při výzkumu.
Jak vysvětlit to, co se při porodu dělo? Byl to asi souběh několika skutečností. První je ta, že při vyvolávaném porodu mohou ženy vnímat stahy děložní bolestivě, protože tělo reaguje na umělé hormony a nepřizpůsobuje se tak dobře jako při porodu, který začne sám od sebe. Při normálním porodu se vyplavují hormony, které způsobují stahy, ale zároveň se vyplavují hormony, které tlumí vnímání bolesti. U uměle vyvolaného porodu často ženy potřebují tlumit bolest taktéž uměle. Ve vašem případě to byla epidurální analgezie. Druhou věcí je monitor od kterého jste měla nějaká očekávání a který ukazoval jinak než jste předpokládala. O obojím jste měla být dostatečně informována před tím, než Vám byl porod vyvoláván a před tím, než jste byla monitorována. Veškeré aktivity Vám měl zdravotní personál řádně objasnit. Zejména důvod, proč je hodlá udělat, po té jejich povahu, to znamená jak budou probíhat, jaká jsou jejich rizika a jejich alternativy.
Ke každému zákroku, který zdravotník zamýšlí udělat, musí mít Váš informovaný souhlas. Nic Vám nikdo nemůže dělat bez Vašeho souhlasu, pokud jste schopna souhlas udělit. Musí Vás o všem dopředu srozumitelně informovat.
Porod často přináší nové situace, dopředu nečekané prožitky. Je velice prospěšné když ženy mají možnost, po porodu si promluvit se zdravotníkem, který byl u jejich porodu, když mají možnost doptat se na to, čemu nerozuměly. Někdy ženám velice pomůže dát zdravotníkovi zpětnou vazbu. Pokud tak z nějakého důvodu nemůžete udělat, můžete zavolat alespoň nám na naší telefonní linku a vše ještě v klidu probrat s některou kolegyní z našeho týmu.
Moc Vás zdravím
Dobrý den, chci se zeptat. Jsem skoro 24 dní po porodu mám brnění rukou a včera kdZ šla na mě únava brnela mě celá noha, a byla necitlivost.. měla jsem to v těhotenství pravá ruka mě brnela často.. kdy to ustoupí a čím to je?? Já po prvním porodu po třech měsících po porodu měla brnění právě poloviny těla také ale v nemocnici mi nic nezjistili...
Dobrý den Jano,
Jste už čtvrtý týden po porodu a stále přetrvává brnění končetin, které jste měla v těhotenství. Tři měsíce po prvním porodu jste byla vyšetřena v nemocnici, kde příčinu neodhalili. Ptáte se proč vás končetiny brní a kdy to ustoupí.
Začala bych tím co způsobuje brnění prstů, končetin nebo dokonce celé půlky těla. Brnění, mravenčení nebo i necitlivost způsobuje stlačení, podráždění nebo poškození nervu nebo více nervů. V těhotenství se má zato, že vnitřní prostředí ženy je více zavodněno a proto mohou vznikat i v okolí nervů otoky, které nervy utlačují. Otoky nemusí být nijak velké a nemusí být ani viditelné navenek. Proto mnoho potíží s tímto spojených po porodu vymizí. Někdy ale potíže přetrvávají i po porodu jako je tomu u vás.
Co tedy můžete sama dělat. Můžete doplňovat vitamíny E, B1, B6 a B12, které prospívají činnosti nervů. Prospěšný je také přiměřený pohyb, cvičení, rehabilitace. Pokud si sama nevíte rady, obraťte se na fyzioterapeutku. Některé se specializují přímo na ženy v souvislosti s porodem a mateřstvím. Pokud by nenastal žádný pokrok, pak se obrátit na lékaře, neurologa.
Přestože je brnění a necitlivost končetin velmi nepříjemná, pokud vznikne v těhotenství, s největší pravděpodobností opět odezní. Přeji vám, ať se tak stane co nejdřív.
Před lety jsem musela projít utajenym porodem.Vše proběhlo dobre a nikdy me nikdo s touto situaci nekontsktoval.Až dnes přišel dopis z pojišťovny,ze mam doložit ukončení rodičovského příspěvku.Dokumenty k doložení již nemam, jak postupovat?Obavam se,aby utajené,zůstalo utajené?Jak mohou mít informace?Na soudu mne zjišťovali,ze vše podleha zákonu o anonymitě…
Dobrý den,
děkujeme Vám za dotaz do poradny. Ptáte se na to, jak postupovat s doložením dokladů o rodičovském příspěvku po utajeném porodu, když už je nemáte a jak může o tom mít pojišťovna informace.
Pojišťovna zřejmě hradila Váš porod na základě RČ. Běžně je třeba pojišťovně doložit, kdo za Vás vlastně platí pojištění (zaměstnavatel / stát / samoplátce atp.). Pokud nějaký časový úsek nemá pojišťovna doložený, tak je třeba dodat doklad o tom, kdo pojištění hradil. Tedy pokud mají hlášený začátek rodičovské dovolené, je třeba pak doložit i konec. Jak byste měla postupovat, pokud doklad o ukončení rodičovské dovolené nemáte, se můžete zkusit zeptat např. na LLP nebo v poradně Aperio. S tím Vám bohužel neumím poradit. Předpokládám, že doklad o ukončení by Vám měli vydat i opakovaně na úřadě, kde jste o rodičovský příspěvek žádala.
Utajený porod dál zůstává utajeným porodem, který zmiňuje např. zákon o zdravotních službách 372/ 2011 § 37.
Pokud byste měla ještě další dotaz na porodní asistentku, zkuste nám zavolat na číslo 228 229 143.
Dobrý den, jsem nějaký 39tt a nikdo mi ještě neřekl odhad miminka. Měří se miminko před porodem nebo jak to funguje? Paní doktorka mě vždy jen odbyde zkontroluje srdeční ozvy miminka, čípek a všechno. Kamarádky říkají odhady miminka a mě nikdo nic ještě neříkal. Co kdyz miminko bude velké a já ho nevytlačim? To už nikdo nehlídá nebo by se mělo? Bolesti už mám hodně celé bříško je bolavé ale prý se mimco ještě nechystá (cs 2) Co mě trapi tak bolestí bříška, ale furt se nic neděje. Taky mám tlaky 90/45 a podobně. Nikam nedojdu hned je mi zle z tlaku. Kávu nepiju. Jak dlouho mě můžou nechat přenášet? Omlouvám se za takové otázky ale můj lékař mi na ně neodpovi.. Děkuji za odpověď hezký den.
Dobrý den Moni.
děkujeme za Váš dotaz do poradny. Omlouvat se určitě nemusíte, je v pořádku, že se ptáte.
Máte mnoho otázek. Nevím, zda jste se lékařky ptala a ona Vám neodpověděla nebo zda jste očekávala, že Vám toho řekne víc, než jste se na prohlídce dozvěděla. Určitě se na prohlídce nebojte zeptat na to, co Vám není jasné. Gynekoložka by Vás měla o všech postupech a výsledcích vyšetření informovat.
Pokud Vám lékařka dělala kontrolní ultrazvukové vyšetření, jistě má i přehled o přibližné velikosti miminka. Odhad je ale vždy pouze orientační. Pokud nemáte nějaké přidružené onemocnění, s největší pravděpodobností je Vaše dítě velké tak akorát, aby prošlo porodními cestami.
Tlak máte opravdu nízký. Což samo o sobě nemusí být nijak ohrožující. Je důležité dodržovat zdravou životosprávu, dost odpočívat, chodit ven na čerstvý vzduch atp. Pokud Vám to znepříjemňuje denní režim, poraďte se s lékařkou.
Přenášení se v těhotenství počítá až od 42+0 tt. Pokud jste 39tt máte ještě dost času.
Pokud byste měla další dotazy na porodní asistentku nebo si chtěla zkrátka o tom, co Vás trápí popovídat, zavolejte nám do poradny Rodím v klidu.
Užijte si konec těhotenství i porod.
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. První holčičku jsem rodila spontánně ale do dnes nechápu proč mi porodní asistentky tlačili na břicho doslova skákali. Já vím, že jsem už u porodu nemohla a moc jsem nespolupracovala neměla jsem už sílu. Ale nikdo mi nic k tomu neřekl. Já se dočetla že by se to dělat nemělo. Taky jsem pak měla doslova masivní krvácení a musela zůstat 8 hodin po porodu na porodním sále tak mám trošku obavy jak to bude s druhým porodem a krvácením. Co mě ještě zajima, tak po prvnim porodu mi bylo řečeno, že si mám hned sedat ze takhle teda neee, at si jizva zvyká. Přes porodní asistentku online mi bylo zase teď řečeno, že nesedat pořídit kruh po porodu ať se spodek neprekrvi a neboli tolik. Tak nevím v čem je pravda
Děkuju za odpověď, hezký den
Dobrý den,
píšete, že jste po spontánním porodu, při kterém Vám bylo tlačeno na břicho a následně jste krvácela. Zajímá Vás, proč se tak dělo a máte strach z opakovaného krvácení. Také se ptáte, jestli je lepší po porodu používat kruh v případě porodního poranění.
Jsme moc rádi, že jste se s takhle komplexním dotazem obrátila právě na naši poradnu.
Tlačení na břicho, jak popisujete, mohlo být buď podporou děložního fundu, nebo Kristellerovou expresí. Uvedu rozdíl mezi nimi, jelikož exprese je postupem non lege artis a opravdu do dnešního porodnictví nepatří.
Přidržení děložního fundu je metoda, kterou se zkracuje druhá doba porodní. Porodní asistentka nebo lékař při začátku kontrakce tlačí dlaní na děložní fundus a pomáhají rodičce při jejím zapojení břišního lisu. Cílem je zkrátit druhou dobu porodní (ve chvíli kdy hrozí ohrožení dítěte dušením) nebo pomoci rodičce při tlačení (pokud nemá rodička dostatek sil).
Kristellerova exprese je někdy označována jako jedna z porodnicích operací. Většinou lékař ženě tlačí celým předloktím nebo tahem za prostěradlo na břicho shora neadekvátní silou a to někdy i bez ohledu na kontrakční činnost. Při tomto úkonu dost často vznikají na břiše ženy hematomy, může dojít i ke zlomenině žebra. Proto je to postup dneska naprosto nepřípustný.
Ať už u vás byl použit kterýkoliv z těchto manévrů, důvodem k jejich použití, podle toho jak píšete, bylo rychlejší ukončení porodu. To ale nic nemění na tom, že Vás měli lékaři adekvátně situaci plně poučit o tom, co dělají.
Co se týče krvácení po porodu, k tomu dochází často z důvodu tzv. děložní hypotonie, kdy se děloha po porodu nestáhne po odloučení placenty tak, jak by měla. Po placentě zůstane velká ranná plocha a z ní dochází ke krvácení, které ohrožuje život ženy. Jaká je ale příčina krvácení, to nelze vždy s jistotou říct. Může se jednat o vliv dlouhého porodu, velkého miminka, dlouhého použití oxytocinu při porodu, zbytků placenty v děloze atd. Proto nemůžeme ani predikovat, zda ke krvácení dojde při dalším porodu. Ale samozřejmě budou určitě zdravotníci u druhého porodu více zohledňovat, že k takovému krvácení došlo a budou Vás více hlídat.
Sezení po porodu na kruhu je diskutabilním tématem. Jak už jste uvedla, některé porodní asistentky a duly doporučují jeho použití, některé nikoliv. Pokud si sedáte na kruh, dochází na hrázi k většímu tahu tkání, ale tím že nesedíte přímo na ploše šití tak se to může zdát příjemnější. Pokud kruh nevyužíváte, může být sezení bolestivé, ale zase je tento přístup doporučovaný fyzioterapeuty, protože i takhle malý kontakt šitého poranění s podložkou (i když přes oblečení) vede k lepšímu hojení. Proto použití kruhu je na zvážení každé ženy.
Přeji Vám hezký den
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Posledni dny mě bolí pravá ruka. Brnění ruky a hlavně konečky prstů umrtveny, jak kdybych si je zalehla. Musím to vždy pořádně rozhýbat a pak mě bolí celý den komplet ruka. Je to nepříjemné. Na otoky nějak netrpim jsem drobná. Z druhého těhotenství to neznám. Jinak jsem druhorodicka a jsem drobná. Miminko je veliké odhad skoro 4 kg je možné že mi daji císaře? Děkuji
Dobrý den Jančo,
píšete, že máte poslední dny bolesti a brnění ruky a necitlivé konečky prstů. Dále, že váhový odhad Vašeho miminka je skoro čtyři kila. Zajímá Vás, zda můžete očekávat porod císařským řezem.
Brnění a necitlivost rukou je bohužel někdy spojené s koncem těhotenství. Je to velmi nepříjemné, ale není to nijak ohrožující. Pravděpodobně to souvisí s otokem v oblasti zápěstí, který ani nemusíte vidět. S největší pravděpodobností tento nepříjemný stav odejde přesně tak jak přišel. Někdy ještě před porodem, někdy až po porodu. Někdy se doporučuje užívat podpůrně vitamín B6, který zlepšuje funkci nervů. Někdy se doporučuje Aescin, který působí proti otokům. Ten můžete v těhotenství užívat po dohodě s lékařem. Vitamín B je přirozeně i ve stravě. V mase, cizrně, bramborách, špenátu, v celozrnném pečivu a v dalších potravinách. Ruce, pokud možno nepřetěžujte, nenamáhejte je.
Co se týče velikosti miminka, ta není nijak špatná a nemusí být důvodem k císařskému řezu. I větší miminko se může narodit vaginálně. Pro většinu žen a pro většinu dětí je vaginální porod bezpečnější než císařský řez. K němu by mělo dojít tehdy, když zachrání život nebo zdraví Vás a nebo Vašeho dítěte. Pokud jste zdravá, není ani Vaše drobná postava důvodem k císařskému řezu. Císařský řez má svá rizika. Delší rekonvalescenci, větší riziko krvácení, větší riziko infekce, riziko delší hospitalizace a další.
Doufám, že Vaše potíže co nejdříve odezní a porodíte podle Vašich představ.
Dobrý den, moc děkuji za vaši odpověď na dotaz. Velice si toho cením. Chtěla jsem se ještě zeptat jaká jsou rizika menšího množství plodové vody pro miminko? Na posledním UZ mi přímo dr. řekla mírný oligohydramnion. Zdali by lékaře všechny monitory a UZ, který mi dělají upozornily, že něco není v pořádku? Nechci si číst žádné příběhy, které by mě děsily. Moc děkuji za zprávu.
Dobrý den Majo,
díky za Váš dotaz. Lékařka Vám sdělila, že máte mírný oligohydramnion, čili lehce snížené množství plodové vody. Zajímá Vás, co to znamená pro miminko. Nejprve se podíváme na to, jaké má plodová voda funkce a potom blíže na její objem.
Plodová voda (amniová tekutina) je tvořena buňkami vnitřní vrstvy plodových obalů (tzv. amnion) a močí plodu. Plodová voda je nezbytná pro růst a vývoj plodu. Chrání plod (a také placentu a pupečník) před mechanickým tlakem zvenčí, udržuje stálou teplotu, zabraňuje přilepení citlivé kůže plodu k plodovému obalu, umožňuje pohyby plodu a jeho vznášení, umožňuje stejnoměrný růst, podporuje růst plic, poskytuje ochranu před infekcí a (společně s placentou) umožňuje plodu látkovou výměnu.
Objem plodové vody je nejvyšší zhruba ve 35. - 37. týdnu těhotenství (800 - 1000 ml), poté se postupně snižuje. Při přenášení, koncem 42. týdne, může klesnout až na 300 ml. Přesné množství se změřit nedá, je to (podobně jako odhad hmotnosti plodu) jen odhad, pomocí výpočtu z naměřených parametrů z ultrazvuku. Bohužel, sama nemáte možnost množství plodové vody nijak ovlivnit. Snad jen dodržováním klidového režimu, ležením a pitím standardního množství tekutin.
Předčasně odtékající plodová voda je nejčastější příčinou sníženého množství plodové vody, oligohydramnionu. Oligohydramnion znamená, že plodové vody je do 500 ml. Ale i přes to, že Vám plodová voda odchází, zároveň se průběžně i tvoří - buňkami vnitřního plodového obalu a hlavně močí plodu.
Jak sama píšete, provádí Vám během hospitalizace častá vyšetření ultrazvukem, dále monitorují miminko kardiotokografem a to je maximum, čím se může včas odhalit nějaká komplikace nebo neprospívání plodu. Mírný oligohydramnion je přirozený důsledek předčasného odtoku plodové vody. Vývoj miminka se nyní uskutečňuje v omezenějším prostoru. Děloha má menší velikost, než by měla, její stěny mohou v podstatě téměř obepínat plod, který se dá dobře nahmatat. Pohyby můžete proto cítit bolestivěji.
To, že nemůžete nijak svůj stav zlepšit, vlastně jenom odpočinkem, je psychicky náročné. Popřemýšlejte, co by Vám udělalo radost, čím byste si mohla dobu hospitalizace zpříjemnit. Knížka, hudba, křížovky, nebo relaxační omalovánky pomohou rozptýlit myšlenky.
Kdykoli, když Vám něco nebude jasné, zeptejte se lékařů nebo porodních asistentek, které o Vás pečují na vysvětlení nejasností. Můžete také znovu napsat nebo zavolat na naši linku, která je v provozu každý všední den. Přeji hodně trpělivosti!
Dobrý den, už týden ležím v porodnici na pozitivní PROM test, začala mi ve 31tt odtékat plodová voda, ale vůbec jsem to nezaznamenala. Nyní jsem po dvou odběrech plodové vody, a pokud bude vše v pořádku dr. chtějí vydržet do 34tt. Mám ale velký strach z toho co bude, jak bude miminko velké, zdali hrozí nějaké komplikace. Téměř s námi dr. nemluví, jen rychlé vizity. Všude jsem se dočetla, že tento postup je běžný. Děkuji za jakkoukoliv zprávu, jsem už psychicky vyčerpaná. Děkuji.
Dobrý den Majo,
díky, že se obracíte na naši poradnu. Píšete, že jste týden hospitalizovaná kvůli předčasnému odtoku plodové vody, který začal ve 31. týdnu těhotenství. Pravidelně Vám kontrolují plodovou vodu a porod je zatím plánován na 34. t.t. Trápí Vás obavy z toho co bude a nemáte dostatek informací.
Předčasný odtok plodové vody znamená, že v plodových obalech je někde malý otvor, kterým plodová voda postupně odchází a zároveň je tento otvor bránou možné infekce. Vzestupnou cestou, z pochvy, se mohou dostat bakterie do (jinak sterilního) prostředí uvnitř plodových obalů a kontaminovat tak plodovou vodu. Tím by byl ohrožen infekcí i plod. To, jestli a jak rychle se možná infekce objeví, záleží na mnoha faktorech (např. velikost otvoru v plodových obalech, jeho umístění…). Aby se mohla infekce včas odhalit, kontrolují Vám stav plodové vody. Také si měříte svou tělesnou teplotu, která by neměla překročit 37.5°C. Možný zánět by se mohl také projevit zapáchajícím výtokem. Předpokládám, že dostáváte i preventivně antibiotika a dodržujete klidový režim. Děláte teď vše, co je ve vašich silách, aby jste oddálili možnou infekci. Je možné, že vydržíte i déle než do 34. tt.
Chápu, že si procházíte psychicky náročným obdobím. Když si to budete přát, v nemocnici by Vám měli být schopni zprostředkovat rozhovor s psychologem. Napište si také vše co Vás zajímá na papír a požádejte Vašeho ošetřujícího lékaře aby si na Vás udělal čas (třeba i mimo vizitu) a zodpověděl Vaše otázky. Užitečné informace a příběhy rodin předčasně narozených dětí najdete na stránkách občanského sdružení Nedoklubko.
U předčasně narozených dětí vždy hraje velkou roli, v jakém týdnu těhotenství přišly na svět. Od 34. do 37. týdne gestačního stáří je novorozenec považován za lehce nezralého (od 32. do 33. týdne za středně nezralého). Předčasně narozená miminka obvykle nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, tudíž mohou snadno prochladnout nebo se naopak přehřát. To je jedním z důvodů, proč jsou uloženy do inkubátoru. Proto je důležité, aby porod proběhl v některém z perinatologických center intenzivní nebo intermediární péče, jejichž novorozenecká oddělení jsou vybavená pro péči o nezralé novorozence.
Nezralí novorozenci mívají málo surfaktantu v plicních sklípcích, kdy plíce nedokáží dostatečně okysličit krev v těle a potřebují na čas kyslíkovou masku. Většinou se obtížně přisávají k prsu, proto maminky obvykle mléko odstříkávají elektrickou odsávačkou, která je na novorozeneckých odděleních k dispozici. Pokud kojit chcete, víc informací se dozvíte v článku o kojení předčasně narozeného dítěte.
Přeji Vám a celé rodině hodně sil a štěstí. Když budete chtít, napište zas.
Snažíme se ženám zdostupnit péči porodních asistentek, bez Vás to ale nezvládneme. Pomozte nám, aby se služby porodní asistentky staly přirozenou součástí péče o rodiny!
Jsme moc vděční za Vaši podporu, bez Vás by to nešlo. Děkujeme!