Безпечне місце для ваших запитань не тільки про вагітність, пологи та післяпологовий період.
Наші консультації є безоплатними та анонімними, для отримання додаткової інформації ознайомтеся з правилами консультацій, або перегляньте найпоширеніші запитання та відповіді на них.
В архіві відповідей на запитання ви можете здійснювати пошук за темою чи ключовим словом.
Якщо вам усе ще щось не зрозуміло, не соромтеся скористатися формою та поставити власне запитання.
Ви можете нам також зателефонувати!
Щоп'ятниці з 15 до 18 години для вас працюють акушерки нашої команди.
Ми надаємо підтримку по телефону чеською та англійською мовами.
Dobrý den, právě mi skončilo šestinedělí, nicméně stále mám velmi mírné očistky (několik dní je vždy klid, poté se vrátí) a cítím z intimních partií slabší zápach. Byla jsem na návštěvě u svého gynekologa, který provedl utz a zjistil, že v děloze zůstaly zbytky plodových obalů, řekl, že jich je tam víc, poté vyndal jeden větší a dva menší kusy a řekl, že jinak by to bylo na kyretáž, ale to on dělat nebude. Prý to již nemám řešit, kontrola nutná není a stačí přijít na prevenci (v prosinci). Po těhotenství nemám ve svého gynekologa bohužel 100% důvěru (plánuji jej změnit), proto se chci zeptat, zda je to takto opravdu v pořádku a není nutné zbytky obalů v děloze řešit. Bojím se, abych z toho v budoucnu neměla nějaké problémy, např. znovu otěhotnět a donosit miminko. Zároveň se chci zeptat, co mohu v této situaci dělat (pomůže vaginální napářka? také jsem četla, že může pomoci pití čajů, např. kontryhel) a čím to mohlo být způsobeno, jestli mohl být tento problém ovlivněn průběhem porodu, nebo zda průběh porodu vliv mít nemohl. Moc děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den Zuzano,
blahopřeji Vám k narození miminka. Po porodu Vám zůstaly v děloze zbytky plodových obalů, které gynekolog při kontrole po šestinedělí odstranil. Ptáte se, čím to mohlo být způsobeno, jestli na to měl vliv průběh porodu. A co můžete v této situaci sama dělat.
Po porodu placenty se vždy kontroluje její vzhled, jestli je celá, včetně plodových obalů, které jsou k placentě připojeny. Nicméně může se stát, že v děloze některé útržky plodových obalů zůstanou. Průběh porodu na to vliv nemá. Před odchodem z porodnice na některých pracovištích ženám kontrolují ultrazvukem zavinutí dělohy, jestli v ní něco nezůstalo. Není to standardem ve všech porodnicích.
Očistky mohou odcházet celou dobu šestinedělí a postupně slábnou. Často si tělo poradí samo a děloha tím, jak se stahuje (např. během kojení, kdy se do krve vyplavuje z mozku hormon oxytocin), vypudí svůj obsah ven z těla. Teď uvidíte, jak se bude situace vyvíjet. Buďte vnímavá ke svému tělu. Pokud byste zpozorovala nažloutlý nebo nazelenalý či zapáchající výtok, nebo pokud byste si naměřila zvýšenou teplotu, můžete kdykoli do nemocnice na oddělení gynekologie. Píšete, že nemáte ve svého gynekologa 100% důvěru, můžete tedy svoje obtíže zkonzultovat s jiným gynekologem, např. přímo v nemocnici.
Bylinné čaje pít můžete (např. řepík, řebříček, kontryhel, mochna husí, mateřídouška, meduňka, jitrocel, list jahodníku, maliníku nebo ostružiníku). Také si z těchto nebo dalších svých oblíbených bylin připravit vaginální napářku, jak píšete. I když máte šestinedělí za sebou, tak i nadále hodně odpočívejte, stravujte se vyváženě a pestře. Pohyb na čerstvém vzduchu prospívá také, jen pozor na prochladnutí
Dobrý den, Mám za sebou náročný porod a dlouhý porod. Do nemocnice jsem přišla s pravidelnými kontrakcemi, ale otevřená ve 2:00 jsem byla pouze na 1 cm., ráno v 6:00 stále 1 -2 cm i za stále probíhajících kontrakcí. Dopoledne v teple sprše se kontrakce zastavily, potom zase rozjely. V 15:00 - nález 2 cm, bylo mi doporučeno propíchnout vak blan, souhlasila jsem, v 19:00 nález 2-3 cm, doporučen epidural, souhlasila jsem, druhý den ráno nález 4-5 cm, v 8:00 podán oxytocin, v 10:00 nález 8 cm a v 11 se syn narodil. V průběhu porodu jsem se snažila být aktivní (balón, sprcha, tebou, napářka, aromaterapii), ale i přesto porod postupoval velmi pomalu. Samotná tlačící fáze na sále trvala asi 20 minut. Po porodu jsem prodělala hypotonii dělohy. Pochopila jsem, že kontrakce nebyly dostatečně efektivní na to abych se otevřela, ( i přesto, že já jsem je vnímala velmi intenzivně - zejména bolest v bederní oblasti) zajímalo by mě čím to mohlo být způsobeno a zda můžu něco udělat proto, aby při dalším porodu to šlo lépe.
Dobrý den Saro,
Zažila jste náročný porod s intervencemi. Vnímala jste bolestivé kontrakce ale byly údajně nefektivní. Zajímá Vás čím to bylo způsobeno a co byste mohla dělat, aby příště šel porod lépe.
Váš dotaz je velice zajímavý. Je totiž možné, že jste během jeho průběhu nedostávala potřebné informace, kde se právě v porodním procesu nalézáte a co je nejvhodnější dělat. V Doporučeních Světové zdravotnické organizace pro pozitivní zkušenost s porodem se můžete dočíst, že pokud má žena pravidelné bolestivé kontrakce a není otevřena na víc jak 5 cm, nachází se v takzvané pasivní fázi první doby doby porodní, která nemá časový limit a pokud je matka i dítě v pořádku nemá se porod nijak urychlovat. V této fázi nejsou kontrakce efektivní jako například v aktivní fázi první doby porodní. Také se můžete dočíst, že dirupce vaku blan se v rané fázi porodu nedoporučuje. 12 kroků k bezpečné a respektující péči ICI uvádí umělé protržení vaku blan jako škodlivou praktiku. Co tedy můžete udělat jinak je, že si vyberete takovou porodnici a takový porodnický tým, kde se těmito doporučeními řídí. Mezinárodní organizace je publikují právě proto, aby se zlepšilo vnímání porodu, aby se porod stal pozitivním zážitkem. Je tedy dobré, když zdravotníci umí správně vyhodnotit porodní proces a správně informují ženy. Je také dobré, když nedoporučují škodlivé praktiky. Naopak je dobré když na začátku porodu dopřejí matce klid a odpočinek a pokud má bolesti, umí pracovat s nefarmakologickými metodami. V případě bolestí v bederní oblasti to může být například aplikace tepla nebo tlakové masáže.
Vřele doporučuji se na další porod připravit. Dobrými informacemi, třeba i dobrým předporodním kurzem. Také kontinuální péče porodní asistentky, tedy taková, která probíhá již v těhotenství, při porodu a pak i po porodu může zlepšit vnímání a prožívání vlastního mateřství včetně porodu.
Krásný den, mám za sebou porod dcery v Litoměřické porodnici. S dalším porodem to byla má jasná volba, dokud jsem nezjistila, že čekám dvojčata Bi/Bi. Pokud dojdeme do 34 tt a bude možné porodit přirozeně, porod bych si přála v Litoměřicích. Má otázka zní. Pokud by muselo dojít k SC, je v Praze porodnice, která má neonatologii, kdyby náhodou, je laskavá k ženě a miminkům, pokud je vše v pořádku, umožní bonding ihned po porodu, vyšetří děti na ženě a nechá ženu s dětmi společně na pokoji a neseparuje je? Má s tím některá z Vás zkušenosti a ne jen sliby z porodnice? Mnohokrát Vám děkuji za radu.
Dobrý den Gábino,
zajímají Vás zkušenosti z pražských porodnic a jejich laskavou péčí po císařském řezu dvojčat. Nechcete se spokojit pouze se sliby z porodnic.
Sama zkušenosti nemám.Odkážu Vás na Průvodce porodnicemi od Aperia, kde jsou informace nejen od zaměstnanců v porodnicích ale i zkušenosti rodičů, kteří v porodnicích pobývali. Budete se muset informacemi prokousat sama. Můžete také sama všechny pražské porodnice obeslat s otázkami, které jste napsala v tomto dotazu. Uvidíte jak budou reagovat.
Každopádně bude nejlepší, když vydržíte ideálně do termínu a porodíte přirozeně ve Vámi vysněných Litoměřicích. Je dobré, že se chcete připravit na všechno. Pokud jste zdravá, miminka rostou pěkně a uloží se před porodem do vhodné polohy je veliká šance, že se Vám normální porod podaří. Moc Vám to přeji.
Dobrý den, objevila jsem návod na vlastnoruční výrobu poporodních vložek, které ulevují a zároveň by měly přispívat rychlejšímu hojení "tam dole" - souhrnně se dají návody najít pod heslem "postpartum padsicles" a všechny zahrnují použití vilínu (zakoupila bych například vilínovou vodu od Saloos) a 100 % aloe vera gel. Vložky se následně dají uchovat do mrazáku. Jaký je váš názor, mohou opravdu ulevit? Co jsem pochopila, tak řada žen se také omývá při každém použití WC, často mají na toaletě za tímto účelem připravený vlastní roztok v lahvičce, co byste doporučili, aby obsahoval? Předem děkuji
Dobrý den eM,
zajímá vás zda mohou domácí chladící vložky pomoci v úlevě a lepšímu hojení po porodu. Také byste chtěla nějaké doporučení co má obsahovat oplachovací roztok.
Možná by stálo zato si upřesnit s čím se “tam dole” můžete po porodu potýkat. V první řadě je dobré vědět, že po porodu je normální, že žena krvácí z rány po odloučené placentě, tedy z dělohy. Zejména první dva dny může být krvácení výrazné, mohou z rodidel vypadávat i krevní sraženiny. Dalším důsledkem porodu může být otok rodidel, který je nejvýraznější hned po porodu a pak postupně odeznívá. Třetím problémem může být poranění, které může být buďto samovolně vzniklé a nebo je důsledkem operace, které se říká epiziotomie neboli nástřih hráze.
Já ženám doporučuji používat po porodu tzv. poporodní vložky, jsou větší, nemají žádné lepení. Tyto vložky často měnit. Po každém močení sprchovat rodidla studenou vodou. Zejména první dva dny. Je to nejjednodušší zejména pokud je žena v porodnici a nemá nic jiného k dispozici. Chladná voda oplachuje krev z rodidel a zároveň umenšuje případný otok a případnou bolest sešitého poranění. Další dny se péče může lišit podle individuální situace. Pokud žena krvácí již méně a má poranění, je lepší ležet na podložce bez vložky. Pokud přetrvává otok nebo třeba hemoroidy, může žena využívat odvar z dubové kůry formou obkladů nebo koupele. Pokud je větší poranění a zejména pokud je bolestivé mohou ženy použít na oplachy například roztok Rosalgin nebo Zklidňující balzám na hráz od Nobilis Tilia. Možností, zvyklostí je mnoho. Některé porodní asistentky doporučují mletý jíl a drcené byliny. Každé ženě může vyhovovat něco jiného. Například domácí vložky, které vy popisujete a se kterými nemám bohužel zkušenosti.
Dobrý večer, nepřetržitě trpím bolestmi podbříška, které vystřelují do oblasti beder. Jsem již zoufalá. Je mi 35 let děti už mít nemohu. Na levé straně nemám vejcovod, byl tam akutní hnisavý zánět. Trpím často záněty. Nyní je bolest taková, že nemohu bez brufenu fungovat. Omezuje mě to v osobním životě. Po mé mudr. bych chtěla aby mi napsala žádanku na odstranění dělohy. Myslíte, že je to možné, když mám takové problémy. Opravdu jsem už zoufalá a vyčerpaná těmi bolestmi. Děkuji moc za pomoc a radu.
Dobrý den Petro,
moc mě mrzí, že máte bolesti. Píšete, že máte chronické poševní záněty a byl Vám vyoperován levý vejcovod pro akutní zánět. Bolest podbřišku se nyní vystupňovala a vystřeluje i do oblasti beder. Kvůli bolestem byste si chtěla nechat odstranit dělohu.
Akutní obtíže, které popisujete by se měly řešit hospitalizací na gynekologickém oddělení (nejlépe ve fakultní nemocnici). Lékaři by Vám provedli důkladnou diagnostiku s cílem nalézt patogen, který je příčinou zánětu. Následně by se nasadila cílená, pravděpodobně antibiotická, léčba a tlumení bolesti. Gynekolog by posoudil stav Vaší dělohy během hysteroskopie (zákrok v celkové anestezii), při níž se dají i odstranit případné srůsty. Pokud by byl stav vážný a Vy s tím souhlasila, možnost odstranění dělohy je tu také. Ale většinou se k hysterektomii přistupuje až po vyčerpání všech léčebných konzervativních metod.
Aby se záněty neopakovaly, měl by Váš partner navštívit urologa, aby se předešlo případnému přenosu patogenů.
Vaše potíže určitě nepodceňujte, víc informací o zánětu dělohy najdete zde. Sama můžete ke zmírnění potíží začít popíjet bylinné čaje (např. řepík, řebříček, hluchavka, mochna husí, list jahodníku) a do stravy přidat potraviny bohaté na vit. C a také potraviny označované jako přírodní antibiotika (např. zázvor, lichořeřišnice, křen, cibule, česnek, chilli).
Dobrý den potřebovala bych se zeptat na porod koncem pánevním většího miminka. První dítě mělo 4,5 kg. Porod proběhl naprosto v pořadu vaginalně, sice s 2. stupněm poranění, ale to byla vina spíše špatně zvolené polohy atd. Nyní u druhého miminka jsou odhady váhy opět trochu vyšší. Nyní jsem 38+4 a už teď má dcera dle lékařky 3800g,ale hlavně stále hlavičkou dolů. Samozřejmě zkouším vše aby se otočila, ale pokud se tak nestane, ráda bych stejně rodila vaginálně. Podle lékařky už je ale dcera moc velká a tvrdí mi, že mě nikde tak to rodit nenechají. Mohu se zeptat jaký je duvod pro váhový limit a má cenu hledat porodnici, kde by byli ochotni to zkusit, nebo to prostě opravdu není bezpečné? Děkuji
Dobrý den,
zajímá Vás, zda má cenu hledat porodnici, kde by byli schopní poskytnou péči při vaginálním porodu většího miminka, které je koncem pánevní a zda je to bezpečné.
Váhový odhad 3 800 g je zrovna hraniční hodnota. Nad tuto hranici se vaginální porod považuje za větší riziko pro miminko. Váha není to jediné, co se před porodem koncem pánevním hodnotí. Další kritérium je, zda hlavička není v záklonu a že miminko nemá nožky pod zadečkem. Je proto dobré o všem se zdravotníky diskutovat. Od nich byste měla dostat potřebné informace a vy jim zase sdělte Vaše preference. Váhový limit neznamená, že nemůžete porodit miminko vaginálně, znamená, že máte dostat informaci, že větší miminko může mít větší pravděpodobnost komplikací. Je to však na individuálním posouzení.
Proto Vám velmi vřele doporučuji vyhledat porodnici, kde podporují přirozené porody koncem pánevním a kde lékaři informují nezaujatě a mají zájem na tom, aby ženy porozuměly rizikům. Vyhněte se takovým nemocnicím, kde tlačí ženy do rozhodnutí rodit děti koncem pánevním císařským řezem jen proto, že ztratili dovednost poskytovat péči u porodů vaginálních. Není správná informace, že Vás nikde nenechají rodit. To je naprosté nepochopení smyslu a podstaty zdravotní péče. Lékař zjišťuje, radí a informuje. Vy pak rozhodujete a dáváte souhlas k intervencím, pokud jsou třeba.
Přeji Vám ať najdete lékaře, který k Vám bude přistupovat s respektem. Takový je např. pan primář z Brna Lukáš Hruban hruban.lukas@fnbrno.cz. Napište mu.
Dobrý den, je mi 45, jsem na začátku 34tt, jsem prvorodička po IVF. Těhotenství probíhá bez jakýchkoliv komplikací. Ráda bych rodila přirozeně, pokud to můj zdravotní stav umožní, aby se dítě mohlo rozhodnout samo přijít na svět. Nicméně doporučení doktorů je sekce. Důvod: podle statistik ženy po 40tce mají vyšší pravděpodobnost povolení pánevního dna u přirozeného porodu s následkem inkontinence a prolapsu dělohy. Pokud tedy chci rodit přirozeně, musím podepsat, že je to na vlastní riziko. Další doporučení je v "žádném případě kvůli věku nepřenášet", nutná indukce. Jaký je váš názor?
Dobrý den Zuzano,
ptáte se na náš názor na informace, které jste prozatím dostala k blížícímu se porodu.
V první řadě je skvělé, že těhotenství probíhá bez komplikací. To jakým způsobem jste počala, nemá na průběh porodu žádný vliv. IVF je riziková v počátku těhotenství. Je podstatné zda se embryo uhnízdí nebo ne. Pokud ano, můžeme pohlížet na těhotenství stejně jako když dojde ke spontánnímu početí. Ráda byste rodila přirozeně, ale lékaři doporučují sekci z důvodu nepříznivé statistiky vyšší pravděpodobnosti povolení pánevního dna a inkontinence. Být Vámi, zajímám se o studie, které je k tomuto názoru vedou. Pokud takové jsou, zda jediné rozhodující kritérium je věk, či i způsob vedení porodu, poloha při porodu, užití umělého oxytocinu či Kristellerovy exprese nebo řízeného tlačení. Je úsměvný požadavek lékařů, že pokud byste rodila vaginálně, musíte podepsat, že na sebe berete riziko inkontinence a prolapsu dělohy. Pokud by Vám něco takového skutečně dali podepsat, mělo by to být náležitě vysvětleno a podloženo. Je zajímavé, že toto avizují jako podmínku vaginálního porodu, ale nijak nezdůrazňují, že daleko důležitější je Váš souhlas s veškerými intervencemi. Zejména s jejich doporučovanou sekcí a nebo indukcí. Zatímco samovolný vaginální porod je přirozený děj, sekce nebo indukce jsou vážné intervence, ke kterým byste měla dostat veškeré informace proč jsou pro Vás přínosem a také jaká mají rizika. Rozhodně by Vám nikdo neměl ani sekci ani indukci dělat bez Vašeho souhlasu.
Indukci je vhodné udělat tehdy, když z nějakého důvodu pokračování těhotenství ohrožuje matku nebo dítě. Důvod může být absolutní (např. nemoc matky, která se nedá léčit, miminko neroste apod.) nebo relativní. To je myslím Váš případ. Že není jasný důvod jen nějaká preventivní strategie. To by Vám měli náležitě, srozumitelně vysvětlit. Vy s indukcí pak můžete souhlasit a nebo nesouhlasit. Také by Vám měly objasnit, co myslí tím, přenášením. Pokud je to těhotenství delší než 42 týdnů, pak bych spíše souhlasila. Pokud myslí těhotenství delší než 40 týdnů, pak bych spíše nesouhlasila. Důležitější ale je jak těhotenství v samém závěru skutečně probíhá, zda se Vám i miminku daří dobře nebo ne.
Ráda bych se mýlila, ale z toho co píšete na mně “dýchá” atmosféra jednoho konkrétního perinatologického pracoviště, které se vyznačuje v současné době vysokým počtem císařských řezů. Světová zdravotnická organizace upozorňuje na to, že část císařských řezů probíhá bez zdravotní indikace a že by se počet císařských řezů měl snižovat. Bohužel i indukce zvyšují pravděpodobnost císařského řezu, takže i indukce by se měli dělat pouze v indikovaných případech a s Vaším informovaným souhlasem.
Když to shrnu, inkontinenci a prolaps bych neřešila. To je velice individuální. Plánovanou sekci bych přijala tehdy, pokud by její výhody převyšovaly rizika. Stejně tak indukci. Doporučení, že všechny prvorodičky po čtyřicítce mají rodit císařským řezem není potvrzeno studiemi. Pokud jste zdravá, záleží to na Vás.
Moc držím palce, ať se Vám podaří porodit normálně, přirozeně.
Dobrý večer mám malý dotaz jsem 30tt momentálně cítím tlak podbřišku a silnější píchání jako by uvnitř dělohy , na poslední kontrole my pan doktor předepsal utrogestan kvůli skracenemu děložnímu čipku a magnosolv který beru už od 20tt na křeče , na kontrolu mám jít až za 14 dní tak tet nevím jestli mám zajít dřív na kontrolu nebo je to normální děkuji.
Dobrý den Kateřino,
jste ve 30 týdnu těhotenství, užíváte Utrogestan pro zkracující se děložní čípek, Magnosolv pro křeče a nyní cítíte tlak v podbřišku a píchání v děloze. Zajímá Vás zda máte jít na kontrolu teď a nebo čekat 14 dní, kdy máte naplánovanou pravidelnou kontrolu.
V třicátém týdnu těhotenství můžete cítit pohyby dítěte v děloze a občasné tvrdnutí neboli stah svaloviny dělohy. To se může dít normálně a nemusí to být nic špatného. Pokud cítí nevysvětlitelný tlak v podbřišku nebo píchání v děloze, pak bych se na kontrolu vypravila, zejména pokud by se tyto pocity měly tendenci zintenzivňovat nebo by měly bolestivý charakter. Pokud máte nejistotu je dobré kontrolu udělat. Zejména když víte, že Vám lékař diagnostikoval zkrácení čípku.
Přeji Vám, ať potíže brzy odezní a nejsou známkou komplikace.
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je možné rodit koncem pánevním, ale po předchozím císařském řezu? Děkuji za odpověď!
Dobrý den Moni,
zajímá Vás zda je možné rodit miminko v poloze koncem pánevním pokud jste v minulosti rodila císařským řezem.
Ano je to možné. Poloha dítěte koncem pánevním nemusí být překážkou normálního porodu. Je ale možné, že v českých porodnicích se setkáte s doporučením rodit opět císařským řezem, protože čeští gynekologové to tak mají ve svých doporučených postupech.
Není tam ale vysvětleno, proč by to to tak mělo být. Zatímco v britských doporučeních pro vaginální porod po císařském řezu poloha koncem pánevním jako kontraindikace uvedena není. Úspěšnost vaginálních porodů po císařském řezu je ve Velké Británii výrazně vyšší než v České republice.
Pokud bych Vám mohla radit, vyhledejte porodnici, kde mají s porody koncem pánevním zkušenosti. Také kde jsou zvyklí poskytovat péči při porodu v jiné poloze než v leže na zádech. Svislá poloha je pro porod koncem pánevním ve většině případů vhodnější. Zvažte s pomocí zdravotníků, zda není jiná indikace k opakovanému císařskému řezu a pokud ne, můžete se o vaginální porod pokusit.
Moc Vám držím palce.
Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně vztahu k miminku. Máme s přítelkyní první dítě a bohužel jsme po porodu zažili separaci. Ihned po narození nám miminko odnesli na vyšetření (dodnes nevíme jestli bylo nutné, pravděpodobně ne) poté proběhl 2h bonding, který byl také narušen. Sestra špatně zasvorkovala pupečník a dcera krvacela. Přítelkyně se o dceru nemohla první noc postarat, a proto musela být celou noc u sester. Bylo to pro ní velmi traumatizujici, jelikož nám nikdo pri žádné z uvedenych situací nepředal žádné informace a my jsem se bohužel v tom šoku, na nic neptali. Přítelkyně byla na dceru velmi úzkostlivě napojená. Během šestinedělí nebyla ani schopná dát mi jí na delší čas pochovat. Každý pláč si šíleně vyčítala a prvních několik měsíců jí jen nosila, nebo s ní ležela při spánku. Nyní se to hodně zlepšilo a už necítí žádnou úzkost a řekl bych, že je jejich vztah ,, normální,,. Ale planujeme druhé miminko a bojíme se, že se ta její úzkost k miminku vrátí. Myslíte, že je možné, že tyto stavy a pocity byly způsobeny tím co se dělo po porodu, nebo je to normální? Bylo to extrémně náročné, jak fyzicky tak i psychycky samozřejmě. Několik měsíců nebyla schopna ničeho jiného než péče o dceru, na úkor sebe hlavně, zbytek je samozřejmě nepodstatný. Například plakala i jen z toho když jsem dceru choval, aby se mohla najíst, protože myslela, že je špatná máma, že není s ní. A to samozřejmě u druhého dítěte nejde. Děkuji předem za Vaši odpověď.
Dobrý den Pavle,
popisujete náročné období po porodu Vašeho prvního miminka. Zdravotní péče nebyla ideální. Žádné informace a separace. Vaše žena zažívala úzkost. Hodně potřebovala být s dcerou. Nosila ji. Spala s ní. Zajímá Vás, zda je to normální nebo zda potíže byly způsobeny událostmi po porodu, zda když se narodí druhé dítě, se bude situace opakovat.
Chtěla bych vyzdvihnout mateřské kompetence Vaší ženy a to, že vše zvládla přes počáteční problémy, to že má s dcerou hezký vztah. Určitě je normální, že matka o dítě pečuje, že s ním spí a že ho nosí. Někdy i na úkor péče o sebe samu. Určitě mají výhodu ženy, které najdou nějakou míru rovnováhy. Dokážou pečovat o dítě i o sebe. Tomu u lidí velmi napomáhá kooperace a vědomí, že pokud je dítě v bezpečí u jiné, důvěryhodné osoby, může matka polevit trochu ve své soustředěné pozornosti k potřebám dítěte a věnovat se třeba jídlu. To je ale později v čase. Je normální, že matka těsně po porodu je velice senzitivní a velice zaměřená na své dítě. Dítě na druhou stranu přichází vybaveno svými reflexy a svými smysly, které když je správně stimulované, využije k seznámení se se svou matkou a k přisátí se k prsu. Doba po porodu je velice specifická tím, že matka i dítě jsou ve zvlášť intenzivním stavu jehož důsledkem je imprinting neboli vtištění vzhledu, vůně, hlasu, chutě vzájemně. Také se rozvíjí vzájemná vazba, ke které přispívá třeba kontakt kůže na kůži, klid, teplo, tlumené světlo a tak podobně. Pokud někdo tyto procesy narušuje může způsobit narušení vztahové vazby a ta se může projevit třeba větší úzkostí u matky i dítěte a nebo naopak větší apatií a neschopností se o dítě starat. Škála může být široká. Každá žena je jiná. I různé manipulace s dítětem a různě dlouhé separace od dítěte, každá žena může vnímat různě. My ale víme, že fyzická blízkost matky a dítěte vztah zlepšuje. U dítěte se rychle odbourávají stresové hormony, které přirozeně při porodu má v krvi ve vysoké koncentraci, optimalizují se fyziologické funkce, dech, tep, teplota. U matky zas kontakt s kůží dítěte způsobí vyplavení velkého množství oxytocinu, hormonu, který má vliv na láskyplné přijetí druhého. Tato všechna poznání vedla k tomu, že se v civilizovaném světě děti přestaly po porodu od matek oddělovat. Bohužel české porodní prostředí je k vědeckým informacím velmi skeptické, je zaměřeno vysoce technologicky. Proto stále dochází k tomu, co jste zažili po porodu vy jako vznikající rodina. Je to odborně, eticky i právně nesprávné separovat dítě od matky. Česká republika za tyto praktiky byla opakovaně kritizována Výborem pro odstranění diskriminace žen při OSN. Také pracovní skupina Rady Evropy, která přijela před vstupem ČR do Evropské unie zkoumat podmínky práce a vzdělání porodních asistentek, konstatovala, že jsou děti od matek separovány a že by se mělo s touto praxí přestat. Není žádný důvod, jen špatná organizace, aby dítě mělo být odděleno od matky. Dítě po dobu hospitalizace má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce. Klidně obou dvou, pokud je matka ve stavu, kdy se o dítě nemůže sama starat.
Proto pokud bych Vám mohla poradit, pak bych velký důraz kladla na výběr porodnice pro druhý porod. Úroveň péče je značně rozdílná. Někde se respektu k právu dítěte teprve učí, někde ho stále ignorují. Věřím, že už jsou i porodnice, kde podporují přirozené procesy, které jsou pro vztah matky a dítěte nejefektivnější, vyžadují nejméně vědomé energie. Je lepší vynaložit energii před porodem a zjistit jak to kde dělají a jakou máte šanci nezažít separaci žádnou. To rozhodně může vztahu Vaší ženy k dalšímu miminku pomoci a usnadní to poporodní adaptaci celé rodiny. Věřím, že se vám to podaří.
Někdy se může stát, že i přes veškerou dobrou zdravotní péči i dobré rodinné zázemí mají ženy v souvislostí s péčí o malé miminko stavy úzkosti nebo jiné psychické problémy. V takovém případě je odborná péče vhodná. Naštěstí se o tom již více mluví, vznikají podpůrné skupiny žen jako je třeba Úsměv mámy, kde mohou poradit s dostupností psychologické nebo psychoterapeutické péče. To jen zmiňuji pro úplnost. Neboť současný systém péče o ženy není zaměřen na komplexní zdraví, tedy nejen fyzické ale i sociální a psychické.
Moc Vás zdravím
Ми намагаємося зробити акушерські послуги доступними для жінок, але без Вас нам не впоратися. Допоможіть намф для того, щоб акушерські послуги стали природною частиною турботи про сім’ї!
Ми дуже вдячні за вашу підтримку, без вас це було б неможливо. Дякуємо!