A safe space for your questions about pregnancy, childbirth, and the postpartum period.
Our counselling services are free and anonymous. For more information, please see the counselling room rules or review frequently asked questions and their respective answers.
You can search the archive of answered questions by topic or keyword.
If you still cannot find what you are looking for, feel free to fill in the form and ask your own question.
You can also call us!
Midwives from our team are here for you every Friday 3-6 PM.
Dobrý deň, o pár týždňov ma čaká pôrod a mojím veľkým strachom je, že by prišlo k akútnemu cisárskemu rezu a že by som po ňom bola odlúčená od dieťaťa. Je možné si nejak dopredu zaistiť aby sa taká situácia nestala? Má žena v tejto situácii nejaké práva ako tomu zabrániť? V pôrodnici, kde som registrovaná k pôrodu, rozhoduje lekár o tom, či matka bude prevezená na pooperačné oddelenie a separovaná od dieťaťa alebo bude na odd. šestonedelia s dieťaťom. Chápem nejaké vážne stavy, ale chcem mať istotu, že pokiaľ to bude čo i len trochu možné, tak ma neseparujú od dieťaťa a zatiaľ túto istotu nemám. Ďakujem za radu Katarína
Dobrý den Katarino,
brzy budete rodit a obáváte se situace, kdy po případném císařském řezu budete separovaná od vašeho dítěte. Zajímá vás, zda máte nějakou právní jistotu, že se tak nestane.
Časný a trvalý kontakt matky s dítětem je považován za odborně správný. Překážkou kontaktu by neměl být ani císařský řez. Po císařském řezu potřebuje žena více péče a hlavně pomoci od ostatních. Některé porodnice chápou význam kontaktu matky s dítětem více a snaží se pokud možno separaci úplně vyeliminovat. Pokud tedy v porodnici kde jste registrována cítíte určitou nejistotu, můžete je dopředu upozornit na to, že separaci nechcete. Pokud by byla reakce ze strany porodnice stále neuspokojivá, můžete zvolit jinou porodnici. Takovou, která více ctí potřeby a přání matek. Při výběru porodnice můžete také přihlížet k tomu, kolik provádí císařských řezů. I v tom se porodnice významně liší. Porodnická data můžete nalézt zde https://apodac.org/data/ nebo se můžete inspirovat Průvodcem porodnic https://pruvodce-porodnicemi.aperio.cz/.
Na matku a dítě po porodu se má nahlížet jako na jednu jednotku o dvou osobách, diádu. Pokud z důvodů vašeho zdravotního stavu nemůžete být s vaším dítětem, může s ním být jeho otec, druhý zákonný zástupce. Každé nezletilé dítě má na základě zákona o zdravotních službách právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce.
Přeji vám, ať porodíte hezky a vyhnete se pokud možno císařskému řezu a určitě separaci od vašeho dítěte.
Dobrý den, mám naplánováno vyvolání porodu na termín, kdy budu 41+2tt. Váhový odhad plodu je 3300, jsem prvorodička, 28 let. Důvodem k vyvolání je jen to, že jsem po termínu, jinak je vše v pořádku a celé těhotenství probíhá dobře. Jediná ,,komplikace” bylo to, že byl syn koncem pánevním a ve 37tt proběhl naprosto bezproblémový a úspěšný obrat zevními hmaty. Zvažuju, že vyvolání odmítnu a počkám aspoň 2 dny. Od včerejška trochu špiním hnědou krví a tak mám pocit, že se tělo chystá na porod a nechci do toho zbytečně zasáhnout. Navíc jsem zažila vyvolávaný potrat po zamlklém těhotenství a bylo to pro mě docela traumatizující i po fyzické stránce… nerada bych si něco podobného zažila i u porodu. Zároveň nechci ohrozit miminko. Chci se zeptat, jestli si myslíte, že s mojí anamnézou je odložení vyvolání bezpečné. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den Terezo,
máte naplánované vyvolání porodu z důvodu toho, že jste po termínu. Vše je v pořádku, zároveň máte pocit, že se porod již chystá. Ptáte se zda je odložení vyvolání bezpečné.
Vyvolání porodu (indukce) po termínu se často děje z preventivních důvodů. Panuje přesvědčení, že pokud se tak stane, předejde se nějakému problému. Jaká je pravděpodobnost komplikací ve Vašem případě si úplně netroufnu říct, předpokládám ale, že je velice malá.
K vyvolání porodu by se mělo přistupovat tehdy, pokud pokračování těhotenství nějak ohrožuje ženu nebo nenarozené dítě. Vždy je třeba zhodnotit možné komplikace a možné přínosy. Samozřejmě i anamnéza je důležitá. Úspěšný obrat zevními hmaty z polohy koncem pánevním do polohy hlavičkou však důvodem k indukci není. Pak je důležitý Váš aktuální stav. Ten jak píšete je dobrý. Pokud je vše v pořádku a zároveň se porod chystá, není vyvolání nutné.
Pro učinění rozhodnutí musíte mít informace, které Vám nejlépe poskytne pečující zdravotník, lékař nebo porodní asistententka. Neméně důležité je ale i to jaké máte Vy zkušenosti, jaké preference. Velice zajímavě o tom píše Rachel Reed ve své knize Návrat k porodu: ….”Poskytovatelé péče tu nejsou od toho, aby někoho poučovali nebo mu radili. Jestliže chtějí nastávající matce pomoci, aby měla dostatek informací a získala větší sebedůvěru, bude nejlepší nabídnout jí vzájemnou výměnu informací. To znamená, že si poslechnou co jim řekne o svém těle, o dítěti a o tom, co by potřebovala, protože toto všechno ví jen ona. A pak jí na oplátku sdělí, co vědí oni o různých možnostech, které teď teoreticky má, a pomůžou jí v dané situaci získat více sebedůvěry….”
Rozhodnutí by mělo být vždy na Vás. Přeji Vám, ať vše jde pěkně, přesně tak jak potřebujete.
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat k čemu přesně slouží vaginální vyšetření při porodu? Samozřejmě kromě informace o otevírání se. Tohle vyšetření je mi opravdu extrémně nepříjemné. Jednou mi ho udělal můj gynekolog a od té doby jsme domluvení, že mi ho dělat nebude. Přijdu si v tu chvíli úplně jako něčí majetek a jako by nebylo moje tělo moje. Při porodu mám v plánu toto vyšetření kompletně odmítnout. I to vstupní. Chci se ale zeptat. Pokud by mi neodtekla plodová voda a nepřenášela bych, je nějaké větší riziko, kdybych například rodila 20-30-40 hodin? Samozřejmě by se kontrolovaly ozvy, aby bylo miminko v pořádku. Zároveň by mě zajímalo, zda je nějaká alternativa? O samovyšetření vím a mám to v případě potřeby v plánu. Ale napadl mě například ten vnitřní ultrazvuk, že by mohl ukázat připravenost porodních cest. Děkuji a přeji hezký den. Iva
Dobrý den Ivo,
zajímá Vás k čemu slouží vaginální vyšetření při porodu a čím ho případně nahradit. Jednou Vás gynekolog vyšetřil v těhotenství a už to nechcete.
Začnu vaginálním vyšetřením v těhotenství. To opravdu není u normálně probíhajícího těhotenství potřeba. Ani kdybyste přenášela, vaginální vyšetření nic neřeší. Porod může začít při jakémkoliv nálezu na hrdle děložním. V zemích, kde je péče v těhotenství svěřena do rukou porodních asistentek, se běžně v těhotenství vaginální vyšetření nedělé.
Během porodu je to něco jiného. Běžně se dělá, pokud jsou kontrakce již pravidelné, aby se zjistilo v jaké fázi porodu jste. Pak u normálního porodu v intervalu ne kratším než 4 hodiny se opakuje.
Kromě stavu hrdla, později otevřenosti branky se vyšetřuje jak miminko naléhá na vchod pánevní a pak jak do pánve vstupuje. Také se zkoumá to, zda nejsou přítomny některé nepravidelnosti jako např. vcestný pupečník, vcestná céva v plodových obalech, vcestná ručička a tak podobně. Tyto anomálie jsou velice vzácné, ale pokud nastanou, mohou porod zkomplikovat.
Porod má své fáze, které se právě kromě jiného určují otevřeností děložní branky.
Pokud nechcete během porodu vaginálně vyšetřovat je dobré o tom komunikovat s Vaším porodním týmem ještě před porodem. S největší pravděpodobností dostanete k podpisu tzv. negativní reverz, kde by mělo být napsáno, co zdravotník navrhuje a jaká potencionální nebezpečí hrozí, když se navrhované vyšetření dělat nebude. Myslím, že je také dobré se domluvit za jakých okolností byste případně s vyšetřením svolila, pokud se domníváte, že by taková okolnost mohla nastat. Samozřejmě nikdo Vám vyšetření nemůže nuti, neměl by ani nijak manipulovat, ani zastrašovat. Zdravotník může dělat pouze to, co mu dovolíte, k čemu dáte souhlas. Nemusíte své rozhodnutí ani nijak zdůvodňovat. Naopak zdravotník Vás musí informovat a to pravdivě, pokud si informovat přejete.
Vaginální vyšetření během porodu je běžné vyšetření. Nahradit lze do určité míry zevním vyšetřením a pak jak píšete ultrazvukem. To se ale nedělá běžně. Vaginální vyšetření by se vždy mělo ženě nabízet, nikdy ne vnucovat. Mělo by se dělat šetrně, ohleduplně. Má svůj význam. Pokud ho ale nechcete, nikdo Vás nesmí nutit.
Přeji ať porodíte hezky, v klidu a podle Vašich představ.
Dobrý den, jsem 2 týdny po CS a na některých místech těsně nad jizvou mam tvrdá místa na kůži. Je to normální? Mate tip, jakým způsobem rozmasirovat? Předem děkuji!
Dobrý den Victorie,
trápí vás tvrdá místa kolem jizvy dva týdny po císařském řezu.
Za důležité považuji připomenout, že 10. až 14. den po císařském řezu se vyndavá steh. Jen velmi zřídka se ke konečnému šití kůže používá vstřebatelný materiál. Informaci o tom vám pravděpodobně sdělili v porodnici nebo jí máte v propouštěcí zprávě.
Okolí jizvy někdy oteče. Někdy jsou kolem jizvy boule. Pokud nejsou zarudlé, bolestivé, můžete je jemně masírovat bříšky prsů. Doporučuji také dechové cvičení, nadechovat se do břicha, do jizvy. Také jsou výborné obklady s Višněvského balzámem. Je to starý recept, ale na zatvrdliny v jizvě velmi účinný.
Boule s největší pravděpodobností postupně zmizí. Pokud by se stav jizvy nelepšil a nebo byste měla horečku, kontaktujte Vašeho lékaře ať se na jizvu podívá.
Přeji ať se stav jizvy brzy zlepší.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolísavé množství plodové vody. Jsem momentálně 28 tt, při příjmu v nemocnici mi bylo naměřeno normální množství plodové vody (depo 65mm) za dva dny při propuštění také naměřeno normální množství plodové vody ale depo "jen" 48 mm. Čím to může být způsobeno? Je takové kolísání v měření normální? Podle paní doktorky vše v pořádku, já mám ale strach, u první dcery začala voda také ubývat a v 36 tt se musel porod vyvolat. Přijde mi, že rozdíl během dvou dnů je opravdu velký, ale samozřejmě tomu nerozumím a další kontrolu mám až za 14 dní. Jinak s miminkem vše v pořádku jak průtoky tak růst bez problémů. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den Jano,
máte obavu, že Vašemu nenarozenému miminku ubývá voda stejně jako jste to zažila u předchozího těhotenství. V rozmezí dvou dnů Vám naměřili rozdílné hodnoty. Druhá hodnota je nižší. Ptáte se čím to může být způsobené. Miminko roste a průtoky má v pořádku.
Buďte prosím v klidu. Objem plodové vody se nedá přesně změřit. Je to spíše odhad. Plodová voda se neustále obměňuje. Miminko je v pohybu. Hodnoty měření pomocí ultrazvuku, které udáváte, jsou spíše vhodné pro akademické účely. Měří se depa, která se mohou rychle měnit. Depo není žádný útvar, je to prostor, který se vlivem pohybů miminka může zmenšit nebo zvětšit. Pro praktickou informaci stačí zjištění, že plodové vody je normální množství.
Kontrola za 14 dní je ve Vašem případě dostačující. Nemusíte se obávat. Dopřávejte si odpočinku v leže, pokud je to možné. Nezapomínejte pít dostatek tekutin.
Přeji Vám klid a pohodu. Ať se daří Vám i miminku.
Dobrý den. Jsem ve 36.tt a včera sem při registraci v porodnici souhlasila s vyvoláním porodu v 38. týdnu. Důvodem je prý má anamnéza už před těhotenstvím: léčím se s vysokým tlakem (za celou dobu těhotenství je tlak sledovaný a v normě), nemám štítnou žlázu (beru tedy denně léky) a jsem obézní (váha kolem 100 kg). Do 36.tt jsem brala ještě Godasal na riziko preeklampsie a mám gestační diabetes. Je mi 34 let, prvorodička. Mám teď ale výčitky, že jsem s vyvoláním souhlasila. Nepřijdu si připravená a nebylo mi pořádně vysvětleno, jaká rizika z mých zdravotních potíží vlastně plynou. Jen že dítě by mohlo být ve 40.tt moc veliké. Těhotenství ale probíhá v pořádku, miminko je tabulkové. Je opravdu pro dobro nás obou těhotenství ukončit předčasně v 38.tt? Co by hrozilo, kdybych donosila do 40.tt? Děkuji.
Dobrý den Lucie,
ve 36. týdnu těhotenství jste dala souhlas s vyvoláním porodu ve 38. týdnu. Necítíte se připravená. Zajímají Vás hrozby spojené s donošením do 40. týdne v důsledku Vašich zdravotních potíží.
Jak popisujete Vaši situaci, tak vzhledem k Vašim rizikovým faktorům, tedy vysokému tlaku, těhotenské cukrovce a obezitě, probíhá těhotenství příznivě. Neporodila jste předčasně, tlak máte v normě, miminko se vyvíjí hezky. Není ani moc malé ani moc velké. To je opravdu dobrá zpráva. Pokud je Váš stav takto stabilní, je velká pravděpodobnost, že to tak zůstane i nadále. Někdy se ale stane, že se stav může zhoršit. Někdy i náhle. Vzhledem k Vašemu riziku preeklampsie byste měla být pozorná zejména k těžkým bolestem hlavy, problémům se zrakem, rozmazanému vidění nebo “blikání”, bolestem těsně pod žebry, zvracení nebo náhlému otoku obličeje, rukou nebo nohou. Pokud byste kterýkoliv příznak pozorovala kontaktujte Vaší porodnici.
Porod se zpravidla vyvolává předčasně, pokud se některý ukazatel (tlak, bílkovina, cukr, otoky) začne zhoršovat a nejde léčbou ovlivnit. Je proto velmi vhodné ve Vašem případě chodit na pravidelné kontroly a dodržovat léčebná popř. dietetická opatření. Někdy je snaha ze strany zdravotníků porod uspíšit z preventivních důvodů. Prostě nečekat až se situace zhorší a porodit raději dřív. Vzhledem k tomu, že i indukce má svá rizika, je dobré vždy situaci zvážit individuálně. Zdravotníci by měli při každé kontrole zhodnotit Váš aktuální stav, informovat Vás a nabízet řešení. Vy jste pak ten kdo rozhoduje.
Chtěla bych Vás ujistit, že Vy jako pacientka můžete kdykoliv změnit svůj souhlas. Zejména tehdy, když máte pocit, že Vám vše nebylo řádně vysvětleno. Pokud byste si nebyla jistá, můžete si doma v klidu sepsat Vaše otázky a probrat je i s partnerem, případně s dalšími blízkými. Můžete i někoho požádat, aby Vás do porodnice na další kontrolu doprovodil. Nemusíte se tedy bát dál se Vašich ošetřujících zdravotníků ptát na všechno co Vás zajímá a svůj souhlas buďto potvrdit a nebo odvolat. Není vůbec špatně, když se rozhodujete nejen na základě informací ale i na základě Vašeho pocitu, intuice, přesvědčení.
Přeji Vám ať vše probíhá v klidu, ať miminko prospívá a ať dostanete přesně takovou péči, kterou potřebujete. Takovou, která bude dbát nejen o zdraví Vaše a Vašeho dítěte, ale také bude respektovat Vaše práva a Vaše potřeby.
Dobrý den, jsem ve 20. týdnu těhotenství a chtěla bych se zeptat, zda nemáte zkušenosti s rodičkami s glaukomem a kataraktou. Ptám se z hlediska nutnosti indikace císařského řezu z důvodu obav ze zvýšeného nitroočního tlaku během přirozeného porodu. Případně lze získat kontakt na někoho, kdo by tuto problematiku řešil nebo se jí zabýval? Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den Kateřino,
děkujeme za Váš dotaz, který se týká zeleného a šedého zákalu a vhodnosti císařského řezu nebo přirozeného porodu. Hledáte někoho, kdo by se tématem zabýval.
Zkušeností s ženami, které by měly glaukom nebo kataraktu mám velmi málo, neboť obě tyto choroby jsou ve fertilním věku málo časté. Také ženy, které některou z těchto očních vad trpí, vyhledávají spíše péči lékaře než porodní asistentky. Přesto mohu říci, že ani zelený ani šedý zákal nejsou primárně indikací k císařskému řezu. Císařský řez by měl mít svůj důvod. Je obecně větší zátěží pro matku i dítě než přirozený porod. Pokud se žena léčí v souvislostí s oční vadou je velmi dobré, aby v těhotenství komunikovala možnosti porodu se svým očním lékařem, který vydá doporučení pro vedení porodu. Porodníka bude zajímat nejvíce stav sítnice, zejména stavy kdy dochází k jejímu odchlípení. V takovém případě je císařský řez doporučován, přestože žádné dostupné zdroje nepotvrzují souvislost porodu se vznikem nebo progresí odchlípení sítnice. Konečné rozhodnutí je vždy proto na ženě.
Pokud se vrátíme ke glaukomu a kataraktě a nitroočnímu tlaku, tak je pravda, že se během kontrakcí nitrooční tlak zvyšuje, po kontrakci se ale opět snižuje. Zároveň je obvyklé, že v průběhu těhotenství dojde v důsledku hormonů k poklesu nitroočního tlaku, jak se můžeme dočíst zde. Přesto je dobré užívat léky i během těhotenství, pokud Vám je Váš lékař předepsal a pokračovat i v době kojení. Šedý zákal má jedinou léčbu a to operaci.
Problematikou očních vad a způsobu vedení porodu se zabývají lékaři, oftalmologové a porodníci. Neznám bohužel nikoho konkrétního ani žádné pracoviště, které by bylo zaměřené na oční vady a způsob vedení porodu. Proto se prosím řiďte doporučeními Vašich lékařů i ve smyslu volby porodnice.
Přeji Vám, abyste dostala takové informace, které Vám pomohou učinit svobodné, informované rozhodnutí.
Dobrý den, Vzhledem k druhému těhotenství bych ráda lépe pochopila souvislosti svého prvního porodu. Pro poterminovou graviditu jsem byla přijata na preindukci dilapamem, ale čípek byl mimořádně tuhý a nezkrácený, bez jakéhokoliv náznaku otevírání se, a tak samotné zavedení tyčinek bylo dost náročné. Po vyjmutí tyčinek se nic nedělo a byla jsem propuštěna domu, ale pro mirne krvácení jsem ještě tentýž den byla opět přijata, v tu dobu jsem již cítila kontrakce, které byly velmi mírne, ale po třech minutách. Dostala ks prášek na spaní a ráno mi byla zavedena tableta prostinu (otevřená stále stejne na 1 cm - stav po vyjmutí tyčinek). Kontrakce se rozjely dle mého názoru dost silné, ale PA hodnotila nález na KTG, že to "ještě není ono", že to ještě nejsou kontrakce, které povedou k otevírání. Pravda je, že mnohem větší bolest jsem cítila v zádech, kostrči, a konečníku. Začala jsem vnímat známky zánětu (teplota, zimnice, nevolnost), nechala si změřit teplotu a vzali mi CRP, které bylo 31. Poté hned přišla lékařka a vzhledem k tomu, že nález na čípku se nezměnil, dohodly jsme se, že přistoupíme k akutní sekci. Poté mi praskla voda, jejíž vzhled mě dost šokoval, nebyla kalná, či nazelenalá, ale vypadala doslova jako žlutohnědá kaše. Samotná sekce proběhla dobře a malá měla apgar 10:10:10, takže konec skvělý, jen jsem se zpětně mimoděk dověděla, že "v té vodě něco bylo" a brala antibiotika. O chorioamnionitide jsem se dověděla až z propouštěcí zprávy. Chtěla bych se prosim zeptat: 1) může fakt, že se čípek ke konci těhotenství nijak neměnil, souviset s tím, že dcera byla pořád vysoko? Břicho jsem měla celou dobu velmi kompaktní a vůbec neklesalo. 2) myslím si, že zánět vznikl díky mechanickému narušeni čípku při zavádění dilapamu (ukázalo se, že právě čípek byl původem krvácení) 3) může zánět opravdu způsobit až takovy vzhled plodové vody? PA i komentovala, že malá byla po vyjmutí velmi špinavá. 4) znamena v tomto pripade CRP 31 již vyznamnejsi zánět? Velmi děkuji za Vaše odpovědi a omlouvám se za dlouhý dotaz.
Dobrý den Martino, děkujeme za Váš dotaz do poradny.
Píšete, že jste podruhé těhotná a ráda byste pochopila souvislosti událostí z prvního porodu. Ptáte se, zda souvisel stav čípku na konci těhotenství s vysokým postavením plodu. Dále se domníváte, že infekce byla způsobena zavedením Dilapanu. Zda vzhled plodové vody způsobil zánět a jestli CRP 31 značí závažný zánět.
Stav čípku má souvislost s porodem takovou, že pokud začnou kontrakce, které vedou k otevírání děložního hrdla, dochází vlastně k tomu, že stahy jakoby přetahují čípek přes hlavičku dítěte. Dítě je aktivním účastníkem porodu a prochází pánví rotačním pohybem. Zároveň tedy sestupuje do pánve a děloha kolem se stahuje, čímž dochází ke zkracování a otevírání čípku. Úplně zjednodušeně si to můžete představit, jako když si přes hlavu přetahujete rolák. Vlivem hormonálních změn dochází ke konci těhotenství k tzv. zrání hrdla. Tedy jeho měknutí. Změny na čípku probíhají u každé ženy a v každém těhotenství individuálně. Zpravidla čípek dozrává a otvírá se snáze, pokud už se jednou nebo vícekrát před tím otvíral. Nikdy se ale nedá s přesností určit, podle stavu čípku, kdy bude žena rodit. Ani podle toho, jak je dítě vysoko.
Dilapan je mechanická metoda preindukce porodu. Tedy hydrofilní tyčinky bez obsahu léků. Nasávají tekutinu z děložního hrdla, čímž výrazně zvětšují svůj objem. To způsobuje uvolňování tělu vlastních prostaglandinů. Hormonů, které vedou ke zrání hrdla. To v ideálním případě vede i k efektivní děložní činnosti a začíná porod. Mechanické metody mají nižší riziko přestimulování dělohy než metody farmakologické. Mohou zvýšit riziko infekce, ale některé studie toto zvýšené riziko u Dilapanu neprokázaly. Rozšíření hrdla samo o sobě infekci nezpůsobuje, ale může usnadnit prostupnost a tedy riziko zvýšit. Může vést i k drobnému zakrvácení. Čípek je v těhotenství bohatě zásobován krví a při vyšetřeních snadno dojde k drobnému poranění cévních vlásečnic. Riziko zavedení infekce je v těhotenství vždy. A toto riziko se zvyšuje i s počtem vaginálních vyšetření. K infekci může dojít i bez medicínských zásahů. Ale v porodnicích by se měli zdravotníci snažit tato rizika eliminovat a tedy zasahovat pouze pokud převládají benefity nad rizikem.
Zkalená až kašovitá konzistence plodové vody je způsobena únikem smolky (první stolice miminka) do plodové vody. Značí, že dítě prošlo nějakou stresovou situací, která vedla k uvolnění svěrače. K prokázání infekce je třeba laboratorní test. Nicméně změna barvy by odpovídala přítomnosti infekce.
CRP 31 je mírně zvýšená hodnota, jež zpravidla značí virové onemocnění. Hodnota se ale mohla zvednout nebo byly odeslány do laboratoře vzorky např. plodové vody nebo vaší krve, kde se mohla potvrdit bakteriální infekce. Což vedlo k nasazení antibiotik. Také mohla být hodnota CRP nižší proto, že zánět byl lokální. Pouze v plodových obalech a plodové vodě. Hodnoty z krve ho tak dobře v tu chvíli neodrážely. Zánět se mohl rozvinout už dlouho před termínem porodu. Nebo měl velmi rychlý nástup. To zpětně nikdo nezjistí.
Je dobře, že se zajímáte o informace. První porod už neovlivníte, ale určitě je dobré si informace hledat a dobře se připravit na ten další. S tím by Vám pomohla dula nebo porodní asistentka, které se věnují ženám individuálně a provází je těhotenstvím. Vysvětlí Vám fyziologii porodu, zodpoví dotazy, pomohou sestavit porodní plán atd. Také budete mít v okolí jistě předporodní kurzy, kde se dozvíte spoustu informací. Určitě se ale ptejte na vše, co Vás zajímá ihned při poskytování péče.
Přeji Vám hezký prožitek při dalším porodu
Dobrý den, po prvním porodu, kdy trvalo vytlačení miminka přes dvě hodiny, mám lehčí cystokélu. V poševním vchodu je vidět popadená přední stěna, občas cítím pocit "vejcete" v pochvě a hůř se mi čůrá (musím trochu moči dotlačit). Inkontinenci naštěstí nemám. Po porodu jsem navštívila gynekologickou fyzioterapeutku, která mi ukázala, jak aktivovat a posilovat pánevní dno. Bylo to lepší, ale s dalším těhotenstvím je to zase horší (porod bude po 2 letech od toho prvního). Podle fyzio bych v těhotenství neměla pánevní dno příliš stahovat, naopak spíš uvolňovat (měla jsem před otěhotněními vážný úraz pánve). Dělám tedy různé protahovací cviky a polohy doporučované v tehotenstvi. Bojím se, co nastane po druhém porodu. Že si tlačením miminka udělám cystokélu ještě větší a budu mít potom zbytek života problémy. Jsou nějaké možnosti jak tomu předejít? Plánuji spíše miminko vydychavat, moc cíleně netlačit, zvolit gravitační polohu, ale kdoví, jak bude porod probíhat. Podle vašich zkušeností, jak to s cystokelou po dalších porodech bývá? Dle gynekoložky to nemám řešit. Děkuji!
Dobrý den Andreo,
píšete, že máte od prvního porodu cystokélu (propad močového měchýře do pochvy), kterou řešíte s fyzioterapeutkou. Snažíte se předejít zhoršení problému, plánujete při porodu netlačit řízeně a zvolit vertikální polohu.
K poklesu pánevních orgánů může dojít v těhotenství, při porodu nebo v šestinedělí, při fyzicky náročné práci nebo přehnaném posilování. Riziko se zvyšuje u žen s nadváhou / obezitou a žen po menopauze (nižší hladina estrogenu). Další rizika představují chronická zácpa či chronický kašel a zvedání těžkých předmětů.
Během porodu může dojít k narušení struktur pánevního dna. Vliv může mít řízené tlačení i nevhodná poloha, ale také náchylnost tkání nebo velikost dítěte. K projevům prolapsu nebo jeho zhoršení nemusí dojít bezprostředně po porodu, ale i později. Na pokles orgánů může mít vliv i jen samo těhotenství. A je velmi žádoucí začít s prevencí potíží již během šestinedělí.
Zůstaňte v kontaktu se svou fyzioterapeutkou a řešte s ní vhodné cviky pro Vás individuálně již první dny po porodu. Snažte se eliminovat co nejvíce rizikových faktorů. Zdravá životospráva Vám pomůže snížit riziko zácpy i nadváhy. Pokud budete něco těžšího zvedat, snažte se vést pohyb od nohou a zachovat si rovná záda. Pro to, abyste si hlídala zpevněný střed těla, Vám doporučuji na první týdny po porodu ovazovat břicho. Koukněte na benkung, rebozo nebo si jen pořiďte pevný a dost dlouhý šátek, který budete nosit během větší námahy (procházka, vaření, delší čas ve stoje či v sedě). Ale snažte se po porodu trávit čas zejména v leže, aby se orgány v pánvi dobře stahovaly a nepůsobily další tlak na oslabené pánevní dno. Cviky na posilování i uvolňování pánevního dna se první dny / týdny provádí také v leže.
Přeji vám hezký porod a rychlé zotavení
Dobrý den, ráda bych se poradila o postupu pro vyvolání porodu v případě diagnostikované mírně až střední preeklamsie. Dnes mám podle utz 40+6. Do porodnice chodím vždy ob den do poradny, posledních pár poraden jsem podepsala neg. reverz pro l nabídnutou hospitalizaci. Poradny jsou zatím vždy v pořádku, monitor miminka, utz, moč... Důvod hospitalizace by byl monitoring miminka a případně naplánování vyvolání porodu a to proto, že mám vyšší tlak a dle nálezu lehce vyšší bílkovinu ve sběru moči za 24hodin, což vedlo k zápisu do papírů o lehké až střední preeklampsii. Žádné další nálezy nebyly, krev a další v pořádku. Dále beru dopegyt 1+1+1. Tlak si měřím doma dle pokynů a maximální hodnoty se pohybují do 135/95. V porodnici vždy naměří více (třeba 150/110), dle mého názoru z důvodu velkého stresu. Jakmile opustím porodnici, tlak klesne. Myslim, že vyšší tlak budu mít i při samotném porodu. Dnes jsem se na poradně doptávala na další postup (podepsala jsem neg. revers, protože bylo vše v pořádku), lékařka mi vysvětlila, že v mém případě právě kvůli tlaku a dalších možných rizicích by navrhla zátěžový test na středu (41+1) a dále případně vyvolání porodu na čtvrtek (41+2). Osobně bych dala přednost spontánnímu porodu, i proto, že tlak doma mám v pořádku a miminko bylo zatím ok. Na druhou stranu lékaři vyhodnotili nějaká rizika a chápu, že s oddalujícím porodem mohou vzrůstat. Máte s takovými případy nějakou zkušenost a jaký postup byste doporučili? Moc děkuji za rady
Dobrý den Jitko,
píšete, že Vám byla diagnostikována preeklampsie na základě vyššího tlaku a bílkovině ve sbírané moči za 24h. Berete 3x denně Dopegyt, doma máte TK do135/95 a v nemocnici vyšší. Lékaři navrhují vyvolání porodu. Ostatní vyšetření jsou v pořádku.
Preeklampsie je nemoc děložních cév v těhotenství. Vyskytuje se asi u 5% těhotných žen, naštěstí většinou v mírné formě bez dalších dlouhodobých následků. Projevuje se zpravidla až po 20. týdnu těhotenství. Nejčastějším příznakem je vysoký krevní tlak (od 140/90) a bílkovina v moči (0,5g / 24h). S tím mohou souviset otoky končetin nebo i v obličeji, bolesti hlavy, zvýšená únava a pocit na zvracení. Některé příznaky provází i jinak zdravě probíhající těhotenství. Proto se dělají i další laboratorní odběry, které vyhodnocuje lékař. Ledviny mohou vylučovat hůř kyselinu močovou. Mohou se přidat i poruchy zraku nebo koordinace. Stav dítěte se sleduje kardiotokografem a ultrazvukem.
Léčba spočívá ve zmírňování příznaků (ve Vašem případě léky na tlak). Pokud Vám v nemocnici byly i přes užívání léků naměřeny hodnoty vyšší, logicky z nich lékař vychází. Můžete se pokusit třeba přijít na kontrolu o něco dříve, sednout si chvíli v čekárně, zklidnit mysl a nechat si přeměřit TK až budete v klidu. Pokud je TK vyšší a v moči je bílkovina, snaží se lékař směřovat těhotenství k porodu, aby se předešlo dalšímu rozvoji preeklampsie. Tedy můžete do další kontroly zkusit nějaké “babské rady” na vyvolání porodu. Pomilovat se s mužem, udělat si procházku, dát si horkou vanu, masáž a kořeněný čaj. Další možnost je pak v nemocnici vše znovu probrat s lékařem. On vyhodnotí výsledky a Vy se na základě konzultace rozhodnete, zda navrhovanou péči přijmete.
Pokud byste měla ještě další dotaz na nás, můžete využít i naši telefonickou linku.
We are striving to make midwifery care accessible to women, but we cannot do it without you. Help us make midwifery services a natural part of family care!
We are very grateful for your support; we couldn't do it without you. Thank you!